A Szchenyi utcn a csapadkcsatorna nyomvonalnak helyrelltsa – aszfaltozsa – trtnik. Az tszlests als aszfaltrtegnek beptst kveten a forgalom tterelse vrhat, majd a pratlan oldalon vznyelaknk ptse kezddik. Jelzlmpa- s hrkzlsi alptmnyek kivitelezse zajlik a pratlan oldaltl a flplyig, ezen kvl kzvilgtsi oszlopok alaptestjeinek ksztse s jrdapts trtnik.
A Szchenyi utca s az Arany Jnos utca kztti ptsi terleten csatornapts, csobogk ptse, a kzvilgtsi oszlopok alaptestjeinek kivitelezse, valamint elektromos kbelek fektetse, hrkzlsi alptmnyek ptse zajlik.
Az Arany Jnos utcn elektromos kbeleket teleptenek.
A Simonffy utca s a Szchenyi utca kztti ptsi terleten folytatdik a csapadkcsatorna s az ivvzvezetk ptse, a hrkzlsi kbelek elhelyezse, s kavicsgyazat kszl.
A Hatvan utcn az tszegly-pts s a jrdapts folytatdik az utca pros oldaln.
A Hatvan utca s a Bajcsy-Zsilinszky utca kztti ptsi terleten betonalap-pts zajlik, valamint gphzakna fdmnek zsaluzsa.
A Bajcsy-Zsilinszky utcnak a nyugati kiskrt s a Psti utca kztti szakaszt teljesen lezrjk, itt ttestbonts, aszfaltmars, szegly-, jrda-, talap-bonts, szeglypts kezddik. (Ezen kvl – ms beruhzs keretben – a Piac utcai torkolatban dszburkolat kialaktsa trtnik.)
A Bajcsy-Zsilinszky s a Simonffy utca kztti ptsi terleten hrkzlsi kbelek teleptse, kavicsgyazat ksztse, betonalap ksztse zajlik.
A Simonffy utcn a Bajcsy-Zsilinszky utca lezrsa miatt ktirny forgalmi rendet vezetnek be, gy a jrmforgalom fenntarthatsga rdekben itt kivitelezsi munkk nem lesznek.
Ezen a napon a magyar szabadsgharc kezdett nnepeljk. Mrcius 15-e jelkpp vlt, nemzetnk szabadsgszeretett, szabadsg utni vgyt fejezi ki.
Ezen a napon a magyar szabadsgharc kezdett nnepeljk. Mrcius 15-e jelkpp vlt, nemzetnk szabadsgszeretett, szabadsg utni vgyt fejezi ki.
Trtnelmi elzmnyek
Az 1848 mrcius 15.-n kitrt forradalom s szabadsgharc nem volt elzmny nlkli. Abban az idben a Magyar Kirlysg s az Osztrk Csszrsg egyttesen alkotta az Osztrk- Magyar Monarchit. Kzs uralkodja volt a kt orszgnak, aki a Habsburg-hzbl kerlt ki. Br volt magyar Orszggyls, ennek nyelve elszr a latin, majd a nmet lett. A magyar rendek trekedtek az nllsgra, prbltak engedmnyeket elrni az uralkodnl, kevs sikerrel. Egymsba rtek a hbork, amit a magyar trsadalom minden rtege megszenvedett. Az uralkodk is reztk ennek a helyzetnek a visszsgait, ezrt engedmnyeket tettek: Mria Terzia bevezette a Ratio Educationis-t, (az oktats rendszere), ami egysgestette a kzpfok oktatst, gy minden 7-13 ves gyermeknek iskolba kellett jrnia. II. Jzsef - akit a magyarok "kalapos kirlynak hvtak", mert nem koronztatta magyar kirlly magt -, knnytett a jobbgyok helyzetn, cskkentette adterheiket.
1789-ben kitrt a francia forradalom, ennek eszmje hatssal volt a magyar rtelmisgre is, egyre ersebb vlt az uralkod irnti gyllet. Ezt nvelte, hogy a hbork miatt II. Jzsef a magyar nemessget is meg akarta adztatni, gy mr a kirly trnfosztsrl is trgyaltak a magyar nemesek. Amikor Franciaorszg hadat zent a Habsburg Birodalomnak, az akkori kirly, I. Ferenc hadisegly nyjtsra ktelezte a magyarokat, embert s pnzt kvetelt. 1805-ben a hbor elrte haznk terlett, a francik tlptk a hatrt. Napleon 1809 mjusban felszltotta a magyar nemessget, hogy szakadjanak el a Habsburg Hztl s tmogassk Franciaorszgot. Ezt a nemesek nem tettk meg, mivel fltek attl, hogy elvesztik kivltsgaikat.
1815-ben Waterloo-nl Napleon veresget szenvedett, ezzel vget rt a hbor, ezzel a magyar termkek irnti kereslet is cskkent, a pnz is rtkt vesztette.
1825-ben sszelt az Orszggyls, ahol a magyar nyelv hasznlatnak gye volt a kzponti krds. Ekkor szletett dnts a Magyar Tudomnyos Akadmia fellltsrl, amihez grf Szchenyi Istvn egy ves jvedelmt ajnlotta fel. 1830-ban jelent meg Szchenyi Hitel cm mve, amiben Magyarorszg gazdasgi s trsadalmi talakulsnak programjt fogalmazta meg.
1832-ben Kossuth Lajos megjelentette az Orszggylsi Tudstsok cm lapot, amelybl rteslhetett az orszg npe a tancstermekben foly vitkrl. Az egyre ersd reformmozgalmat az uralkod -ekkor mr V. Ferdinnd - s krnyezete nem nzte j szemmel, ezrt sok magyar vezett brtnbe zratott.
A reformmozgalom ersdst azonban nem tudta megakadlyozni. 1847 nyarn megalakult az ellenzki Prt, aminek elnke grf Batthyny Lajos lett. Programjukat az ellenzki nyilatkozatot, Dek Ferenc fogalmazta meg. Kveteltk a Parlamentnek felels magyar kormny ltrehozst, a sajtszabadsgot, az egyeslsi s gylekezsi szabadsgot, Erdly Magyarorszghoz csatolst, a kztehervisels bevezetst, a trvny eltti egyenlsg bevezetst valamint, hogy a np is kpviseltethesse magt a trvnyhozsban s a helyhatsgi vlasztsokon. AZ Ellenzki Nyilatkozat a mrciusi forradalom programjv vlt.
Franciaorszgban 1848 februrjban, Bcsben 1848 mrcius 13.-n kitrt a forradalom.
Mi trtnt 1848. mrcius 15-n?
A bcsi forradalom hre sztnz hatssal volt a magyar radiklis ifjakra is. 15.-n a Pilvax Kr tagjai, lkn Petfi Sndorral, Jkai Mrral s Vasvri Pllal elhatroztk, hogy maguk szereznek rvnyt a sajtszabadsgnak. Alig nhnyan indultak el Landerer Lajos s Heckenast Gusztv nyomdjhoz, ahol cenzra nlkl kinyomtattk az Irinyi Jzsef ltal megfogalmazott 12 pontot, valamint Petfi lelkest kltemnyt a Nemzeti Dal-t. Dlutn naggylst hirdettek a Nemzeti Mzeum el, ahol mr tbb tzezer ember jelent meg. Itt felolvastk a 12 pontot s Petfi is elszavalta kltemnyt. Ezutn a Vrba vonultak, hogy a Helytarttanccsal elfogadtassk kvetelseiket. Ez teljes mrtkben sikerlt, gy vr nlkl gyztt a forradalom. Az sszegylt tmeg kvetelsre Tncsics Mihlyt is szabadon bocstottk.
A Kokrda
Mrcius 15.-n minden megemlkez kokrdt tz a ruhjra. Ez a hagyomny a francia forradalom nyomn keletkezett, a magyar szabadsgharcosok viseltek elszr nemzeti szn szalagot.
Az elz napi terveknek megfelelen reggel hat s nyolc ra kztt a Dohny s Sp utck sarkn ll hz els emeletn, ahol Petfi Sndor s felesge brelt szobt, maga, a klt, Jkai Mr, Vasvri Pl s Bulyovszky Gyula tancskozik a teendkrl. Jkai s Bulyovszky egy proklamcit szerkeszt, mely a 12 pontot is magban foglalja. Ezutn mind a ngyen az Urak utcjba mennek, ahol a Libasinszky hz fldszintjn lv Pilvax kvhzat - mely a nemsokra bekvetkez esemnyek tiszteletre kapja majd a Szabadsg csarnoka nevet - brli egy Fillinger nev keresked. Itt Jkai felolvassa a proklamcit, Petfi pedig elszavalja mrcius 13-n megrt verst, a Nemzeti dalt.
Errl Petfi gy r a napljban: "n Nemzeti dalomat szavaltam el; s mind a kett riad tetszssel fogadtatott."
Innen indultak szakad esben 10-15-en, az orvosi egyetem el, ahol Petfi jra elszavalja verst, Jkai pedig a proklamcit olvassa fel a medikusoknak, akik kzl j nhnyan csatlakoznak hozzjuk. Az Egyetem utcn vgigvonul, 3-400 fre duzzadt tmeghez folyamatosan csatlakoznak az emberek. Az Egyetem trre rkezve, az sszegylt tmeg miatt jogszok s a politechnikusok berekesztik rikat. Itt a menetrend ugyanaz: Petfi a verst szavalja, Jkai felolvassa a proklamcit. A hallgatk csatlakoznak a felvonulkhoz, s az immron kb. 5000 fs tmeg 11.30 krl rkezik a Szp s a Hatvani utck sarkn ll Horvth hzhoz, amelyben a Landerer s Heckenast nyomda mkdik. Petfi, Jkai, Irnyi Jzsef, Degr Alajos, s Vidats Jnos bemennek, s Landerer Lajostl, az egyik tulajdonostl a 12 pont s a Nemzeti dal kinyomtatst kvetelik. Landerer nmi ellenlls, s a fiataloknak odasgott segt instrukcik utn beleegyezik ebbe, majd bezratja magt a fnki irodba. Mg folyik a kt m folyamatos szedse s nyomtatsa, a zuhog esben kint vrakoz tmeget alkalmi sznokok buzdtjk. Mikor vgre elkszlnek az els pldnyok, Petfi a Nemzeti dalt, Irnyi a 12 pontot olvassa fel az izgatottan vrakoz tmegnek, majd a tbbi nyomtatvnyt a np kz szrjk.
Dl krl a vezrsznokok feloszlatjk a tmeget azzal, hogy ebd utn 15 rra gyljenek ssze a Nemzeti Mzeumhoz npgylsre.
Dlutn a mzeumnl mr kb. tzezer ember gylik ssze, ahol Vasvri s Irnyi sznokol - a kzhiedelemmel ellenttben Petfi itt nem szaval -, csak egy kisebb beszdet mond. Elhatrozzk Tncsics Mihly kiszabadtst a budai vr helytarttancsi brtnbl, majd hatfs bizottsgot vlasztanak (Petfi, Jkai, Irnyi, Vasvri, Irnyi Dniel s Bulyovszky) a Pest Vros Tancsval val trgyalsra.
A vroshzhoz igyekv tmeghez ekkor csatlakozik Klauzl Gbor s Nyry Pl, hogy lecsillaptsa a radikalizld tmeget s tvegye a mozgalom irnytst.
A ksbb "mrciusi ifjaknak" nevezett fiatalok tengedtk a vezetst a mrskelt liberlisok vezregynisgeinek, akik ismertebbek s elfogadhatbbak voltak a polgrok szmra.
A vroshzn a kt liberlis politikus s a fiatalok bizottsga a tanccsal a 12 pontrl vitatkozik, melyet nagy nehezen el is fogadnak, mivel a tancsterembe tdul 300 f, valamint az plet eltt vrakoz 10-15 000 ember annyira megrmtette a vrosi tancs vagyonos polgrait, hogy nem csak hogy a 12 pontot rtk al s csatlakoztak a kvetelsekhez, hanem a forradalom itt ltrejtt vlasztmnynak vezet bizottsgba is jelltk kpviseliket.
Az egyik nyomtatott pldnyt alrjk s lepecstelik, majd fl t krl megvlasztjk a 13 tag Rendre gyel (Kzbtorsgi) Vlasztmnyt: Irnyi, Petfi, Vasvri, a radiklisok kzl, Nyry, Klauzl s Egressy Smuel a liberlis nemesek kpviseletben, s vgl a liberlis vrosi polgrsgbl Rottenbiller Lipt alpolgrmester ( lesz a megbzott elnk, noha az igazi vezregynisg Nyry volt), Kacskovics Lajos fjegyz, Staffenberger Istvn szszl, Molnr Gyrgy gombktmester, Tth Gspr szabmester (Petfi egyik mecnsa) s Gyurkovics Mt szcsmester.
Ezutn a vroshza tancstermt s az egsz pletet is Petfik rendelkezsre bocstottk.
A np s a bizottmny tagjai a hajhdon tmennek a budai vrba, s az ri utcban ll Helytarttancs el terjeszti Nyry, Klauzl s Rottenbiller a 12 pontot, ismertetik az eddigi trtnseket. A bcsi forradalomtl s a majdnem hszezres kavarg sokasgtl megrmlt tancs alelnke, grf Zichy Ferenc fl hat krl mindenbe beleegyezik: eltrlik a cenzrt, a sajt ellenrzst a sajttrvnyig egy bizottsg ltja el, s nem vetik be a katonasgot a rend helyrelltsra, amelyet ezentl az 1500 fre szaportand pesti polgrrsg fogja elltni.
Dlutn hat rakor kiszabadul brtnbl Tncsics (eredetileg Stancsics Mihly, aki a nap emlkre vltoztatta Tncsicsra a nevt), akit felesgvel egytt diadalmenetben, polgrok ltal nknt hzott hintban visznek a pesti Vci utcban ll "A Ndorhoz" cmzett fogadhoz, ahol a tulajdonostl ingyenszllst kap.
Este kivilgtjk a vrost, 19 rakor a np ltal mr elzetesen kvnt Bnk bn eladst szaktja meg a Nemzeti Sznhzba betdul sokasg. Elneklik a Himnuszt, a Szzatot, s szmos egyb dalt, Egressy Gbor a Nemzeti dal elszavalsa utn ms verseket ad el. Ugyanekkor a Rendre gyel Vlasztmny 22.30-ig a vroshzn lsezik, s kt hatrozatot szerkesztenek, melyek msnap reggel mr kinyomtatva lthatk szerte a vrosban (a polgrrsg bvtse, illetve a helytarttancsnl elrt eredmnyek).
Itt vagyunk!
"A nk elleni erszak brmely olyan, a nket nemk miatt r erszakos tett, mely testi, szexulis vagy lelki srlst okoz vagy okozhat nknek, belertve az effajta tettekkel val fenyegetst, valamint a knyszertst s a szabadsgtl val nknyes megfosztst, trtnjen az a kzletben vagy a magnszfrban.
Belertend, de nem korltozand a testi, szexulis s lelki erszakra, melyet az ldozat a csaldon bell szenved el, ide rtve a bntalmazst, a lnygyermekkel val szexulis visszalst, [...] a hzassgon belli nemi erszakot [...]" Tovbb…
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vlem egy pr tncba,
Sej gyere vlem egy pr tncba.
gy kell jrni, gy kell jrni,
Sri, Kati tudja, hogy kell jrni,
Sri, Kati tudja, hogy kell jrni.
Fogd a kontyot, hogy ne lgjon,
Sej, hogy a hajt ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajt ki ne hulljon.
Papk, mamk, dvzlnk,
Szeret szvvel kszntnk.
Elmondjuk mi most nktek,
Mivel tltttk az vet.
Verset mondunk, nekelnk,
Ti meg tapsoljatok neknk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd njn a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajts,
n vagyok a rka.
Mit kszngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jban!
h, pedig n gy szeretlek, mint medve a mzet,
Ha lehetne nyuszi pajts, rgtn megennlek.
Tudom, tudom, de gy hiszem, felkopik az llad,
Elszaladok, utol nem rsz, frgbb vagyok nlad.
Mese-mese mtka,
Csillagos madrka,
Ing-bing rzsa,
Te vagy a fogcska!
Glya viszi a fit,
Utolri az anyjt.
Gyere, Gyuri, a trdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Vesznk ottan vsrfit,
Szpen szl kis muzsikt.
Fecskt ltok,
Szeplt hnyok,
Selymet gombolytok.
Volt egyszer egy kemence,
Belebjt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Rnzett a mamja,
Nem ismert a fira.
Becsukta a kemenct,
Jl elverte kis Benct.
Htamon a zskom,
Zskomban a mkom,
Mkomban a rkom,
Kirgta a zskom,
Kiesett a rkom,
Kihullott a mkom.
Aki sznja krom,
Fogja meg a rkom,
Szedje fel a mkom!
Nemes Nagy gnes: Hny ujja van?
t ujja van a gesztenyefa-levlnek,
t ujja van, mint a gyerek keznek.
t ujja van, nem mind olyan,
a legtbbjnek ht ujja van.
t ujja, ht ujja,
hozz mg a htulja!
"Soha ne vitatkozz iditkkal! Lesllyedsz az szintjkre s legyznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a vilggal, hogy a hlyk mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak ktelyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazn egyedl a gondolataidban. Egy anya mindig ktszer gondolkodik: egyszer nmagrt, msodszor a gyermekrt."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e dmnak kldke?"
/Jacques Dutronc/
"A vilgon a legtbb bajt a tlsgosan tevkeny emberek okozzk. Mennyivel boldogabbak lennnk, ha a politikusok s a tudsok egy kicsit lustbbak lennnek!"
/Evelyn Waugh
"Aki megl egy embert, az gyilkos.
Aki megl egymilli embert, az hdt.
Aki megl mindenkit, az isten."
Itt a megfzsos-influenzs idszak. Lpten-nyomon khg, tsszg emberekkel futunk ssze. Akaratukon kvl is megfertzhetnek minket. Mi a teend, ha a megfzs els jeleit szleljk magunkon? Ne ijedjnk meg! Tovbb >>
Fedezd fel az igazi forr csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forr csokoldt mr az aztkok is ismertk, s az istenek italnak neveztk? Ezt a finomsgot a Dr. Oetker Choco-Chocnak nevezte el, s praktikus kiszerelsben eljuttatja hozzd is, hogy legyen mivel felmelegteni bartaiddal a hideg htkznapokat. Tovbb >>