A Széchenyi utcán a csapadékcsatorna nyomvonalának helyreállítása – aszfaltozása – történik. Az útszélesítés alsó aszfaltrétegének beépítését követően a forgalom átterelése várható, majd a páratlan oldalon víznyelőaknák építése kezdődik. Jelzőlámpa- és hírközlési alépítmények kivitelezése zajlik a páratlan oldaltól a félpályáig, ezen kívül közvilágítási oszlopok alaptestjeinek készítése és járdaépítés történik.
A Széchenyi utca és az Arany János utca közötti építési területen csatornaépítés, csobogók építése, a közvilágítási oszlopok alaptestjeinek kivitelezése, valamint elektromos kábelek fektetése, hírközlési alépítmények építése zajlik.
Az Arany János utcán elektromos kábeleket telepítenek.
A Simonffy utca és a Széchenyi utca közötti építési területen folytatódik a csapadékcsatorna és az ivóvízvezeték építése, a hírközlési kábelek elhelyezése, s kavicságyazat készül.
A Hatvan utcán az útszegély-építés és a járdaépítés folytatódik az utca páros oldalán.
A Hatvan utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca közötti építési területen betonalap-építés zajlik, valamint gépházakna födémének zsaluzása.
A Bajcsy-Zsilinszky utcának a nyugati kiskörút és a Pásti utca közötti szakaszát teljesen lezárják, itt úttestbontás, aszfaltmarás, szegély-, járda-, útalap-bontás, szegélyépítés kezdődik. (Ezen kívül – más beruházás keretében – a Piac utcai torkolatban díszburkolat kialakítása történik.)
A Bajcsy-Zsilinszky és a Simonffy utca közötti építési területen hírközlési kábelek telepítése, kavicságyazat készítése, betonalap készítése zajlik.
A Simonffy utcán a Bajcsy-Zsilinszky utca lezárása miatt kétirányú forgalmi rendet vezetnek be, így a járműforgalom fenntarthatósága érdekében itt kivitelezési munkák nem lesznek.
Itt a kerti piknikek, grillezések ideje, nem csoda hát, hogy mindenki szeretné felfrissíteni, megszépíteni kertjét. Az egészséges, gyönyörű gyepszőnyeg ennek egyik legfontosabb kulcsa.
Itt a kerti piknikek, grillezések ideje, nem csoda hát, hogy mindenki szeretné felfrissíteni, megszépíteni kertjét. Az egészséges, gyönyörű gyepszőnyeg ennek egyik legfontosabb kulcsa.
Mindegy, hogy gyermekeink fociznak rajta, vagy csupán a teraszon üldögélve, távolról csodáljuk, mindannyian szép gyepszőnyegre vágyunk. Az angolok szerint az ő harsogóan zöld fűjüknek csupán egy titka van: nyírják és locsolják. Igaz, néhány száz éve. Nekünk azonban nincs időnk ennyit várni, így most kell mindent megtennünk a gyönyörű, élénkzöld füves kertért.
1. Füvesítsünk!
A kert füvesítésére a legtökéletesebb időpont a kora tavasz, illetve a kora ősz, bár tél kivételével nincsen tiltott időszak. Lehetőleg azonban ne válasszuk a kánikulai napokat, mert ilyenkor még gyakrabban kell locsolni a magokat.
A szakemberek azt javasolják, hogy pázsitfű és sportfűmag keverékét használjuk, ez a mix ugyanis erős és élénk színű gyepszőnyeget eredményez.
Fontos a talaj előkészítése is. Legyen egyenletes, „morzsás”. Távolítsunk el minden nagyobb követ, esetleges szemetet. Ha építkezés után füvesítünk, bizonyosan még több munkánk lesz a törmelék kibogarászásával, de ez a nehézség mindenképpen megéri. Így lesz ugyanis szép, egyenletes gyepünk.
Egy négyzetméternyi területre körülbelül 4-5 dekagrammnyi fűmagot szórjunk. Érdemes először kijelölni ezt a területet és pontosan kimérni a mag mennyiségét, így a kert többi részében már látni fogjuk, milyen sűrűn kell elszórnunk a fűmagot.
A mag szórása után gereblyézzük át a területet; a magnak körülbelül fél centiméter mélyre kell kerülnie a földben. Majd jöhet a hengerelés, amellyel tömörítjük a földet. Ez azért fontos, mert a mag így tud a talajhoz szorulni és könnyebben megkapaszkodni. Ha nem tudunk hengert szerezni, lapáttal „verjük” végig a földet.
Most már csak a locsolás a feladatunk; naponta legalább kétszer, de forró időben akár háromszor is meglocsolhatjuk a bevetett felületet. Semmiképpen ne nyírjuk le az éppen kikelő füvet, míg az el nem érte a 12-15 centiméteres magasságot.
2. Újítsunk!
Ha tavasszal úgy látjuk, hogy már meglévő gyepszőnyegünk némi felújításra szorul, érdemes azonnal munkához látni. Előfordulhat, hogy rengeteg gyomnövény nő a pázsit közé, ilyenkor bizony kilátástalan harcot indítunk, ha egyenként próbáljuk kihúzni a fű közé tolakodó gazokat. Ez esetben válasszunk inkább megfelelő vegyszert a gyomok kiirtására (a gazdaboltokban, kerti centrumokban kérjünk felvilágosítást). Ha azonban még nem vették át a gyomok teljesen az uralmat, vasvillával vagy kézzel is kihúzhatjuk őket.
Amikor úgy döntünk, hogy újrafüvesítjük a területet, hosszú hetekig tartó procedúrát vállalunk fel. Egyrészt már a gyomirtás során 10-15 napot kell várnunk a gazok pusztulására, másrészt, ha az irtás után felássuk a területet, el kell távolítanunk a kipusztult növényeket, köveket, törmeléket, és két-három hétig hagyni kell ülepedni a talajt.
3. Fodrászkodjunk!
A fűnyírás valójában nemcsak a kert szépsége miatt fontos, hanem így a fű ellenálló képessége is nő. A szakemberek 7-10 naponkénti fűnyírást javasolnak, a fű magasságát pedig 3-5 centiméteres magasságban tartják ideálisnak.
4. Szellőztessünk!
Fontos, hogy a fű és a talaj megfelelő mennyiségű levegőhöz jusson. Ha a kertben fák, bokrok is találhatók, amelyekről lehullanak a levelek, mindenképpen gereblyézzük össze, mert ezek elzárják a fűtől a levegőt. Fűnyírás után is gereblyézzük össze a levágott és elhulló szálakat. A gyep szellőztetésére ma már különleges gépek szolgálnak, de megoldhatjuk más eszközökkel is ezt a feladatot. Vasvillával szurkáljuk meg a talaj felszínét 5-8 centiméter mélységben. Így fellazítjuk a föld kemény, felső részét, és könnyebben bejut a levegő. Még hatékonyabb megoldás a fűszellőztető cipő, amelynek alján szögek találhatók. Ezzel végigsétálva a gyepszőnyegen szintén sokat tehetünk a fű szépségéért.
5. Öntözzünk!
A gyep átlagosan 1-7 milliméternyi vizet igényel naponta, ám ha a hőmérséklet 30 Celsius-fok felé emelkedik, akkor egy négyzetméterre 6-7 liter vizet kell eljuttatnunk. A leghatásosabb öntözési módszernek azt tartják, ha a locsolócsőre kis lyukakat fúrunk, és ezeken át, nagyon kis nyomás mellett, több órán keresztül folyatjuk a vizet a pázsitra.
6. Gondoskodjunk!
A gyepszőnyeg egyik legfontosabb tápanyaga a műtrágya. A gazdaboltokban kapható termékeken pontos útmutatást kapunk a trágyázás elvégzésére, azonban van néhány általános szabály, amelyet fontos szem előtt tartanunk. Lényeges például, hogy ha a trágyázást követő két-három napon nem esik eső, akkor meg kell locsolnunk a területet, ugyanis a tápanyagok csak így jutnak el a növény gyökereihez.
"A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]" Tovább…
(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vélem egy pár táncba,
Sej gyere vélem egy pár táncba.
Így kell járni, úgy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni.
Fogd a kontyot, hogy ne lógjon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon.
Papák, mamák, üdvözlünk,
Szerető szívvel köszöntünk.
Elmondjuk mi most néktek,
Mivel töltöttük az évet.
Verset mondunk, énekelünk,
Ti meg tapsoljatok nekünk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd nőjön a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajtás,
én vagyok a róka.
Mit köszöngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jóban!
Óh, pedig én úgy szeretlek, mint medve a mézet,
Ha lehetne nyuszi pajtás, rögtön megennélek.
Tudom, tudom, de úgy hiszem, felkopik az állad,
Elszaladok, utol nem érsz, fürgébb vagyok nálad.
Mese-mese mátka,
Csillagos madárka,
Ingó-bingó rózsa,
Te vagy a fogócska!
Gólya viszi a fiát,
Utoléri az anyját.
Gyere, Gyuri, a térdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Veszünk ottan vásárfiát,
Szépen szóló kis muzsikát.
Volt egyszer egy kemence,
Belebújt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Ránézett a mamája,
Nem ismert a fiára.
Becsukta a kemencét,
Jól elverte kis Bencét.
Hátamon a zsákom,
Zsákomban a mákom,
Mákomban a rákom,
Kirágta a zsákom,
Kiesett a rákom,
Kihullott a mákom.
Aki szánja károm,
Fogja meg a rákom,
Szedje fel a mákom!
Nemes Nagy Ágnes: Hány ujja van?
Öt ujja van a gesztenyefa-levélnek,
öt ujja van, mint a gyerek kezének.
öt ujja van, nem mind olyan,
a legtöbbjének hét ujja van.
Öt ujja, hét ujja,
hozzá még a hátulja!
"Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazán egyedül a gondolataidban. Egy anya mindig kétszer gondolkodik: egyszer önmagáért, másodszor a gyermekéért."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e Ádámnak köldöke?"
/Jacques Dutronc/
"A világon a legtöbb bajt a túlságosan tevékeny emberek okozzák. Mennyivel boldogabbak lennénk, ha a politikusok és a tudósok egy kicsit lustábbak lennének!"
/Evelyn Waugh
"Aki megöl egy embert, az gyilkos.
Aki megöl egymillió embert, az hódító.
Aki megöl mindenkit, az isten."
Mielőtt még orvoshoz rohangálnál... 2008.11.11. 16:59
Itt a megfázásos-influenzás időszak. Lépten-nyomon köhögő, tüsszögő emberekkel futunk össze. Akaratukon kívül is megfertőzhetnek minket. Mi a teendő, ha a megfázás első jeleit észleljük magunkon? Ne ijedjünk meg! Tovább >>
Fedezd fel az igazi forró csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forró csokoládét már az aztékok is ismerték, és az istenek italának nevezték? Ezt a finomságot a Dr. Oetker Choco-Chocónak nevezte el, és praktikus kiszerelésben eljuttatja hozzád is, hogy legyen mivel felmelegíteni barátaiddal a hideg hétköznapokat. Tovább >>