A Széchenyi utcán a csapadékcsatorna nyomvonalának helyreállítása – aszfaltozása – történik. Az útszélesítés alsó aszfaltrétegének beépítését követően a forgalom átterelése várható, majd a páratlan oldalon víznyelőaknák építése kezdődik. Jelzőlámpa- és hírközlési alépítmények kivitelezése zajlik a páratlan oldaltól a félpályáig, ezen kívül közvilágítási oszlopok alaptestjeinek készítése és járdaépítés történik.
A Széchenyi utca és az Arany János utca közötti építési területen csatornaépítés, csobogók építése, a közvilágítási oszlopok alaptestjeinek kivitelezése, valamint elektromos kábelek fektetése, hírközlési alépítmények építése zajlik.
Az Arany János utcán elektromos kábeleket telepítenek.
A Simonffy utca és a Széchenyi utca közötti építési területen folytatódik a csapadékcsatorna és az ivóvízvezeték építése, a hírközlési kábelek elhelyezése, s kavicságyazat készül.
A Hatvan utcán az útszegély-építés és a járdaépítés folytatódik az utca páros oldalán.
A Hatvan utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca közötti építési területen betonalap-építés zajlik, valamint gépházakna födémének zsaluzása.
A Bajcsy-Zsilinszky utcának a nyugati kiskörút és a Pásti utca közötti szakaszát teljesen lezárják, itt úttestbontás, aszfaltmarás, szegély-, járda-, útalap-bontás, szegélyépítés kezdődik. (Ezen kívül – más beruházás keretében – a Piac utcai torkolatban díszburkolat kialakítása történik.)
A Bajcsy-Zsilinszky és a Simonffy utca közötti építési területen hírközlési kábelek telepítése, kavicságyazat készítése, betonalap készítése zajlik.
A Simonffy utcán a Bajcsy-Zsilinszky utca lezárása miatt kétirányú forgalmi rendet vezetnek be, így a járműforgalom fenntarthatósága érdekében itt kivitelezési munkák nem lesznek.
Családi ügyek : Pacsirták és baglyok - A későn kelés nem lustaság kérdése?
Pacsirták és baglyok - A későn kelés nem lustaság kérdése?
2008.10.28. 10:40
Este 11 óra. A feleségem készülődik lefeküdni, én meg nekilátok cikket írni, s 1 óra felé kerülök majd ágyba. Ő korán kel, megsétáltatja Fáni kutyát, és elugrik tornázni. Én meg a hajnali ¾ 10-es busszal bevonszolom magam a városba.
Pacsirták és baglyok - A későn kelés nem lustaság kérdése?
Este 11 óra. A feleségem készülődik lefeküdni, én meg nekilátok cikket írni, s 1 óra felé kerülök majd ágyba. Ő korán kel, megsétáltatja Fáni kutyát, és elugrik tornázni. Én meg a hajnali ¾ 10-es busszal bevonszolom magam a városba.
Szendi Gábor klinikai szakpszichológus
Délutánra, remélem, felébredek. Ja, bocsi, ne zavartasd magad, nem a naplómba olvastál bele, ez csak egy cikk a pacsirtákról és a baglyokról.
Ha téged is cikiztek már azért, mert szeretsz sokáig aludni, és reggel olyan vagy, mint az alvajáró, vagy ellenkezőleg, neked éppen az a bajod, hogy a buliban este tízkor kiesik a pohár a kezedből, és állva elalszol, akkor ez a te cikked.
Tudod, a pacsirták korán fekszenek, korán kelnek, a baglyok meg későn fekszenek, és szintén korán kelnek, mert a pacsirták felébresztik őket.
A továbbiakban bagolyságom vörös fonálként fog végighúzódni a cikken, amit kettes szorzóként kalkulálj be. Az egész téma azért kezdett érdekelni, mert nem akartam elhinni, hogy én egyszerűen lusta vagyok, vagy alvászavaros. Most már büszkén mondhatom, hogy a tudomány szerint én egy normál variáns vagyok. Persze a pacsirták is azok, de szerintük ők normálisabb variánsok. Ezért aztán van némi pacsirtaterror a mai világban.
Mindent úgy találtak ki, hogy hajnalban kelljen kelni hozzá, és ezt nevezik „normálisnak”. Aztán meg „időben” kellene lefeküdni, pont akkor, amikor a legjobb ötleteim vannak.
Magamból kiindulva, a reggeli-esti típusok kutatását valószínűleg baglyok kezdték el, mert nem bírták már tovább, hogy alvási és munkaszokásaik miatt állandóan gúnyos megjegyzések céltáblái.
Hát először is: a baglyok nem a nagy fejükről ismerhetők fel, hanem pl. arról, hogy reggel nehezebben indul be az agyuk. Ezt egyszerűen azzal lehet mérni, hogy a reggeli típus testhőmérséklete már reggel magasabb, és délután előbb éri el a csúcsot. Az esti típus 1-6 órával van eltolódva, vagyis az agya reggel ennyivel később ébred, és este ennyivel tovább tud fent lenni. A baglyok este nehezen alszanak el, a pacsirták problémája viszont, hogy ha hajnalban felébrednek, nehezen alszanak vissza. A reggeli típus tulajdonképpen sokkal jobb összhangban van a természetes fényváltozással: felébred világosban, elálmosodik, amikor sötét lesz. A reggeli típus viszont sokkal rosszabbul tűri a váltott műszakot vagy az időzónák átrepülését követő átállást. Az életkor előrehaladtával növekszik a pacsirtaság, aminek sok magyarázata lehet, az egyik az alkalmazkodás a pacsirtaterrorhoz.
De érdekes módon a nők közt gyakoribb a reggeli típus, de ez persze nem arra akar ideológia lenni, hogy nekik kell csinálni a reggelit.
A bagolyság és pacsirtaság kialakulásának egyik bizonyított oka a születés évszaka. Ősszel és télen majd kétszer annyi pacsirta születik, mint bagoly, akik viszont tavasszal és nyáron születnek kétszer annyian. Ez arra utal, hogy a születést követően állítódik be az alvás-ébrenlét biológiai órája. Na de kapaszkodj meg, ez csak a férfiakra vonatkozik. Vagyis nőknél azért van több pacsirta, mert náluk az évszakok kevésbé módosítják ezt a tulajdonságot. Ez viszont arra utal, hogy ez valahogy a nemi hormonokkal is kapcsolatban áll. Egy másik elmélet a születés napszakával talált kapcsolatot: az éjszaka születettek baglyok, a nappal születettek meg pacsirtákká váltak. A két hatás nyilván nem kizárja, hanem kiegészíti egymást. Az mindenképpen szembeötlő, hogy az uralkodó fényviszonyok a meghatározóak. Ugyanakkor a reggeli-esti típus arányát nem befolyásolják földrajzi viszonyok, pedig az eléggé meghatározza a fényviszonyokat.
Milyenek a baglyok és milyenek a pacsirták?
Az egyik legizgalmasabb eredmény, amelyből messzemenő következtetéseket lehet levonni, hogy a pacsirták általában bal féltekei dominanciát mutatnak, míg a baglyok jobb féltekeit. A balfélteke-dominánsak jobbak a beszédben, a racionális-logikus-analitikus gondolkodásban, a finom mozgásokban, de inkább reproduktívak. A jobb féltekeiek viszont általában kreatívabbak, gondolkodásuk átfogó, alkotó jellegűbb, és jobb a vizuális képzeletük is. A jobb félteke hátránya viszont, hogy ez a „szorongóbb” és „depresszívebb” féltekénk. Jellemző módon, akik télen depressziósabbak, azoknak az agyi aktivitása eltolódik a jobb félteke irányába, és télen később fekvővé alakulnak át.
A féltekei különbségek persze szélsőségek, mert az emberek 60%-a amolyan keverék típus. De azért felismerhetők a reggeli típusban a hajnalban kelő szántó-vető és a bagolyban az éjszaka alkotó művész ideáltípusai.
Intelligenciaügyben két kutató odáig merészkedett, hogy tanulmányuk címét valahogy így fordíthatjuk le: „Korai fekvés, korai kelés, minden, csak nem bölcsesség”. Vagyis a vizsgálatok azt bizonyítják, hogy az esti típus intelligensebb. Ez egybevág azzal a megfigyeléssel, hogy az egyetemeken túltengenek a baglyok. A bagolyság járulékos haszna, hogy ezek a hallgatók ráadásul jól tudnak vizsgák előtt éjszakázni, míg a pacsirták remekül alszanak a tankönyveikre borulva. A két kutató egyébként szerintem két bagoly, mert cikkükben kijelentik, nem merész következtetés, hogy a Homo sapiens csúcspéldányai az esti fentléthez jól alkalmazkodó baglyok. Bagolyságom miatt nehezemre esik ezzel vitatkozni, de azért kicsit túlzásnak tűnik.
Hogy azért a pacsirtákról is mondjunk valami szépet, ők sokkal lelkiismeretesebbek, megbízhatóbbak és érzelmileg kiegyensúlyozottabbak, mint a baglyok. A baglyok körében sokkal gyakoribbak a stresszel kapcsolatos megbetegedések és a szorongásos zavarok, és a baglyok sokkal lázadóbbak, nonkonformisták és felelőtlenebbek.
A két típus röviden: a reggeli típus, aki korán kel, fát vág, iszik egy korty pálinkát, szalonnás rántottát reggelizik, elbeszélget a szomszéddal, és derűsen vág neki a napnak. A bagoly meg karikás szemekkel tántorog elő valamikor délelőtt, harákolva rágyújt, élni sincs kedve, gyűlölettel nézi a napsütést, átkozza a csicsergő madarakat, és valamikor délutánra kezdi azt gondolni, de jó is, hogy nem ölte meg magát reggel. Estére már virgonc.
A bagolyság, pacsirtaság genetikai-születési hatás, nem jó, ha egy kultúra valamelyik típust is megbélyegzi. A navahóknál a napfelkeltével futni kell az istenek üdvözlésére, a balinézeknél viszont minden rítust éjszaka tartanak, s hetente egy-két napot éjszakáznia kell mindenkinek. E népeknél erős nyomás van, hogy a kultúrával nem egyező típus álljon át az elvárt alvás-ébrenlét ciklusra. Ha nálunk nincsenek is ilyen szélsőségek, a pacsirtaterrort hajlamosak az emberek nem merev szabályozásnak, hanem erkölcsi jónak tekinteni. Sajnos a vizsgálatok azt mutatják, hogy a bagoly gyerekeket rengeteg retorzió éri mind a családokban, mind az iskolákban, pl. a késések miatt, vagy mert délelőtt képtelen jól teljesíteni. Ezt jó lenne elfelejteni, és szembenézni azzal a ténnyel, hogy a bagoly-pacsirta típusba tartozás biológiai tulajdonság, és nem akarat kérdése. Ha elfogadnánk a reggeli-esti típust mint fontos személyiségjellemzőt, akár a pályaválasztásban is fontos szempont lehetne. Sok későbbi fölösleges szenvedéstől kímélnénk meg magunkat és gyermekeinket. Mindenesetre általános tanulság, hogy párválasztáskor a megannyi egyéb szempont mellett érdemes volna figyelni arra is, hogy baglyok és pacsirták ne házasodjanak. Ha mégis, nem árt a kezdetektől tolerálni különbözőségüket.
• Andershed, A.-K.: In sync with adolescence: the role of morningness-eveningness in adolescence. Springer, New York, 2005. • Cavallera, G. M. – Giudici, S.: Morningness and eveningness personality: A survey in literature from 1995 up till 2006. Pers. Individ. Dif., 2008, 44: 3–21. • Díaz-Morales, J. F.: Morning and evening-types: Exploring their personality styles. Pers. Individ. Dif., 2007, 43: 769–778. • Duffy, J. F. – Czeisler, C. A.: Age-related change in the relationship between circadian period, circadian phase, and diurnal preference in humans. Neurosci. Lett., 2002, 318(3): 117–20. • Giampietro, M. – Cavallera, G. M.: Morning and evening types and creative thinking. Pers. Individ. Dif., 2007, 42: 453–463. • Mecacci, L. – Rocchetti, G.: Morning and evening types: stress-related personality aspects. Pers. Individ. Dif., 1998, 25(3): 537–542. • Murray, G. – Allen, N. B. – Trinder, J.: Seasonality and circadian phase delay: prospective evidence that winter lowering of mood is associated with a shift towards Eveningness. J. Affect. Disord., 2003, 76(1–3): 15-22. • Natale, V. – Adan, A.: Season of birth modulates morningness-eveningness preference in humans. Neurosci. Lett., 1999, 274(2): 139–41. • Roberts, R. D. – Kyllonen, P. C.: Morningness-eveningness and intelligence: early to bed, early to rise will likely make you anything but wise! Pers. Individ. Dif., 1999, 27(6): 1123–1133. • Rosenthal, L. – Day, R. – Gerhardstein, R. – Meixner, R. – Roth, T. – Guido, P. – Fortier, J.: Sleepiness/alertness among healthy evening and morning type individuals. Sleep Med., 2001, 2(3): 243–248. • Wallace, B. – Fisher, L. E.: Day persons, night persons, and time of birth: Preliminary findings. J. Soc. Psychol., 2001, 141(1): 111–118.
Itt vagyunk!
"A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]" Tovább…
(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vélem egy pár táncba,
Sej gyere vélem egy pár táncba.
Így kell járni, úgy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni.
Fogd a kontyot, hogy ne lógjon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon.
Papák, mamák, üdvözlünk,
Szerető szívvel köszöntünk.
Elmondjuk mi most néktek,
Mivel töltöttük az évet.
Verset mondunk, énekelünk,
Ti meg tapsoljatok nekünk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd nőjön a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajtás,
én vagyok a róka.
Mit köszöngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jóban!
Óh, pedig én úgy szeretlek, mint medve a mézet,
Ha lehetne nyuszi pajtás, rögtön megennélek.
Tudom, tudom, de úgy hiszem, felkopik az állad,
Elszaladok, utol nem érsz, fürgébb vagyok nálad.
Mese-mese mátka,
Csillagos madárka,
Ingó-bingó rózsa,
Te vagy a fogócska!
Gólya viszi a fiát,
Utoléri az anyját.
Gyere, Gyuri, a térdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Veszünk ottan vásárfiát,
Szépen szóló kis muzsikát.
Volt egyszer egy kemence,
Belebújt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Ránézett a mamája,
Nem ismert a fiára.
Becsukta a kemencét,
Jól elverte kis Bencét.
Hátamon a zsákom,
Zsákomban a mákom,
Mákomban a rákom,
Kirágta a zsákom,
Kiesett a rákom,
Kihullott a mákom.
Aki szánja károm,
Fogja meg a rákom,
Szedje fel a mákom!
Nemes Nagy Ágnes: Hány ujja van?
Öt ujja van a gesztenyefa-levélnek,
öt ujja van, mint a gyerek kezének.
öt ujja van, nem mind olyan,
a legtöbbjének hét ujja van.
Öt ujja, hét ujja,
hozzá még a hátulja!
"Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazán egyedül a gondolataidban. Egy anya mindig kétszer gondolkodik: egyszer önmagáért, másodszor a gyermekéért."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e Ádámnak köldöke?"
/Jacques Dutronc/
"A világon a legtöbb bajt a túlságosan tevékeny emberek okozzák. Mennyivel boldogabbak lennénk, ha a politikusok és a tudósok egy kicsit lustábbak lennének!"
/Evelyn Waugh
"Aki megöl egy embert, az gyilkos.
Aki megöl egymillió embert, az hódító.
Aki megöl mindenkit, az isten."
Mielőtt még orvoshoz rohangálnál... 2008.11.11. 16:59
Itt a megfázásos-influenzás időszak. Lépten-nyomon köhögő, tüsszögő emberekkel futunk össze. Akaratukon kívül is megfertőzhetnek minket. Mi a teendő, ha a megfázás első jeleit észleljük magunkon? Ne ijedjünk meg! Tovább >>
Fedezd fel az igazi forró csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forró csokoládét már az aztékok is ismerték, és az istenek italának nevezték? Ezt a finomságot a Dr. Oetker Choco-Chocónak nevezte el, és praktikus kiszerelésben eljuttatja hozzád is, hogy legyen mivel felmelegíteni barátaiddal a hideg hétköznapokat. Tovább >>