A Széchenyi utcán a csapadékcsatorna nyomvonalának helyreállítása – aszfaltozása – történik. Az útszélesítés alsó aszfaltrétegének beépítését követően a forgalom átterelése várható, majd a páratlan oldalon víznyelőaknák építése kezdődik. Jelzőlámpa- és hírközlési alépítmények kivitelezése zajlik a páratlan oldaltól a félpályáig, ezen kívül közvilágítási oszlopok alaptestjeinek készítése és járdaépítés történik.
A Széchenyi utca és az Arany János utca közötti építési területen csatornaépítés, csobogók építése, a közvilágítási oszlopok alaptestjeinek kivitelezése, valamint elektromos kábelek fektetése, hírközlési alépítmények építése zajlik.
Az Arany János utcán elektromos kábeleket telepítenek.
A Simonffy utca és a Széchenyi utca közötti építési területen folytatódik a csapadékcsatorna és az ivóvízvezeték építése, a hírközlési kábelek elhelyezése, s kavicságyazat készül.
A Hatvan utcán az útszegély-építés és a járdaépítés folytatódik az utca páros oldalán.
A Hatvan utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca közötti építési területen betonalap-építés zajlik, valamint gépházakna födémének zsaluzása.
A Bajcsy-Zsilinszky utcának a nyugati kiskörút és a Pásti utca közötti szakaszát teljesen lezárják, itt úttestbontás, aszfaltmarás, szegély-, járda-, útalap-bontás, szegélyépítés kezdődik. (Ezen kívül – más beruházás keretében – a Piac utcai torkolatban díszburkolat kialakítása történik.)
A Bajcsy-Zsilinszky és a Simonffy utca közötti építési területen hírközlési kábelek telepítése, kavicságyazat készítése, betonalap készítése zajlik.
A Simonffy utcán a Bajcsy-Zsilinszky utca lezárása miatt kétirányú forgalmi rendet vezetnek be, így a járműforgalom fenntarthatósága érdekében itt kivitelezési munkák nem lesznek.
A farsangi szezonban készítettünk Önöknek egy rövidke összeállítást magháról a farsangról, hogy mit jelent, hogyan kell készülni rá, elődeink hogyan ünnepeltek, na és természetesen a két elmaradhatatlan résztvevő sem hiányozhat: az álarc és a fánk. Letölthető sablonokkal leptük meg Önöket, egyszerűen, gyorsan elkészíthető "jelmezekkel", amelyek elkészítése nem ördöngősség, így bárki nekirugaszkodhat - igen, az apukák is...
No title
Itt a farsang, áll a bál!
A farsangi szezonban készítettünk Önöknek egy rövidke összeállítást magháról a farsangról, hogy mit jelent, hogyan kell készülni rá, elődeink hogyan ünnepeltek, na és természetesen a két elmaradhatatlan résztvevő sem hiányozhat: az álarc és a fánk. Letölthető sablonokkal leptük meg Önöket, egyszerűen, gyorsan elkészíthető "jelmezekkel", amelyek elkészítése nem ördöngősség, így bárki nekirugaszkodhat - igen, az apukák is...
Életben maradt farsang
A farsang a karácsonyi ünnepkör végén, vízkeresztkor (január 6.) indul és a húsvéti ünnepkor kezdetéig, hamvazószerdáig (változó időpont) tart. A kereszténység előtti időkből származó farsangot az „erkölcsös” 16. és 17. században nem eredete, hanem bujaságot szimbolizáló szokásai miatt tiltották, azonban a reformáció-ellenreformáció szellemi légköre sem volt elegendő a hagyomány felszámolásához. A farsang jellegzetessége, hogy a keresztény liturgikus naptárban nem kötődik hozzá jelentős vallási ünnep, alapvetően a gazdag néphagyományokra épül. A farsang azon kevés népszokásaink egyike, amely életben maradt a múlt században és életképesnek bizonyul a 21. század kezdetén is.
A középkori Magyarországon a farsangot nemesi, polgári és népi kultúrában egyaránt megünnepelték: míg a királyi udvarban karneválokat tartottak, addig a városokban és a falvakban fásángot. A magyar nyelvbe – szemben a legtöbb európai nyelvvel – a farsang szó nyert létjogosultságot a karnevál helyett. A német eredetű fasching szóból származó kifejezés jelentése húshagyókedd, ami az ünnep végére, a húsvétot megelőző böjt kezdetére utal. (A karnevál jelentése valószínűleg ugyanez: cardo és vale fordítása „hús, Isten hozzád!”)
Akárcsak kisfarsangkor, nagyfarsang idején is szabad a tánc, a bálok szervezése és a házasságkötés, tulajdonképpen a húsvétot megelőző negyven napos böjt előtti féktelen mulatozás időszaka. A szokásjogon alapuló merev szabályok pár hétre megszűnnek létezni, a világ kifordul önmagából. Tetőpontját a hamvazószerdát megelőző héten éri el, az utolsó napok jelentőségét bizonyítja, hogy minden egyes napnak külön elnevezése alakult ki a magyar nyelvben. A párválasztás mellett a farsang lényege a szabályok felrúgása és kigúnyolása, amelyet jól példáz a következmény nélküli bolondázás az álarc névtelensége mögött vagy a nemi szerepek felrúgása asszonyfarsangkor.
Fontosabb népszokások:
Asszonyfarsang: rendszerint a farsang utolsó szakászában csak az asszonyok részvételével tartott farsang. Az év egyetlen napján a nők korlátlanul ihattak, zeneszó mellett nótáztak, férfi módra mulattak.
Farsangi dramatikus és alakoskodó játékok: jelmezekkel, maszkokkal előadott „szerepjátékok”, felvonulások. Legtipikusabb jelmezek: ördög, koldus, török, kereskedő, cigányasszony, állatmaszk- és jelmez valamint fiúk-lányok/férfiak-asszonyok ruhacseréje. Legjellemzőbb játék: lakodalom és kivégzés humoros előadása, valamint Konc király és Cibere vajda. Leghíresebb felvonulás: mohácsi busójárás.
Farsangi ételek: kiadós húsételek, kocsonya, disznóhús, cibereleves, káposzta, farsangi fánk. A megmaradt ételt kiszárították és az állatok ételébe szórták.
Farsang farka: farsang utolsó három napja.
Farsangtemetés vagy téltemetés: húshagyókedden általában szalmabábut vagy koporsót égettek, jelképesen lezárták a farsangot és a telet.
Eljegyzés: báli szezon és táncmulatság lényege. A falvakban a legények szervezték a bálokat. A lányok rokonaik közvetítésével bokrétát adtak a kiszemelt legényeknek, akik a farsang végén nyilvános színvallásként a kalapjukra tűzték a bokrétát. Ezt követte az eljegyzés. A húsvéti böjt időszakában tilos volt esküvőt tartani, ezért a farsang fontos „esküvői szezon”, erre utal az ünnepnapok elnevezése is (pl.: első menyegzős vasárnap = vízkereszt utáni első vasárnap, vővasárnap = farsangvasárnap az ifjú férj az após kontójára fogyasztott, stb.).
Hamvazószerda: böjt első napja.
Húshagyókedd: farsang utolsó napja.
Konc király és Cibere vaja: Európa szerte elterjedt szokás, dramatikus játék. Konc király a zsíros ételek, Cibere vajda a böjt jelképe. Vízkeresztkor és húshagyókedden megküzdöttek egymással, első esetben Konc király, másodízben Cibere vajda nyerte a párviadalt.
Köszöntők: más ünnepekhez hasonlóan farsangkor házról házra jártak, jókívánságokat mondtak és adományokat gyűjtöttek.
Lányok vasárnapja: hajadonok vettek rész rajta, házról házra járva adományokat gyűjtöttek.
Torkos csütörtök: hamvazószerda után tartott ünnep, tulajdonképpen már a böjti időszakra eső lakmározás. A farsangkor megmaradt ételeket fogyasztották el. Pár éve a hagyományt modernizált formában újjáélesztették, az éttermekben kedvezményekkel várják a vendégeket.
A népszokások sokszínűek, kevésbe uniformizáltak, mint napjaink ünnepei. Az említett példák a leggyakrabban előforduló szokásokat mutatja be.
képek forrása: Magyar Néprajzi Lexikon. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1977-1982.
Álarctippeink
Kattintson a képekre, hogy megjelenjenek nagyban!
Tuning
Speciális dekorációs tollal érdekes felületeket hozhatunk létre. Én az egyik készülő maszkot is egy ilyen 3D hatású, arany színű tollal díszítettem, ami sokat dobott az összképen. Nehéz egyenletes vonalat húzni, ám jelen esetben nem feltétlen okoz ez problémát, sőt! Antikabb hatású lesz tőle a tárgy. Ennél a maszknál kifejezetten jól mutat.
Farsangi álarc - 2
Az farsangi maszk újabb változatát ugyanúgy készítjük el, mint az előzőt, csak a mintája változott. A képre kattintva töltsük le a dokumentumot!
Farsangi álarc
Elkészítettem a farsangi maszk legegyszerűbb változatát. A leírt egyszerű lépésekkel más is megbírkózhat az elkészítésével. Nem kell más hozzá csak:
- egy A4-es méretű karton a nyomtatáshoz,
- olló vagy szike a kivágáshoz,
- ragasztóstift,
- és madzag, szalag vagy gumi a fejre rögzítéshez.
A képre kattintva töltsük le a pdf-et és nyomtassuk ki. A doksiban két maszk található. Vágjuk ki az ábrákat és a kis füleket hátrahajtás után ragasszuk oda az álarc hátuljához. Ez az erősítés, hogy ne szakadjon ki a zsinór a lyukból. Lyukasszuk ki a jelölt helyen, és kössük fel a zsinórt vagy éppen amivel fel akarjuk kötni a fejünkre.
A maszk elkészítése körülbelül öt percet vesz igénybe, szorult helyzetben nagyon ajánlott! Jó szórakozást!
Velencei cicamaszk
Ha sokat járunk bevásárlóközpontban ,feltűnik, hogy legfőképpen kétféle ember jár oda. A Cicababák és a Kandúrok járják násztáncukat egy-egy üzlet bejáratánál, és a kávézókban. Már-már annyira belefeledkeznek a románcba, hogy azt gondolnám,itt akár Pampalini is labdába rúghatna.
Nos, az egyik ilyen megfigyelés alkalmával jöttem rá, hogy cicamaszkot kell csinálni a farsangra, mert az uniszex. Jól áll a lányoknak és fiúknak is egyaránt, és nem mellékesen megspórolok egy csomó munkát, hiszen csak egyfajta maszkot kell készítenem, legfeljebb a színeket kell megváltoztatni. Ezért is van, az előzőekben publikált kalaphoz hasonlóan, ötféle színváltozat:
2db kb 45-50 cm-es szalag vagy 1 darab 40 cm-es kalapgumi,
olló, vagy szike,
és ragasztó.
1.Tölsük le a nekünk tetsző színű dokumentumot és nyomtassuk ki.
2. Vágjuk ki a formákat.
3. A kis fehér fülek hátulját kenjük be ragasztóval és hátrahajtva ragasszuk oda a maszkhoz. Erre azért van szükség, hogy ne szakadjon ki a zsinór vagy szalag a maszkból.
4. Egy hegyes eszközzel, olló vagy kés hegyével lyukasszuk ki a maszk két szélét a fehér pontnál.
5. A legnehezebb rész következik. A maszk egyik felén lévő kis füleget ragasztózzuk be és fentről lefelé haladva ragasszuk össze a két felet úgy, hogy a két fél szélei egybeessenek. Ha jól csináltuk, akkor lesz egy domború formánk, ami követi az arc vonalát.
6. A füleket enyhe ívben meghajtva hajtsuk előre. Ne törjük meg a papírt, mert így szebb eredményt érünk el.
7. Kössük fel a szalagokat vagy a kalapgumit a lyukon át az álarcra.
Máris elkészültünk a maszkkal.
Tipp: Aranyszínű, kb 1,5-2 cm széles szalagot használjunk, mert az mindegyik maszkon jól mutat. A rózsaszínűre és a feketére akár pirosat is tehetünk. A kalapgumi praktikusabb, de nem olyan szép.
Tipp: A szalagot masnival kössük fel, mert az díszesebb.
Tipp:A cica fülét is kilyukaszthatjuk és köthetünk oda is egy masnit.
Tipp: Mikor utazunk a tömegközlekedésen teljes farsangi díszben, ne nyávogjunk, ha nem akarjuk, hogy úgy nézzenek ránk, mint egy tudóscsoport a fehéregérre.
Velencei sapi
Nyakunkon a farsangi időszak. De mielőtt nekifognánk a készülődéshez a farsangi bálra, jó, ha tudjuk, hogy fiúk vagyunk-e vagy lányok. Utána már nem okoz különösebb problémát a kalap formájának és színének a kiválasztása. Most az egyszerűség kedvéért maradjunk a kúp formánál. Lányoknak a rózsaszínt ajánlom, a fiúknak a feketét. A világoskéket, lilát és zöldet pedig mindenkinek. Az elkészítéshez szükség lesz:
1 A4-es papírra (kb 200 gram),
ragasztóstiftre,
ollóra vagy szikére,
2 db kb 50 cm-es szalagra vagy 1 db kb 40 cm-es kalapgumira.
2. Vágjuk körbe az ábrát a fekete vonal mentén. 3. A fehér kis füleket hajtsuk hátra, ragasszuk a palásthoz és a fehér pontnál lyukasszuk ki azt.
4. A sapi palástját kúp formájúra ragasszuk össze. 5. Vágjunk le a szalagból két darabot, ezzel fogjuk a fejünkre kötni. Csomózzuk a lyukaknál a sapkához, esetleg, ha szélesebb a szalag, kössünk masnit, hogy szebb legyen. Ha kalapgumink van, akkor a két végénél kössük fel.
6. A sapka elkészült, örömünknek egy “Köszönöm!” tartalmú hozzászólással adjunk hangot!
Újévi malacot a fejre!
Nyakunkon az újév, szilveszterkor menni kell bulizni. Ilyenkor elengedhetetlen kellékek a papír fejfedő és a trombita. Ezek leginkább kúp formájúak és színesek. Azért kúp, mert az egyszerűen és gyorsan elkészíthető, egyetemi előtanulmányokat nem igényel. Például ha dodekaéder lenne mindenki egy egész héten át ragaszgatna egy fejrevalót aminek nem hogy rossz a légellenállási tényezője, hanem még nagyon hülyén is mutat az ünneplő egyed fején. Mi is maradjunk a kúpnál. Készítsünk elő
két A4-es vastagabb lapot amire nyomtatunk,
ragsztóstiftet,
ollót vagy szikét a kivágáshoz,
és pántnak 2 db 35 cm-es szalagot, zsinórt vagy 1 db 30 cm-s kalapgumit.
1. Első lépésként töltsük le a dokumentumot és nyomtassuk ki.
2. Vágjuk körbe az alakokat. A kúppalástot, a malacka testét és a fejét.
3. A paláston a fehér fülek hátulját ragasztózzuk be, majd hátrahajtva ragasszuk hozzá. A pontozott részt ragasztózzuk be és állítsuk össze a kúpot, utána a két fehér pontnál lyukasszuk ki. 4. A malacka fejét ragasszuk a testéhez. 5. A két rövid szalagot vagy a kalapgumit kössük fel a lyukakon át . 6. A malackát ragasszuk rá a sapkára. Ügyeljünk arra hogy a figura előre nézzen!
7. Az elkészült sapkát kössük fel a fejünkre és egy tükör segítségével győződjünk meg arról hogy elég idiótán áll-e. Ha igen, akkor mihamarabb induljunk a szilveszteri buliba.
Nagy tapsot nekem!
Szalagos fánk
Hozzávalók:
• 3 dl tej
• 3 dkg élesztő
• 1 ek. porcukor
• 5 dkg vaj
• 2 tojássárgája
• 0,5 dl rum
• pici só
• 50 dkg liszt
Elkészítés:
Az élesztőt megfuttatjuk, majd a langyos liszttel és a többi anyaggal
jól összedolgozzuk. Másfélszeresére kelesztjük. Ha megkelt, lisztezett
deszkán ujjnyi vastagra nyújtjuk. Kiszaggatjuk, és langyos helyen
letakarva még 30 percig kelesztjük. A deszkán egy mélyedést nyomunk a
fánk közepébe, az olajba a fánk felső része kerüljön. Kevés, jó forró
olajban kezdjük sütni, és letakarjuk. Megfordítás után nem kell már
letakarni.
Szilvási Sándorné, Budapest
Amerikai fánk sütőben sütve
Fánk mindenhol van, kicsi, kerek, nagyobb, lyukacsos, pufók, kerekded,
keskeny szalag formájú, spirálos, csavart. Csak éppen máshogy hívják.
Lokmának, tulumbának, churrosnak, pampushkynak, zeppolának vagy
mallasadasnak, hogy csak néhányat említsünk a több száz közül.
Hozzávalók:
3 dl meleg tej
2,5 kiskanál szárított élesztő
egy evőkanál vaj
150 g cukor
2 tojás
600 g liszt
egy csipetnyi só
1,5 dl olvasztott vaj
220 g cukor
2 kiskanál őrölt fahéj
Egy
deci meleg tejbe keverd bele az élesztőt, szórj bele egy kiskanál
cukrot, és tedd félre néhány percig, amíg az a tejben felfut.
Keverd
össze a maradék tejet a cukorral, a tojásokkal és a kevés vajjal. A
liszthez adj egy csipetnyi sót, öntsd hozzá a cukros-tojásos tejet, és
add hozzá a felfuttatott élesztőt is. Dolgozd jól össze a tésztát,
formázd egy nagy cipóvá, és letakarva, szobahőmérsékleten hagyd
pihenni, amíg a tészta a duplájára kel.
Ezután tenyereddel
kissé lapítsd ki a tésztát, formázz belőle kerek, de lapos cipókat, és
közepét egy kerek keksznyomóval szúrd át (vagy egy 2-3 centis átmérőjű
likőröspohárral). Így gyűrű formájú lesz. Takard le egy konyharuhával,
és 35-40 percig hagyd ismét kelni.
Melegítsd elő a sütőt, és 180 fokon kezdd el sütni. A fánkokat sütőpapírral fedett tepsire téve süsd 8, maximum 10 percig.
A megsült fánkokat forgasd meg először a megolvasztott vajban, majd a fahéjas cukorban.
Forrás: nlcafe.hu
Itt vagyunk!
"A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]" Tovább…
(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vélem egy pár táncba,
Sej gyere vélem egy pár táncba.
Így kell járni, úgy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni.
Fogd a kontyot, hogy ne lógjon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon.
Papák, mamák, üdvözlünk,
Szerető szívvel köszöntünk.
Elmondjuk mi most néktek,
Mivel töltöttük az évet.
Verset mondunk, énekelünk,
Ti meg tapsoljatok nekünk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd nőjön a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajtás,
én vagyok a róka.
Mit köszöngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jóban!
Óh, pedig én úgy szeretlek, mint medve a mézet,
Ha lehetne nyuszi pajtás, rögtön megennélek.
Tudom, tudom, de úgy hiszem, felkopik az állad,
Elszaladok, utol nem érsz, fürgébb vagyok nálad.
Mese-mese mátka,
Csillagos madárka,
Ingó-bingó rózsa,
Te vagy a fogócska!
Gólya viszi a fiát,
Utoléri az anyját.
Gyere, Gyuri, a térdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Veszünk ottan vásárfiát,
Szépen szóló kis muzsikát.
Volt egyszer egy kemence,
Belebújt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Ránézett a mamája,
Nem ismert a fiára.
Becsukta a kemencét,
Jól elverte kis Bencét.
Hátamon a zsákom,
Zsákomban a mákom,
Mákomban a rákom,
Kirágta a zsákom,
Kiesett a rákom,
Kihullott a mákom.
Aki szánja károm,
Fogja meg a rákom,
Szedje fel a mákom!
Nemes Nagy Ágnes: Hány ujja van?
Öt ujja van a gesztenyefa-levélnek,
öt ujja van, mint a gyerek kezének.
öt ujja van, nem mind olyan,
a legtöbbjének hét ujja van.
Öt ujja, hét ujja,
hozzá még a hátulja!
"Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazán egyedül a gondolataidban. Egy anya mindig kétszer gondolkodik: egyszer önmagáért, másodszor a gyermekéért."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e Ádámnak köldöke?"
/Jacques Dutronc/
"A világon a legtöbb bajt a túlságosan tevékeny emberek okozzák. Mennyivel boldogabbak lennénk, ha a politikusok és a tudósok egy kicsit lustábbak lennének!"
/Evelyn Waugh
"Aki megöl egy embert, az gyilkos.
Aki megöl egymillió embert, az hódító.
Aki megöl mindenkit, az isten."
Mielőtt még orvoshoz rohangálnál... 2008.11.11. 16:59
Itt a megfázásos-influenzás időszak. Lépten-nyomon köhögő, tüsszögő emberekkel futunk össze. Akaratukon kívül is megfertőzhetnek minket. Mi a teendő, ha a megfázás első jeleit észleljük magunkon? Ne ijedjünk meg! Tovább >>
Fedezd fel az igazi forró csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forró csokoládét már az aztékok is ismerték, és az istenek italának nevezték? Ezt a finomságot a Dr. Oetker Choco-Chocónak nevezte el, és praktikus kiszerelésben eljuttatja hozzád is, hogy legyen mivel felmelegíteni barátaiddal a hideg hétköznapokat. Tovább >>