Figaro hzassga (opera)
2011.10.09. 23:06
Nem ppen Debrecenben br jelentsggel, de egy ahhoz kzel lev helyen, Hajdbszrmnyben adjk el oktber 13-n, este 7 rai kezdettel, Bnfalvi gi rendezsben a darabot. Jegyek kaphatak 2800 Ft-os ron.
Egy betiltott szndarab
Mozart els kzs munkja Lorenzo da Ponte szvegknyvrval a Figar hzassga volt. Az eredeti vgjtkot Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais francia drmar rta. Ma ez a szerz legtbbet jtszott, st taln az egyetlen rendszeresen repertoron lv szndarabja a vilg szinte valamennyi nagy sznhzban. A maga korban viszont nem rvendett nagy npszersgnek, ugyanis egy elgg knyes tmt rint: az els jszaka kegyri jogt. E krl bontakozik ki a cselekmny. A konfliktus az r s a szolga kztt bontakozik ki (illetve ksbb a grf s a grfn, vagyis frj s felesg kztt) a vgeredmny pedig az, hogy a szolgk megszgyentik urukat.
Ez a tma nagyon nem tetszett a korabeli cenzrnak, ezrt Beaumarchais darabjt Franciaorszgban, majd tbb ms eurpai orszgban is, tilt listra tettk. Szalonkptelen darabnak minstettk s egy zrtkr vidki eladstl (Vaudreil grf kastlyban) eltekintve nem kerlt sehol sznpadra egsz Franciaorszgban hossz veken t. Vgl a kirly engedlyezte a vgjtk prizsi bemutatjt, gy az elindulhatott diadaltjra. Bcsben azonban mg 1785-ben is tiltott darabnak szmtott, a prizsi sbemutat pedig akkora botrnyt kavart, hogy a kirly lecsukatta a drmart. Mindenki meglepdtt ht, amikor Lorenzo da Ponte engedlyt kapott r, hogy opera szvegknyvet ksztsen a Figar hzassgbl.
Az opera trtnete
Lorenzo da Ponte 1783-tl a bcsi olasz opera udvari kltje volt, maga II. Jzsef nevezte ki e posztra. Ekkoriban a Burgtheaterben az olasz operknak szntk a fszerepet, ezzel is emelve a csszri udvar pompjt. Eltte tlslyban voltak a nmet nyelv singspiel eladsok a sznhzban, de az 1780-as vek kzeptl elkezddtt egy trendezds a repertorban. Mozart tisztban volt vele, hogy csak egy sikeres olasz operval tudja majd felvenni a versenyt a korszak Bcsben mkd olasz mestereivel. A j operhoz pedig elengedhetetlen egy j librett. A nmet mesterekkel szemben ttrst rt el a Szktets a szerjbl cm daljtkkal, most pedig meg kell ismtelnie akkori sikert.

|
A librett prgai kiadsnak cmlapja, 1786
|
Da Pontnak nem volt valami j hre. Elssorban azrt rdemelte ki a csszri udvar bizalmatlansgt, mert kikeresztelkedett zsid volt, illetve gyorsan telekrtltk a vrost azzal, hogy az olasz klt egy veszlyes kalandor, egy igazi Casanova. Hozzjrult mindehhez, hogy a korszak messze fldn leghresebb opera szvegknyvrjnak, Pietro Metastasinak a posztjt foglalta el, pedig eltte senki sem nagyon halott irodalmi sikereirl. Ehhez jrult mg az a tny is, hogy II. Jzsef csszr annak ellenre nevezte ki erre a knyes posztra, hogy tisztban volt vele: da Ponte mg egy librettt sem rt korbban. Teht nem volt semmi gyakorlata az opera vilgban. Azonban minden szbeszd s intrika ellenre a csszr kegyeibe fogadta a kltt s bizalma tretlen maradt. Da Ponte csak II. Jzsef halla utn hagyja el Bcset.
Da Pontval szemben Mozart helyzete korntsem volt ennyire stabil s biztos ezekben az vekben. A Szktets a szerjbl sikere ta nem tudott igazn nagy kznsgsikert elrni, bezrkzott egy furcsa, bohm trsasgba, hinyzott belle minden alzat s tisztelet, ami a karrier ptshez kellett volna. Radsul mindjrt egy lehetetlennek tn kijelentssel fordult da Ponthoz: rjon neki egy szvegknyvet, mert most megfogja rni az opert! Nem egyet a sok kzl, hanem a mfaj igazi remekmvt, amely halhatatlann teszi mindkettjk nevt. s nem is akr milyen tmt vlasztott: egyenesen a korszak nagy botrnykvt, a Figaro hzassgt. Ha figyelembe vesszk, hogy II. Jzsef is betiltotta birodalmban Beaumarchais szndarabjt, akkor nyugodtan kijelenthetjk: Mozart a lehetetlent krte da Ponttl. A klt azonban nem htrlt meg, st mg biztatta is a zeneszerzt. De mivel egy botrnyos let darab adoptlsrl van sz, ezrt azt javasolta, hogy titokban kezdjk el a munkt.
Ezutn mindssze hat htre volt szksgk s az opera el is kszlt. Az olasz opera szmra pedig pp ekkoriban lett volna szksge egy j bemutatra. De a darabnak mg meg el kellett nyernie a cenzra engedlyt is. Da Ponte sietett kihallgatst krni a csszrtl. II. Jzsef fogadta is, de eleinte nem tetszett neki az tlet. Mozart eddig csak egy darabot rt Bcsben, ez is egy nmet singspiel volt, ami voltakppen nem is szmtott igazi opernak (ezt II. Jzsef azutn ltta gy, miutn szembeslt vele, hogy az olasz operval szemben eleinte ltal is tmogatott nmet nyelv operajtszs nem tudja felvenni a versenyt az olasz darabokkal). Teht ez alapjn Mozartnak ez lenne az els igazi darabja, amit sznre visznek a csszri sznhzban. Da Ponte erre azt felelte, hogy eddig sem mkdtt kzre egy opera megrsban sem, teht neki is ez lesz az els opera bemutatja.
Ezutn biztostott rla az uralkodt, hogy azokat a rszeket, amelyek illetlenek, illetve srthetnk a kirlyi hatalmat kivgta az erede

|
Lorenzo Da Ponte
|
ti darabbl, teht szemlyesen is megtekintheti az eladst. A zene pedig igen jl sikerlt, remekbe szabott muzsika. II. Jzsef ezek utn belegyezett, hogy nhny rszletet eladjanak neki az operbl. Amint erre sor kerlt, minden ktsge szerte foszlott, de ekkor az udvari intrikval kellett szembe szllniuk Mozartknak.
A sznhzi vezetsg a sajt pozciit fltette s a tbbi zeneszerz is sajt pozciinak a megrendlstl tartott egy esetleges tt siker esetn. Dhtett ket az is, hogy az opera sikert a csszr megellegezte azzal, hogy kinyilvntotta a tetszst a darabbal kapcsolatban. II. Jzsef tulajdonkppen lelkesedett a felvilgosods eszmirt s minl elbb vghez akarta vinni birodalma megjtst, nehogy neki is szembe kelljen nznie a forradalommal. De nha engedmnyekre knyszerlt a trnt tmaszt jelent konzervatv krknek. Ezrt engedett sokszor a zenei lobbynak is Mozarttal szemben
Rosenberg grf, a Burgtheater igazgatja volt az els, aki kifogssal llt el: a darabban rteslsei szerint balett jelenet is szerepel, mr pedig a balettet egy alkalommal maga a csszr ellenezte az operban. Az igazgat rtsre adta da Pontnak, hogy nem lehet balett jelenet egy operban, ezutn egyszeren kitpte a balett zent a partitrbl s tzbe dobta azt. Igen m, de az opera fprbjn olyan trtnt, ami eltte soha. Teljesen vratlanul megjelent a csszr.
Az els felvons vgn kvetkezett volna a balett: mikzben a zenekar a balett zent jtssza s a tnckar tncol, Almaviva s Susanne kztt egy nma jtk jtszdik le. A fprbn mindez zene nlkl zajlott le. II. Jzsef lltlag hangosan elszlta magt, hogy mgis mi ez? Erre a szvegknyvr tnyjtotta neki az Figaro partitrjt, amelybl hinyzott a balett zene. A csszr nem rtette a dolgot. A sznhz igazgat knjban azt mondta, hogy azrt nincs balett zene a mben, mert a sznhzban jelenleg nincsenek tncosok. Az uralkod erre azt krdezte: ms sznhzban vannak? A vlasz: igen. Ezutn II. Jzsef utastst adott r, hogy akkor ms sznhzakbl hvjanak meg tncosokat az eladsra
Az sbemutat vgl 1786. mrcius 1-jn zajlott le. Vegyes sikerrel. Az arisztokrcia egy rsze megbotrnkozott, a zenertk lelkesedtek. De mivel a csszr nfeledten tapsolt, ezrt a legtbben kvettk a pldjt. A premier utn azonban beindul az ellenkampny, amelynek az lett az eredmnye, hogy eladst mindssze nyolcszor jtszottk az osztrk fvrosban, ezutn lekerlt a repertorrl.
1787-ben azonban sor kerlt az opera monzai sbemutatjra, ahol akkora sikert rt el, hogy rgtn utna tovbbi tizent dalsznhz tzte msorra. A kvetkez vben elksztettk az opera nmet nyelv fordtst, gy nmet nyelven kerlt sor a frankfurti sbemutatra. Bcsbe nmet nyelven trt vissza az opera, de mr csak a szerz halla utn 1793-ban, ekkor mr osztatlan sikert aratva. ltalban a nmet nyelv verzit jtszottk, egszen a XX. szzad kzepig. Ekkor trtek vissza a vilg operahzai ez eredeti olasz nyelv eladsokhoz.
A Figaro hzassgt Magyarorszgon 1795. szeptember 28-n mutatta be nmet nyelven a budai Vrsznhz. A magyar nyelv premierre 1858-ban kerlt sor a Nemzeti Sznhzban. A Magyar llami Operahz pedig mr a megnyitst kvet els vadban msorra tzte a darabot.
Az opera szerepli s helysznei
Szerepl |
Hangfekvs |
Almaviva grf |
bariton |
Rosina grfn |
szoprn |
Susanne, a szobalnya |
szoprn |
Figaro, a grf komornyikja |
basszbariton |
Cherubin, a grf aprdja |
mezzoszoprn |
Marcellina, hzvezetn |
mezzoszoprn |
Basilio, zenemester |
tenor |
Bartolo, orvos |
basszus |
Antonio, kertsz |
basszus |
Barbarina, a lnya |
szoprn |
Don Curzio, br |
tenor |
Els lny |
szoprn |
Msodik lny |
mezzoszoprn |
-
Krus: parasztok, szolgk, vendgek
-
Trtnik: Almaviva grf kastlyban s a kastly parkjban Sevilla kzelben, a XVIII. szzadban
-
Sznhely: I. felvons: Figaro s Susanne szobja, II. felvons: egy szoba a kastlyban, III. felvons: a kastly dszterme, IV. felvons: a kastly parkja
-
Jtkid: 2 ra 45 perc
Az opera cselekmnye
I. felvons

|
Susanne s a grf jelenete az I. felvonsban
|
Figaro s Susanne az eskvjkre kszldnek. A grf mr eltte lemondott az els jszaka jogrl, de mivel tetszik neki a mennyasszony, azt a szobt ajndkozza az ifj prnak, amely az hlszobja mellett fekszik. Susanne hamar tltja a helyzetet s feltrja azt prja eltt is. Figaro pedig nyomban hozzlt, hogy emlkeztesse a grfot gretre. Ezutn kiderl, hogy Marcellina korbban pnzt klcsnztt Figarnak, azzal a felttellel, hogy ha az nem tudja megadni tartozst, elveszi t felesgl. Ezzel egy jabb akadly grdlt a szerelmesek el. Marcellina hzassgi tervt termszetesen Bartolo s kszsgesen tmogatja, bosszbl, amirt annak idejn Figaro meghistotta, hogy a doktor felesgl vegye nevelt lnyt (lsd: A sevillai borbly).
Ezutn Cherubino adja el bnatt Susanne-nak. A grfn rajta kapta egy lnnyal, ezrt most biztosan elfogja zni a kastlybl. Ekkor vratlanul betoppan a grf. Az aprd egy szk hta mg rejtzik, Susanne pedig gyorsan egy takart dob r. Almaviva amint belp a szobba hevesen udvarolni kezd a szobalnynak. Ekkor kvlrl Basilio hangja hallatszik. A grf ekkor gyorsan a szk mg rejtzik, ahol Cherubino lapul. Az nekmester szintn azrt jtt, hogy tegye a szpet a mennyasszonynak. Flrerthetetlen clzsokkal adja Susanne tudtra, hogy gyengd rzelmeket tpll irnta.
A grf nem tudja tovbb trtztetni magt s ellp a szk mgl, de az nekmester nem esik zavarba. Rgtn elkezdi feszegetni: vajon mirt bujkl a mltsgos r a szk mgtt szp komornja szobjban? Ezt biztos senki sem tudja megmagyarzni. Hamarosan Cherubino is elkerl a szk mgl, majd Figaro jelenik meg egy csapat fiatallal az l, hogy megksznje a grf nagylelksgt, aki lemondott a kedvrt az els jszaka jogrl. Cherubino komolyabb bntets nlkl ssza meg a dolgot, de azonnal el kell hagynia a kastlyt: ugyanis a grf egyik ezrednek tisztjv nevezi ki.
II. felvons
A grfn emlkezik azokra az idkre, amik frje mg minden ktsget kizran csak t szerette. Minden remnyt Figarba s Susanneba veti: nekik taln sikerl ismt felje fordtania frje szvt. Tervet eszel ki szolglival kzsen a grf megcsfolsra: Figaro levelet r a grfnak, amiben arrl rtesti, hogy felesge tallkra kszl ma este. Susanne a grfot hvja tallkra, erre a ni ruhba ltztetett aprdot kell elkldeni. Cherubino ugyanis nem indult tnak: a grfnk elrejtettk a kastlyban. Most gyorsan hvatjk, hogy prblja fel a komorna ruhit. Mr javban ltztetik az aprdot, amikor hirtelen a grf kezd el kopogtatni a szoba ajtajn. Cherubin gyorsan a grfn szobjba rohan s magra zrja az ajtt.
Ezutn a grfn ajtt nyit frjnek, aki mr tombol a dhtl. Fltkenysgt s gyanjt csak tetzi, hogy Rosina nem akarja beengedni hlszobjba. A grf eszeveszetten tombol, majd elhatrozza, hogy szerszmokat hozat s feltreti a szoba ajtajnak zrjt. A grf tvozik, Susanne pedig gyorsan beszalad a szobba, magra zrja az ajtt, az aprd pedig az ablakon t menekl el. Kzben a grf visszatr, de mr nincs szksg a zr feltrsre: a hlszoba ajtaja feltrul s Susanne lp ki rajta.
Csakhogy ekkor betoppan Antonio. A kertsz ltott valakit az ablakon kiugrani, aki letaposta a virggyst. Figaro, hogy mentse a helyzetet, ezt gyorsan magra vllalja. Csakhogy a menekl egy iratot is elejtett. Ha tnyleg a komornyik volt az, akkor mondja meg, mi van abban az iratban? Figaro zavarba esik, de Susanne megmenti: a grf hta mg ll s elolvassa, mi van az iraton, ezutn azt vlegnye flbe suttogja. Ekkor jelenik meg Bartolo s Marcellina, akik eladjk fentebb mr emltett panaszukat.
III. felvons

|
Jelenet a III. felvonsbl
|
Susanne tallkt gr a grfnak estre, de arra a grfn fog elmenni a komorna ruhjban. Kzben lezajlik a brsgi trgyals, s kiderl: Figaro Bartolo s Marcellina rgen elveszettnek hitt gyermeke. A hzvezetn most mr nem kri vissza a klcsnt, hanem hozomnyknt felajnlja az ifj prnak. Ettl kezdve mr semmi sem akadlyozhatja meg a tervezett eskvt. A grfn lediktlja a tallkra hv levelet Susanne-nak, majd bevonul a nsznp. Almaviva nem tehet mst, felteszi a mennyasszony fejre a mirtuskoszort. Susanne ekzben a kezbe cssztatja a levelet.
IV. felvons [szerkeszts]
Barbarina a kertben keresi a Susanne levelt sszefog tt, amelyet az, mint a beleegyezs jelt visszakrt. Kzben Figaro is tudomst szerzett a dologrl. Persze nem tudja, hogy a tallkra nem a mennyasszonya, hanem a grfn fog elmenni, ezrt azt hisz, hogy szerelme megcsalta t. Megrkezik a grf s elkezdi hevesen ostromolni lruhba bjt felesgt. Figaro elszr sznleg udvarol a grfn ruhjba bjt kedvesnek, majd amikor felismeri Susanne hangjt, egyre hevesebb lesz. Fiatal felesge ezrt jl felpofozza. A grf felfedezi ket, s azt hiszi, a komornyik a felesgnek teszi a szpet. Kardot rnt s j nagy lrmt csinl. Az eskvre meghvott vendgek felfigyelnek a zajra, s hamar krbe is veszik ket. Mindenki kvncsian krdezi: mi trtnt? Ekkor azonban megjelenik az igazi grfn s a megszgyenlt grf bnbnan esik eltte trdre.
Da Ponte szvegknyve s Mozart zenje
Da Ponte hen kvette az eredeti vgjtk cselekmnyt, csak ott rvidtett, ahol erre szksg volt. Elhagyta pldul azokat a rszeket, amelyek fontosak voltak a przai darab trsadalomkritikja s filozfiai fejtegetsei szempontjbl, de nem vittk elre a cselekmnyt, gy az opert vontatott tettk volna. Ilyen jelenet az eredeti vgjtkban a III. felvonsban Figaro s a grf prbeszde, amely egyrtelmen az inas szellemi flnyt mutatja urval szemben.
Da Ponte emellett elsimtotta Beaumarchais tlzottan kilezett trsadalomkritikjt, valamint elhagyta a forradalom eltti Franciaorszgra tett utalsokat. Mindezt gy oldotta meg, hogy az eredeti mondanivalt nem alaktotta t. Egybknt minden mst megtartott: a szerelmi intrikkat, a szerte gaz bonyodalmakat. A darab j pldja a korabeli szndaraboknak, minden szerepel benne, ami akkoriban jellemz volt a vgjtkokra: tltzs, szemlycsere, sznlelt udvarls, szerelmi intrika, flrerts stb.. Da Ponte az eredeti vgjtkot karakterkomdiv rtelmezte t, gy sztszaktotta annak mfaji kereteit.
Mozart zenje kiegyenslyozott, hangvtele nagyon vlasztkos. Az opera huszonnyolc zrt szmbl ll, melyeket a kor szoksainak megfelelen csembalksretes recitativk ktnek ssze. A zeneszerz olyan szlssges rzelmeket is kpes volt kirvs nlkl brzolni, mint a fltkenysg, a bosszvgy, a groteszk komikum vagy az irnia. A szlssgeket mg a hangfajtk megvlasztsval is igyekezett kerlni: a darabnak nincsen sem vezet tenor, sem kiemelked basszus szerepe. Az sszesen tizenegy szerepl nekszlama kzl t vagy hat is kiemelked szerephez jutott. Nagyon jl sikerltek az egyttesek, amik vgre nem klnll, a recitativktl lesen elklnl rszek, hanem esetenknt a cselekmnyt is elre viszik. Taln ez a m Mozart legtkletesebb ensmeble operja: a tizenngy rival, tizenngy egyttes ll szemben. Ez is a darab szerkezetnek kiegyenslyozottsgt bizonytja.
A darab kzppontja Figaro: kapta a leghlsabb szmokat, de a grf, a grfn vagy Susanne is tbb, azta slgerr vlt rszt ad el. Basilio egyltaln nem jelents szemlyisg: szamrbr rija szp s kiemelked rsze a zennek, de alapjban vve nem illeszkedik szervesen a cselekmnybe, csak egy bettszer koncert ria hatst kelti. A msik tenor szerep Don Cruzio figurjnak jutott, az alakja is teljesen jelentktelen. Az sszes jelents frfi nekes a mly hangfekvsbl kerl ki, de egyikk sem kizrlagos jelentsg, ahogy a kt szoprn, Susanne s a grfn is egyenrang. Bartolo basszus szlama is csak egyttesek tart oszlopa, riit akr el is lehet hagyni az eladsok alkalmval.
Mozart tkletesen kveti a cselekmny dramaturgijt, gyakran trs nlkl valstva meg az tmenet az rik s az egyttesek kztt. A recitativo s a zrt szmok szinte egymsba fondnak, a hangszeres ksret fontos szerephez jut a szereplk jellemzsekor. Az egyttesek alkotjk az opera cscspontjait, ezekben a szereplket a zeneszerz egy zrt egszben, ellenttes szemlyeikkel egyidejleg ragadta meg. Ennek kvetkeztben az egyttesek adjk az opera igazi jellegt, mr-mr kamaraoperai stlust. Elssorban a kt nagy finl, a msodik s a negyedik felvons vgn jellemzi tkletesen a zenei anyagot. Az elbbi szinte egy teljes felvons jellegt lti.
Az opera ismertebb rszletei
-
Se vuol ballare, signor contino - Figar F-dr rija az els felvonsban
-
Non so più cosa, cosa facci - Cherubino rija az els felvonsban
-
Non più andrai, farfallone amoroso - Figar C-dr rija az els felvonsban
-
Porgi amor qualche ristoro - a grfn kavatinja a msodik felvonsban
-
Voi, che sapete che cose è amor - Cherubino rija a msodik felvonsban
-
Crudel! Perche finora - Susanne s a grf kettse a harmadik felvonsban
-
Vedrò menti’io sospiro - a grf rija a harmadik felvonsban
-
Dove sono i bei momenti - a grfn rija a harmadik felvonsban
-
Sull’aria! Che soave zeffiretti - a grfn s Susanne levlkettse a harmadik felvonsban
-
Deh vieni nn tardar; o gioia bella - Susanna rzsarija a negyedik felvonsban
|