A Széchenyi utcán a csapadékcsatorna nyomvonalának helyreállítása – aszfaltozása – történik. Az útszélesítés alsó aszfaltrétegének beépítését követően a forgalom átterelése várható, majd a páratlan oldalon víznyelőaknák építése kezdődik. Jelzőlámpa- és hírközlési alépítmények kivitelezése zajlik a páratlan oldaltól a félpályáig, ezen kívül közvilágítási oszlopok alaptestjeinek készítése és járdaépítés történik.
A Széchenyi utca és az Arany János utca közötti építési területen csatornaépítés, csobogók építése, a közvilágítási oszlopok alaptestjeinek kivitelezése, valamint elektromos kábelek fektetése, hírközlési alépítmények építése zajlik.
Az Arany János utcán elektromos kábeleket telepítenek.
A Simonffy utca és a Széchenyi utca közötti építési területen folytatódik a csapadékcsatorna és az ivóvízvezeték építése, a hírközlési kábelek elhelyezése, s kavicságyazat készül.
A Hatvan utcán az útszegély-építés és a járdaépítés folytatódik az utca páros oldalán.
A Hatvan utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca közötti építési területen betonalap-építés zajlik, valamint gépházakna födémének zsaluzása.
A Bajcsy-Zsilinszky utcának a nyugati kiskörút és a Pásti utca közötti szakaszát teljesen lezárják, itt úttestbontás, aszfaltmarás, szegély-, járda-, útalap-bontás, szegélyépítés kezdődik. (Ezen kívül – más beruházás keretében – a Piac utcai torkolatban díszburkolat kialakítása történik.)
A Bajcsy-Zsilinszky és a Simonffy utca közötti építési területen hírközlési kábelek telepítése, kavicságyazat készítése, betonalap készítése zajlik.
A Simonffy utcán a Bajcsy-Zsilinszky utca lezárása miatt kétirányú forgalmi rendet vezetnek be, így a járműforgalom fenntarthatósága érdekében itt kivitelezési munkák nem lesznek.
Hasznosságok : Az 5 leggyakoribb szobanövény-betegség
Az 5 leggyakoribb szobanövény-betegség
2009.03.03. 09:36
Bemutatjuk szobanövényeink leggyakoribb, nagy károkat okozó betegségeit és kártevőit, és segítünk, hogy saját magad felismerd, mit kapott el a növényed, és tudj is rajta segíteni.
Télen szobanövényeink testesítik meg a természetet az ember számára, s a levelek, tarka virágok segítenek át bennünket a tavaszvárás időszakán, egyúttal fenntartva a kapcsolatot ember és növény között. Ezt a kapcsolatot viszont néha bármennyire is próbáljuk sok-sok ápolással és odafigyeléssel még szorosabbá tenni, sajnos előfordulhat, hogy megbetegednek kedvenc növényeink.
Mit tegyünk ilyenkor? Összeállításunkban bemutatjuk szobanövényeink öt leggyakoribb betegségét és kártevőit.
Bemutatjuk szobanövényeink leggyakoribb, nagy károkat okozó betegségeit és kártevőit, és segítünk, hogy saját magad felismerd, mit kapott el a növényed, és tudj is rajta segíteni.
Télen szobanövényeink testesítik meg a természetet az ember számára, s a levelek, tarka virágok segítenek át bennünket a tavaszvárás időszakán, egyúttal fenntartva a kapcsolatot ember és növény között. Ezt a kapcsolatot viszont néha bármennyire is próbáljuk sok-sok ápolással és odafigyeléssel még szorosabbá tenni, sajnos előfordulhat, hogy megbetegednek kedvenc növényeink.
Mit tegyünk ilyenkor? Összeállításunkban bemutatjuk szobanövényeink öt leggyakoribb betegségét és kártevőit.
1. Lisztharmat
Így ismerheted fel:
A lisztharmat tulajdonképpen egy gombabetegség, mely a levélen, a száron és a virágon porszerű, fehér bevonatot képez. Nem lehet ledörzsölni a növényről, ne is próbálkozzunk vele, csak sebeket ejthetünk így rajta. A levelek színén és fonákján is megjelenhet. Ez a fehér bevonat később, ha nagyon elharapódzik a betegség, bebarnulhat. A beteg levelek elhalnak, lehullanak, ezáltal maga a növény is elpusztulhat.
Így terjed:
A lisztharmat számára nagyon kedvező a meleg, párás környezet. A legyengültebb növényeket nagyon hamar megtámadja. Fogékonyak a lisztharmatra a pozsgás növények, a begónia, a verbéna és a cserepes rózsa is.
Így védheted növényedet:
• A legszigorúbb megoldás az, hogy a fertőzött növény minden beteg részét levágjuk, az ollót minden vágás előtt fertőtlenítve, a megmaradt részt pedig gombaölő szerrel kezeljük.
• Védekezhetünk úgy is, hogy kéntartalmú szerekkel permetezzük be a növényt. Ez a módszer viszont lakásban szinte teljességgel kivitelezhetetlen, ezért drogériában szerezzünk be édeskömény-kivonatot, vagy főzzünk nagyon erős édesköményteát, és ezzel permetezzük a növényt.
• A súlyosan fertőzött növényt célszerű inkább kidobni.
2. Szürkepenész
Így ismerheted fel:
Főleg a növény levelén, szárán fordul elő, de virágokon is megtalálhatjuk ezt a gombafélét. Botrytisnek is nevezik. A beteg növényrészek lággyá és rothadó állományúvá válnak, mindezen pedig, ahogy neve is mutatja, szürke színű, nagyon sűrű, puffadt penészréteg alakul ki.
Így terjed:
Nagyon könnyen, akár légmozgás által is terjedhet, nehéz rá odafigyelni, de azért van megoldás. Kimondottan fogékony rá a fokföldi ibolya, de bármelyik növényen előfordulhat.
Így védheted növényedet:
• Ez a gomba szereti a meleg, fülledt környezetet, ahol nagy a páratartalom, így ha meg akarjuk előzni, szellőztessünk rendszeresen, ne tartsuk növényeinket túlságosan közel egymáshoz, és ha lehetséges, csökkentsük kissé a hőmérsékletet a helyiségben.
• Ha már megbetegedett a növényünk, akkor a beteg részeket mindenképpen távolítsuk el.
3. Levéltetű
Így ismerheted fel:
Icipici (1-3 mm) barna, fekete, zöld vagy szürke állatkák, amelyek hihetetlenül gyorsan képesek szaporodni. A növények nedveit szívogatják, főleg a fiatal leveleket és szárrészeket kedvelik, mivel azok még puhák. A fertőzött levelek ragadósak lesznek, besodródnak, később pedig elszáradnak. Veszélyes kártevők, általában tömegesen jelennek meg egy-egy növényen. Azért is nagyon veszélyes, mert vírusokat is hordozhatnak, ami ellen pedig a tudomány mai állása szerint nem tudunk védekezni.
Így terjed:
A meleg, száraz idő kedvez nekik, nagyon könnyen átjuthatnak egyik növényről a másikra.
Így védheted növényedet:
• A legtöbb egyed kézzel is eltávolítható, de azért inkább vegyszeres kezeléssel kísérletezzünk. Kertészeti szaküzletekben lehet kapni például pirimikarb hatóanyagú szereket. Környezetkímélő és hatékony szer a Bio-Sect.
• Ha nem akarunk vegyszerezni, akkor mossuk át a leveleket enyhén szappanos vízzel hetente, vagy gyakran zuhanyoztassuk növényünket langyos vízzel. A levéltetvek ragadós sárga lappal összegyűjthetők.
4. Üvegházi molytetű
Így ismerheted fel:
Sokan liszteske néven ismerik, mivel nagyon apró (2 mm) és hófehér színű rovar, amely a levéltetűhöz hasonlóan szintén a friss leveleket és hajtásrészeket szívogatja. A kifejlett, repülni képes példányok és már a lárvák is egyaránt szívogathatják a növényt, és ragadós, úgynevezett mézharmatot választanak ki, ami később bepenészedhet. A kifejlett és még fejletlen állatok is egyaránt a levelek fonákján tartózkodnak, így elég nehéz őket észrevenni és permetezni. A fertőzött növényhez elég csak hozzányúlni, és a molytetvek fehér felhőként szállnak fel a levelekről.
Így terjed:
Nagyon gyorsan, bárhogyan, és nagyon sok növény fogékony rá.
Így védheted növényedet:
• Zuhanyoztatás langyos vízzel, ügyelve, hogy a levelek fonákjára is jusson víz.
• 7-8 naponta permetezés pirétrumtartalmú szerrel vagy Bio-Secttel.
• A kártevők ragadós sárga lappal összegyűjthetők, amelyeket a cserépbe tűzhetünk a növény mellé. Elég hatékony módszer.
5. Takácsatka
Ugyancsak apró állatok, közeli rokonai a pókoknak. Általában 0,5 mm nagyságúak, és lehetnek vörös, barna vagy sárga színűek. Szinte bolondulnak a meleg, száraz levegőért.
Így ismerheted fel:
Általában a leveleket károsítja, méghozzá a levél színén apró, sárgásfehér foltokat okoz, mely foltok később összeolvadhatnak. Nevét onnan kapta, hogy a levélfonákon sajátos, nagyon finom szövésű pókhálót készít. A levelek elszáradnak, majd lehullnak, emiatt elpusztulhat az egész növény.
Így terjed:
Nagyon gyorsan, bárhogyan, és nagyon sok növény fogékony rá, főképpen a vékonyabb levelű dísznövények. Veszélyeztetett növények a citrom, a banán, a datura, a fukszia és a leander is.
Így védheted növényedet:
Mivel nem bírják a nedves környezetet, így hatékony és nagyon környezetbarát védekezési mód az, ha a növényt rendszeresen lezuhanyoztatjuk langyos vízzel, vagy csak simán permetezzük le háromnaponta, felforralt, majd lehűlt vízzel. Növeljük a levegő páratartalmát.
Ha a takácsatka már nagyobb károkat okozott növényünkön, akkor a vegyszeres kezelést ajánljuk (például Bio-Sect). Permetezzük hetente.
Jó tanácsok, tippek:
Ragadós lap kártevők ellen
• Ha azt látjuk, hogy szépen fogynak a takácsatkáink, aztán újra felszaporodnak, akkor másféle vegyszert alkalmazzunk a következő kezeléskor, mert a takácsatka nagyon hamar ellenállóvá válik egy-egy vegyszerre.
• Ha semmiképp nem akarunk vegyszereket használni, de betegen sem szeretnénk látni legkedvesebb növényeinket, akkor irány a gyógynövényszaküzlet! A csalánfőzet, a gilisztaűzővarádics-főzet és a zsurlófőzet például egyaránt jó takácsatkák ellen, a zsurlófőzet lisztharmat ellen, a csalánfőzet pedig levéltetvek ellen.
• Amennyiben felfedeztünk valamilyen betegséget, a védekezést azonnal kezdjük meg, mert a legtöbb kórokozó vagy kártevő bámulatosan gyorsan terjed.
• Rendszeresen vizsgáljuk át növényeinket, ha kell, nagyítóval, így még időben megfékezhetjük a betegséget.
• A legjobb módszer, ha helyes tartással és ápolással erősítjük növényeink ellenálló képességét. A kártevők és kórokozók ellen többféle vegyszer kerül forgalomba, ezek többsége azonban lakásban nem használható, mert emberre is veszélyes. Így inkább a vegyszer nélküli, természetes védekezési módokat részesítsük előnyben.
• Fontoljuk meg, olcsóbb-e megválni a beteg növénytől, és újat venni, vagy mindenképpen permetezni akarunk.
Itt vagyunk!
"A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]" Tovább…
(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vélem egy pár táncba,
Sej gyere vélem egy pár táncba.
Így kell járni, úgy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni.
Fogd a kontyot, hogy ne lógjon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon.
Papák, mamák, üdvözlünk,
Szerető szívvel köszöntünk.
Elmondjuk mi most néktek,
Mivel töltöttük az évet.
Verset mondunk, énekelünk,
Ti meg tapsoljatok nekünk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd nőjön a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajtás,
én vagyok a róka.
Mit köszöngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jóban!
Óh, pedig én úgy szeretlek, mint medve a mézet,
Ha lehetne nyuszi pajtás, rögtön megennélek.
Tudom, tudom, de úgy hiszem, felkopik az állad,
Elszaladok, utol nem érsz, fürgébb vagyok nálad.
Mese-mese mátka,
Csillagos madárka,
Ingó-bingó rózsa,
Te vagy a fogócska!
Gólya viszi a fiát,
Utoléri az anyját.
Gyere, Gyuri, a térdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Veszünk ottan vásárfiát,
Szépen szóló kis muzsikát.
Volt egyszer egy kemence,
Belebújt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Ránézett a mamája,
Nem ismert a fiára.
Becsukta a kemencét,
Jól elverte kis Bencét.
Hátamon a zsákom,
Zsákomban a mákom,
Mákomban a rákom,
Kirágta a zsákom,
Kiesett a rákom,
Kihullott a mákom.
Aki szánja károm,
Fogja meg a rákom,
Szedje fel a mákom!
Nemes Nagy Ágnes: Hány ujja van?
Öt ujja van a gesztenyefa-levélnek,
öt ujja van, mint a gyerek kezének.
öt ujja van, nem mind olyan,
a legtöbbjének hét ujja van.
Öt ujja, hét ujja,
hozzá még a hátulja!
"Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazán egyedül a gondolataidban. Egy anya mindig kétszer gondolkodik: egyszer önmagáért, másodszor a gyermekéért."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e Ádámnak köldöke?"
/Jacques Dutronc/
"A világon a legtöbb bajt a túlságosan tevékeny emberek okozzák. Mennyivel boldogabbak lennénk, ha a politikusok és a tudósok egy kicsit lustábbak lennének!"
/Evelyn Waugh
"Aki megöl egy embert, az gyilkos.
Aki megöl egymillió embert, az hódító.
Aki megöl mindenkit, az isten."
Mielőtt még orvoshoz rohangálnál... 2008.11.11. 16:59
Itt a megfázásos-influenzás időszak. Lépten-nyomon köhögő, tüsszögő emberekkel futunk össze. Akaratukon kívül is megfertőzhetnek minket. Mi a teendő, ha a megfázás első jeleit észleljük magunkon? Ne ijedjünk meg! Tovább >>
Fedezd fel az igazi forró csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forró csokoládét már az aztékok is ismerték, és az istenek italának nevezték? Ezt a finomságot a Dr. Oetker Choco-Chocónak nevezte el, és praktikus kiszerelésben eljuttatja hozzád is, hogy legyen mivel felmelegíteni barátaiddal a hideg hétköznapokat. Tovább >>