A Széchenyi utcán a csapadékcsatorna nyomvonalának helyreállítása – aszfaltozása – történik. Az útszélesítés alsó aszfaltrétegének beépítését követően a forgalom átterelése várható, majd a páratlan oldalon víznyelőaknák építése kezdődik. Jelzőlámpa- és hírközlési alépítmények kivitelezése zajlik a páratlan oldaltól a félpályáig, ezen kívül közvilágítási oszlopok alaptestjeinek készítése és járdaépítés történik.
A Széchenyi utca és az Arany János utca közötti építési területen csatornaépítés, csobogók építése, a közvilágítási oszlopok alaptestjeinek kivitelezése, valamint elektromos kábelek fektetése, hírközlési alépítmények építése zajlik.
Az Arany János utcán elektromos kábeleket telepítenek.
A Simonffy utca és a Széchenyi utca közötti építési területen folytatódik a csapadékcsatorna és az ivóvízvezeték építése, a hírközlési kábelek elhelyezése, s kavicságyazat készül.
A Hatvan utcán az útszegély-építés és a járdaépítés folytatódik az utca páros oldalán.
A Hatvan utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca közötti építési területen betonalap-építés zajlik, valamint gépházakna födémének zsaluzása.
A Bajcsy-Zsilinszky utcának a nyugati kiskörút és a Pásti utca közötti szakaszát teljesen lezárják, itt úttestbontás, aszfaltmarás, szegély-, járda-, útalap-bontás, szegélyépítés kezdődik. (Ezen kívül – más beruházás keretében – a Piac utcai torkolatban díszburkolat kialakítása történik.)
A Bajcsy-Zsilinszky és a Simonffy utca közötti építési területen hírközlési kábelek telepítése, kavicságyazat készítése, betonalap készítése zajlik.
A Simonffy utcán a Bajcsy-Zsilinszky utca lezárása miatt kétirányú forgalmi rendet vezetnek be, így a járműforgalom fenntarthatósága érdekében itt kivitelezési munkák nem lesznek.
Beszélgetéseinkből gyakran lesz összeveszés. Néha akár azon is összekapunk, hogy barna vagy fehér kenyeret kellett volna vennünk. Utólag persze nevetünk az egészen. De hogyan kerüljük el a sokszor napokig tartó haragszomrádot? Íme négy aranyszabály.
Beszélgetéseinkből gyakran lesz összeveszés. Néha akár azon is összekapunk, hogy barna vagy fehér kenyeret kellett volna vennünk. Utólag persze nevetünk az egészen. De hogyan kerüljük el a sokszor napokig tartó haragszomrádot? Íme négy aranyszabály.
A kiegyensúlyozott élet egyik alapja, hogy érthetően fejezzük ki magunkat. Ha erre nem vagyunk képesek, aligha várhatjuk, hogy környezetünk kitalálja minden gondolatunkat. Bármennyire szép és könnyű is lenne így az élet, a tapasztalatok azt mutatják, erre aligha számíthatunk. Ha szeretnénk megőrizni a családi békét, más utakat kell választanunk. Négy pontban összefoglaltuk a legfontosabbakat.
1. Tartsuk magunkat a tényekhez
Mindenkit idegesít valami. Van, akit az, ha a gyerekek szobája rendetlen, mást az üres lekvárosüvegek és sajtos zacskók a hűtőben, megint mást az, ha a partnere elkésik. Az ilyen dolgokat hajlamosak vagyunk rögtön szándékos bosszantásként kezelni, de ezzel hibát követünk el, és nemcsak magunknak, de a környezetünknek is kellemetlen perceket okozunk. Az ilyen helyzeteket tehát meg kell tanulni tárgyilagosan, hirtelen ítélkezés nélkül kezelni. Ez persze nem olyan egyszerű. Az indiai filozófia szerint például az objektív megfigyelés az emberi intelligencia legemelkedettebb formája. S gondoljunk csak bele, valóban nem könnyű. Ügyelnünk kell arra, hogy ne a futó benyomásaink, hanem a konkrét tények alapján döntsünk. Könnyen eshetünk ugyanis abba a hibába, hogy rosszul ítéljük meg a helyzetet. A késést például azonnal a tisztelet hiányaként, a rendetlen gyerekszobát pedig az elkényeztetett, lusta gyerek viselkedési hibájaként aposztrofáljuk. Ha így állunk hozzá, szinte biztosan veszekedés lesz belőle. Ehelyett inkább tegyük fel magunknak a kérdést: miért is zavar bennünket ennyire a rendetlenség vagy a késés? Miért nem tudjuk magunkat túltenni rajtuk? A tényeket pedig próbáljuk ettől külön kezelni. Előbb magunkkal jöjjünk tisztába, csak azután tegyük szóvá a problémánkat.
2. Ismerjük fel az érzéseinket
Ha az előzőek szerint járunk el, szembenézhetünk saját érzéseinkkel, és képesek leszünk nyugodtan és racionálisan megosztani gondjainkat a környezetünkkel. Mielőtt elhamarkodottan, indulatból reagálnánk, tisztázzuk, mit is érzünk pontosan. Haragot a rendetlenség miatt, csalódottságot a késésért? Ezzel elkerülhetjük az olyan negatív ítéleteket, amelyek minduntalan feltűnnek gondolataink között: „A fiam szórakozik velem, és idegileg ki akar készíteni, a férjem meg semmibe vesz, azért késik.”
Ugyanakkor ha kifejezésre juttatjuk, mi is zajlik bennünk, azzal a másiknak is felajánljuk, hogy tegye ugyanazt. Ha így fogalmazunk: „Szinte fizikai fájdalmat okoz nekem ez a kupi a szobádban!”, azzal mintegy kihívjuk a következő választ: „Ez az én szobám.”
Ez sokszor még jobban feldühít bennünket, és újra csak képtelenek leszünk a higgadt válaszra. Tanuljuk meg kifejezni az elvárásainkat, de indulatok nélkül.
3. Mire vágyunk igazán?
Mint az előbbieket, ezt is előbb saját magunkban kell tisztáznunk. Nem tudjuk elmondani szeretteinknek, mit akarunk, amíg magunk is csak homályosan látjuk. Persze mindenki szeretetre, megértésre, biztonságra, rendszerességre vágyik, de ezt meg is kell tanulnunk a magunk módján megfogalmazni. Egy higgadt, komoly beszélgetés elől nehezebb kitérni, vagy támadóan reagálni rá. Ha valóban tudjuk, mit akarunk mondani, partnerünk végighallgat, mert érzi a mondanivaló súlyát. A „szükségem van arra, hogy a jelét add, fontos vagyok neked” például sokkal higgadtabb és értelmesebb önkifejezés, mint a „te nem szeretsz engem!” felkiáltás. Holott mindkettő ugyanazt az érzést próbálja közvetíteni, csak az utóbbi az indulat miatt nem egyértelmű, sőt még irritáló is.
4. Találjuk meg a megfelelő hangnemet
Vannak, akik szeretik, ha mókásan fogalmazzuk meg az elvárásainkat, mások inkább azt kedvelik, ha csak néhány szóban, határozottan, egyenesen közöljük őket. Az emberismeret sokat segíthet bennünket a kommunikációban. Rá lehet érezni arra, hogy kivel milyen hangot kell megütnünk ahhoz, hogy elnyerjük a figyelmét. Ez persze nem azt jelenti, hogy színházat kell rendeznünk, de fontos az odafigyelés, mert ezzel egyben a másik iránti tiszteletet is kifejezhetjük. A visszafogott, indulatoktól mentes, de egyértelmű beszéd minden helyzetben hatásos.
Öt perc önismeret
Ha csak öt percet szánunk arra, hogy ezt a mini-önismeretitréninget magunkban elvégezzük és beiktassuk a mindennapi életünkbe, kiegyensúlyozottabbá, higgadtabbá, érthetőbbé is válunk a környezetünk és önmagunk számára. A békés kommunikáció alapja, hogy mind a négy pontot tiszteletben tartva higgadtan próbáljunk a kevesebbel többet mondani.
"A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]" Tovább…
(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vélem egy pár táncba,
Sej gyere vélem egy pár táncba.
Így kell járni, úgy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni.
Fogd a kontyot, hogy ne lógjon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon.
Papák, mamák, üdvözlünk,
Szerető szívvel köszöntünk.
Elmondjuk mi most néktek,
Mivel töltöttük az évet.
Verset mondunk, énekelünk,
Ti meg tapsoljatok nekünk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd nőjön a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajtás,
én vagyok a róka.
Mit köszöngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jóban!
Óh, pedig én úgy szeretlek, mint medve a mézet,
Ha lehetne nyuszi pajtás, rögtön megennélek.
Tudom, tudom, de úgy hiszem, felkopik az állad,
Elszaladok, utol nem érsz, fürgébb vagyok nálad.
Mese-mese mátka,
Csillagos madárka,
Ingó-bingó rózsa,
Te vagy a fogócska!
Gólya viszi a fiát,
Utoléri az anyját.
Gyere, Gyuri, a térdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Veszünk ottan vásárfiát,
Szépen szóló kis muzsikát.
Volt egyszer egy kemence,
Belebújt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Ránézett a mamája,
Nem ismert a fiára.
Becsukta a kemencét,
Jól elverte kis Bencét.
Hátamon a zsákom,
Zsákomban a mákom,
Mákomban a rákom,
Kirágta a zsákom,
Kiesett a rákom,
Kihullott a mákom.
Aki szánja károm,
Fogja meg a rákom,
Szedje fel a mákom!
Nemes Nagy Ágnes: Hány ujja van?
Öt ujja van a gesztenyefa-levélnek,
öt ujja van, mint a gyerek kezének.
öt ujja van, nem mind olyan,
a legtöbbjének hét ujja van.
Öt ujja, hét ujja,
hozzá még a hátulja!
"Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazán egyedül a gondolataidban. Egy anya mindig kétszer gondolkodik: egyszer önmagáért, másodszor a gyermekéért."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e Ádámnak köldöke?"
/Jacques Dutronc/
"A világon a legtöbb bajt a túlságosan tevékeny emberek okozzák. Mennyivel boldogabbak lennénk, ha a politikusok és a tudósok egy kicsit lustábbak lennének!"
/Evelyn Waugh
"Aki megöl egy embert, az gyilkos.
Aki megöl egymillió embert, az hódító.
Aki megöl mindenkit, az isten."
Mielőtt még orvoshoz rohangálnál... 2008.11.11. 16:59
Itt a megfázásos-influenzás időszak. Lépten-nyomon köhögő, tüsszögő emberekkel futunk össze. Akaratukon kívül is megfertőzhetnek minket. Mi a teendő, ha a megfázás első jeleit észleljük magunkon? Ne ijedjünk meg! Tovább >>
Fedezd fel az igazi forró csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forró csokoládét már az aztékok is ismerték, és az istenek italának nevezték? Ezt a finomságot a Dr. Oetker Choco-Chocónak nevezte el, és praktikus kiszerelésben eljuttatja hozzád is, hogy legyen mivel felmelegíteni barátaiddal a hideg hétköznapokat. Tovább >>