Magasak az elvrsok az EU-val szemben a munkanlklisg enyhtst illeten

Brsszel (M) – Egy felmrs szerint az eurpai polgrok 61 szzalka gy gondolja, a gazdasgi vlsg a jvben vrhatan tovbbi negatv hatssal lesz a munkahelyekre. A foglalkozatsban lvk harmada „klnsen aggdik” amiatt, hogy a vlsg kvetkeztben elvesztheti llst, ugyanakkor 72 szzalkuk gy gondolja, hogy az EU pozitv hatssal van a munkahelyteremtsre s a munkanlklisg lekzdsre, egyharmaduk pedig ismeri az Eurpai Szocilis Alapot, amely az EU egyik legfontosabb eszkze a munkaerbe val beruhzs s a dolgozk munkban tartsa tern.
 

 

Nem meglep

 

„Nem lep meg a felmrs eredmnye. Az eurpai polgrok rthet mdon

aggdnak a vlsg munkahelykre s csaldjukra gyakorolt hatsa miatt” – mondta Vladimir pidla, a foglalkoztatsrt, szocilis gyekrt s eslyegyenlsgrt felels biztos. „Ezrt tettnk eurpai szint intzkedseket mr a vlsg kirobbansnak kezdete ta annak rdekben, hogy korltozzuk a vlsg munkahelyekre gyakorolt hatst. Egyrszt mikrohiteleket vezettnk be azok szmra, akik nll zleti tevkenysget kvnnak indtani, msrszt lehetv tettk az ESZA 100 szzalkos finanszrozst az elkvetkezend 2 vre, elsegtve ezltal a dolgozk tovbbkpzst.

 A tagllamokat pedig arra srgettk, hogy bocsssanak rendelkezsre 5 milli szakmai kpzsi helyet az iskolt elhagy fiatalok szmra. Ezek az intzkedsek segteni fogjk az eurpaiakat munkahelyk megtartsban, illetve egy j munkahelyen val elhelyezkedsben, amennyiben elvesztettk llsukat” – fzte hozz.
 

 

Pozitv vlemnyek

 

Az EU foglalkoztatspolitikai szerept az eurpaiak 52 szzalka ltalnossgban pozitvan rtkeli, s arnyuk jelentsen n egyes konkrt tmk esetben. 78 szzalkuk vli gy, hogy az EU fontos szerepet jtszik az oktatshoz s kpzshez val hozzfrs javtsban, 76 szzalkuk szerint a nemek kztti egyenlsg elmozdtsban, 73 szzalkuk szerint a megklnbztets egyb formi elleni kzdelemben , s 72 szzalkuk szerint a munkahelyteremtsben s a munkanlklisg cskkentsben.
 

A felmrs szerint a foglalkoztatsban lv eurpaiak kzel 3,5 szzalka mr szemlyesen is tapasztalta, hogy a gazdasgi vlsg kvetkeztben valaki elvesztette munkahelyt, 24 szzalkuk tud olyan kollgrl, aki a vlsg miatt vesztette el llst, 36 szzalkuknak pedig barti krben vagy csaldjban vannak rintettek. A legslyosabban rintett orszgok kztt van Lettorszg, Litvnia, Spanyolorszg s rorszg, mg Luxemburgban, Grgorszgban s Hollandiban viszonylag kevs munkahely sznt meg.
 

A felmrs tanulsgai
 

1. A foglalkoztatottak egyharmada (32%) „nagyon aggdik” amiatt, hogy a jvben esetleg elveszt i llst, s ennl is tbben fejeztk ki aggodalmukat a tekintetben, hogy partnerk (38%) vagy gyermekeik (47%) vlhatnak munkanlkliv.

2. Az aggodalom szintje szorosan sszefgg a munkahelyek megsznsnek ismertt vlsval; azon orszgok polgrai tartanak leginkbb tovbbi leptsekrl, amelyekben a legtbb munkahely sznt meg.

3. A munkahelyek elvesztstl val flelmet az a tny is mutatja, hogy tz eurpai kzl hatan vlik gy, hogy a legslyosabb gazdasgi vlsg mg csak ezutn kvetkezik, s csupn 28 szzalkuk gondolja, hogy a vlsg mr elrte cscspontjt.

4. Leginkbb a balti llamokban (Lettorszgban 82%, sztorszgban 76% s Litvniban 74%) gondoljk gy az emberek, hogy a vlsg legslyosabb hatsai mg ezutn vrhatk.

5. Azokban az orszgokban, amelyek tfog, rugalmas biztonsgi megkzeltseket alkalmaznak, az emberek derltbbak. A svdek 45 szzalka s a dnok 36 szzalka vli gy, hogy a vlsg mr tljutott cscspontjn.

6. Ha munkahelyet kellene keresnik, a vlaszadk kzl legtbben ugyanazt a tpus munkt, ugyanazon a helyen vgeznk, esetleg ms krnykre is kiterjesztenk a keresst. Nyitottabbak a tekintetben, hogy egy j trsgbe kltzzenek, mintsem hogy valami ms fajta munkt vgezzenek.

7. A munkanlkli eurpaiak negyede lltja, hogy brmilyen munkt el fog vllalni a jvben.

8. Az eurpaiak tbbsge gondolja gy, ahhoz, hogy valaki knnyen el tudjon helyezkedni, elssorban kt dolog szksges: a szakmai tapasztalat s a vgzettsg, ezeket pedig az alkalmazkodkpessg kveti.


 

Keveslik

 

Az eurpaiak egyharmada ismeri az Eurpai Szocilis Alapot (ESZA), amely az EU legfontosabb eszkze azok tmogatsra, akik a vlsg kvetkeztben esetleg elveszthetik munkahelyket. Az Alapot a legtbben Szlovkiban (59%), Portugliban (58%) s Spanyolorszgban ismerik, a legkevesebben pedig Dniban (17%). A megkrdezettek harmada azon a vlemnyen volt, hogy az unis kltsgvetsbl az ESZA szmra elklntett, kzel 10 szzalkot kitev sszeg tl alacsony, s csupn 5 szzalkuk vlte tl magasnak.
 

 

Foglalkoztati kisokos

A foglalkoztat bejelentsi ktelezettsge
 

A foglalkoztatnak a bejelentsi ktelezettsgt 2007. janur 1-jtl az APEH-hoz kell teljestenie. A bejelentseket az llami adhatsg csak feldolgozza, majd az adatokat az egszsgbiztostsi szervhez, valamint a munkagyi hatsghoz tovbbtja.
Be kell jelenteni:
– a biztostsi jogviszony kezdett,
– a jogviszony szneteltetst,
– a jogviszony megsznst s
– a bejelentett adatokban bekvetkezett vltozsokat.

A bejelentsek megttelnek a hatridei:
– A biztosts kezdetre vonatkoz bejelentst a biztostsi jogviszony els napjt megelzen, de legksbb az els napon a foglalkoztats megkezdse eltt, ha pedig a biztosts elbrlsra csak utlag kerl sor, akkor legksbb a biztostsi ktelezettsg megllaptst kvet napon kell megtenni.
– A megsznst, valamint a sznetels kezdett s vgt 8 napon bell kell bejelenteni.
– A bejelentett adatokban bekvetkezett vltozst az azt kvet 15 napon bell kell jelezni.

A bejelentsnek tartalmaznia kell a munkltat, illetve a kifizet adazonost szmt, nevt/elnevezst, szkhelyt, telephelyt, lakhelyt, jogeldjnek nevt s adszmt, valamint az ltala foglalkoztatott biztostott szemlyi adatait, llampolgrsgt, adazonost jelt, a biztostsi jogviszonynak kezdett, kdjt, megsznst, a biztosts sznetelsnek idtartamt, a heti munkaidejt, a FEOR-szmt, tovbb magn-nyugdjpnztri tagsg esetn a pnztr nevt s azonostjt is.

A fentiekben meghatrozott bejelentsi ktelezettsget nemcsak a szkebb rtelemben vett foglalkoztatknak (mint amilyen a munkltat s a kifizet), hanem a kiegszt tevkenysget folytatnak nem minsl egyni vllalkozknak, a biztostott mezgazdasgi stermelknek, valamint a klfldi munkltatk magyarorszgi kpviselinek – mint nfoglalkoztatknak – is teljestenik kell sajt maguk vonatkozsban.

A foglakoztatotti bejelentsre a 09T1041-es szm adatlap szolgl, mely az APEH honlapjrl (www.apeh.hu) tlthet le. Benyjtani elektronikus ton (az gyflkapun keresztl), s papr alapon is lehet.


A foglalkoztatott ellenrzsi lehetsge
A foglalkoztatottaknak lehetsgk van meggyzdni a biztostsi jogviszonyuk bejelentsrl. Tjkoztatsrt a megyei Egszsgbiztostsi Pnztrakhoz lehet fordulni, illetve akik gyflkapus regisztrcival rendelkeznek, lehetsgk van arra, hogy a sajt jogviszonyukra vonatkoz adatokat - az Orszgos Egszsgbiztostsi Pnztr adatbzisbl – lekrdezzk, a  internetes oldalrl. Ezen a helyen megjelenik a jogviszonyt bejelent (munkltat) neve, a munkakr szma (FEOR), illetve a jogosultsg kezdete s vge is.



 

© 2005-2009 - Inform Mdia