196 igen, 18 nem szavazattal és 152 tartózkodással az Országgyűlés hétfőn elfogadta azt a törvényt, amelynek értelmében az állam készfizető kezességet vállal a gazdasági válság miatt nehéz helyzetbe került emberek lakáshiteleiért.Elfogadta az Országgyűlés a kormány készfizető kezességvállalásáról szóló törvényt

A törvény lényege, hogy az adós megállapodik a hitelintézettel és legfeljebb két éven keresztül jelentősen csökken a törlesztőrészlete. Legalább havi 10 ezer forint megfizetésétvállalja, míg a fennmaradó összegre az állam vállal készfizető kezességet.

A kezesség lejárta után - legfeljebb két évvel később - az adós és a bank újra megállapodnak arról, hogy az állami kezesség összegét magasabb havi törlesztőrészletekkel, vagy a futamidőkitolásával rendezik.

A törvény szerint állami kezességet csak az kaphat, aki 2008. szeptember 30-a után veszítette el munkahelyét, regisztrált álláskereső, a lakóhelye a hitellel terhelt ingatlan, nincs másik ingatlana és az eredeti hitelfelvétel összege legfeljebb 20 millió forint (deviza hitel esetén a felvételkor érvényes árfolyamon számolják az összeget).

A törvényt a hétfői szavazást követően az Európai Bizottságnak is jóvá kell hagynia.

Az ugyanakkor nem tisztázott a jogszabályban, hogy mi történik akkor, ha az adós a csökkentett törlesztőrészlet ellenére sem tudja fizetni a hitelét. A törvényből mindössze annyi derül ki, hogy ha az államnakki kell fizetnie a kezességben foglalt összeget a banknak, akkor ezzel az összeggel az adós az államnaktartozik és azt adó módjára be is hajthatja az adóhivatal. A kezesség részleteit a kormány rendeletben szabályozza.