A Széchenyi utcán a csapadékcsatorna nyomvonalának helyreállítása – aszfaltozása – történik. Az útszélesítés alsó aszfaltrétegének beépítését követően a forgalom átterelése várható, majd a páratlan oldalon víznyelőaknák építése kezdődik. Jelzőlámpa- és hírközlési alépítmények kivitelezése zajlik a páratlan oldaltól a félpályáig, ezen kívül közvilágítási oszlopok alaptestjeinek készítése és járdaépítés történik.
A Széchenyi utca és az Arany János utca közötti építési területen csatornaépítés, csobogók építése, a közvilágítási oszlopok alaptestjeinek kivitelezése, valamint elektromos kábelek fektetése, hírközlési alépítmények építése zajlik.
Az Arany János utcán elektromos kábeleket telepítenek.
A Simonffy utca és a Széchenyi utca közötti építési területen folytatódik a csapadékcsatorna és az ivóvízvezeték építése, a hírközlési kábelek elhelyezése, s kavicságyazat készül.
A Hatvan utcán az útszegély-építés és a járdaépítés folytatódik az utca páros oldalán.
A Hatvan utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca közötti építési területen betonalap-építés zajlik, valamint gépházakna födémének zsaluzása.
A Bajcsy-Zsilinszky utcának a nyugati kiskörút és a Pásti utca közötti szakaszát teljesen lezárják, itt úttestbontás, aszfaltmarás, szegély-, járda-, útalap-bontás, szegélyépítés kezdődik. (Ezen kívül – más beruházás keretében – a Piac utcai torkolatban díszburkolat kialakítása történik.)
A Bajcsy-Zsilinszky és a Simonffy utca közötti építési területen hírközlési kábelek telepítése, kavicságyazat készítése, betonalap készítése zajlik.
A Simonffy utcán a Bajcsy-Zsilinszky utca lezárása miatt kétirányú forgalmi rendet vezetnek be, így a járműforgalom fenntarthatósága érdekében itt kivitelezési munkák nem lesznek.
Csinosítgató : Tippek, trükkök téli madáretetéshez
Tippek, trükkök téli madáretetéshez
2009.01.23. 11:18
Egy kis odafigyeléssel mi is tehetünk azért, hogy kertünk kis vendégei könnyebben átvészeljék a zord téli időszakot. Tippek, ötletek, praktikák – nem csak madárbarátoknak.
Egy kis odafigyeléssel mi is tehetünk azért, hogy kertünk kis vendégei könnyebben átvészeljék a zord téli időszakot. Tippek, ötletek, praktikák – nem csak madárbarátoknak.
Ha a vastag hótakaró nem is, a jelenleg is könyörtelenül uralkodó mínuszok viszont sok kismadarat állítanak komoly próbatétel elé. Ha eddig nem tettük volna meg, akkor épp itt az ideje, hogy gondoskodjunk madáretetőről és természetesen megfelelő minőségű madáreleségről. Lássuk, mivel tudunk hozzájárulni, hogy a kis tollasoknak is tele legyen a bendőjük.
Madárparadicsom a kertben
Az énekesmadarak kertünk hasznos lakói. Tavasszal könnyedén élelemhez jutnak, a hosszan tartó fagyos téli időben azonban sokkal nehezebben tudják beszerezni táplálékukat. Nagyon fontos tehát, hogy gondjukat viseljük, és rendszeresen etessük-itassuk őket. A kertünkbe látogató madarak minden kitett eleségért hálásak, mi pedig cserébe élvezhetjük a látványukat, amint a madarak asztalát látogatják. Éljünk hát az alkalommal, és söpörjük ki az éléskamrát: a még nem avas magokat, száraz gyümölcsöket ajánljuk fel kis barátainknak.
Mikor kezdjük az etetést?
Az etetést a tartós fagyok beállta után kell elkezdeni, és amíg tart a hideg idő – nagyjából március elejéig –, folyamatosan gondoskodnunk kell eleségről a madáretetőben. A táplálék mennyiségét az aktuális időjárástól tegyük függővé. Enyhébb időben kevesebb eleséget tegyünk ki, keményebb hidegek idején azonban nyugodtan emeljük meg a napi adagot.
A folyamatosság már csak azért is nagyon fontos, mivel ha a madarak már megszokták a segítséget, számítanak is rá. És bár jelenleg nincsenek mínuszok, a hideg – még ha nem is a legkeményebb „arcát” mutatva – azért folyamatosan jelen van. Ha már egyszer belefogtunk az etetésbe, mindenképpen tartsunk ki mellette a tavaszi hóolvadásig, a tartós fagyok megszűntéig, máskülönben az etetéshez szokott, majd magukra hagyott madarak a keményebb hidegben akár el is pusztulhatnak. Majd ha közeledik a jó idő, és előjönnek a rovarok, akkor hagyhatjuk csak abba a mesterséges táplálást.
Mi kerüljön az etetőbe?
Csakis megfelelő minőségű (nem sózott, nem penészes), elsősorban olajos magvak és nem sózott, nem füstölt állati zsiradékok (szalonna, faggyú) kerülhetnek az etetőbe. Az olajos magvak közül a legismertebb és legjobb téli madáreleség a napraforgó. Emellett azonban hasonlóan magas olajtartalmú és egyben fehérjékben gazdag a tökmag, a dióbél, a mogyoró is, melyeket szintén előszeretettel fogyasztanak a tollasok. Kedvelt csemegéjük még a köles, a lenmag és az egyéb apró szemű magvak is. Ezenkívül adhatunk még főtt rizst, főtt tésztát, levesben főtt zöldséget, valamint egész és darabolt almát is. Mind a fekete, mind a fenyőrigók szívesen lakmároznak a gyümölcsfákon maradt almákból, és különösen kedvelik a rothadásnak induló, emberi fogyasztásra már nem alkalmas gyümölcsöket. Nézzünk körül a kamrában, biztosan akad egy-két szem leselejtezhető gyümölcs.
A rigók szívesen falatoznak az almából
Mi NE kerüljön az etetőbe?
• Kenyeret, kenyérmorzsát soha ne adjunk a kis szárnyasoknak, mert ezek erjedésnek indulva gyomor- és bélgyulladást okozhatnak, és akár a madarak pusztulását is okozhatják.
• A vegyszerekkel kezelt magvak szintén veszélyforrást jelentenek.
Fontos!
• Az etetőket rendszeresen ellenőrizzük, és amennyiben kiürült, nyomban gondoskodjunk utánpótlásról.
Etető kókuszdióból
Madárkalács készítése házilag
Különösen a cinegék szeretik a nem sós szalonnát, a faggyút vagy a – készen is kapható – cinkegolyót. A cinegék kedvelt elesége, a madárkalács azonban otthon is könnyűszerrel elkészíthető. Az olvasztott marhafaggyúba keverjünk napraforgót, apróra tördelt diót, mogyoródarabokat, gabonaszemeket.
A kókuszdió megüresedett héja tökéletes madáretető. A magokkal összekevert marhafaggyút töltsük bele a kókuszdió belsejébe, és ha megszilárdult, akasszuk ki egy faágra. Kókuszdió hiányában egész egyszerűen formáljunk gombócokat a fenti keverékből. A madárkalácsot egy spárgával akasszuk fel az ágra.
Milyen az ideális etető?
Az etetőket lehetőleg minél magasabbra helyezzük el, de mindenképpen olyan helyet célszerű kiszemelni, ahol a madarak védve vannak a macskáktól és egyéb rájuk leselkedő veszélyforrástól.
Bizonyos madárfajok – mint például a sármányok és a pintyfélék – inkább a talajhoz közel keresik a táplálékukat, ezért hó-, valamint „ellenség”-, azaz macska-, kutyamentes helyre érdemes kiszórni a nekik szánt eleséget. Ezen túlmenően arra is figyeljünk oda, hogy az eleséget mindig olyan helyre szórjuk ki, ahol az szárazon marad. A legjobb, ha fedéllel ellátott etetőt választanunk, amelyben nem ázik meg.
Madáretetőt készíthetünk hulladék deszkákból, de készen is megvásárolhatjuk
Itatni is fontos!
Az etetés mellett éppoly fontos az is, hogy mindig legyen kint tiszta víz a madaraknak. Mivel a kitett víz éjjel nagy valószínűséggel befagy, reggelente mindig vessünk egy pillantást az itatóra. Gondoskodjunk róla, hogy naponta legalább egyszer távolítsuk el a jeget, és töltsük fel langyos vízzel. Az itatót elhelyezhetjük a földön, de az ablakpárkányon, erkélyen is kereshetünk neki alkalmas helyet. Bárhova is tesszük, figyeljünk oda az itatóedények biztonságos rögzítésére, a feldőlés, a leesés elkerülésére.
Madáreleség-lelőhelyek – ha otthon üres a kamra:
• Fressnapf – www.fressnapf.hu »
• Mezőgazdasági boltok
• Barkácsáruházak (Praktiker, Bricostore, Baumax)
• Hipermarketek
"A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]" Tovább…
(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vélem egy pár táncba,
Sej gyere vélem egy pár táncba.
Így kell járni, úgy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni.
Fogd a kontyot, hogy ne lógjon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon.
Papák, mamák, üdvözlünk,
Szerető szívvel köszöntünk.
Elmondjuk mi most néktek,
Mivel töltöttük az évet.
Verset mondunk, énekelünk,
Ti meg tapsoljatok nekünk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd nőjön a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajtás,
én vagyok a róka.
Mit köszöngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jóban!
Óh, pedig én úgy szeretlek, mint medve a mézet,
Ha lehetne nyuszi pajtás, rögtön megennélek.
Tudom, tudom, de úgy hiszem, felkopik az állad,
Elszaladok, utol nem érsz, fürgébb vagyok nálad.
Mese-mese mátka,
Csillagos madárka,
Ingó-bingó rózsa,
Te vagy a fogócska!
Gólya viszi a fiát,
Utoléri az anyját.
Gyere, Gyuri, a térdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Veszünk ottan vásárfiát,
Szépen szóló kis muzsikát.
Volt egyszer egy kemence,
Belebújt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Ránézett a mamája,
Nem ismert a fiára.
Becsukta a kemencét,
Jól elverte kis Bencét.
Hátamon a zsákom,
Zsákomban a mákom,
Mákomban a rákom,
Kirágta a zsákom,
Kiesett a rákom,
Kihullott a mákom.
Aki szánja károm,
Fogja meg a rákom,
Szedje fel a mákom!
Nemes Nagy Ágnes: Hány ujja van?
Öt ujja van a gesztenyefa-levélnek,
öt ujja van, mint a gyerek kezének.
öt ujja van, nem mind olyan,
a legtöbbjének hét ujja van.
Öt ujja, hét ujja,
hozzá még a hátulja!
"Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazán egyedül a gondolataidban. Egy anya mindig kétszer gondolkodik: egyszer önmagáért, másodszor a gyermekéért."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e Ádámnak köldöke?"
/Jacques Dutronc/
"A világon a legtöbb bajt a túlságosan tevékeny emberek okozzák. Mennyivel boldogabbak lennénk, ha a politikusok és a tudósok egy kicsit lustábbak lennének!"
/Evelyn Waugh
"Aki megöl egy embert, az gyilkos.
Aki megöl egymillió embert, az hódító.
Aki megöl mindenkit, az isten."
Mielőtt még orvoshoz rohangálnál... 2008.11.11. 16:59
Itt a megfázásos-influenzás időszak. Lépten-nyomon köhögő, tüsszögő emberekkel futunk össze. Akaratukon kívül is megfertőzhetnek minket. Mi a teendő, ha a megfázás első jeleit észleljük magunkon? Ne ijedjünk meg! Tovább >>
Fedezd fel az igazi forró csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forró csokoládét már az aztékok is ismerték, és az istenek italának nevezték? Ezt a finomságot a Dr. Oetker Choco-Chocónak nevezte el, és praktikus kiszerelésben eljuttatja hozzád is, hogy legyen mivel felmelegíteni barátaiddal a hideg hétköznapokat. Tovább >>