A Széchenyi utcán a csapadékcsatorna nyomvonalának helyreállítása – aszfaltozása – történik. Az útszélesítés alsó aszfaltrétegének beépítését követően a forgalom átterelése várható, majd a páratlan oldalon víznyelőaknák építése kezdődik. Jelzőlámpa- és hírközlési alépítmények kivitelezése zajlik a páratlan oldaltól a félpályáig, ezen kívül közvilágítási oszlopok alaptestjeinek készítése és járdaépítés történik.
A Széchenyi utca és az Arany János utca közötti építési területen csatornaépítés, csobogók építése, a közvilágítási oszlopok alaptestjeinek kivitelezése, valamint elektromos kábelek fektetése, hírközlési alépítmények építése zajlik.
Az Arany János utcán elektromos kábeleket telepítenek.
A Simonffy utca és a Széchenyi utca közötti építési területen folytatódik a csapadékcsatorna és az ivóvízvezeték építése, a hírközlési kábelek elhelyezése, s kavicságyazat készül.
A Hatvan utcán az útszegély-építés és a járdaépítés folytatódik az utca páros oldalán.
A Hatvan utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca közötti építési területen betonalap-építés zajlik, valamint gépházakna födémének zsaluzása.
A Bajcsy-Zsilinszky utcának a nyugati kiskörút és a Pásti utca közötti szakaszát teljesen lezárják, itt úttestbontás, aszfaltmarás, szegély-, járda-, útalap-bontás, szegélyépítés kezdődik. (Ezen kívül – más beruházás keretében – a Piac utcai torkolatban díszburkolat kialakítása történik.)
A Bajcsy-Zsilinszky és a Simonffy utca közötti építési területen hírközlési kábelek telepítése, kavicságyazat készítése, betonalap készítése zajlik.
A Simonffy utcán a Bajcsy-Zsilinszky utca lezárása miatt kétirányú forgalmi rendet vezetnek be, így a járműforgalom fenntarthatósága érdekében itt kivitelezési munkák nem lesznek.
Ez az őszi divat! - Három magyar tervező tolmácsolásában
2008.11.21. 12:56
A forró vénasszonyok nyara már a múlté, ideje feldobni a ruhatárad néhány melegebb holmival. Az őszi–téli trendek darabjairól azokat kérdeztük meg, akik ujjukat folyamatosan a divat ütőerén tartják. Három magyar tervező – Dévényi Dalma, Daria Kostenko és Léber Barbara – beavattak bennünket saját kollekciójuk műhelytitkaiba, és elárulták azt is, ők mit szereznek be a hűvösebb időkre.
Ez az őszi divat! - Három magyar tervező tolmácsolásában
A forró vénasszonyok nyara már a múlté, ideje feldobni a ruhatárad néhány melegebb holmival. Az őszi–téli trendek darabjairól azokat kérdeztük meg, akik ujjukat folyamatosan a divat ütőerén tartják. Három magyar tervező – Dévényi Dalma, Daria Kostenko és Léber Barbara – beavattak bennünket saját kollekciójuk műhelytitkaiba, és elárulták azt is, ők mit szereznek be a hűvösebb időkre.
Je Suis Belle – Dévényi Dalma
A Je Suis Belle (jelentése: szép vagyok) két tervezője, Dévényi Dalma és Kiss Tibi 2005-ben alapították a márkát. Mindketten a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen végeztek 2007-ben. Legújabb kollekciójukról és az őszi–téli trendről Dalmát faggattuk, aki elmondta, hogy több fiatal tervezőhöz hasonlóan olyan módszerrel dolgoznak, amely eltér a nagy elődök szalonrendszerétől és a szárnyaikat bontogató fiatal ruhakészítők ötleteinek egydarabos megvalósításától. Évente kétszer jelennek meg egy-egy kollekcióval, amelyet a mindennapok különleges ruhái alkotnak.
– Mi inspirálta az őszi–téli kollekciótokat?
– Minden kollekciónknak van egy mottója, ez most a „funny widow”, azaz nem víg, hanem a „vidám özvegy”. Ez amolyan ránk jellemző ellentmondás, hiszen a sötét színek ellenére, mint a fekete, a szilvakék és a fukszia, a kollekció darabjai nem komorak. A szabás vagy az anyagok miatt egyfajta önirónia és cinkos kacsintás jellemzi őket. Szeretjük a képszerű inspirációkat. A mottónk miatt előkerült Mary Poppins, Audrey Hepburn, az Addams Familyből az anya, Morticia figurája.
– Milyen anyagokat használtatok?
– Elsősorban a hordható, nem túl elegáns anyagok jellemzőek. Dzsörzét, gyapjúdzsörzét használtunk, illetve előfordulnak elegánsabbak is, mint a szatén, de azok meglepő helyeken.
– Melyik darab a kedvenced a sajátjaitok közül?
– Én nagyon kedvelem a különlegesebb darabokat. Van most egy fekete gyapjúsapkánk, amelyet fekete fátyollal díszítettünk. Akár a mindennapokra is felvehető, de nem hétköznapi darab.
– Szerinted melyek a szezon kötelező darabjai?
– Szerintem a bő szárú nadrág abszolút befutó. Ez persze nem azt jelenti, hogy mindent ezzel kell hordani, mert egy poncsó vagy egy hosszabb felső esetében maradjunk a csőnadrágnál, különben úgy nézhetünk ki, mint valami bohóc.
– Mi az, amit mindenképp beszerzel magadnak?
– Egy bő szárú nadrágra fáj a fogam, minél bővebb, annál jobb. És egy hozzá illő, fiús bokacsizmára.
Az Oroszországban született tervező a Je Suis Belle két alkotójához hasonlóan 2007-ben diplomázott a MOME textiltervező szakán. Ruháira jellemzőek a népies motívumok, a művészi és teátrális elemek. Tervező létére a mai napig meg van róla győződve, hogy „nem a ruha teszi az embert, hanem az ember a ruhát. Jobban értékelem azt, ha valaki stílusos, mint divatos. Feladatom meglátni az egyén értékeit, s azokat kihangsúlyozni, illetve a hátrányokat elrejteni. S ne kövessük a divatot, hanem adjuk önmagunkat.” – Mi jellemzi a saját őszi–téli kollekciódat?
– A magyar népművészet inspirálja jelenlegi kollekciómat, amelynek tervezése még folyamatban van, kivitelezése szintén. Tipikusan az egyéniségemhez hűen erős, élénk színvilág, nőiesség, koncepciódússág jellemzi. Meglepően „ready to wear” lesz, de semmiféleképpen nem
konfekció. – Honnan gyűjtöd az ötleteket? Mi inspirál?
– Az ötlet csak úgy jön, s sosem lehet előre tudni, mikor kapok ihletet. Néha csak egy friss tavaszi szellőn múlik, vagy egy meleg napsugár mosolyán. Van, hogy egy film vagy egy kiállítás megtekintése után jön az ihlet. Előfordul, hogy félálomból ébredek, s leülök skiccelni, s néha csak bemegyek egy textilboltba, ahol maga a textil adja az ötletet. Ami még fontos: nem szoktam nézegetni mások munkáit az alkotói folyamat idején.
– Szerinted melyek a szezon kötelező darabjai?
– Nem követem a trendet, csak azt csinálom, amit érzek s szépnek tartok, ami csak úgy jön belőlem. Javaslom minden nőnek, hogy azt vegye fel, amiben jól érzi magát, hogy ne legyen erőltetett a vizuális kép. Visszatérve a trendre, azt javaslom, figyeljen oda mindenki a kiegészítőkre. Lehet valaki nagyon egyszerűen öltözve, de egy táska, sál, cipő, sapka vagy kesztyű megteszi a magáét.
– Mit fogsz mindenképp beszerezni?
– Valami méregzöldet és padlizsánlilát szeretnék, egy moherpulóver vagy szaténblúz kielégítené a vágyaimat.
Léber Barbara 1994-ben végzett az Iparművészeti Egyetem ruhatervező szakán, majd Spanyolországban az UIB egyetem ösztöndíjasaként tanult. A kreativitás mellett üzleti elképzelését is megvalósította: először tervezőtársaival létrehozott egy dizájngalériát, majd önálló szalont nyitott. Kollekcióját évről évre láthatod a hazai bemutatókon.
– Mi jellemzi az őszi–téli kollekciót?
– Szalonomban leginkább estélyi és alkalmi, báli ruhákat készítünk, ám ezen elegáns ruháknál is figyelembe kell venni a divattrend jellegzetességeit. Kedvelt őszi színeim a „földszínek”: borvörös, barna, meleg szürke, drapp, olajzöld, bordó, padlizsánszín, ám mindezek mellett szépen hatnak frissítésként a sárga, kék, smaragdzöld, élénkpiros, narancsszínek. A fekete elmaradhatatlan, mely színt változatlanul szeretem sejtelmesen felhasználni áttört csipkék, áttetsző anyagok formájában. Báli ruháknál a hatalmas „ropogós” szoknyájú, mélyen dekoltált öltözékeket kiegészítik a lágy esésű, legfinomabb sifonból készített, „görögösen” letisztult formavilágú estélyik. Kollekcióm részei a „kis feketék”, amelyek között konzervatív és extravagáns megrendelőim is megtalálják a stílusuknak megfelelőt. Legújabb kollekcióm szeptember 21-én lesz látható Washingtonban a DC Fashion Week keretében. Az itt bemutatandó darabok a Léber Barbara Couture-stílus jellegzetes összefoglalásának tekinthetők, a fent említett forma- és színvilággal. A bemutatott öltözékek között az alkalmi és estélyi ruhákon kívül ízelítőt adunk a letisztult szabású kosztüm- és kabátkollekciónkból is.
– Mi inspirálja?
– Hatások minden pillanatban érnek, hogy ezekből melyik milyen módon csapódik le bennem, nem igazán tudatosul. Bármit „alkalmazott” módon át tudok transzformálni öltözékké, de ilyet utoljára a felvételi feladat miatt készítettem. Konkrét példa tehát nincs. Leginkább a tudatalattimat hívom segítségül: leülök az asztalomhoz, és – ha nem zavarnak meg – perceken belül megindul a ceruza a kezemben. Persze intenzív tervezési időszakban sokszor az „alfa-állapotban”, elalvás előtt vagy közben jön a kép, amelyet ha nem örökítek meg azonnal, elfelejtem.
– Ön szerint melyek a szezon kötelező darabjai? És ezek közül mit szerez be mindenképp?
– Magasított talpú bokacsizmát, nagy, kézikötés-hatású, hosszú pulóvert. A saját kollekciómból Léber Barbara Couture gyapjú télikabátot, Léber Barbara Couture fűzőt, amelyet farmerhez viselek kisebb alkalmakkor. Alkalmakra a derékrészen csipkedíszítésű „kis fekete ruhát” a Léber Barbara Couture-kollekcióból. Férfias szabású nadrágkosztümöt, jó szabású szűk farmert. Magasított derekú fekete alkalmi nadrágot és egy vastag bőrövet, amely jó kabát vagy ruha derekára.
• szőrmés mellényke
• bő szárú nadrág
• hangsúlyos gallérok
• nyaklánc minden mennyiségben és több sorban
• fekete, lila, királykék és Valentino-vörös
• magas sarkú Oxford-cipő
• kárókockás anyagok
• kötött kiegészítők
"A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]" Tovább…
(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vélem egy pár táncba,
Sej gyere vélem egy pár táncba.
Így kell járni, úgy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni.
Fogd a kontyot, hogy ne lógjon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon.
Papák, mamák, üdvözlünk,
Szerető szívvel köszöntünk.
Elmondjuk mi most néktek,
Mivel töltöttük az évet.
Verset mondunk, énekelünk,
Ti meg tapsoljatok nekünk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd nőjön a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajtás,
én vagyok a róka.
Mit köszöngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jóban!
Óh, pedig én úgy szeretlek, mint medve a mézet,
Ha lehetne nyuszi pajtás, rögtön megennélek.
Tudom, tudom, de úgy hiszem, felkopik az állad,
Elszaladok, utol nem érsz, fürgébb vagyok nálad.
Mese-mese mátka,
Csillagos madárka,
Ingó-bingó rózsa,
Te vagy a fogócska!
Gólya viszi a fiát,
Utoléri az anyját.
Gyere, Gyuri, a térdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Veszünk ottan vásárfiát,
Szépen szóló kis muzsikát.
Volt egyszer egy kemence,
Belebújt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Ránézett a mamája,
Nem ismert a fiára.
Becsukta a kemencét,
Jól elverte kis Bencét.
Hátamon a zsákom,
Zsákomban a mákom,
Mákomban a rákom,
Kirágta a zsákom,
Kiesett a rákom,
Kihullott a mákom.
Aki szánja károm,
Fogja meg a rákom,
Szedje fel a mákom!
Nemes Nagy Ágnes: Hány ujja van?
Öt ujja van a gesztenyefa-levélnek,
öt ujja van, mint a gyerek kezének.
öt ujja van, nem mind olyan,
a legtöbbjének hét ujja van.
Öt ujja, hét ujja,
hozzá még a hátulja!
"Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazán egyedül a gondolataidban. Egy anya mindig kétszer gondolkodik: egyszer önmagáért, másodszor a gyermekéért."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e Ádámnak köldöke?"
/Jacques Dutronc/
"A világon a legtöbb bajt a túlságosan tevékeny emberek okozzák. Mennyivel boldogabbak lennénk, ha a politikusok és a tudósok egy kicsit lustábbak lennének!"
/Evelyn Waugh
"Aki megöl egy embert, az gyilkos.
Aki megöl egymillió embert, az hódító.
Aki megöl mindenkit, az isten."
Mielőtt még orvoshoz rohangálnál... 2008.11.11. 16:59
Itt a megfázásos-influenzás időszak. Lépten-nyomon köhögő, tüsszögő emberekkel futunk össze. Akaratukon kívül is megfertőzhetnek minket. Mi a teendő, ha a megfázás első jeleit észleljük magunkon? Ne ijedjünk meg! Tovább >>
Fedezd fel az igazi forró csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forró csokoládét már az aztékok is ismerték, és az istenek italának nevezték? Ezt a finomságot a Dr. Oetker Choco-Chocónak nevezte el, és praktikus kiszerelésben eljuttatja hozzád is, hogy legyen mivel felmelegíteni barátaiddal a hideg hétköznapokat. Tovább >>