A Széchenyi utcán a csapadékcsatorna nyomvonalának helyreállítása – aszfaltozása – történik. Az útszélesítés alsó aszfaltrétegének beépítését követően a forgalom átterelése várható, majd a páratlan oldalon víznyelőaknák építése kezdődik. Jelzőlámpa- és hírközlési alépítmények kivitelezése zajlik a páratlan oldaltól a félpályáig, ezen kívül közvilágítási oszlopok alaptestjeinek készítése és járdaépítés történik.
A Széchenyi utca és az Arany János utca közötti építési területen csatornaépítés, csobogók építése, a közvilágítási oszlopok alaptestjeinek kivitelezése, valamint elektromos kábelek fektetése, hírközlési alépítmények építése zajlik.
Az Arany János utcán elektromos kábeleket telepítenek.
A Simonffy utca és a Széchenyi utca közötti építési területen folytatódik a csapadékcsatorna és az ivóvízvezeték építése, a hírközlési kábelek elhelyezése, s kavicságyazat készül.
A Hatvan utcán az útszegély-építés és a járdaépítés folytatódik az utca páros oldalán.
A Hatvan utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca közötti építési területen betonalap-építés zajlik, valamint gépházakna födémének zsaluzása.
A Bajcsy-Zsilinszky utcának a nyugati kiskörút és a Pásti utca közötti szakaszát teljesen lezárják, itt úttestbontás, aszfaltmarás, szegély-, járda-, útalap-bontás, szegélyépítés kezdődik. (Ezen kívül – más beruházás keretében – a Piac utcai torkolatban díszburkolat kialakítása történik.)
A Bajcsy-Zsilinszky és a Simonffy utca közötti építési területen hírközlési kábelek telepítése, kavicságyazat készítése, betonalap készítése zajlik.
A Simonffy utcán a Bajcsy-Zsilinszky utca lezárása miatt kétirányú forgalmi rendet vezetnek be, így a járműforgalom fenntarthatósága érdekében itt kivitelezési munkák nem lesznek.
Hasznosságok : Női egyenjogúság: utópia vagy távoli jövő
Női egyenjogúság: utópia vagy távoli jövő
2008.11.03. 12:05
Akár ez is lehetett volna annak a konferenciának a címe, amelyet a közelmúltban rendeztek Debrecenben. A nők és a férfiak társadalmi egyenlőségének lehetőségét, a nők helyzetének évszázadokon keresztül tartó átalakulását tárgyaló előadások után a mai tényeket alapul véve vitatták meg a felmerülő kérdéseket szociológusok, esélyegyenlőségi szakemberek, és multinacionális cégek képviselői.
Női egyenjogúság: utópia vagy távoli jövő Batta Ágnes | 2008. október 29., 11:21
Akár ez is lehetett volna annak a konferenciának a címe, amelyet a közelmúltban rendeztek Debrecenben. A nők és a férfiak társadalmi egyenlőségének lehetőségét, a nők helyzetének évszázadokon keresztül tartó átalakulását tárgyaló előadások után a mai tényeket alapul véve vitatták meg a felmerülő kérdéseket szociológusok, esélyegyenlőségi szakemberek, és multinacionális cégek képviselői.
A nők és a férfiak között a biológiai különbségen kívül semmilyen egyenlőtlenség nincs, csak másság – szögezte le Mojzesné Székely Katalin szociológus. Teljes egyenlőségről mégsem beszélhetünk még a XXI. században sem, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy a bérkülönbség a két nem között átlagosan 10-15 százalékos (természetesen a férfiak javára). A szociológus szerint a komoly tudományos kutatások ellenére az ember a dolgokról szubjektívan gondolkodik, és ezen nem lehet változtatni.
– Úgy gondolom, hogy a világ legcsodálatosabb dolga, hogy nőkből és férfiakból áll, de a legnagyobb problémák is ebből erednek. A nőkérdést a társadalom tette politikai kérdéssé, és ez mindannyiunk felelőssége. Az értékek folytonosan változnak, és ezzel együtt a nő-férfi viszony is. A nő és a férfi kérdésre nem lehet önállóan tekinteni, mivel mindazon változások, melyek befolyásolták a női szerepeket, a férfiakra is kihatottak – vélekedett Mojzesné Székely Katalin.
A középkorban még alig dolgozhattak a nők, a világháborúk alatt is csak tartalék munkaerőt képeztek, globálisan tehát még nem rendelkeztek jogokkal. Példaként a szociológus egy bajor hercegnő esetét hozta fel, aki annak ellenére, hogy nagyon okos volt, nem járhatott egyetemre, de egy függöny mögött állva mégis végighallgatta az előadásokat.
– A feudalista társadalomban még meg volt határozva az ember helye, de idővel a teljesítménynek is fontos szerepe lett. Egyre nyitottabbak lettek a pályák a nők előtt, amiben persze jelentős szerepe volt néhány segítőkész férfinak is. Igazi áttörést madame Curie hozott, aki a XX. század elején két Nobel-díjat is szerzett. A női szépségeszmény változása is ehhez a fejlődési úthoz igazodott. A testtartás alakulása felől megközelítve a dolgot, a középkorban még enyhe "S" alakot írt le a női test, amit befolyásolt a 18-24 havonta érkező gyermekáldás, és az a felfogás is, mely szerint a nő bűnös lélek. A teljes kiegyenesedés az 1900-as években ment végbe, amikor az emancipációval párhuzamosan felvette a nő is a férfi testtartását – ismertette a nőkérdés történetét a szociológus.
A konferencián megjelenő multinacionális vállalatok egyik vezetője, Vörös Zoltán arról számolt be, hogy munkavállalóik nagyobb hányada a nők közül kerül, azonban az áruházvezetői pozíciókra ritkán jelentkeznek hölgyek. A Debrecenben a ‘90-es években letelepedett üzletlánc regionális igazgatója elmondta, hogy náluk nincs különbség a nők és a férfiak között megbecsülésben, a siker mindenki számára elérhető, korra és nemre való tekintet nélkül. Jókay László, egy nyíregyházi cég ügyvezetője azt a ritka helyzetet ismertette, mely szerint náluk a nők bérarány magasabb, mint a férfiaké. Ezt azzal magyarázta az igazgató, hogy talán tudat alatt a hétköznapokban érzékelhető hátrányos megkülönböztetését ellensúlyozzák ezzel.
A konferencia egyik sarkalatos pontja az országgyűlési képviselők nembeli megoszlását érintette. Abban a kérdésben, hogy szükséges lenne-e az országgyűlésben bevezetni a kvótát, mely szerint ugyanannyi nő kerülne a döntéshozatalba, mint férfi, nagy volt az egyetértés. Hercegh Mária, a MÁV Zrt. esélyegyenlőségi szakértője egy praktikusabb döntéshozatalt várna a már rég sürgetett változástól, mivel szerinte a nők racionálisabbak, és könnyebben kezelik a problémákat, mint a férfiak. Sebestyén Zsuzsa, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium Nők és Férfiak Társadalmi Egyenlősége Osztály referense kifejtette, hogy a döntéshozatalt tekintve már 1945 óta nem történt változás az országban. Finnországtól például már száz évvel vagyunk elmaradva, hisz ott akkor volt ennyi nő a döntéshozatalban, mint most nálunk.
– Magyarországon a nők és a férfiak társadalmi egyenlőségének kérdése csak a rendszerváltás után került be a köztudatba. A női képviselők arányát tekintve az utolsó előtti helyen állunk, utánunk már csak Máltán van kevesebb női képviselő. A legtöbb természetesen a skandináv országokban, akik ebben is az élvonalban járnak. Ahhoz, hogy az esélyegyenlőség megvalósuljon szemléletmód váltásra lenne szükség, és nyugalomra az országban, hogy ezekkel a problémákkal is foglalkozhassunk. Addig azonban nem lehet erről beszélni, amíg olyan súlyos problémák vannak az országban, mint például a kormány kérdéses helyzete – mondta Sebestyén Zsuzsa.
Az egyenjogúság kérdését persze több oldalról is meg lehet közelíteni, amire Mojzesné Székely Katalin a következő példát hozta fel:
– A női nem egy olyan monopóliummal rendelkezik, ami a férfiaknak soha nem adatik meg, mégpedig, hogy mi adhatunk életet a következő generációnak.
Itt vagyunk!
"A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]" Tovább…
(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vélem egy pár táncba,
Sej gyere vélem egy pár táncba.
Így kell járni, úgy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni.
Fogd a kontyot, hogy ne lógjon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon.
Papák, mamák, üdvözlünk,
Szerető szívvel köszöntünk.
Elmondjuk mi most néktek,
Mivel töltöttük az évet.
Verset mondunk, énekelünk,
Ti meg tapsoljatok nekünk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd nőjön a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajtás,
én vagyok a róka.
Mit köszöngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jóban!
Óh, pedig én úgy szeretlek, mint medve a mézet,
Ha lehetne nyuszi pajtás, rögtön megennélek.
Tudom, tudom, de úgy hiszem, felkopik az állad,
Elszaladok, utol nem érsz, fürgébb vagyok nálad.
Mese-mese mátka,
Csillagos madárka,
Ingó-bingó rózsa,
Te vagy a fogócska!
Gólya viszi a fiát,
Utoléri az anyját.
Gyere, Gyuri, a térdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Veszünk ottan vásárfiát,
Szépen szóló kis muzsikát.
Volt egyszer egy kemence,
Belebújt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Ránézett a mamája,
Nem ismert a fiára.
Becsukta a kemencét,
Jól elverte kis Bencét.
Hátamon a zsákom,
Zsákomban a mákom,
Mákomban a rákom,
Kirágta a zsákom,
Kiesett a rákom,
Kihullott a mákom.
Aki szánja károm,
Fogja meg a rákom,
Szedje fel a mákom!
Nemes Nagy Ágnes: Hány ujja van?
Öt ujja van a gesztenyefa-levélnek,
öt ujja van, mint a gyerek kezének.
öt ujja van, nem mind olyan,
a legtöbbjének hét ujja van.
Öt ujja, hét ujja,
hozzá még a hátulja!
"Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazán egyedül a gondolataidban. Egy anya mindig kétszer gondolkodik: egyszer önmagáért, másodszor a gyermekéért."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e Ádámnak köldöke?"
/Jacques Dutronc/
"A világon a legtöbb bajt a túlságosan tevékeny emberek okozzák. Mennyivel boldogabbak lennénk, ha a politikusok és a tudósok egy kicsit lustábbak lennének!"
/Evelyn Waugh
"Aki megöl egy embert, az gyilkos.
Aki megöl egymillió embert, az hódító.
Aki megöl mindenkit, az isten."
Mielőtt még orvoshoz rohangálnál... 2008.11.11. 16:59
Itt a megfázásos-influenzás időszak. Lépten-nyomon köhögő, tüsszögő emberekkel futunk össze. Akaratukon kívül is megfertőzhetnek minket. Mi a teendő, ha a megfázás első jeleit észleljük magunkon? Ne ijedjünk meg! Tovább >>
Fedezd fel az igazi forró csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forró csokoládét már az aztékok is ismerték, és az istenek italának nevezték? Ezt a finomságot a Dr. Oetker Choco-Chocónak nevezte el, és praktikus kiszerelésben eljuttatja hozzád is, hogy legyen mivel felmelegíteni barátaiddal a hideg hétköznapokat. Tovább >>