A Széchenyi utcán a csapadékcsatorna nyomvonalának helyreállítása – aszfaltozása – történik. Az útszélesítés alsó aszfaltrétegének beépítését követően a forgalom átterelése várható, majd a páratlan oldalon víznyelőaknák építése kezdődik. Jelzőlámpa- és hírközlési alépítmények kivitelezése zajlik a páratlan oldaltól a félpályáig, ezen kívül közvilágítási oszlopok alaptestjeinek készítése és járdaépítés történik.
A Széchenyi utca és az Arany János utca közötti építési területen csatornaépítés, csobogók építése, a közvilágítási oszlopok alaptestjeinek kivitelezése, valamint elektromos kábelek fektetése, hírközlési alépítmények építése zajlik.
Az Arany János utcán elektromos kábeleket telepítenek.
A Simonffy utca és a Széchenyi utca közötti építési területen folytatódik a csapadékcsatorna és az ivóvízvezeték építése, a hírközlési kábelek elhelyezése, s kavicságyazat készül.
A Hatvan utcán az útszegély-építés és a járdaépítés folytatódik az utca páros oldalán.
A Hatvan utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca közötti építési területen betonalap-építés zajlik, valamint gépházakna födémének zsaluzása.
A Bajcsy-Zsilinszky utcának a nyugati kiskörút és a Pásti utca közötti szakaszát teljesen lezárják, itt úttestbontás, aszfaltmarás, szegély-, járda-, útalap-bontás, szegélyépítés kezdődik. (Ezen kívül – más beruházás keretében – a Piac utcai torkolatban díszburkolat kialakítása történik.)
A Bajcsy-Zsilinszky és a Simonffy utca közötti építési területen hírközlési kábelek telepítése, kavicságyazat készítése, betonalap készítése zajlik.
A Simonffy utcán a Bajcsy-Zsilinszky utca lezárása miatt kétirányú forgalmi rendet vezetnek be, így a járműforgalom fenntarthatósága érdekében itt kivitelezési munkák nem lesznek.
Hasznosságok : Tavaszi nagytakarítás korabeli szakirodalomból
Tavaszi nagytakarítás korabeli szakirodalomból
2009.03.23. 18:51
Bár az időjárás is mindent megtesz a késleltetése érdekében, a tavaszi nagytakarítás már a küszöbön áll. Háztartási kérdésekben mindig nagyanyáink praktikáira hivatkozunk, ezért utánanéztünk a szakirodalomban, hogyan is volt ez régen. Időutazás a nagytakarítás világában.
Bár az időjárás is mindent megtesz a késleltetése érdekében, a tavaszi nagytakarítás már a küszöbön áll. Háztartási kérdésekben mindig nagyanyáink praktikáira hivatkozunk, ezért utánanéztünk a szakirodalomban, hogyan is volt ez régen. Időutazás a nagytakarítás világában.
A hagyomány szerint a tavaszi nagytakarítás rituáléját a tavaszi napéjegyenlőség (március 20.) és húsvét (idén április 12-13.) között illik megejteni, kikecmeregve a téli punnyadásból és a fűtésszezon alatti "barlangba" húzódásból, felkészítve a lakást a következő egyéves periódusra, no meg - első megmérettetésként - a locsolók fogadására. Bár a hagyományok mára kicsit megkoptak, az életmódunk pedig sokat változott, az évszakok még mindig ugyanúgy váltakoznak, így a tavaszi nagytakarítás ugyanolyan időszerű és ösztönös "ceremónia", mint régen.
Nagyanyáink praktikái után kutatva olyan korabeli bestsellerekben néztünk utána a nagytakarítás szabályainak, mint a Jó konyha, avagy a sütés-főzés új kódexe a két világháború közötti időkből, az 1961-es kiadású A dolgozó nő otthon, valamint az 1980-ban megjelent Kezdő háziasszonyok könyve - A főzőkanáltól az estélyi ruháig. Érdekes dolgokat tudtunk meg.
A harmincas években arra intettek minket, hogy azért a nagytakarítást sem szabad túlzásba vinni: "Nagytakarítást egy évben négyszer csinálunk, e közül kettő, a tavaszi és az őszi különösen nagy munka. Van ház, ahol minden hónapban csinálnak nagytakarítást, ami teljesen felesleges dolog, ne higgyük, hogy a sok porolás, örökös tologatás használ a bútornak, szőnyegnek stb." Az ötvenes években pedig már egyenesen nem volt "olyan félelmetes dolog a nagytakarítás, különösen akkor, ha a család minden hat éven felüli tagja részt vesz, és a háztartási vegyiipar korszerű termékeit, s a háztartási gépeket kölcsönző vállalat szolgáltatásait igénybe vesszük."
A hetvenes években a gondos előkészületen volt a hangsúly: "Olyankor végezzük, amikor erre szánhatjuk az egész napot. Reggel, mosakodás után, gyengéden krémezzük be az arcunkat, jól fésüljük ki a hajunkat, a fejünket kössük be. Keressünk elő egy régi rossz pongyolát (de ne hosszút) vagy nadrágot. Nem árt, ha kötényt is kötünk. A lábunkat fáslizzuk be, és húzzunk fel egy régebbi cipőt (ne papucsot, mert abban sokkal hamarabb elfáradunk)."
Cselédszobától a rádióig
A "mit" nyilván nem sokat változott, a tavaszi nagytakarítás során bizony mindent meg kell tisztítani a pincétől a padlásig, a konyhabútortól a nappali pókhálós sarkain át a körfolyosó vagy a lépcsőház ránk eső részéig. Hálát adhatunk azonban a sorsnak, hogy cselédszobát ma már nem kell takarítani, és a parkettet sem úgy kell súrolni, mint például az ötvenes években: "Seprés után a parkettet szálai irányában töröljük fel puha flanel ruhával, ha nem nagyon foltos, ezzel esetleg megtakaríthatjuk a kefélést is. Ha a parkettet pasztázni kell, várjunk 10 percet, amíg a kence beszívódik, és csak azután álljunk neki a kefélésnek."
Különösen örülhetnek ez ügyben a férfiak, ugyanis annak idején a tanács még így szólt: "Ha a családban fiatalember vagy férfi van, ezt a munkát bízzuk rájuk. Különben a kefélés sem olyan nehéz munka már, mint régen. Ügyes, nyeles padlókefélőt vásárolhatunk, amellyel lényegesen könnyebben és gyorsabban dolgozhatunk. A villamos padlókefélő géppel pedig - bár az egyelőre kissé drágább - még ennyi fáradság sem szükséges ahhoz, hogy parkettánk szép fényes és tiszta legyen."
A hetvenes évek óta viszont a modern technika csodáit is meg kell tisztogatnunk, ezzel bizony korábban nem volt gond, onnantól fogva viszont nagyobb, mint gondolnánk, ugyanis a küldetést titokban kell végeznünk. "Takarításkor ne feledkezzünk meg a rádióról sem. A rádiókészüléket is portalanítani kell időnként. Erről ne beszéljünk a család férfitagjainak, mert a rádió bármilyen későbbi hibájának az "átkozott takarítás" lesz az oka. Tehát: kiszedjük a banándugókat (jól megjegyezve, hogy melyik a föld és melyik az antenna), leszedjük a készülék hátlapját, és belül könnyű kis tollporolóval kitisztítjuk. Ronggyal, kézzel nem érintjük. A hátsó lapot szépen visszacsavarjuk, és a banándugókat is visszahelyezzük."
"Én a tévét is szoktam takarítani: a képernyőt Tükör ablaktisztító folyadékkal letisztítom - folytatódik a pusmogós tanácsadás. - A folyadékot puha rongyra vagy vattára öntöm, és leszedem a képernyőről a rárakódott port. Szinte hihetetlen, milyen fekete lesz a rongy vagy a vatta. A tévé dobozát letörölgetem, azután bútorfényesítővel átdörzsölöm. Még valamit elárulok: a tévé szellőző részeihez és hátlapjához időnként odaengedem a porszívó puha kefés részét. Nem árt neki és a behúzódó port kiszívja."
A világmegváltó porszívó
Eszközeink köre is sokat bővült. A két világháború között még "A takarításhoz csak jó eszközt és anyagokat veszünk, kefeseprő, tollseprő, padlókefe, súrolóholmi, mind, mind elsőrangú legyen." Az ötvenes évektől kezdve egyre jobban elterjedtek az elektromos háztartási készülékek. A mindennapi munkában a hűtő és a mosógép volt a legsegítőkészebb társ, a tavaszi nagytakarítást pedig a porszívó könnyítette meg leginkább.
A kilencvenes években pedig ismét felszabadult egy kevés háziasszonyi energia a mosogatógép által. A törlőrongyokat tekintve régen is széles volt a skála a felmosástól használt zsákvászontól, a pamutrongyon és a szarvasbőrön át az ablaktisztításhoz használt újságpapírig. Ez a kör csak az ezredforduló környékén bővült a máig csúcstechnológiának számító mikroszálas törlőkendőkkel és felmosókkal.
Ami nem mai találmány
A modern eszközök mellett emberi külső segítséget igénybe venni már az ötvenes években sem volt szégyen: "Dolgozó nő ezt a nagy és nehéz munkát jócskán megkönnyítheti és lerövidítheti, ha igénybe veszi a takarító vállalatot. Fel kell azonban hívni a figyelmet arra, hogy ebben az esetben jó előre be kell az igényt jelenteni, miután a vállalat kapacitása korlátozott."
A krónikus időhiánnyal vegyes emancipációból fakadó háztartásvezetési problémák tehát korántsem csak a mai nő kiváltságai, de igazából már az ötvenes években sem voltak újak. A helyzet a két világháború között sem volt sokkal jobb: "A magyar nő híres jó gazdasszony volt mindég. Ha kellett, egymaga egész gazdaságot vezetett és az idegen csodálkozva állott meg a rend, tisztaság, bőség láttán, aminek párját másutt nem igen találta. Az idő kereke nagyot fordult. Ma az a jó háziasszony, aki mennél kevesebből, mennél rövidebb idő alatt, kevés helyen, kevés fáradsággal tud rendes háztartást vezetni. Ez a tréfásnak látszó mondat ma főszabálya a házvezetés tudományának. Kevésből: mert nincs sok. Rövid idő alatt: mert kell, hogy másra is jusson ideje. Kevés helyen: mert a lakások bizony összezsugorodtak, a régi hatalmas konyháknak, szobáknak, kamráknak híre sincs. Kevés fáradsággal: mert ereje, munkaképessége másra is, kenyérkereső munkára, gyermeknevelésre, magaművelésére, stb. is kell."
Itt vagyunk!
"A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]" Tovább…
(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vélem egy pár táncba,
Sej gyere vélem egy pár táncba.
Így kell járni, úgy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni.
Fogd a kontyot, hogy ne lógjon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon.
Papák, mamák, üdvözlünk,
Szerető szívvel köszöntünk.
Elmondjuk mi most néktek,
Mivel töltöttük az évet.
Verset mondunk, énekelünk,
Ti meg tapsoljatok nekünk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd nőjön a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajtás,
én vagyok a róka.
Mit köszöngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jóban!
Óh, pedig én úgy szeretlek, mint medve a mézet,
Ha lehetne nyuszi pajtás, rögtön megennélek.
Tudom, tudom, de úgy hiszem, felkopik az állad,
Elszaladok, utol nem érsz, fürgébb vagyok nálad.
Mese-mese mátka,
Csillagos madárka,
Ingó-bingó rózsa,
Te vagy a fogócska!
Gólya viszi a fiát,
Utoléri az anyját.
Gyere, Gyuri, a térdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Veszünk ottan vásárfiát,
Szépen szóló kis muzsikát.
Volt egyszer egy kemence,
Belebújt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Ránézett a mamája,
Nem ismert a fiára.
Becsukta a kemencét,
Jól elverte kis Bencét.
Hátamon a zsákom,
Zsákomban a mákom,
Mákomban a rákom,
Kirágta a zsákom,
Kiesett a rákom,
Kihullott a mákom.
Aki szánja károm,
Fogja meg a rákom,
Szedje fel a mákom!
Nemes Nagy Ágnes: Hány ujja van?
Öt ujja van a gesztenyefa-levélnek,
öt ujja van, mint a gyerek kezének.
öt ujja van, nem mind olyan,
a legtöbbjének hét ujja van.
Öt ujja, hét ujja,
hozzá még a hátulja!
"Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazán egyedül a gondolataidban. Egy anya mindig kétszer gondolkodik: egyszer önmagáért, másodszor a gyermekéért."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e Ádámnak köldöke?"
/Jacques Dutronc/
"A világon a legtöbb bajt a túlságosan tevékeny emberek okozzák. Mennyivel boldogabbak lennénk, ha a politikusok és a tudósok egy kicsit lustábbak lennének!"
/Evelyn Waugh
"Aki megöl egy embert, az gyilkos.
Aki megöl egymillió embert, az hódító.
Aki megöl mindenkit, az isten."
Mielőtt még orvoshoz rohangálnál... 2008.11.11. 16:59
Itt a megfázásos-influenzás időszak. Lépten-nyomon köhögő, tüsszögő emberekkel futunk össze. Akaratukon kívül is megfertőzhetnek minket. Mi a teendő, ha a megfázás első jeleit észleljük magunkon? Ne ijedjünk meg! Tovább >>
Fedezd fel az igazi forró csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forró csokoládét már az aztékok is ismerték, és az istenek italának nevezték? Ezt a finomságot a Dr. Oetker Choco-Chocónak nevezte el, és praktikus kiszerelésben eljuttatja hozzád is, hogy legyen mivel felmelegíteni barátaiddal a hideg hétköznapokat. Tovább >>