Lassan eljn az az id, amikor vge az iskolnak, vodnak, s rnk maradnak a gyerekek napkzben is. Mit csinljunk ilyenkor?
Adjuk be klnbz tborokba?
Krjk meg a nagyszlket, hogy nluk lehessenek?
Vagy maradjanak egyedl otthon?
A tborok lassan luxustermkekk vlnak. Ha kiszmoljuk, hogy hny forintunkba kerl, hogy a gyerekeket beirassuk klnbz nyri tborokba, ht igencsak vkony pnztrcnk marad a vgre. Ha egyltaln marad valami.
A tborok nagyjbl hetente 10000 Ft-tl kezddnek, de van olyan is, ami full-extrs szolgltatst nyjt, s a hat szmjegyet srolja az ott-tartzkods ra. Igaz, itt mr olyan helyen s elltsban rszesl szemnk fnye, amit taln lmunkban lthatunk.
A nagyszlk szinte az alapvet msik megolds, amit sokan kihasznlunk. Mr ha vannak nagyszlk. Szerencss esetben ott is aludhatnak a gyerekek, napkzben pedig a hz krli teendkben tudnak a nagyiknak segteni. Emellett faluhelyen sok olyan llatot is lthatnak, ami a vrosban maximum az llatkertben fellelhet.
Az otthonmaradst inkbb a nagyobb gyerekeknl vlasztjk a szlk. Nameg ha az elz kt megolds brmilyen okbl kifolylag nem tud megvalsulni.
A fent felsorolt dolgoknl pr alapvet kvetelmnyt szem eltt kell tartanunk:
Mindig ksztsk fel a gyerekeket lelkileg s egszsgileg is a lehetsges veszlyekre!
A gyerekeknl az idegen krnyezet s a szlktl val elszakads lelki megterhelst – is – okoz. Idben fel kell ksztennk ket arra, hogy most mshol, ms gyerekekkel fognak aludni, jtszani, szrakozni, enni, stb., de ne fljenek, ez nem jelenti azt, hogy anyu-apu otthagyja ket, hanem csak jtszanak majd egy nagyot, egytt. Lesznek ott velk felntt nnik s bcsik, akikkel lehet szintn jtszani, szrakozni.
Emellett gondolnunk kell az egszsggyi felksztsre is. Akr tborba kldjk ket, akr nagyszlkhz, vagy esetleg egytt megy a csald nyaralni, a kullancsokra s a sznyogokra felttlenl fordtsunk kell figyelmet! Oltssal kell vdekezi ezen krtkony llatok ellen!
Kullancs ltal terjesztett bakterilis fertzs, amely elszr brtneteket, majd gyakran idegrendszeri elvltozsokat okoz, ksbb, kezeletlen esetekben pedig zleti s izomfjdalmakkal jr.
Miniatr vmprok
Kora tavasztl ks szig, de mg fagymentes teleken is szmtani kell arra, hogy kullanccsal tallkozhatunk. Nemcsak az aljnvnyzetben gazdag erdkben, ligetes hegyoldalakon, ndas tpartokon, hanem vrosi parkokban, st kertekben is sok kullancsot lehet tallni. A fk, a bokrok leveleinek aljn megkapaszkodnak s az itt halad emberekre, llatokra hullnak, vagy az avarrl, illetve a fszlakrl msznak ldozatukra.
A kullancsok lskd letmdot folytat atkk. Tpllkozsi szoksuk igen jellegzetes: a brbe frdva vrt szvnak, kzben sajt gyomornedvket az ldozat vrkeringsbe juttatjk. Nagysguk 0,7 s 2 millimter kztt vltakozik, de vrszvs utn elrhetik akr a kvszem nagysgot is. A nstnyek megtermkenytse a gazdallaton trtnik, a vrrel jllakott nstnyek a tbb szz pett a talajon rakjk le. A petkbl lrvk, abbl nimfk, majd imgk alakulnak, s a kullancs fajtjtl fgg, hogy ehhez a folyamathoz egyetlen gazdallat elg, vagy kett, hrom vrszvs is kell. Tbbnyire a vadon l llatok tltik be a gazdallat szerept, a legkisebb rgcslktl a nagyvadakig, st madarakig egyetlen erdei llat sincs biztonsgban, s ez az emberi krnyezetben l kutykra, macskkra is rvnyes. Termszetesen az ember, mint melegvr llny, hasonlkppen veszlyeztetett. Az erdei munksok, kirndulk, tjfutk vannak kitve leginkbb a kullancs veszlynek, de a sajt kiskertjben dolgozgat hobbikertsz vagy a parkokban, jtsztereken futkroz kisgyerek is "sszeszedhet" ilyen lskdt.
"Mreg" injekci
A kullancsok klnsen szvesen frjk be magukat a vkonyabb s puhbb brfelletekbe - a gyermekek gy nemcsak a testmagassguk miatt, hanem a finomabb brk miatt is veszlyeztetettebbek. A vrszvs akr tbb napig is eltarthat. Nem vlt ki viszket rzst, mert a kullancs nyla rzstelent anyagot is tartalmaz, s az ember is sokszor csak ksbb, akkor veszi szre a kullancscspst, amikor a vrrel teleszvott kullancsot megltja (tapintja), vagy akkor, amikor a csps krnykn kialakult helyi gyulladsos rzkenysg mr kellemetlen rzst okoz.
A kullancsveszlyeztetett helyekrl hazatrve alaposan t kell vizsglni a teljes testfelletet, a hajlatokat, a kls nemi szervek krnykt, a hajas fejbr peremt s a fl mgtti terletet is belertve. A brbe frdott kullancsokat minl elbb el kell tvoltani (lehetleg minl kzelebb a brhz megfogva csipesszel a feji vgt), majd a csps helyt, krnykt ferttlentszerrel ferttlenteni. Akkor sem trtnik semmi baj, ha a fej a brbe szakad.
A cspssel, vrszvssal okozott apr kellemetlensgnl lnyegesen veszlyesebb, hogy ekzben a nylukkal krokozkat "oltanak be" az emberi szervezetbe. Sokfle betegsget terjeszthetnek, ezek kzl azonban leginkbb a Lyme-krt okoz borrelik s az agyhrtya-, agyvelgyulladst okoz kullancs-encephalitis vrus jelent veszlyt Magyarorszgon.
Legjobb tmads a vdekezs
A kullancsok terjesztette betegsgek elleni vdekezs tbbfle mdon trtnhet. Ajnlatos a cspst megelzni rovarriaszt hasznlatval, megfelel ltzettel. A hosszszr nadrg (zokniba trve) megakadlyozza, hogy az alacsony gakon s fszlak fonkjn vrakoz lsdi a brre juthasson. A rovarriasztk a szabad brfelletre, ruhra fjva hatkonyan cskkentik a rovarcspsek eslyt. Viszont, br a kzhiedelem gy tartja, a kullancsokat a Polyb tabletta that szaga nem riasztja vissza, ennek szedse nem megfelel megelzsi md. Fontos, hogy minl kevesebb ideje legyen az lskdnek a tpllkozsra, teht a brbe frdott kullancsot ajnlatos minl elbb eltvoltani. A leghatkonyabb vdelem pedig termszetesen a vdolts ignybe vtele. Sajnos, a Lyme-kr ellen nincs mg vakcina. Ezzel kapcsolatban a korai brtnetek felismerse vezet a legbiztosabban a gygyulshoz: fel kell figyelni a nem viszket, krkrs, majd gyrkk tgul, vndorl brprra.
A kullancsok okozta agyvelgyullads, a kullancs-encephalitis vrus ellen vdolts is van. Kt olts utn alakul ki biztos vdelem, amit tartss lehet tenni, a harmadik, 9-12 hnap mlva esedkes ismtl oltssal. Akik a szoksosnl rvidebb id alatt, pldul most, a nyr elejn vagy a nyr kzepn akarnak vdettsget szerezni, azoknak rvid idkzkkel, gynevezett gyorstott oltsi rend szerint kell beoltatni magukat. A gyorstott rend szerint az oltanyagtl fggen a 0.-14. napon vagy a 0.-7.-21 napon kell beadatni az oltst. Egy ismtls 12-18 hnap mlva esedkes, majd hromvente emlkeztet olts szksges. Ktfle oltanyag van forgalomban, mindkettnek van gyermekadagja is, 1-12 v kor kzttiek szmra. Az oltanyagok korszerek, tartstszert nem tartalmaznak, tovbb az egyik tpus oltanyagban mg emberi vralkotrsz sem tallhat, mely az alkalmazst mg biztonsgosabb teszi.
Hzagos kullancstrkp
Jelenleg Magyarorszgon olyan "kullancstrkp" ll rendelkezsre, amelyet a kullancsok ltal terjesztett, bejelentsre ktelezett betegsgekrl az NTSZ adatai alapjn rajzoltak meg. Sajnos, ez nem adhat pontos kpet a kullancsok szmbeli s fertzttsgi adatairl, mert egyrszt a bejelentett betegsgek szma a vals esetszmnak csak tredke, msrszt nem rgzti a kullancscsps vals helyt, hiszen a bejelents nem felttlenl egyezik a csps helyvel. Gondoljunk csak bele, egy htvgi orszgjr kirnduls eredmnyekpp egy peches gyri csald is vihet haza a Zemplnbl kullancsot, amely, ha betegsget okoz, egy pr hten bell gy Gyrben regisztrlt kullancs lesz. Magyarorszgon elssorban Vas-, Tolna-, Ngrd-, Somogy-, Zala-, Pest- s Heves megyben jelentettek megbetegedst. A Kullancs Szvetsg Dr. Kapiller Zoltn llatorvos, az ismert kullancsszakrt vezetsvel a magyarorszgi kullancstrkp jrarajzolsra kszl. A program keretein bell felvllalja a magyarorszgi kullancspopulci reprezentatv mintavtelen alapul megszmllst, a fajok arnynak elklntst s az egyedek fertzttsgnek vizsglatt. A munka sorn a visszakldtt kullancsok szrmazsi helyt is pontosan regisztrljk, hogy a kszl trkp valban pontos lehessen.
Kldje vissza!
A trkp jjrajzolst is segti a Kullancs Szvetsg ltal indtott, nagyszabs "kullancs visszakldsi akci". Lnyege, hogy a tallt kullancsot a patikkba eljuttatott specilis kis tartlyba s bortkba tve, a gyjts helyt s idejt feljegyezve az rintettek bekldhetik az Istenhegyi Klinika gndiagnosztikai laboratriumba bevizsglsra. gy nem kell hosszasan aggdni, vajon nem volt-e fertztt a kullancs, fennll-e a Lyme-kr vagy az agyhrtyagyullads veszlye. A laboratrium a vizsglatokat hetente sszesti, s a feldolgozott eredmnyeket a www.kullancsinfo.hu honlapon teszi elrhetv (a bekldtt mintt az rdekldk a sorszm alapjn azonosthatjk). Sajnos, a bekldtt mintkrl igen nagy szmban derl ki, hogy a Borrelia burgdorferi baktriummal fertzttek. A kezdemnyezs nem vrt rohamot eredmnyezett: hetente szzval rkeznek a kldemnyek, a patikkbl a 20 ezer bortk hamar elfogyott. Az akcira sznt pnz fogytval a Kullancs Szvetsg arra kri a problma megoldsban segteni akar s a problma irnt rdekld cgeket s magnembereket, hogy adomnyaikkal segtsk a kullancsok fertzttsgt kimutat vizsglatok tovbbi elvgzst, az eredmnyek feldolgozst. Az Istenhegyi Klinika termszetesen az akcin kvl is vllalja a bekldtt mintk nkltsgi ron trtn bevizsglst.
Sznyogcsps
Tmadnak a sznyogok
Nyr elejtl egszen az els talaj menti fagyokig tart az az idszak, amikor sznyogtmadsoknak vagyunk kitve. Bizonyra sokaknak okozott mr kellemetlensget egy jszakn t flbe zmmg sznyog, m a „szrnyas vrszvk” offenzvja leginkbb a sznyogcspsre rzkenyeknek tr sok borsot az orruk al.
– Magyarorszgon pillanatnyilag 25-fle sznyogfaj l, amelyek bizony sok kellemetlensget okoznak – kezdte dr. Hodosi Lszl, brgygysz forvos. – Elmondanm, hogy a vilgon a malriasznyog a legveszlyesebb, de szerencsre haznkban ez a faj nem honos. Gondot azonban gy is okoz a magyar egszsggynek, hiszen vente szmos olyan esettel tallkozunk, amikor malris beteg rkezik Magyarorszgra, vagy magyar turista egy malritl veszlyeztetett orszgban kap ilyen betegsget. Zalaegerszegen is volt mr ilyen esetnk, de szerencsre ez nagyon ritka. A vilgon vente kzel 300 millian betegszenek meg malriban s ebbl 3 millian bele is halnak. Ilyen nagy problmt jelent ez a betegsg, amelyre a magyar kzegszsggy ugyancsak kiemelt figyelmet fordt.
– A haznkban l sznyogok milyen problmkat okozhatnak?
– Brgygyszati szempontbl a sznyogok cspse a brnyirokcsomk jindulat megnagyobbodst idzheti el. Fontos, hogy ismerjk ezt a krkpet, hiszen ezek a sznyogcsps utn megjelen duzzanatok nagyon hasonltanak a br jindulat szarkoidzisra. Ezt a kt tnetet el kell egymstl klnteni, hiszen a csps utni duzzanatok jindulatak. A sznyogcsps nhny esetben allergis tneteket is kivlthat – get, kitssel jr viszkets – amely fleg gyerekeknl fordul el. Beszlhetnk mg olyan esetekrl, amikor a sznyogcsps helyn vrz, himlszer hlyagocskk alakulnak ki. Ezek a tnetek csak az arra hajlamos szemlyeknl fordulnak el. Az gynevezett kznsges gytrsznyog cspse legtbbszr nem okoz problmt. Ez gy trtnik, hogy valakit megcsp egy ilyen sznyog este s msnap mr semmit nem rez ebbl, s gyorsan el is gygyul a csps helye. Az gynevezett ppossznyoggal Magyarorszg dli terletein tallkozhatunk a gyorsan foly vizek mentn. Ezek apr fekete legyeknek nznek ki, s azt kell tudni rluk, hogy nem cspnek, hanem marnak. Az ilyen sznyogok szrsa helyn kisebb vres feklyek alakulhatnak ki. A trpesznyogok csaldjhoz tartozik mg egy fajta, amely leginkbb erds, bokros terleteken l. Ezek legtbbszr a csukl, vagy a nyak krnykn cspik meg az embert, s a szrs helyn egy kzel 2 centimtertmrj hlyag alakul ki. Mindez roppant kellemetlen, mert a cspst kveten nagy fjdalmat s ers viszketst rez az „ldozat”.
– Hogyan vdekezhetnk a sznyogok ellen?
– Ha azokon a helyeken, ahol a sznyoginvzi nagyobb, a sznyogirtst jl s ellenrztten vgzik, ott jelentsen cskkenthet a sznyogok szma. Emellett termszetesen az egyni vdekezs is roppant fontos. Manapsg mr szmos hatkony vdekezsi eszkz ll rendelkezsnkre, gy zrt trben a klasszikus sznyoghl alkalmazstl, a konnektorba helyezhet sznyogriasztkon t, egszen a specilis fstlkig. A brre kenhet sznyogriasztk szintn tvol tarthatjk tlnk a kellemetlen rovarokat. A brre alkalmazott sznyogriasztkat azonban hamar el kell tvoltani a testrl. Ajnlani tudom mg az gynevezett „cinkrz”-t, valamint az antihisztamin tartalm kencsket, a mr kialakult tnetek enyhtsre. Az egybknt az idjrsi viszonyoktl fgg, hogy mikor indul a sznyoginvzi, de ltalban a nyr elejre tehet ez az idszak, s az els talaj menti fagyokig tart.
– Sokan allergisak a sznyogcspsre, nekik a nyr elejn kezdd sznyoginvzi rengeteg kellemetlensget okozhat.
– Ha valaki allergis a sznyogcspsre, akkor az immunrendszere mskppen reaglja az ilyen jelleg kls hatst. Nluk egy sznyogcsps allergis trtnseket indthat be, amely azt jelenti, hogy komolyabb tneteket vlthat ki egy csps, mint annl, aki erre nem hajlamos. gy az esetkben jobban bedagadhat s jobban viszkethet a csps helye. Nluk a klnbz szvdmnyek is gyakrabban lpnek fel.
– A sznyogcspseknek milyen hatsa lehet az immunrendszerre?
– Az immunrendszer dnti el azt, hogy kialakulnak-e a sznyogcspst kveten szvdmnyek. Klnbzek vagyunk, gy ez szemlytl fgg. Azt pedig ugyancsak mindenkinek a sajt immunrendszere dnti el, hogy milyen viszketst vlt ki egy csps. Az viszont egyrtelm, hogy az immunrendszernknek nem hasznl egy-egy sznyogcsps. Mg nem bizonytott, de valsznleg gyengti az immunrendszert a csps. rdekes, hogy tapasztalatok azt mutatjk, hogy a gyerekek s a nk brt kevsb kedvelik sznyogok. A legknnyebben a kzpkor frfiakat cspik meg, s az izzadt, derk alatti testtjk sokkal vonzbb a szmukra. A stt szneket valamirt ugyancsak kedvelik a „szrnyas vrszvk”. Egy hasonlattal lve azt mondhatom, hogy egy stt ruhba ltztt, kocog, izzad embert biztosan megtmadnak a sznyogok. |