A Széchenyi utcán a csapadékcsatorna nyomvonalának helyreállítása – aszfaltozása – történik. Az útszélesítés alsó aszfaltrétegének beépítését követően a forgalom átterelése várható, majd a páratlan oldalon víznyelőaknák építése kezdődik. Jelzőlámpa- és hírközlési alépítmények kivitelezése zajlik a páratlan oldaltól a félpályáig, ezen kívül közvilágítási oszlopok alaptestjeinek készítése és járdaépítés történik.
A Széchenyi utca és az Arany János utca közötti építési területen csatornaépítés, csobogók építése, a közvilágítási oszlopok alaptestjeinek kivitelezése, valamint elektromos kábelek fektetése, hírközlési alépítmények építése zajlik.
Az Arany János utcán elektromos kábeleket telepítenek.
A Simonffy utca és a Széchenyi utca közötti építési területen folytatódik a csapadékcsatorna és az ivóvízvezeték építése, a hírközlési kábelek elhelyezése, s kavicságyazat készül.
A Hatvan utcán az útszegély-építés és a járdaépítés folytatódik az utca páros oldalán.
A Hatvan utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca közötti építési területen betonalap-építés zajlik, valamint gépházakna födémének zsaluzása.
A Bajcsy-Zsilinszky utcának a nyugati kiskörút és a Pásti utca közötti szakaszát teljesen lezárják, itt úttestbontás, aszfaltmarás, szegély-, járda-, útalap-bontás, szegélyépítés kezdődik. (Ezen kívül – más beruházás keretében – a Piac utcai torkolatban díszburkolat kialakítása történik.)
A Bajcsy-Zsilinszky és a Simonffy utca közötti építési területen hírközlési kábelek telepítése, kavicságyazat készítése, betonalap készítése zajlik.
A Simonffy utcán a Bajcsy-Zsilinszky utca lezárása miatt kétirányú forgalmi rendet vezetnek be, így a járműforgalom fenntarthatósága érdekében itt kivitelezési munkák nem lesznek.
Társasházban élsz, bérelsz lakást, de számtalan kérdés kavarog a fejedben? Segítünk az eligazodásban.
A társasház, társasháztulajdon nem más, mint a közös tulajdon egyik fajtája. Társasház alapítással jöhet létre, mégpedig akkor, ha az épületingatlanon van legalább két önálló lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség, s ezek a tulajdonostársak külön tulajdonába kerülnek. Ezeken kívül az épületberendezések – tehát például a lift, a lépcsőház, a gondnoki lakás, az épülethez tartozó földrészlet – a tulajdonostársak közös tulajdonába kerülnek.
Társasháztulajdon létesítéséhez a tulajdonostársak alapító okiratba foglalt megállapodása és a társasháztulajdonnak az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése szükséges. A tulajdonostársak közössége közös név alatt a közös tulajdonnal kapcsolatos ügyek intézése során jogképes, tehát jogokat szerezhet, kötelezettségeket vállalhat, a közösség egészét terhelő kötelezettség teljesítéséért a tulajdonostársak pedig fő szabályként tulajdoni hányaduk szerint kezesként felelnek.
Hogyan érvényesíthetjük akaratunkat?
A közösség legfontosabb döntéshozó szerve a közgyűlés, amely a tulajdonostársakból áll. Ez határoz például a közös tulajdonban álló épületrészek használatáról, hasznosításáról, kötelezettségvállalásról, szervezeti és működési szabályzatról, megválasztja a közös képviselőt, elfogadja a társasház költségvetését, illetve annak végrehajtásáról szóló beszámolót stb. Társasháznál működhet számvizsgáló bizottság is.
Honnan tudhatjuk meg, mi tartozik a lakóparki közös tulajdonba, illetve mikortól élnek az ehhez kapcsolódó jogok és kötelezettségek?
A közös tulajdont, illetve az egyes tulajdonostársakat megillető tulajdoni hányadot és ezek meghatározásának módját az alapító okiratban kell meghatározni. Ez az okirat szükséges ahhoz, hogy a lakóközösség alakuló közgyűlést tarthasson, ami után a tulajdonostársak élhetnek azokkal a jogokkal és viselik azokat a terheket, amelyek a közösséget megilletik és terhelik.
Ezen jogok közül melyek a közös tulajdonhoz tartozóak?
A tulajdonostársak jogosultak a közös tulajdon tárgyainak birtoklására és használatára, ez azonban nem korlátlan jog, ugyanis nem sértheti más tulajdonostárs jogát, illetve jogos érdekét. Mit is jelent ez? Egy hétköznapi példával megvilágítva: egyik lakó sem állíthat fel sátrat, vagy kicsit extrémebb példával élve, nem építhet kisebb faházat a szerszámai számára a közös tulajdonban álló kertben, hiszen ezzel a többi lakótárs kerthasználati jogát csorbítaná.
A közös tulajdon tárgyainak használatára vonatkozó szabályokat, melyeket a lakópark házirendjében kell feltüntetni, maga a közösség – azaz a tulajdonostársak – határozhatják meg.
Melyek a tulajdonostársak kötelezettségei a közös tulajdon tárgyaival kapcsolatban?
A közös tulajdonnal kapcsolatos fenntartási költségek, valamint a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadások megfizetése. Ez utóbbihoz tartoznak az előre be nem tervezett kiadások, például a meghibásodás vagy megrongálódás esetén kifizetendő javítási díjak. Ez az úgynevezett közös költség, amely a tulajdonostársakat tulajdoni hányaduk alapján terheli. A szervezeti-működési szabályzat – amelyet a közösség az alakuló közgyűlésen állapít meg – tartalmazza a közös költség viselésére vonatkozó részletes szabályokat. Itt kell megemlíteni, hogy lehetséges a tulajdoni hányadtól eltérő fizetés is, ekkor meg kell határozni az érintett költségnemeket és a számítás módját, és ezeket az előbb említett szabályzatban feltüntetni.
Miért figyeljünk a közösköltség-tartozásra?
A közösköltség-tartozás azért okoz nagyobb gondot, mint például a közműtartozás, mert a társasház az ingatlanra akár jelzálogot is bejegyeztethet.
Befizetek havonta sok pénzt, de mi lesz vele?
A közös költség fedezi a közös tulajdonban álló épületrészek (házszerkezeti elemek, lépcsőház, tető stb.), berendezések (világítás, kazán stb.), helyiségek (közös pince, bolthelyiség stb.) fenntartási költségét, valamint a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadásokat (felújítás, bővítés stb.).
Előfordul, hogy nincs a lakásban, helyiségben pl. vízóra, ilyenkor a közös költséggel együtt kell kifizetni a ház közös vízszámlájának a lakásra eső részét. Ettől azonban ez nem a közös költség része, ugye?
Azért fontos ez a megkülönböztetés, mert csak közösköltség-tartozás esetén lehet jelzálogjogot bejegyeztetni a következők szerint:
Fizetés elmaradása esetén a közös képviselő (vagy az intézőbizottság elnöke) általában megteszi mindazt, amit ilyenkor szokás. Felszólítólevelet küld, a befizetésre póthatáridőt szab, esetleg késedelmi kamatot is számol. Ha a társasház ügyvédje küld felszólítólevelet, akkor már az ügyvédi költséget is ráterhelik az adósra. Eredménytelen felszólítás esetén a közös képviselő bírósághoz is fordulhat fizetési meghagyás kibocsátásáért. A felszólítás, a fizetési meghagyás és a jelzálogjog-bejegyzés kezdeményezésének szabályait a társasház szervezeti és működési szabályzata is tartalmazza.
"A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]" Tovább…
(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vélem egy pár táncba,
Sej gyere vélem egy pár táncba.
Így kell járni, úgy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni.
Fogd a kontyot, hogy ne lógjon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon.
Papák, mamák, üdvözlünk,
Szerető szívvel köszöntünk.
Elmondjuk mi most néktek,
Mivel töltöttük az évet.
Verset mondunk, énekelünk,
Ti meg tapsoljatok nekünk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd nőjön a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajtás,
én vagyok a róka.
Mit köszöngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jóban!
Óh, pedig én úgy szeretlek, mint medve a mézet,
Ha lehetne nyuszi pajtás, rögtön megennélek.
Tudom, tudom, de úgy hiszem, felkopik az állad,
Elszaladok, utol nem érsz, fürgébb vagyok nálad.
Mese-mese mátka,
Csillagos madárka,
Ingó-bingó rózsa,
Te vagy a fogócska!
Gólya viszi a fiát,
Utoléri az anyját.
Gyere, Gyuri, a térdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Veszünk ottan vásárfiát,
Szépen szóló kis muzsikát.
Volt egyszer egy kemence,
Belebújt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Ránézett a mamája,
Nem ismert a fiára.
Becsukta a kemencét,
Jól elverte kis Bencét.
Hátamon a zsákom,
Zsákomban a mákom,
Mákomban a rákom,
Kirágta a zsákom,
Kiesett a rákom,
Kihullott a mákom.
Aki szánja károm,
Fogja meg a rákom,
Szedje fel a mákom!
Nemes Nagy Ágnes: Hány ujja van?
Öt ujja van a gesztenyefa-levélnek,
öt ujja van, mint a gyerek kezének.
öt ujja van, nem mind olyan,
a legtöbbjének hét ujja van.
Öt ujja, hét ujja,
hozzá még a hátulja!
"Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazán egyedül a gondolataidban. Egy anya mindig kétszer gondolkodik: egyszer önmagáért, másodszor a gyermekéért."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e Ádámnak köldöke?"
/Jacques Dutronc/
"A világon a legtöbb bajt a túlságosan tevékeny emberek okozzák. Mennyivel boldogabbak lennénk, ha a politikusok és a tudósok egy kicsit lustábbak lennének!"
/Evelyn Waugh
"Aki megöl egy embert, az gyilkos.
Aki megöl egymillió embert, az hódító.
Aki megöl mindenkit, az isten."
Mielőtt még orvoshoz rohangálnál... 2008.11.11. 16:59
Itt a megfázásos-influenzás időszak. Lépten-nyomon köhögő, tüsszögő emberekkel futunk össze. Akaratukon kívül is megfertőzhetnek minket. Mi a teendő, ha a megfázás első jeleit észleljük magunkon? Ne ijedjünk meg! Tovább >>
Fedezd fel az igazi forró csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forró csokoládét már az aztékok is ismerték, és az istenek italának nevezték? Ezt a finomságot a Dr. Oetker Choco-Chocónak nevezte el, és praktikus kiszerelésben eljuttatja hozzád is, hogy legyen mivel felmelegíteni barátaiddal a hideg hétköznapokat. Tovább >>