A Szchenyi utcn a csapadkcsatorna nyomvonalnak helyrelltsa – aszfaltozsa – trtnik. Az tszlests als aszfaltrtegnek beptst kveten a forgalom tterelse vrhat, majd a pratlan oldalon vznyelaknk ptse kezddik. Jelzlmpa- s hrkzlsi alptmnyek kivitelezse zajlik a pratlan oldaltl a flplyig, ezen kvl kzvilgtsi oszlopok alaptestjeinek ksztse s jrdapts trtnik.
A Szchenyi utca s az Arany Jnos utca kztti ptsi terleten csatornapts, csobogk ptse, a kzvilgtsi oszlopok alaptestjeinek kivitelezse, valamint elektromos kbelek fektetse, hrkzlsi alptmnyek ptse zajlik.
Az Arany Jnos utcn elektromos kbeleket teleptenek.
A Simonffy utca s a Szchenyi utca kztti ptsi terleten folytatdik a csapadkcsatorna s az ivvzvezetk ptse, a hrkzlsi kbelek elhelyezse, s kavicsgyazat kszl.
A Hatvan utcn az tszegly-pts s a jrdapts folytatdik az utca pros oldaln.
A Hatvan utca s a Bajcsy-Zsilinszky utca kztti ptsi terleten betonalap-pts zajlik, valamint gphzakna fdmnek zsaluzsa.
A Bajcsy-Zsilinszky utcnak a nyugati kiskrt s a Psti utca kztti szakaszt teljesen lezrjk, itt ttestbonts, aszfaltmars, szegly-, jrda-, talap-bonts, szeglypts kezddik. (Ezen kvl – ms beruhzs keretben – a Piac utcai torkolatban dszburkolat kialaktsa trtnik.)
A Bajcsy-Zsilinszky s a Simonffy utca kztti ptsi terleten hrkzlsi kbelek teleptse, kavicsgyazat ksztse, betonalap ksztse zajlik.
A Simonffy utcn a Bajcsy-Zsilinszky utca lezrsa miatt ktirny forgalmi rendet vezetnek be, gy a jrmforgalom fenntarthatsga rdekben itt kivitelezsi munkk nem lesznek.
Hasznossgok : A H1N1 tnetei, kezelse, szvdmnyei - hiteles informcik
A H1N1 tnetei, kezelse, szvdmnyei - hiteles informcik
2010.02.04. 17:11
A H1N1 influenza tnetei, a vrus termszete, a lehetsges kezelsek s a veszlyes szvdmnyek figyelmeztet jelei - ezekkel foglalkozik cikknk hitelesen, kzrtheten, pontosan.
A H1N1 tnetei, kezelse, szvdmnyei - hiteles informcik
H1N1 vrus okozta betegsgek, veszlyek, teendk
A H1N1 influenza tnetei, a vrus termszete, a lehetsges kezelsek s a veszlyes szvdmnyek figyelmeztet jelei - ezekkel foglalkozik cikknk hitelesen, kzrtheten, pontosan.
A H1N1 influenza vrus okozta fertzs tnetei ugyanolyanok, mint a szezonlis influenz: teht hirtelen kezdd hemelkedssel vagy lzzal indul, s gyengesg, levertsg, ltalnos fjdalom, vgtag, izom, zleti s fejfjs ksri. Ezen kvl sokaknl jelentkezik torokfjs, ntha, a betegek egy rsze hnyst s hasmenst is tapasztal. Az influenza "ktelez" tnete a magas lz s az az rzs, mintha az emberen "tment volna egy thenger" vagy kicsavartk volna. Ezrt ha valakinek "csak" nthja vagy torokfjsa van, de nem rzi magt nagyon rosszul s nincs lza, akkor nem influenzs, hanem a fels lgti megbetegedseket okoz krlbell 300 krokoz valamelyikvel fertzdtt meg.
A influenzs felnttek az 1-4 napos lappangsi idt kveten, a tnetek megjelenstl szmtott 5 napig fertzkpesek, mg a gyerekek akr 7 napig is kpesek tadni a vrust.
A H1N1 (j) influenza a szezonlis influenzhoz hasonlan slyos megbetegedseket, s sajnos hallestet is okozhat. Azonban mg a hagyomnyos influenza csak a tli hnapokban kpes terjedni, addig az j, pandmis H1N1 influenza a legmelegebb nyri hnapokban is kpes volt fertzni.
Kikre veszlyes az j influenza, a H1N1?
ppen gy, mint brmely ms fels lgti fertzst okoz vrust vagy baktriumot, az influenzt s a H1N1 influenzt is brki elkaphatja, aki mg nem esett t a betegsgen, vagy nem kapott vdoltst.
A szezonlis influenznak radsul megvan az a ronda tulajdonsga, hogy vente kicserli a kpenyt, gy a szervezet nem ismeri fel a tavalyi vrust, s az megint kpes elszaporodni a szervezetben. A szezonlis influenza ellen ezrt kell minden vben j oltst felvenni.
H1N1 vrus - Forrs: www.oek.hu
A pandmis, H1N1 influenza egyelre nem vltozott, viszont a npessg tlnyom tbbsge szmra teljesen j, ezrt az immunrendszer jindulatan beengedi s szaporodni engedi mindaddig, amg r nem jn, hogy a szervezet sajt sejtjeit kihasznlva szaporodik s teszi tnkre, gyalulja le a nylkahrtyt. Ekkor kezd el vdekezni a mindaddig gyantlan immunrendszer, s rendszerint pr nap alatt a falsejtek elpuszttjk a betolakodkat.
Egybknt ppen gy, mint a szezonlis (hagyomnyos) influenza, az j H1N1 influenza is cseppfertzssel, illetve a nylkacseppek ltal szennyezett kz s trgyak tjn terjed. Az influenza vrusa azonnal elkezd szaporodni, amint a nylkahrtyra jut. Ha valaki khg egyet a metr mozglpcsjn, akkor 500 embert fertz meg azonnal. A tbbi betegsgnl nem gy van: sokkal kevesebb vrust khg/tsszg ki az ember, s azok sem szaporodnak ilyen drasztikusan a befogad szervezetben.
Mirt rezzk rosszul magunkat, ha influenza-fertzsnk van?
Erre krlbell 10 vvel ezeltt fedeztk fel a vlaszt. Az influenza vrusa ellen a szervezet olyan nagyon vdekezik, hogy magtl a vdekezstl lesz rosszul az ember, mert interferon-mrgezst kap. Az interferontl lesz letrt, bgyadt, fradt, ettl fjnak az izmai, fj a feje.
Ha errl tbbet szeretne megtudni, olvassa el cikknket!
Szvdmnyek
A szezonlis s az j H1N1 influenztl is brkinek lehetnek szvdmnyei. A legveszlyeztetettebb csoportba a kisgyermekek, a 65 v feletti idsek, a krnikus betegsgben szenvedk s a vrands kismamk tartoznak. Klnsen sok szvdmnyt s hallesetet tapasztaltak a slyosan elhzott cukorbetegek kztt.
A szakemberek ugyanakkor nagyon aggasztnak tartjk, hogy ez a H1N1 vrus olyanoknl is is slyos szvdmnyeket okoz, akik egybknt teljesen egszsgesek. Az Egszsggyi Vilgszervezet becslsei szerint a jrvny alatt a vilgon 2-7,4 milli ember vesztheti lett a szvdmnyek miatt.
Alapveten a szezonlis (hagyomnyos) influenznl a legfbb problmt a magas lz okozta. Amint a lz felmegy 40 fokra, akkor megngyszerezdik (!) a szervezet energiaignye, hogy mkdtetni tudja a ltfontossg szerveket, a keringst. Az idsek, krnikus betegek ezt nem szoktk brni, s a csillapthatatlan lz hozza elre a hallukat.
Az j influenza azonban msknt is veszlyes: az Egyeslt llamokban nagyon sok H1N1 fertzs miatt meghaltnl kimutattk, hogy a vrus szvdmnyknt tdgyulladst vagy agyhrtyagyulladst okozott: Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, Neisseria meningitidis okozta a betegek hallt.
A betegek letkora 5 hnap s 56 v kztt vltakozott, tlagletkoruk 31 v volt! Erre a korosztlyra eddig egyltaln nem volt jellemz, hogy az influenza hallt okozott volna nluk! A WHO egyik szakrtje is ismertette az eddigi elemzseket, s kiderlt, hogy a slyosan megbetegedettek tbb mint 50 szzalka 20 v alatti volt, a hallozsi rta pedig a 20 s 49 v kztti korosztlyban a legmagasabb.
Tipp
Ha szeretn nyomon kvetni az influenzval kapcsolatos esemnyeket, nlunk megteheti. Influenza kategrij hreinkkel naprl napra tjkozott tesszk a tmban.
A hagyomnyos influenzhoz kpest a H1N1 vrus okozta fertzsnl lnyegesen gyakrabban fordul el vrusos tdgyullads, amelynl a tnetek gyorsan, 1-3 ra alatt drasztikusan erteljesebb vlnak, ilyenkor a beteg gpi llegeztetsre szorul. Ennl a szvdmnynl a hallozsi arny 30-60 szzalk kztt van! (Ebben halt meg mr tbb magyar ldozat is, pldul egy egybknt egszsges huszonves frfi.)
Krnikus lgzszervi megbetegedsben szenvedknl a msodlagos bakterilis tdgyullads igen gyorsan lphet fel, a tnetek kezdettl szmtott 2-3. napon.
Mi a teend, ha valaki elkapta a H1N1 influenzt?
Mivel a betegsget vrus okozza, antibiotikum szedsvel nem lehet felgyorstani a gygyulst. Szerencss esetben a szervezet nhny nap alatt, magas lz s mindenfle fjdalmak ksretben megbirkzik a vrussal. Az is elfordulhat, hogy valaki lz nlkl vszeli t a fertzst, m nem ez az ltalnos, mert a szervezet a lzzal prbl a vrus szaporodshoz alkalmatlan krlmnyeket teremteni. gynyugalomra, sok folyadkra, lzcsillaptsra s a tnetek enyhtsre van szksg - erteljes odafigyelssel. Ha ugyanis a beteg llapota rosszabbodni kezd, azonnali orvosi elltsra lehet szksg.
Ezeket a tneteket kell figyelni az Infektolgiai Szakmai Kollgium szerint:
a lgzsszm nvekedse, felletess vlsa akr fizikai aktivits, akr pihens kzben, kifejezett nehzlgzs, cyanosis (elkkls),
vres vagy elsznezdtt kpet,
mellkasi fjdalom,
megvltozott tudatllapot,
hrom napon tl fennll, magas lz,
a vrnyoms cskkense,
gyermekeknl figyelmeztet jel a lgzs gyorsulsa s neheztettsge, az aktivits hinya s az aluszkonysg.
Lzcsillaptsnl figyeljnk oda arra, hogy klnbz fantzianven kaphat ugyanaz a hatanyag, gy elfordulhat, hogy valaki vletlenl tladagolja a gygyszert, s ez akr azonnali mrgezshez is vezethet! Krjk ki teht gygyszersz vlemnyt, s a tartsuk be a mennyisgi korltokat. A klnbz hatanyagokat azonban szedhetjk akr kombinlva, akr egymssal felvltva, illetve alkalmazhatunk fiziklis lzcsillaptst is.
Antivirlis szer alkalmazsrl csak az orvos dnthet: ha gy ltja, hogy a fertzs komoly veszlyt jelent, akkor akr azonnal is elrendelheti a vrusok szaporodst gtl gygyszer szedst.
Hogyan viselkedjnk, ha a krnyezetnkben influenzs beteg van?
Influenzajrvny idejn kerljk az egybknt szoksos dvzlsi formkat (kzfogs, puszi), amelyek szintn nvelik a megfertzds kockzatt. Lehetsg szerint ugyancsak kerljk a betegekkel val szoros kontaktust.
Gyakran szellztessnk, mivel gy cskkenthet a lgtrben lv vrusok szma, s viseljnk szjmaszkot, ha a beteg szobjba megynk be. Gyakran s alaposan mossunk kezet szappannal. A kz ferttlentsre hatkonyak a legalbb 60 szzalkos alkoholtartalm kzferttlentk is. A kzsen hasznlt trgyakat, pldul kilincset, WC-lehzt, csapokat, villanykapcsolt, tvirnytt, billentyzetet gyakran mossuk le vagy trljk t alkoholos ferttlentvel.
Felhasznlt irodalom: az NTSZ, a WHO, a CDC (az USA betegsgmegelz s jrvnygyi szervezete) s az Infektolgiai Szakmai Kollgium anyagai.
Szerz:
Forrs:
Megjelent:
Itt vagyunk!
"A nk elleni erszak brmely olyan, a nket nemk miatt r erszakos tett, mely testi, szexulis vagy lelki srlst okoz vagy okozhat nknek, belertve az effajta tettekkel val fenyegetst, valamint a knyszertst s a szabadsgtl val nknyes megfosztst, trtnjen az a kzletben vagy a magnszfrban.
Belertend, de nem korltozand a testi, szexulis s lelki erszakra, melyet az ldozat a csaldon bell szenved el, ide rtve a bntalmazst, a lnygyermekkel val szexulis visszalst, [...] a hzassgon belli nemi erszakot [...]" Tovbb…
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vlem egy pr tncba,
Sej gyere vlem egy pr tncba.
gy kell jrni, gy kell jrni,
Sri, Kati tudja, hogy kell jrni,
Sri, Kati tudja, hogy kell jrni.
Fogd a kontyot, hogy ne lgjon,
Sej, hogy a hajt ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajt ki ne hulljon.
Papk, mamk, dvzlnk,
Szeret szvvel kszntnk.
Elmondjuk mi most nktek,
Mivel tltttk az vet.
Verset mondunk, nekelnk,
Ti meg tapsoljatok neknk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd njn a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajts,
n vagyok a rka.
Mit kszngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jban!
h, pedig n gy szeretlek, mint medve a mzet,
Ha lehetne nyuszi pajts, rgtn megennlek.
Tudom, tudom, de gy hiszem, felkopik az llad,
Elszaladok, utol nem rsz, frgbb vagyok nlad.
Mese-mese mtka,
Csillagos madrka,
Ing-bing rzsa,
Te vagy a fogcska!
Glya viszi a fit,
Utolri az anyjt.
Gyere, Gyuri, a trdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Vesznk ottan vsrfit,
Szpen szl kis muzsikt.
Fecskt ltok,
Szeplt hnyok,
Selymet gombolytok.
Volt egyszer egy kemence,
Belebjt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Rnzett a mamja,
Nem ismert a fira.
Becsukta a kemenct,
Jl elverte kis Benct.
Htamon a zskom,
Zskomban a mkom,
Mkomban a rkom,
Kirgta a zskom,
Kiesett a rkom,
Kihullott a mkom.
Aki sznja krom,
Fogja meg a rkom,
Szedje fel a mkom!
Nemes Nagy gnes: Hny ujja van?
t ujja van a gesztenyefa-levlnek,
t ujja van, mint a gyerek keznek.
t ujja van, nem mind olyan,
a legtbbjnek ht ujja van.
t ujja, ht ujja,
hozz mg a htulja!
"Soha ne vitatkozz iditkkal! Lesllyedsz az szintjkre s legyznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a vilggal, hogy a hlyk mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak ktelyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazn egyedl a gondolataidban. Egy anya mindig ktszer gondolkodik: egyszer nmagrt, msodszor a gyermekrt."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e dmnak kldke?"
/Jacques Dutronc/
"A vilgon a legtbb bajt a tlsgosan tevkeny emberek okozzk. Mennyivel boldogabbak lennnk, ha a politikusok s a tudsok egy kicsit lustbbak lennnek!"
/Evelyn Waugh
"Aki megl egy embert, az gyilkos.
Aki megl egymilli embert, az hdt.
Aki megl mindenkit, az isten."
Itt a megfzsos-influenzs idszak. Lpten-nyomon khg, tsszg emberekkel futunk ssze. Akaratukon kvl is megfertzhetnek minket. Mi a teend, ha a megfzs els jeleit szleljk magunkon? Ne ijedjnk meg! Tovbb >>
Fedezd fel az igazi forr csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forr csokoldt mr az aztkok is ismertk, s az istenek italnak neveztk? Ezt a finomsgot a Dr. Oetker Choco-Chocnak nevezte el, s praktikus kiszerelsben eljuttatja hozzd is, hogy legyen mivel felmelegteni bartaiddal a hideg htkznapokat. Tovbb >>