Elbocsts utn - hogyan kezdjk jra?
2009.02.11. 12:10
Munknk egyfajta keretet ad letnknek, meghatrozza letritmusunkat, bepl a szemlyisgrl alkotott kpbe, gy az elbocsts sorn munknkkal egytt identitsunk egy darabja is elveszni ltszik, az anyagiakrl nem is beszlve. Mit tegynk, ha most jelentettk be, hogy megvlnak tlnk? A munkapszicholgus tancsai segtenek elkerlni a pszichs sszeomlst.
Elbocsts utn - hogyan kezdjk jra?
|
Munknk egyfajta keretet ad letnknek, meghatrozza letritmusunkat, bepl a szemlyisgrl alkotott kpbe, gy az elbocsts sorn munknkkal egytt identitsunk egy darabja is elveszni ltszik, az anyagiakrl nem is beszlve. Mit tegynk, ha most jelentettk be, hogy megvlnak tlnk? A munkapszicholgus tancsai segtenek elkerlni a pszichs sszeomlst.
A munkahely vratlan elvesztst az emberek tbbsge valban nagyon fjdalmasnak li meg. A munkavllalra mr a munkanlkliv vls lehetsge is ers lelki terhet r, klnsen a ltszmcskkents elhzd folyamata jelent komoly pszichs terhelst.
A munkahely elvesztsekor mg erteljesebben szembesl az ember azzal a tnnyel, hogy munknk a mindennapjaink fontos szervezelemt, kerett adja, meghatrozza letritmusunkat, befolysolja nmeghatrozsunkat. Ha elbocstanak, munknkkal egytt identitsunk egy darabjt is elvesztjk.
A munkanlklisg megviseli lelknket s egszsgnket
Dr. Szllsi gnes munkapszicholgus szerint a munkanlklisg meglse egynenknt vltoz, ez a helyzettl s a szemlyisgtl is fgg. - Aki egy feszltsgekkel terhes munkakrbl kerl ki, az az els napokban, ha megfelel tartalkai is vannak vagy tisztessges vgkielgtst is kap, felszabadulsknt is meglheti, hogy tbbet nem kell a munkahelyre bemenni, de nem ez a jellemz - nyomatkostja a szakrt hozztve: a legtbb ember ugyanis igazi, nehezen feldolgozhat vesztesgknt li meg a munkahely elvesztst.
A kezdetben bizakod, pozitv belltds, magabiztosnak ltsz szemly is megtrik s ktsgbeesik, ha sorozatos visszautastsok utn rdbben, hogy nem is olyan knny llst tallni. Klnsen nehz ezt meglni 50 felett! Az amgy biztosnak ltsz pozcibl menesztetteknl azonnal jelentkezik a ktsgbeess - mondta el korbban Kiss Istvn pszicholgus, letvezetsi tancsad.
A problmk a munkanlklisg kvetkeztben a csaldon bell is fokozdnak, az anyagi ktelezettsgek - tartalkok mellett is - egyre nehezebben teljesthetk, s vals vagy vlt nrtkcskkens rzs miatti fokozott ingerlkenysg miatt srsdnek a hzastrsi, csaldi konfliktusok. Lassan minden ers bstya (munkahely, otthon, csald, hzastrs, bartok), megrendlni ltszik.
A legrosszabb, amikor az elbizonytalanods, az nbizalom, a jvbe vetett hit elvesztse a cltalansg kialakulst eredmnyezi. Innen mr nagyon nehz j erre kapni, de sokan vgigjrtk mr ezt az utat, s kpesek voltak megjulni! Van, akinek egyedl is sikerl, de vannak, akik a csald, a kzvetlen krnyezet vagy a szakemberek segtsgre szorulnak.
Fontos, hogy minl elbb visszakerljnk a munka vilgba, hogy ne a krlmnyek fogsgba essnk, s a tehetetlensgbe sppedjnk, hanem sajt rdeknkben igyekezznk aktivitsunkat megtartva mindent megtenni annak rdekben, hogy ismt munkba lljunk.
A ptcselekvsek (alkohol, jtk, drog) pillanatnyi megnyugvst adhatnak, de hossz tvon nem vezetnek clhoz. Kt v utn a tarts lelki terhels, a rossz lelki llapot, a nlklzs testi betegsget is elidzhet, s ltrejn az rdgi kr: a munkanlkli lelki s egszsgi llapotnak megromlsa miatt nem lesz kpes visszakerlni a munka vilgba, amely llapotot a tarts munkanlklisg vltott ki. Ezrt fontos, hogy minl elbb kikerljnk ebbl a medd helyzetbl. De hogyan fogjunk hozz? Mit tegynk, ha megtudjuk, hogy fnknk megvlik tlnk?
1. lps: Nzz magadba!
Segtsg elbocstottak! Mirt pont engem? - teszi fel csaknem mindenki a krdst. Dr. Szllsi gnes elmondta, hogy az elbocstsra az emberek klnbzkppen reaglhatnak, s klnfle magyarzatokat adnak: sokan nmagukban keresik a hibt, de olyanok is akadnak, akiknek knnyebb elviselni a helyzetet, ha a kls krlmnyekben keresik az okokat. Az elbocsts objektv okainak ismeretben is hatatlanul feltesszk magunkban a krdst, hogy mit tehettnk volna mskppen?
A tnyek jzan szemllete, a lehetsgek relis szmbavtele, sajt erforrsok feltrsa, megvalsthat clkitzs, a megvltozott krlmnyekhez val rugalmas alkalmazkods kpessge, kulcstnyezk az j lls megtallsban- sorolja a tengernyi tennivalt a szakember. Az nismeret ebben az lethelyzetben rendkvl fontos.
A gysszal rokonthat az llstalansg
Kiss Istvn pszicholgus levezette, hogy az llsveszts a gysszal rokonthat. A munka nlkl maradt egyn a tagads, a harag, a depresszi s a beletrds fzisait li t. A mlypontrl lassan indul felfel a grbe az aktv llskeress sorn. Miutn az ember tlte, feldolgozta vesztesgt, s beltta a helyzet visszafordthatatlansgt - korbbi llsa nagy valsznsggel rkre elveszett -j lehetsgek utn kezd kutatni. Mindig elre kell nzni! -szl a javaslat.
2. lps: Tudatosan tervezzk meg napjainkat, fogalmazzuk meg cljainkat!
Dr. Szllsi gnes szerint az els sokk utni feleszmls knnyebb, ha feladat, cl trsul hozz. - Mindig legyen clunk! Cl nlkl elveszett emberek vagyunk - nyomatkostja a pszicholgus. Kszteni kell egyfajta szmvetst, hogy az ember tisztban legyen erssgeivel, mi az, amit eddig letett az asztalra, amire bszke lehet, mi az, amire mg szksge lehet ahhoz, hogy folytassa tjt, vagy hogy j irnyt legyen kpes kijellni magnak.
Mit kellene mg, s krlmnyeinl fogva mit lehet mg tanulni? Plyt kell-e mdostani? Ha eddig nem volt szakmja, melyik szakmt kellene kitanulni? Mihez s milyen formban lehet kapni intzmnyes, llami segtsget? A motivltsgon, az elszntsgon, a kitartson kvl sajt anyagi er is kell-e hozz?
A munkapszicholgus kiemelte: az llskeress is clirnyos tevkenysg, amelyet elre el kell tervezni, meghatrozott program szerint kell vgezni, csakgy, mintha munkt vgeznnk.
3. lps: Fogj hozz minl elbb az llskeresshez!
A tapasztalatok alapjn mr hat hnapos sikertelen plyzs egyre mlyl aptia fel sodorhatja az llskerest s ebbl a gdrbl nagyon nehz kijnni, ezrt fontos az llskeress tudatos megtervezse s minl koraibb elkezdse. Kiss Istvn szerint az elsdleges keresk klnsen nagy krzist lnek meg elbocstskor, hiszen nagy a felelssgk: csaldot tartanak fenn, jvedelmktl msok is fggnek.
k azonnal hozzfognak az llskeresshez - fizetsre get mdon szksg van - s minden visszautastst tragdiaknt lnek meg, nrtkelsk gyorsan, tartsan cskken a sorozatos elutastsok hatsra. Klnsen nagy csaps szmukra, ha azzal szembeslnek, hogy egy BKV jegyet s gpi instant kvt is alig tudnak megvenni, s az az letsznvonal, amit eddig biztosnak hittek, nem tarthat fenn tovbb.
4. lps: Add el magad!
Dr. Vry Annamria klinika szakpszicholgus "Mi legyek, ha mg nagyobb leszek?" cm knyvben rszletesen kifejti a munka piaca s rupiaca kztti hasonlsgokat s klnbzsgeket.
Az egyik legfontosabb tny, amellyel az llskeres j, ha tisztban van, hogy itt is van egy kereslet s egy knlat, mgis vannak lnyeges klnbsgek. Az elad - munkt keres ember - ugyanis sokkal htrnyosabb helyzetben van. Az, aki elad a munkaerpiacon, nem tudja, kik a versenytrsai, azok mit knlnak s mennyirt. Ez elg nagy klnbsg az rupiacokkal szemben. Mgis el kell tudnia adni magt az llskeresnek,
- J, ha tisztban vagyunk vele, hogy az llskeress sorn sajt munkaernket kell ruba bocstani, el kell tudni adni, azaz komoly marketing tevkenysget, marketing kampnyt is kell nmagunkrt folytatni. Kell a j csomagols (nletrajz, levelezsi stlus, megjelens, benyomskelts, interjn val viselkeds) s az rtkestshez megfelel rtkestsi csatornra is szksg van - vli Dr. Szllsi gnes.
5. lps: Tanuljunk meg llst keresni!
J, ha idterv szerint, napi rendszeressggel, mdszeresen keresnk llst. A szakember azt javasolja, hogy elszr is ksztsnk el egy listt, amely azoknak a rokonoknak, bartoknak, ismersknek a nevt s elrhetsgt tartalmazza, akiket lls gyben meg lehet keresni. Egy msik listt azokrl a cgekrl, intzmnyekrl, szervezetekrl, ahova beadhatjuk az nletrajzunkat. Legyen kszenltben egy szakmai szempontbl megfelelen sszelltott nletrajz! (A legtbb llshirdet portlrl letlthet a j nletrajzi forma).
Az aktulis llshirdetsre szabott motivcis levlrl sem szabad azonban elfeledkezni. Sokan nem is gondolnk, hogy ez mennyire fontos, pedig az llshirdets tpushoz, vagyis a munkakrhz igaztott motivcis levl kulcsfontossg a kivlaszts sorn. Hiszen ebben indokoljuk meg, mirt rdemes minket vlasztaniuk, s amely alapjn kitnhetnk a tmegbl. Hiszen ez egyfajta egyedi lenyomatunk.( Nyomokban fellelhet szemlyisgnk a plyzatokban)
rdemes teht nhny llskeres portlon regisztrlni magunkat -folytatja a kvetkez fontos lpssel a munkapszicholgus. A pontos, krltekint regisztrci rkat vehet ignybe, de hossz tvon megri, ha trelmesen, preczen tesznk eleget adatszolgltatsi ktelezettsgnknek.
Oda kell figyelni arra is, hogy ha hrlevlre feliratkozunk, akkor optimlis llsknlati tartomnyt lltsunk be. -Sokan nem is gondolnnk, de a hrlevelek megfelel szrjn is sok mlik. A tl szles, de a tl szk spektrum sem j. A tl sok, neknk nem megfelel llst knl hrlevl tolvassa felesleges idt rabol el tlnk, s ha olyan a rendszer, hogy automatikusan tovbbtja nletrajzunkat, akkor a clszervezettl felesleges idt rabolunk. Ha sokszor feleslegesen megjelenik az nletrajzunk, egy id utn mr azonnal "Delete"-tel fogadnak az nletrajz elolvassa helyett. Kt-hrom llskeres portlon val regisztrci bven elg. Termszetesen azokat a hirdetsi portlokat is rdemes rendszeresen tnzni, ahol nem regisztrltunk - teszi hozz Szllsi gnes.
6. lps: Nzzk meg szaktudsunk "szavatossgt", munkaer-piaci rtkt!
Meg kell nzni, hogy szaktudsunk mennyire kelend a munkaerpiacon. Ha nem az, akkor meg kell vizsglnunk ennek az okt. Elkpzelhet, hogy tovbb kell kpeznnk magunkat, mivel szaktudsunk elavult, de az is lehet, hogy plyamdostsra knyszerlnk, mivel a klnbz szakmk megtlse, rtke a munkaerpiac mozgsval folyamatosan vltozik.
7. lps: Irny a munkagyi kzpont s llskeressi klubok!
A terletileg illetkes munkagyi kirendeltsg felkeresse tbb szempontbl kulcsfontossg lps. Nemcsak azrt kell regisztrltatnia a kirendeltsgen magt az illetnek, hogy a klnbz jradkokra, seglyekre, startkrtyra, stb. jogosultsgot szerezzen, hanem azrt is, hogy hozzjusson fontos informcikhoz jogait s ktelessgeit illeten.
A tjkozatlansg ebben a helyzetben elfogadhatatlan - valljk a szakrtk. Itt tjkozdhat a klnbz ingyenes vagy rszben nkltsges, az Eurpai Uni s az llam ltal tmogatott, esetleg sztndjat is ad szakmai tanfolyamok indulsrl. Megfelel vgzettsggel ugyanis megn az llskeres munkaer-piaci rtke, s eslye, hogy llst tall - hvta fel a figyelmet dr. Szllsi gnes. Emellett a munkagyi kzpontok pszicholgiai szakszolglatainl, vagy llskeres klubokban kaphatnak hasznos tancsokat, lthatnak pozitv pldkat, kerlhetnek ismt kzssgbe.
8. lps: Lpj kapcsolatba hasonszrekkel!
Tmeval v vgn kzlte fnke: a cg csoportos ltszmleptse t is rinti. 36 ves, kt gyerek desanyja, kereskedelmi vgzettsge van. Elmeslte, hogy az elbocstst kvet nhny ht alatt eltvolodott bartaitl, kollgitl. Aztn az els sokk utn kezdte felfogni: letnek egyik szakasza lezrult. Ahogy teltek a napok, hetek, gy kezdte feleslegesnek rezni magt. Hirtelen egy lgres trben tallta magt.
A munkjt elveszt ember elmagnyosodhat. Egyre nehezebben tallja a kzs hangot csaldjval, ismerseivel, bartaival, volt munkatrsaival is megszakadhat a kapcsolata. Dr. Szllsi gnes szerint segt feldolgozni a traumt, ha olyan emberekkel tallkozik, akik hasonln mentek t, akikkel megoszthatja bnatt. Rjn, hogy vannak sorstrsai, j pldk, s ha msnak sikerlt llst tallni, neki is sikerlni fog.
A munkanlkli errl a mlypontrl sajt nerejbl kijutni csak igen nagy nehzsgek rn kpes, szksge van szakmai segtsgre, egyni s/vagy csoportos trningekre. A tapasztalatok azt mutatjk, hogy a legkisebb lelki teherrel s viszonylag gyors, sikeres elhelyezkedssel akkor jr az elbocsts, ha a felksztst szakemberek bevonsval mg akkor megkezdik, amikor mg dolgozik az illet, vagy felmentsi/felmondsi idejt tlti.
- Hrom hnap "lzengs", kudarccal vgzd llskeress utn kifejezetten ajnlom intzmny, szakember segtsgt ignybe venni, rszt venni csoportos llskeressi trningen, bekapcsoldni egy llskeres klub munkjba - nyomatkostja dr. Szllsi gnes. rdemes teht klnbz nsegt csoportokat, alaptvnyokat, llskeressi klubokat felkeresni.
Ezek a foglalkozsok, kapcsolatok segtenek tljutni a krzisen, s ltaluk bztatst, nbizalmat kap az ember s szmos j lehetsg nylhat meg, azltal, hogy megosztjk egymssal tapasztalataikat, klvrijukat, szakmai informciikat. Az llskeresi klubokba gy jr az llstalan, mint a munkahelyre, lesz struktrja a napnak, a csoport pedig ellenslyozza az elmagnyosods rzst - szmolt be Tmea a tapasztalatairl.
Az 1. legnagyobb lelki prba az llsveszts?
Holmes s Rake, kt amerikai pszicholgus az lls elvesztst nyolcadik helyen tntette fel a lelki erprbk listjn. Az els ht helyen a hzastrs halla, a vls, a klnls, a brtn, a kzeli csaldtag halla, a baleset s a hzassg ll. Dr. Szllsi gnes azonban gy vli, hogy mindig az adott szitucit ljk meg a legnagyobb lelki prbnak, amelyben ppen benne vagyunk. gy, ha munkanlkliek vagyunk, akkor azt.
Nagyon fontos teht, hogy ha egy id utn az ember nem tall vgzettsgnek, letkornak, fizetsi ignynek megfelel llst, akkor lejjebb kell egy kicsit venni az elvrsokbl, annak rdekben, hogy visszatalljon nmaghoz s a munkaerpiacra. A tapasztalatok azt mutatjk, hogy egy ngy- vagy hatrs szellemileg nem tl megerltet lls is sokat r, amirt cserbe fizetst, s ami taln mg lnyegesebb, nbizalmat kap. Kzben termszetesen tovbbra is keresi a helyt, az idelis llst, de addig is lefoglalja magt, s kzben j lehetsgek nylnak meg. Hiszen ahogy a munkapszicholgus is mondja: mindenkire szksg van valahol!- ezt sose feledjk.
Forrs: Dr. Vry Annamria: Mi legyek, ha mg nagyobb leszek? Grafolgiai Intzet Budapest, 2004.
Forrs:HR Portal
|