Kezdknt az edzteremben
2008.11.03. 09:55
Folyamatosan a fogadalmaid kztt szerepel a kvetkez dvzt gondolat: „Holnaptl tnyleg lejrok az edzterembe.” Segtnk, hogy szndkod valban cselekvsbe forduljon t, s mihamarabb ltvnyos eredmnyeket knyvelhess el.
Folyamatosan a fogadalmaid kztt szerepel a kvetkez dvzt gondolat: „Holnaptl tnyleg lejrok az edzterembe.” Segtnk, hogy szndkod valban cselekvsbe forduljon t, s mihamarabb ltvnyos eredmnyeket knyvelhess el.
Vgre eldnttted: itt az ideje, hogy heti nhny alkalommal nekirugaszkodj az edzsnek, s aclosabb faragd a tested. m a kvetkez lps mr kevsb egyszer: fel kell dertened a cljaidhoz s ignyeidhez legjobban passzol helysznt.
Edztermi etikett
• Ne foglalj le hosszasan olyan gpet, amelyen nem is dolgozol, mert kzben hossz eszmecserbe bonyoldtl a melletted edzvel.
• Kardiogpeknl gyakori a sorban lls. Ne furakodj be msok el, krd meg az eltted lvt, hogy jelezzen, ha lassan vgez.
• Mindig legyen nlad trlkz (ezt a legtbb helyen adnak), hiszen te sem szvesen edzenl msok verejtkben.
• Edzs utn pakold el az eszkzket magad utn.
• Az edzterem nem az a hely, ahol full sminkben kellene mutatkozni. Radsul az izzadsggal gyis lejn, s mg a prusokat is eltmti.
|
Talld meg a megfelel helysznt!
Olyat fintesztermet kell vlasztanod, ahol biztosan jl rzed majd magad, nem feszlyez majd sem a ltogati kr, sem az atmoszfra. Fontos az is, hogy ne legyen tl messze, a legjobb, ha vagy a munkahelyed, vagy az otthonod kzelsgben tallhat.
Tjkozdj a neten a szolgltatsokrl (ajnljuk a www.wellnesscafe.hu teremkeresjt), s telefonon rdekldj arrl, van-e ingyenes kiprblsi lehetsg.
Most mr szinte mindentt kitltetnek egy gynevezett egszsggyi nyilatkozatot, amelyben a legfontosabb adataidat is meg kell adnod.
Ha nem vagy az nllsg hve, s szvesebben vgnl bele szakmai felgyelet mellett, sok fitneszben van lehetsg olyan hromalkalmas szemlyiedzs-brlet vsrlsra, amely ppen elg ahhoz, hogy a trner megcsinlja az llapotfelmrsedet, sszelltsa az edzstervedet s begyakorolja veled a gyakorlatokat, valamint a gpek belltst. Ha ezek rgzlnek, ksbb mr nem lesz szksged lland segtsgre (br az edz sokat segthet a motivlsban s a kitartsod fokozsban is).
A terepszemln krd meg, hogy vezessenek krbe, s vedd szemgyre az albbiakat:
• Kell tvolsgra helyezkednek el egymstl a gpek?
• Rendszeresen karbantartjk ket?
• Van elg kardiogp, hogy ne kelljen vrakoznod, mg sorra kerlsz?
• Adnak pulzusmr rt s/vagy fejhallgatt, van-e televzi? (Ha sikerl lektni a figyelmed, gyorsabban repl majd az id.)
• Az is csak elnyre vlik egy teremnek, ha vannak wellness-szolgltatsok, hiszen remek rzs a kemny trning utn belni a szaunba, vagy masszroztatni egyet.
• Az ltzben is viszonylag sok idt fogsz tlteni, gy mrd fel a vck s a zuhanyzk llapott, az ltzszekrnyek nagysgt. Elg sokat ronthat a komfortrzeten, ha tltzskor egy konzervdobozban rzed magad, a zuhanyzbl hamar elfogy a meleg vz, a szekrnybe pedig lehetetlensg beprselni a cuccodat.
Legyen edzsclod!
Fontos, hogy tudd, milyen eredmnyt szeretnl elrni, s mennyi idt tudsz szaktani minderre. Felmrsek bizonytjk, hogy a legtbben fogyni vagy formldni szeretnnek (mi, nk ltalban nem vgyunk hatalmas izomktegek ptsre), gy aztn a legclszerbb a zsrget hats kardioedzs s a nagy izomcsoportokat tmozgat slyzs gyakorlatok kombinlsa.
Nagyon fontos a rendszeressg is, gy rdemes minden msnap, de legalbb heti hromszor idt szaktani a trningre. Mivel a zsrgets – a megfelel pulzusszmon kvl – az edzs idtartamtl is fgg, annak legalbb 45 percig kell tartania.
A slyzs gyakorlatokat pedig kis sllyal s nagy sorozatszmmal rdemes vgrehajtani (de erre mg a ksbbiekben visszatrnk).
Talld meg a zndat!
A rendszeres aerob trning (futs, flott gyalogls, kardiogpek hasznlata, szs, kerkprozs) fokozza a szervezet zsrget kpessgt. A rendszeres edzs nveli a zsranyagcserben rszt vev enzimek szmt, s ennek hossz tv hatsa van a szervezet anyagcserjre is. Radsul minl edzettebbek vagyunk, annl nagyobb szzalkban tudunk zsrt getni.
Hogyan szmolhatod ki zsrget znd als s fels rtkeit?
Als hatrrtk: (220–letkor)0,60=?
Fels hatrrtk: (220–letkor)0, 70=?
A 60-70 szzalkos intenzits edzsen szervezetnk elssorban zsrraktrainkbl mozgstja a szksges energit.
Minta a kzepes intenzits, zsrget hats kardiotrningre:
- 10 perc taposs kis ellenllssal (ez egyben a bemelegts is);
- 10 perc gyalogls flott tempban, lendletes karmunkval;
- 20 perc kocogs a maximlis pulzusszm 60-70 szzalkn;
- 10 perc gyalogls (fokozottan lassul tempval);
- 20 perc tekers httmls kerkpron 4-es fokozaton, 60 szzalkon.
Mire lesz szksged?
Brmit is tapasztalsz, nem kell rszt venned a „ki a legdivatosabb az edzteremben?” versenyben. Fontosabb, hogy jl rezd magad, gy sportruhzatod legyen knyelmes s praktikus.
Amire sz szerint rdemes beruhznod:
• Egy j kikpzs edzcip.
• Egy jl tart sportmelltart.
• Egy jl „llegz” edznadrg, amely nem tartja magban az izzadsgot.
• Sportzoknik (legalbb 2-3 pr).
• Pulzusmr ra. (Az is elegend, ha egy pulzusmr vet brelsz, mert ezeket mr automatikusan rzkelik a kardiogpek.)
• Egy kulacs. (A trning alatt szomjas leszel, gy j, ha ez is mindig nlad van.)
• Trlkz. (A nagyobb termekben adnak, vagy brelhet.)
A siker titka a j edzsterv!
Ha teljesen kezdnek szmtasz az edztermi edzs vilgban, a legjobb a kvetkez kt feloszts lehet. Eddz htfn-szerdn-pnteken vagy kedden-cstrtkn-szombaton. Amennyiben erre nincs idd/lehetsged, elegend a heti kt alkalom, ebbl azonban ne adj albb. Fontos, hogy az edzsnapokat mindig egy pihennap kvesse, hiszen akr 48 rra is szksge lehet szervezetnknek, hogy regenerldjon. De mivel nem a tmegnvels, hanem a fogys a cl, ezeken a napokon brmilyen aerob jelleg mozgst (kocogs, walking, szs, aerobik) vgezhetsz.
Mibl mennyit?
A trninget mindig bemelegtssel kezdd (10 perc aerob trning, pldul gyalogls, kerkpr, taposs, ellipszistrner – lsd keretes anyagunkat).
Ezutn minden nagyobb izomcsoportra vgezz 1-1 gyakorlatot. A legtbb gpen brk mutatjk a gyakorlat kivitelezsnek mdjt, de mivel a megfelel ls-, illetve slybelltsok is fontosak, rdemes a teremedz segtsgt krned. A sly megvlasztsa akkor j, ha a szria utols 2-3 ismtlse mr erfesztst ignyel. Ahhoz, hogy edzsterved valban szemlyre szabott legyen, s ezltal leginkbb a cljaidhoz illeszked, rdemes egy szemlyi trner segtsgt krned. Ha erre nincs kereted, s nincsenek mozgsszervi vagy egyb egszsggyi problmid, kezdetben vgezd az albbi, mindent tmozgat gyakorlatsort.
Mintaprogram
Bicepsz: karhajlts 2 kg-os kzi slyzval – 315 (mindkt karra).
Tricepsz: toldzkods padon – 315.
Gyakorlat lersa:
Tmaszkodj meg egy fekpad szln gy, hogy az ujjaid elrenzzenek, lbaidat nyjtsd elre. Ezutn hajltsd a karod, s engedd le magad annyira, hogy a felkarod a padlval prhuzamos legyen, majd trj vissza a kiindulhelyzetbe.
Mell: trogats mellgpen (peck-deck gpen) – 315.
Kezd sly: 10 kilogramm.
Ht: mellhez hzs htgpen – 315.
Kezd sly: 15 kilogramm.
Vll: vlltl nyoms gpen – 315.
Kezd sly: 15 kilogramm.
Comb: lbhajlts – 315.
Gyakorlat lersa:
Fekdj a padra arccal lefel gy, hogy trded az emelkar oldalnak vgnl legyen. Akaszd be a sarkad, fogd meg a pad szleit, szortsd a cspd a padhoz, majd hajltsd be a lbad, tartsd meg kicsit itt, vgl engedd lassan vissza.
Far: lbemels htra csigs gpen, vagy fargp – 315 (lbanknt).
Kezd sly: 5 kilogramm.
Has: hasprs 320 (hasprsgpen, fitt-ball labdn vagy sznyegen).
Ha hasprsgpen csinljuk, kezdjnk 15 kg-mal.
Vdli: vdliemels (szteppadon vagy vdligpen) – 315.
llj lbujjhegyre, majd engedd le jra a sarkadat!
|
Sose feledkezz meg a nyjtsrl!
A 60-90 perces trninget mindig gy oszd be, hogy mg maradjon idd 5-10 percnyi stretchingre. A nyjts nveli az izmok rugalmassgt (a rugalmas izom pedig kevsb hajlamos srlsre), valamint segt az izommerevsg oldsban s a knz izomlz kialakulsnak meggtolsban.
- A nyjtst mindig az arra kijellt szegletben vgezd, ahol sok helyen brk mutatjk a helyes kivitelezst.
- Izmonknt 10-15 msodpercig tartsd ki a nyjt mozdulatot.
- Minden megdolgoztatott izomnak jr a stretching!
me nhny hatkony nyjt gyakorlat:
Tricepszre: hzd a fejed mg a knykd gy, hogy a plafon fel nzzen.
Htra: helyezkedj zsugorlsbe, trd alatt kulcsold ssze a kezeket, s hzd htrafel a htad.
Vllra: hzd t a nyjtott karod a mellkasod eltt.
Combra: dlj r kinyjtott lbadra; az is j, ha felteszed valahov.
Far: fekdj hanyatt, s hzd a mellkasod fel a trdeidet.
Hasra: told fel magad hasonfekvsben. (gyelj r, hogy a derekad ne terheld meg kzben!)
Vdli: llj tmadllsba, s nyomd le htul a sarkad.
Ismerkedj meg a kardiogpekkel!
Futpad: a legnpszerbb gp, amelyen tetszs szerinti tempban s vlasztott dlsszgben dolgozhatunk. A 10 szzalkos hegymenet 40 szzalkkal fokozhatja az energiafelhasznlst.
Taposgp: sokan rosszul hasznljk a lpcsz mozgst imitl gpet, ugyanis ha fradni kezdenek, rnehezednek a fogdzra, amellyel cskken az intenzits s a kalriafelhasznls is.
Evezgp: az sszes nagyobb izomcsoportot munkra fogja. A snen elre-htra cssz lsen lbunkat behajltva, majd kiegyenestve, evezsszer mozdulattal kell magunk fel hznunk kt kart.
Sfutgp: a sfutmozgst szimull gpen kt lbunk egy-egy slcen mozog elre-htra, keznkkel pedig kteleket vagy rudakat mozgatunk.
Ellipszisjr: a mozgs arra emlkeztet, mintha llva kerkproznnk. Egyeseknek gondot okoz az egyensly megrzse, de egy kis gyakorls utn a bizonytalansgrzet elmlik.
Kerkpr: abban klnbzik a tbbitl, hogy megtartja helyettnk a slyunkat, gy akr olvashatunk is tekers kzben. Kt fajtjval tallkozhatunk: a norml lses s a httmls vltozattal. Az utbbi lse megtmasztja a htat, gy gerincproblmkkal kzdk is hasznlhatjk.
|
|