Akkor este tkor, a plzban!
2008.12.19. 00:11
Lassan kezdjk megszokni ket. Mr nem utlkozunk, nem tiltakozunk, s nem is lelkesednk. Mindennapi letnk rszei lettek a plzk, a plzalnyok s a plzafik, a korzzs s a csszkls, az egsz vegdobozvilg.
Akkor este tkor, a plzban!
Lassan kezdjk megszokni ket. Mr nem utlkozunk, nem tiltakozunk, s nem is lelkesednk. Mindennapi letnk rszei lettek a plzk, a plzalnyok s a plzafik, a korzzs s a csszkls, az egsz vegdobozvilg.
Neonfny, flbemsz dallam, kellemes meleg, szkktcsobogs s csillogs. Kprztat csillogs, affle, amit tizent-hsz ve mg elkpzelni sem lehetett. Volt is nagy muls s bmuls az els megacsoda lttn, mikor 96-ban megnyitottk a Duna Plazt, majd nem sokkal ksbb a Plus Centert. Nem volt mg ehhez foghat: kinylt a fotocells ajt, s kvl is rekedt a klvilg. A hideggel, esvel, szllel, szrkesggel egytt, nem is bnta senki, hogy a plzbl egy kis ablakon sem lehet kvlre ltni. Mert itt csak befel kell s lehet figyelni, a mrvnylapos utcautnzatra, a boltokra, az ttermekre, az ezerfle szolgltatsra. Mindent egy helyen, hangzott a szlogen, s tnyleg, ott volt egyms mellett a cipbolt, az rszer, az optikus s a fehrnems. A nagyapnak val szerszmos persze nem kltztt be, se a piaci kofa vagy az esernyjavt, de ht ez a plzzs szablya: csak trendi mrkk kaphatk.
Ma mr nincsenek meglepetsek, mindenki megszokta a plzkat. nll letre keltek, vrosok a vrosban. Modern kori agork, ahol nap mint nap sszegylnek az emberek.
si lmnyt idz fel
![Szvetelszky Zsuzsa, az Elte oktatja Szvetelszky Zsuzsa, az Elte oktatja](http://www.nlcafe.hu/data/cikk/8/70315/6.jpg) |
Szvetelszky Zsuzsa, az ELTE oktatja |
– Nagyvrosi szavanna – jellemzi a plzkat Szvetelszky Zsuzsa, az ELTE oktatja. – Csrtetnek elre az emberek, vadsznak. Ki csoportosan, ki egyedl. A f vezrelv a vsrls, de ezt kiegszti szmos ms szolgltats, gy az egsz plzzs komplex lmnny vlik. Megadja azt az illzit, hogy hozzjutunk a teljessghez, hiszen itt minden megtallhat.
Mr maga a bels tr kialaktsa is figyelemre mlt. Sznek, szagok, hangok sszhangja. Ennek kiss ellentmond a tmbszer kialakts, de ennek is megvan a maga szerepe. Csak befel lssunk, befel figyeljnk, a kllem nem is szmt. A plzkat nem kvlrl kell csodlni, hanem bellrl.
Az els plza krlbell akkor nyitott, amikor robbant a knlat Magyarorszgon. Bejttek a vilgmrkk, hirtelen a bsg zavarba kerltnk, s kivl teret nyjtott a megismersre a plza. A hatalmas vlasztknak persze van negatv hatsa is: elbizonytalantja az embert. Nem tudunk megelgedni a msodik legjobbal, folyton a mg jabbat, mg mrksabbat keressk, s mivel a krforgsnak sosincs vge, csaldunk. A sok cscslmny egyms utn csmrt okoz, vagy ppen szorongst, mert soha nem rjk el azt, amire vgyunk.
Megfigyelhet, hogy a bevsrlcentrumok nll egysgekknt mkdnek a vrosban. Nagyon zrtak, s szinte nincs kapcsolatuk a klvilggal, ezrt be is dugtjk maguk krl a vrost. Gondoljunk csak a belvrosban plt plzkra – a WestEndre, a Mammutra –, szinte meghalnak krlttk az utck. Az ott lakk nem tudnak parkolni, s szinte jjel-nappal nagy a zsfoltsg.
A plza leginkbb a fiatalokra hat ersen. Elgondolkodtat, hogy Amerikban a gyerekek ht-nyolcszz log nevt vgjk kvlrl, mg gy nyolc-tz nvnynek a nevt ismerik. Hiszen mit lt a gyerek a fttt utckon csatangolva? Az elkpeszt knlatot, a csbtst, hogy vegyl meg, mellette meg a hitelcentrumokat, amelyek mind azt az illzit keltik, hogy csak rajtad ll a dnts, s mindent megkaphatsz. Pedig micsoda abszurd dolog, hogy csak azrt vegyek egy nagyobb tvt, mert jobb volna egy nagyobb, holott se helyem r, se pnzem, csak egyszeren bedltem a reklmoknak. A gyerek pedig mg jobban bedl a csbtsnak. Torzulhat az rtkrendje, krosan hat r a tlfokozott knlat, az egsz plzahangulat.
Mg negyvent pl?
rk krds, hogy melyik plza lesz npszer, s mirt pont az, s hogyan lehet megmenteni a mr npszertlen bevsrlcentrumokat.
Steigervald Krisztin, a GfK Piackutat Intzet munkatrsa szerint a plzk sikere fleg azon mlik, hogy hol plnek, s mennyire tudnak elklnlni a tbbitl. Hogyan pozicionljk a plzt, s a menedzsment milyen marketingeszkzkkel teszi sikeress.
Mg messze vagyunk attl, hogy teltdjn a piac, klnbz fzisokban mg gy negyven-negyvent plza van tervbe vve kzptvon (2010 s 2013 kztt). A jelenlegi krzis miatt azonban valszn, hogy ebbl kevesebb fog felplni.
Egy felmrs szerint a magyar felnttek egytde nevezhet rendszeresen plzaltogatnak. A legtbb lelkesedst a plzk irnt a nagyobb vidki vrosok laki krben lehetett tapasztalni – azokban a vrosokban, amelyekben a kzelmltban plt meg a plza. Felttelezheten az jdonsg varzsa s nmi loklpatrita bszkesg is hozzjrult itt a kedvezbb vlemnyek kialakulshoz. Kedvelt mg a plza a fiatalok, az tlagnl jobban lk kztt, valamint a kisgyerekesek krben. Az elnyk kzt legfkpp azt emltik, hogy nagy a vlasztk, knyelmes, s hosszan nyitva tart. Fontos szempont mg, hogy a plzkban vsrls nlkl is jl el lehet tlteni az idt. Az elutastk legfbb indoka a drgasg: k gy rzkelik, hogy itt minden drgbb, mint mshol. Az idsebbek nagyobb rsze szerint a plza a fiatalok vilga, ahov k letkoruk miatt sem illenek, de nem is rzik magukhoz kzel ezek hangulatt.
Sok vsrl konkrt cllal rkezik, ms csak a helysznen dnti el, melyik boltban milyen termket vesz meg. A plzkban vsrlk egyharmadra jellemz a konkrt cl nlkl vsrolgats. Az egyik legnagyobb vsrlert a nk kpviselik, taln ez is az oka, hogy a megkrdezettek kzl a legtbben a cipboltokban vsrolnak.
Egyre ignyesebb kls
A bellrl csillog-villog csodapalota klsejt sok tmads ri. Hogy nem illik bele a vroskpbe, tnkreteszi a krnyez pletek sszhangjt, erszakosan mered bele a nagyvilgba.
– Sok vltozson estek t a plzk mind megjelensben, mind minsgben – mondja Szabady Kinga ptszmrnk. – Az els bevsrlcentrumoknl a bels tr kialaktsa volt a hangslyosabb, a kls inkbb funkcionlis volt. Az j plzk mr sokkal ignyesebbek, mind a kls, mind a bels kialaktsuk. A rgebbi pleteknl pedig elkezdtk az talaktsokat, feljtsokat, elssorban a burkolatcserket. Termszetesen vannak baklvsek, de megfigyelhet, hogy leginkbb azokon a helyeken tmadjk a plzk klsejt, ott nagyobb az ellenlls velk szemben, ahol a trtnelmi vrosmagba tuszkoltk be az pletet, ami megbontotta az egsz vros lktetst. Viszont vannak igazn szerencss megoldsok, amelyeket mg ptszszemmel is j elnzni.
Tervezknt azonban nincs igazn esly nagyot alkotni. Nemrgiben dolgoztunk egy projekten, egy bevsrlkzpont tervezsn. A megrendel teljesen megkttte a keznket. Pontos lerst adott, hogy miknt nzzen ki az plet, hogyan helyezkedjenek el a parkolk, hny szintes legyen, gy a hazai plzk ltalban klfldi modellek msolatai s nem egyedi megoldsok.
A tudatos plzacica
Fiatalok plzaletrl r Vidra Anik, a Szent Istvn Egyetem egyetemi docense. A 2000-ben megjelent doktori disszertci szerint a plzk a fiatalok trsas egyttltnek lland s biztos sznterei, itt sajttjk el a kvetend letstratgikat. A kutatsbl kiderl, hogy a tinik korntsem a mregdrga plzabutikokbl ltzkdnek. Tjkozdnak, hogy mi a divat; a ruhkat az ugyanolyan fazont, de silnyabb minsget knl knai piacokon veszik meg. A gyakran napi ngy-t rt is plzz fiatalokat nemcsak a bevsrlcentrumok kellemes krnyezete hvja be az utcrl, hanem a ltvnyos dizjn is.
A plzabeli szocializcinak haszna is van: elsajttjk a normakvet magatartst, a plzk, a kzssgi terek szablyait. Fontos megjegyezni, hogy csak azokra a fiatalokra jelent veszlyt a plza, akiknl a csald, az iskola nem alaktott ki stabil rtkalapot. A kutatsbl az is kiderl, hogy a plzatindzserek (plzacick s trsaik) megtanulnak tudatosan fogyasztani, a sz j rtelmben vlogatni. Nem habzsoljk a fldi javakat – igaz, erre pnzk sem lenne.
s tudomsul kell venni – ha tetszik, ha nem –, sok tini szmra a plza jelenti az egyetlen kzssgi helyet. A plza kln kasztba sorolja a fiatalokat, de ez ket egy cseppet sem zavarja. Vivien, egy igazi plzacica egyszeren fogalmaz: „Szeretek itt lenni. J a hangulat, elvagyok. A plza j.”
Vlyi-Nagy Erika
Az els plza kigondolja Victor Gruen volt, aki az amerikai kl- s alvvrosok autval kzleked lakinak krelt stlutcs, egyenstlus tereket, amelyek a ktelez htrnyok (zaj, kosz, forgalom) nlkl srtettk egy helyre a nagyvrosok kereskedelmi elnyeit. A mozi s az tterem, a ruhatisztt, a bank s a posta mr a kezdetekkor benne volt e komplexumokban, az ingyenkoncertek, a teke- s jgplyk, illetve a jtszterek csak tovbbi csalinak szmtottak.
Gruen telibe tallta a fogyasztkat: az USA-ban sorra nyl shopping mallok az amerikai gazdasgtrtnszek szerint nem csupn fmjeleztk, de serkentettk is a korszak gazdasgi fellendlst. Radsul az is kiderlt, hogy ezek a bevsrlkzpontok valdi vroscentrumokk vltak: itt zajlott a trsasgi let, ide hoztk gyerekeiket a kismamk, itt folytak a munkahelyi trgyalsok. Az 1970-es vek vgn, az 1980-as vek elejn Nyugat-Eurpban is kitrt a malljrvny, de itt a bevsrls koncentrldott a mallokban, nem a trsas let. Magyarorszgot viszont egszen ms trsadalmi viszonyok kztt rte a plzahullm. Hankiss Elemr Proletr renesznsz cm tanulmnyktetben gy fogalmaz, hogy a (nyugati) fogyaszti kultra azrt hdthat itt szinte ellenlls nlkl, mert a hagyomnyos rtkrend mr szz vvel ezeltt pusztulsnak indult, a szocializmusban kialaktott, agyonideologizlt kultrhzhlzat, klubok, egyesletek pedig mintha sohasem lteztek volna.
|