A Széchenyi utcán a csapadékcsatorna nyomvonalának helyreállítása – aszfaltozása – történik. Az útszélesítés alsó aszfaltrétegének beépítését követően a forgalom átterelése várható, majd a páratlan oldalon víznyelőaknák építése kezdődik. Jelzőlámpa- és hírközlési alépítmények kivitelezése zajlik a páratlan oldaltól a félpályáig, ezen kívül közvilágítási oszlopok alaptestjeinek készítése és járdaépítés történik.
A Széchenyi utca és az Arany János utca közötti építési területen csatornaépítés, csobogók építése, a közvilágítási oszlopok alaptestjeinek kivitelezése, valamint elektromos kábelek fektetése, hírközlési alépítmények építése zajlik.
Az Arany János utcán elektromos kábeleket telepítenek.
A Simonffy utca és a Széchenyi utca közötti építési területen folytatódik a csapadékcsatorna és az ivóvízvezeték építése, a hírközlési kábelek elhelyezése, s kavicságyazat készül.
A Hatvan utcán az útszegély-építés és a járdaépítés folytatódik az utca páros oldalán.
A Hatvan utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca közötti építési területen betonalap-építés zajlik, valamint gépházakna födémének zsaluzása.
A Bajcsy-Zsilinszky utcának a nyugati kiskörút és a Pásti utca közötti szakaszát teljesen lezárják, itt úttestbontás, aszfaltmarás, szegély-, járda-, útalap-bontás, szegélyépítés kezdődik. (Ezen kívül – más beruházás keretében – a Piac utcai torkolatban díszburkolat kialakítása történik.)
A Bajcsy-Zsilinszky és a Simonffy utca közötti építési területen hírközlési kábelek telepítése, kavicságyazat készítése, betonalap készítése zajlik.
A Simonffy utcán a Bajcsy-Zsilinszky utca lezárása miatt kétirányú forgalmi rendet vezetnek be, így a járműforgalom fenntarthatósága érdekében itt kivitelezési munkák nem lesznek.
Ha te is a bor szerelmese vagy, és kiruccannál egy kicsit a természetbe a csajokkal vagy a pasiddal, barangoljátok be hazánk borvidékeit. Ilyenkor ősz elején felpezsdül itt az élet, unatkozni biztos nem fogtok. Öt borutat ajánlunk, köztük kevésbé ismerteket is.
Ha te is a bor szerelmese vagy, és kiruccannál egy kicsit a természetbe a csajokkal vagy a pasiddal, barangoljátok be hazánk borvidékeit. Ilyenkor ősz elején felpezsdül itt az élet, unatkozni biztos nem fogtok. Öt borutat ajánlunk, köztük kevésbé ismerteket is.
Magyarországon 22 borvidéken várnak bennünket a borosgazdák és a nemes nedűvel telt hordók, hogy felfedezhessük a gasztronómiának ezt a kellemes ágát.Akadnak köztük komoly történelmi múltra visszatekintők, és vannak olyanok is, amik csak nemrégiben alakultak.
Borúttippek borimádóknak
A borutak szakszerűen mutatják be hazánk szőlőtermő vidékeit, s végigjárva azokat megismerhetjük az adott táj jellemző borait, természeti környezetét, kultúráját és nem utolsósorban gasztronómiáját. A borkóstolók és a pincelátogatások mellett megismerkedhetünk a nemes nedűk készítőivel is, s természetesen meg is kóstolhatjuk a helyi jellegzetességeket, vagy feltankolhatunk kedvenc borainkból.
1. Villány–Siklósi borút
Magyarország szőlőtermő tájai közül elsőként a villányi borvidéken alakult borút (1994-ben), amely a Villányi-hegység mentén, Harkánytól Palkonyáig 18 településen (többek között Palkonyán, Villánykövesden, Villányon, Siklóson) kanyarog keresztül. Errefelé biztosan nem fogunk szűkölködni a helyi lakosság vendégszeretetében, hiszen a pincék ajtaja mindenhol nyitva áll előttünk. Az útvonalat végigjárva megismerhetjük a falvak és a szőlőhegyek népi építészeti alkotásait, gyönyörködhetünk a természeti szépségekben, és nem utolsósorban zamatos borokkal öblíthetjük kiszáradt torkunkat. Külön figyelmedbe ajánljuk Palkonyát, az aprócska, mindössze egyutcás falut, amelynek 53 présházból álló pincesora fehérre meszelt falaival különleges látványt nyújt. A faluban egyébként minden második ház védett műemlék, így készülj fel, hogy egy igazán takaros, rendezett, barátságos helyre csöppensz. Szintén említést érdemel a híres körtemplom, amely első látásra inkább tűnik dzsáminak, mint katolikus templomnak. A falucska határában fekvő halastavak sétára, madármegfigyelésre csábítanak. Tipp:Palkonya honlapja »
Palkonyai pincesor
Villány a kékoportó hazája, ide szintén érdemes ellátogatni. A pincesorban megbújó bormúzeum izgalmas titkokat rejt – igazi bormatuzsálemeket (százéves borokat!) láthattok itt. A Templom-hegyen az őslénytan iránt érdeklődők valóban azt érezhetik, hogy a paradicsomban vannak: egyedülálló kőzettani ritkaságok kerültek ugyanis elő ezen a természetvédelmi területen. Tipp:Villány honlapja »
Villányi vörös kabinet 1908-ból
Programajánló:2008. október 3–5. között rendezik meg az évenként esedékes Villányi Vörösbor Fesztivált. A háromnapos fesztivál ideje alatt szüreti felvonulás, népi együttesek, tánccsoportok szórakoztatják az idelátogatókat, nem beszélve arról, hogy a villányi borászok pavilonjában remek borokat kóstolhatunk.
A Villány–Siklósi borút hivatalos honlapja:www.borút.hu »
2. Badacsonyi történelmi borvidéki borút
A Balaton körül több borvidék is található (pl. a Balatonfüred–Csopaki, Balatonfelvidéki, Somlói vagy Balatonboglári borvidék), az egyik legnagyobb hírű mégis a Badacsony. Számtalan régészeti lelet tanúskodik arról, hogy a part menti lankás domboldalon már 2000 éve is virágzott a szőlőkultúra. A Badacsony lábánál vezetett a rómaiak egyik fontos hadi útja Aquincumba – a jelentősebb szőlőtelepítések Probus császár nevéhez fűződnek. A szüreti motívumokkal díszített római kori épületmaradványok, sírok szintén ebben az időkben keletkeztek.
A Badacsony egyszerre névadója és központi termőterülete hazánk egyik legősibb és leghíresebb borvidékének, ahol csaknem kizárólag fehérborszőlő-fajtákat termesztenek. A legismertebb az olaszrizling, de híres a badacsonyi kéknyelű és a szürkebarát is. A borúton egymást érik a borozók, pincészetek, borházak, vendéglők, ahol alkalmad nyílik közelebbről is megismerkedni ezekkel a nemes nedűkkel. Ha pedig végigjártad az összes hegyoldalba simuló hűs pincét, heveredj le, és gyönyörködj a vadromantikus balatoni naplementében.
Programajánló: A badacsonyi borvidékhez tartozó Szigligeten a hétvégén kerül megrendezésre a szigligeti Szüreti Vigadalom, így látogatásunkat különösen érdemes erre a hétvégére időzíteni. A szombaton délután érkezők egyenesen belecsöppenhetnek az Esterházy-pincétől induló szüreti felvonulásba. A faluközpontban felállított központi sátorban számos egyéb program várja a látogatókat: folklórprogramok, finom helyi borok, ételek, végül pedig szüreti bál nyújt kikapcsolódási lehetőséget.
A hajósi pincefalu vagy a nemesnádudvari pincesorok mind-mind a Hajós–Bajai borvidék jellegzetes helyei.A borvidéket alkotó települések közül a legkiemelkedőbbszőlő- és borkultúrával rendelkező Hajós városa. A páratlan szépségű település a Duna–Tisza közén, Baja és Kalocsa között félúton fekszik, a Duna egykori árterén. A városka legismertebb és leglátogatottabb része a település határában található mintegy 1200 pincéből álló pincefalu, a borszerető emberek Mekkája. Európa legnagyobb összefüggő pincefaluja ez. A löszfalba 20-50 méter hosszú pincealagutakat vájtak, amelyek télen-nyáron kedvező, közel azonos hőmérsékletet biztosítanak az itt tárolt borok számára. A pincelyukak többnyire boltívesek, téglával kirakottak, föléjük épültek a présházak. A pincefalu szabadon látogatható. A löszhátra épített pincefaluban lévő Borkatakomba Múzeumbana szőlőművelés, a borkészítés eszközeit tekinthetjük meg, sőt mi több, meg is kóstolhatjuk az itt tárolt hajósi borokat. Tipp:Hajós honlapja »
Tipp:A borvidék másik jelentős települése Baja, ahol a várost körülölelő folyóknak (a Dunának és mellékágainak) köszönhetően romantikus kirándulásokat tehetünk, vagy bebarangolhatjuk a Duna, a Sugovica és a Gemenci-erdő páratlanul szép és buja vízparti tájait.
A Szekszárdi-dombság és a Sárköz találkozásánál fekszik Szekszárd, a borút központja. Szekszárd és környéke legalább annyira összenőtt a borral, mint Eger, Tokaj vagy éppen Villány, csak éppen róla talán kevesebben tudnak. Pedig csaknem húsz éve már annak, hogy Szekszárdot a szőlő és a bor nemzetközi városa rangra emelték. Kiváló természeti adottságainak következtében a helybéli gazdák ezrei foglalkoznak a borral, úgy tartják, nem is igazi szekszárdi, akinek ne lenne néhány tő szőlője és hozzá tartozó pincéje. A városban és közvetlen környékén több mint négyezer pince található, s a borházak gazdag kínálata várja a kóstolni és vásárolni vágyókat. A város történelme egybeforrott a borral, nem véletlen hát, hogy a város szívében, a vármegyeház külső kertjében Borkút található, amelynek csapjaiból ünnepnapokon, előre bejelentett alkalmakkor a borvidék legjobb borai folynak.
Tipp:Keressük fel a Szekszárdhoz közeli, ám a borvidék határán fekvő Zombát, ahol takaros porták és a borvidék sajátos ízét, aromáját adó borospincék fogadják a vendéget. Érdemes ellátogatni a neves borházak valamelyikébe, vagy a műemlékként megőrzött Rozsnyai patikába is, amelynek belső berendezése igazi látványosság.
A kevéssé ismert Kőszeg-hegyalja szőlőterületei, amelyek komoly történelmi múlttal rendelkeznek, néhány éve a Soproni borvidékhez tartoznak. A szőlőművelés, borkészítés a kőszegi natúrpark egyik jellegadó vonása, hagyományai mélyen a múltban gyökereznek, s egykoron a magyar királyok asztalát gazdagította a kőszegi bor. A szobrok, domborművek, falképek, kapudíszek, borospincék és dűlőnevek is mind-mind a szőlőről mesélnek Kőszegen. A helyi borászok összefogásával alakult meg a Kőszegi borút, amely a városi és környéki szőlőterületeket, pincéket köti össze, és mutatja be a bor szerelmeseinek. Az egyedülálló értékeket rejtő vidéken haladó borút központja és egyben kiinduló állomása természetesen „az Alpokalja ékszerdoboza”-ként is emlegetett Kőszeg. A városban található Kőszegi Borok Háza méltó őrzője a kőszegi borkultúrának, ahol bemutatásra kerül a kőszegi szőlő- és bor története, a szőlőfeldolgozás és borkészítés hagyományos eszközei, vinotékája pedig a Kőszegi borút tagjainak borkínálatából ad ízelítőt. Ha a hétvégére időzítjük látogatásunkat, a Kőszegi Szüret nevű rendezvényből is kivehetjük a részünket.
Tipp:A Kőszegi borút egyik állomása a festői fekvésű Bozsok. Itt található a gyönyörű Sibrik Kastélyszálló, amely észrevétlenül simul bele a Kőszegi-hegység szelídgesztenyései és fenyvesei közé. Már egy itt tett rövid séta is testet-lelket gyógyító hatású lehet, de számos egyéb lehetőség is van a gyönyörű táj bebarangolására. A környező települések közül érdemes felkeresni Cákon a műemléki védelem alatt álló zsúpfedeles pincesort vagy Velemben a hegytetőn álló Szent Vid-kápolnát.
"A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]" Tovább…
(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vélem egy pár táncba,
Sej gyere vélem egy pár táncba.
Így kell járni, úgy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni.
Fogd a kontyot, hogy ne lógjon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon.
Papák, mamák, üdvözlünk,
Szerető szívvel köszöntünk.
Elmondjuk mi most néktek,
Mivel töltöttük az évet.
Verset mondunk, énekelünk,
Ti meg tapsoljatok nekünk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd nőjön a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajtás,
én vagyok a róka.
Mit köszöngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jóban!
Óh, pedig én úgy szeretlek, mint medve a mézet,
Ha lehetne nyuszi pajtás, rögtön megennélek.
Tudom, tudom, de úgy hiszem, felkopik az állad,
Elszaladok, utol nem érsz, fürgébb vagyok nálad.
Mese-mese mátka,
Csillagos madárka,
Ingó-bingó rózsa,
Te vagy a fogócska!
Gólya viszi a fiát,
Utoléri az anyját.
Gyere, Gyuri, a térdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Veszünk ottan vásárfiát,
Szépen szóló kis muzsikát.
Volt egyszer egy kemence,
Belebújt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Ránézett a mamája,
Nem ismert a fiára.
Becsukta a kemencét,
Jól elverte kis Bencét.
Hátamon a zsákom,
Zsákomban a mákom,
Mákomban a rákom,
Kirágta a zsákom,
Kiesett a rákom,
Kihullott a mákom.
Aki szánja károm,
Fogja meg a rákom,
Szedje fel a mákom!
Nemes Nagy Ágnes: Hány ujja van?
Öt ujja van a gesztenyefa-levélnek,
öt ujja van, mint a gyerek kezének.
öt ujja van, nem mind olyan,
a legtöbbjének hét ujja van.
Öt ujja, hét ujja,
hozzá még a hátulja!
"Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazán egyedül a gondolataidban. Egy anya mindig kétszer gondolkodik: egyszer önmagáért, másodszor a gyermekéért."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e Ádámnak köldöke?"
/Jacques Dutronc/
"A világon a legtöbb bajt a túlságosan tevékeny emberek okozzák. Mennyivel boldogabbak lennénk, ha a politikusok és a tudósok egy kicsit lustábbak lennének!"
/Evelyn Waugh
"Aki megöl egy embert, az gyilkos.
Aki megöl egymillió embert, az hódító.
Aki megöl mindenkit, az isten."
Mielőtt még orvoshoz rohangálnál... 2008.11.11. 16:59
Itt a megfázásos-influenzás időszak. Lépten-nyomon köhögő, tüsszögő emberekkel futunk össze. Akaratukon kívül is megfertőzhetnek minket. Mi a teendő, ha a megfázás első jeleit észleljük magunkon? Ne ijedjünk meg! Tovább >>
Fedezd fel az igazi forró csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forró csokoládét már az aztékok is ismerték, és az istenek italának nevezték? Ezt a finomságot a Dr. Oetker Choco-Chocónak nevezte el, és praktikus kiszerelésben eljuttatja hozzád is, hogy legyen mivel felmelegíteni barátaiddal a hideg hétköznapokat. Tovább >>