A Szchenyi utcn a csapadkcsatorna nyomvonalnak helyrelltsa – aszfaltozsa – trtnik. Az tszlests als aszfaltrtegnek beptst kveten a forgalom tterelse vrhat, majd a pratlan oldalon vznyelaknk ptse kezddik. Jelzlmpa- s hrkzlsi alptmnyek kivitelezse zajlik a pratlan oldaltl a flplyig, ezen kvl kzvilgtsi oszlopok alaptestjeinek ksztse s jrdapts trtnik.
A Szchenyi utca s az Arany Jnos utca kztti ptsi terleten csatornapts, csobogk ptse, a kzvilgtsi oszlopok alaptestjeinek kivitelezse, valamint elektromos kbelek fektetse, hrkzlsi alptmnyek ptse zajlik.
Az Arany Jnos utcn elektromos kbeleket teleptenek.
A Simonffy utca s a Szchenyi utca kztti ptsi terleten folytatdik a csapadkcsatorna s az ivvzvezetk ptse, a hrkzlsi kbelek elhelyezse, s kavicsgyazat kszl.
A Hatvan utcn az tszegly-pts s a jrdapts folytatdik az utca pros oldaln.
A Hatvan utca s a Bajcsy-Zsilinszky utca kztti ptsi terleten betonalap-pts zajlik, valamint gphzakna fdmnek zsaluzsa.
A Bajcsy-Zsilinszky utcnak a nyugati kiskrt s a Psti utca kztti szakaszt teljesen lezrjk, itt ttestbonts, aszfaltmars, szegly-, jrda-, talap-bonts, szeglypts kezddik. (Ezen kvl – ms beruhzs keretben – a Piac utcai torkolatban dszburkolat kialaktsa trtnik.)
A Bajcsy-Zsilinszky s a Simonffy utca kztti ptsi terleten hrkzlsi kbelek teleptse, kavicsgyazat ksztse, betonalap ksztse zajlik.
A Simonffy utcn a Bajcsy-Zsilinszky utca lezrsa miatt ktirny forgalmi rendet vezetnek be, gy a jrmforgalom fenntarthatsga rdekben itt kivitelezsi munkk nem lesznek.
A tlsly valjban tnet, amelyben az kpezdik le, amit tudatosan nem akarunk meglni. Ha tmenetileg meg is szntetjk - pldul egy drasztikus fogykrval -, az ok, azaz a tnetet kivlt rnyk elbb-utbb jra hrt ad magrl.
Tarts slycskkenst akkor rhetnk el, ha szembenznk az rnykunkkal, elfogadjuk szemlyisgnk rszeknt, s egyttmkdnk vele.
t a karcssghoz - rnykunkon keresztl
Nk Lapja Cafe
Mezei Katalin
2008. 08. 29.
A tlsly valjban tnet, amelyben az kpezdik le, amit tudatosan nem akarunk meglni. Ha tmenetileg meg is szntetjk - pldul egy drasztikus fogykrval -, az ok, azaz a tnetet kivlt rnyk elbb-utbb jra hrt ad magrl.
Tarts slycskkenst akkor rhetnk el, ha szembenznk az rnykunkkal, elfogadjuk szemlyisgnk rszeknt, s egyttmkdnk vele.
A legtbben tapasztaltuk, hogy a fogykra hosszabb tvon ritkn vezet eredmnyre. Nem vletlen, hogy klnbz njellt tpllkozstudomnyi szakrtk idrl idre j csodaditval rukkolnak el, hiszen ahol kereslet van, ott megjelenik a knlat is. E mdszerekkel akr le is fogyhatunk, m az eredmny valsznleg nem lesz tarts. Jobb esetben „csak” visszaszedjk a leadott kilkat, rosszabb esetben a mrleg tbbet mutat, mint korbban, mivel a szervezetnk a dita (vagy plne ditk) sorn megtanulta: minden tpanyagot el kell raktroznia, hiszen brmikor eljhet az jabb „ht szk esztend”.
Ez az llapot nemcsak az letminsgnkre hat negatvan, hanem esetleges kudarcainkat is hajlamosak vagyunk a kevsb elnys megjelensre visszavezetni. A tlsly azonban nem ok, hanem okozat. gy is mondhatnnk, hogy a tnete valaminek, amit szellemi-lelki skon nem szeretnnk meglni. Mg ha sikerl is „kiiktatnunk” – amire eleve nincs tl sok remny –, magt a problmt nem oldjuk meg. gy az elbb-utbb hrt ad magrl, ha mskpp nem, egy jabb tnet formjban.
A bennnk l rnyk
A tlsly valdi oka a bennnk l rnyk. Hogy az rnyk pontosan mit fed, teljes mrtkben egynfgg, ezrt csak nhny alaptpust ismertetnk, mintegy gondolatbresztknt.
Lehetsges, hogy – persze nem tudatosan – szeretnnk valamit elrejteni, illetve msnak ltszani, mint amilyenek valjban vagyunk. Tipikus plda erre az az eset, amikor az nbizalomhinyt jelenltnknek sz szerint nyomatkot adva igyeksznk kompenzlni. Megeshet az is, hogy gyenge rdekrvnyest kpessgnket „tmogatjuk meg” a fizikai kiterjedsnkkel. Nknt esetleg a kisugrzsunktl prblunk megszabadulni a pluszkilk rvn, hogy frfi kollgink ne a msik nem kpviseljeknt, hanem minden tekintetben egyenrang partnerkknt tekintsenek rnk.
Brmilyen ellentmondsosan hangzik, mg az is lehet, hogy a tlsllyal azt prbljuk kiiktatni letnkbl, amire taln mindennl jobban vgyunk: a szerelmet. Az ugyanis termszetnl fogva magban hordozza az elmls lehetsgt, amit fjdalmas volta miatt a legkevsb sem szeretnnk meglni, klnsen akkor nem, ha mr bsgesen volt rsznk hasonl tapasztalatokban.
Gyerekkorban rgzlt viselkedsminta
Lehetsges, hogy a tlsly nem az rnykra, hanem egy rgzlt viselkedsmintra vezethet vissza, amely letnk els veiben gykerezik. Egyet a mama kedvrt, egyet a papa kedvrt, s gy tovbb – mg vgl nem kevs erfeszts rn sikerlt „j ev” gyerekk vlnunk, aki mlt szlei szeretetre. Mivel azonban megszoktuk, hogy „mindent meg kell enni”, az anyagcsere lassulsval szinte szrevtlenl ksznak fel testnkre a felesleges kilk. Ez esetben termszetesen elegend, ha fokozatosan vltoztatunk az tkezsi szoksainkon.
Voltakppen mirt is esznk?
A tarts slycskkens rdekben elszr is meg kell keresnnk az rnykunkat, s azt tudatosan meg kell lnnk. Tarts eredmnyt csak akkor rhetnk el, ha kilpnk a szenved alany szerepbl, s vllaljuk a felelssget nmagunkrt.
Elszr is krdezzk meg magunkat: voltakppen mirt olyan fontos szmunkra az evs (a fizikai szksglet kielgtsn tlmenen)? Ellazt? Megnyugtat? Vigasztal? Valamifle jutalomknt fogjuk fel? Biztonsgrzetet ad?
Majd nzznk mlyen magunkba, s legynk nagyon szintk. Kinek akarunk megfelelni? Az let mely terletn vagyunk kevsb sikeresek? Szenvednk-e hinyt valamiben? Flnk-e valamitl? Mi az, amit szeretnnk eltitkolni msok ell?
A vlaszok egyre kzelebb visznek rnykunkhoz, s elbb-utbb a „szemlyes tallkozra” is sor kerl.
Lpjnk szvetsgre az rnykunkkal!
Mg ha rnykunk els ltsra nem is tl szimpatikus, ne tekintsk ellensgnek – mr csak azrt se, mert jt tett velnk, hiszen a tnet formjban tudomsunkra hozta: rossz ton jrunk. (A dolog praktikus oldalt nzve pedig gyis ersebb nlunk…) m ez nmagban mg nem elg. Kulcsfontossg, hogy az rnykot elfogadjuk szemlyisgnk rszeknt, s integrljuk magunkba. gy ugyanis nem knyszerl arra, hogy tnetet produkljon, st hajland lesz egytt dolgozni velnk a megoldson.
Szksgnk is lesz a segtsgre, a megoldsra ugyanis nincs ltalnos recept, hiszen – akrcsak az rnyk – egynenknt ms s ms lehet. A fenti pldknl maradva, sok egyb mellett az albbiak jhetnek szba:
Tanuljunk meg hinni magunkban, s merjnk killni magunkrt. Terjeszkedjnk ki, azaz nveljk a befolysunkat valamely terleten (trsadalom, zleti let stb.), illetve – ha spiritulis belltottsgak vagyunk – tgtsuk ki a tudatunkat. Lpjnk tl azon az alapveten tves trsadalmi vlekedsen, miszerint a szakmai kompetencia fordtott arnyban ll a niessggel. Ismerkedjnk klnsebb elvrsok nlkl, s ne ljk meg tragdiaknt, ha kiderl: valjban nem sokat adhatunk egymsnak a msik emberrel. Tekintsk a bcst lehetsgnek a tovbblpsre.
Bell „gmbly”, kvl karcs
Vltoztassuk meg az nmagunkrl kialaktott bels kpet: lssuk magunkat vonznak, karcsnak, felszabadultnak. Ez eleinte bizonytalansggal tlthet el, mivel egyik pillanatrl a msikra semmiv vlik az a fajta vdettsg, amelyet a tlsly jelentett. Ennek ellenre idzzk fel minl tbbszr ezt a kpet – elszr lelki-szellemi, majd fizikai skon is egyre kzelebb kerlnk majd hozz.
Br a drasztikus fogykra kimondottan ellenjavallt, clszer evsi szoksainkat fellbrlni s az sszersg hatrain bell megvltoztatni (e tren bsges szakirodalom ll rendelkezsre). A legfontosabb, hogy a tpllkozs tekintetben a mennyisg helyett a minsgre helyezzk a hangslyt.
Valamelyest megknnythetjk a dolgunkat egy egyszer trkk segtsgvel: keressnk az telen kvl ms rmforrst jelent ingereket (zene, illat stb.) – a lnyeg, hogy az zlelbimbinkon kvl minl tbb rzkszervnket hasznljuk.
Az t, amelyet senki ms nem jrhat vgig helyettnk, hossz s rgs – de ha kvetkezetesek maradunk, az eredmny minden addigi remnynket fellmlja. Ahogy bellrl egyre inkbb „gmblyv” vlunk, gy olvadnak le rlunk a felesleges kilk.
Itt vagyunk!
"A nk elleni erszak brmely olyan, a nket nemk miatt r erszakos tett, mely testi, szexulis vagy lelki srlst okoz vagy okozhat nknek, belertve az effajta tettekkel val fenyegetst, valamint a knyszertst s a szabadsgtl val nknyes megfosztst, trtnjen az a kzletben vagy a magnszfrban.
Belertend, de nem korltozand a testi, szexulis s lelki erszakra, melyet az ldozat a csaldon bell szenved el, ide rtve a bntalmazst, a lnygyermekkel val szexulis visszalst, [...] a hzassgon belli nemi erszakot [...]" Tovbb…
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vlem egy pr tncba,
Sej gyere vlem egy pr tncba.
gy kell jrni, gy kell jrni,
Sri, Kati tudja, hogy kell jrni,
Sri, Kati tudja, hogy kell jrni.
Fogd a kontyot, hogy ne lgjon,
Sej, hogy a hajt ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajt ki ne hulljon.
Papk, mamk, dvzlnk,
Szeret szvvel kszntnk.
Elmondjuk mi most nktek,
Mivel tltttk az vet.
Verset mondunk, nekelnk,
Ti meg tapsoljatok neknk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd njn a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajts,
n vagyok a rka.
Mit kszngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jban!
h, pedig n gy szeretlek, mint medve a mzet,
Ha lehetne nyuszi pajts, rgtn megennlek.
Tudom, tudom, de gy hiszem, felkopik az llad,
Elszaladok, utol nem rsz, frgbb vagyok nlad.
Mese-mese mtka,
Csillagos madrka,
Ing-bing rzsa,
Te vagy a fogcska!
Glya viszi a fit,
Utolri az anyjt.
Gyere, Gyuri, a trdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Vesznk ottan vsrfit,
Szpen szl kis muzsikt.
Fecskt ltok,
Szeplt hnyok,
Selymet gombolytok.
Volt egyszer egy kemence,
Belebjt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Rnzett a mamja,
Nem ismert a fira.
Becsukta a kemenct,
Jl elverte kis Benct.
Htamon a zskom,
Zskomban a mkom,
Mkomban a rkom,
Kirgta a zskom,
Kiesett a rkom,
Kihullott a mkom.
Aki sznja krom,
Fogja meg a rkom,
Szedje fel a mkom!
Nemes Nagy gnes: Hny ujja van?
t ujja van a gesztenyefa-levlnek,
t ujja van, mint a gyerek keznek.
t ujja van, nem mind olyan,
a legtbbjnek ht ujja van.
t ujja, ht ujja,
hozz mg a htulja!
"Soha ne vitatkozz iditkkal! Lesllyedsz az szintjkre s legyznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a vilggal, hogy a hlyk mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak ktelyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazn egyedl a gondolataidban. Egy anya mindig ktszer gondolkodik: egyszer nmagrt, msodszor a gyermekrt."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e dmnak kldke?"
/Jacques Dutronc/
"A vilgon a legtbb bajt a tlsgosan tevkeny emberek okozzk. Mennyivel boldogabbak lennnk, ha a politikusok s a tudsok egy kicsit lustbbak lennnek!"
/Evelyn Waugh
"Aki megl egy embert, az gyilkos.
Aki megl egymilli embert, az hdt.
Aki megl mindenkit, az isten."
Itt a megfzsos-influenzs idszak. Lpten-nyomon khg, tsszg emberekkel futunk ssze. Akaratukon kvl is megfertzhetnek minket. Mi a teend, ha a megfzs els jeleit szleljk magunkon? Ne ijedjnk meg! Tovbb >>
Fedezd fel az igazi forr csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forr csokoldt mr az aztkok is ismertk, s az istenek italnak neveztk? Ezt a finomsgot a Dr. Oetker Choco-Chocnak nevezte el, s praktikus kiszerelsben eljuttatja hozzd is, hogy legyen mivel felmelegteni bartaiddal a hideg htkznapokat. Tovbb >>