A Széchenyi utcán a csapadékcsatorna nyomvonalának helyreállítása – aszfaltozása – történik. Az útszélesítés alsó aszfaltrétegének beépítését követően a forgalom átterelése várható, majd a páratlan oldalon víznyelőaknák építése kezdődik. Jelzőlámpa- és hírközlési alépítmények kivitelezése zajlik a páratlan oldaltól a félpályáig, ezen kívül közvilágítási oszlopok alaptestjeinek készítése és járdaépítés történik.
A Széchenyi utca és az Arany János utca közötti építési területen csatornaépítés, csobogók építése, a közvilágítási oszlopok alaptestjeinek kivitelezése, valamint elektromos kábelek fektetése, hírközlési alépítmények építése zajlik.
Az Arany János utcán elektromos kábeleket telepítenek.
A Simonffy utca és a Széchenyi utca közötti építési területen folytatódik a csapadékcsatorna és az ivóvízvezeték építése, a hírközlési kábelek elhelyezése, s kavicságyazat készül.
A Hatvan utcán az útszegély-építés és a járdaépítés folytatódik az utca páros oldalán.
A Hatvan utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca közötti építési területen betonalap-építés zajlik, valamint gépházakna födémének zsaluzása.
A Bajcsy-Zsilinszky utcának a nyugati kiskörút és a Pásti utca közötti szakaszát teljesen lezárják, itt úttestbontás, aszfaltmarás, szegély-, járda-, útalap-bontás, szegélyépítés kezdődik. (Ezen kívül – más beruházás keretében – a Piac utcai torkolatban díszburkolat kialakítása történik.)
A Bajcsy-Zsilinszky és a Simonffy utca közötti építési területen hírközlési kábelek telepítése, kavicságyazat készítése, betonalap készítése zajlik.
A Simonffy utcán a Bajcsy-Zsilinszky utca lezárása miatt kétirányú forgalmi rendet vezetnek be, így a járműforgalom fenntarthatósága érdekében itt kivitelezési munkák nem lesznek.
Márciusban 644 ezer álláskereső szerepelt a munkaügyi központok nyilvántartásában, miközben ennek a tizedénél is kevesebb állásajánlatot kínáltak. Csoportos leépítést 26 cég jelentett be. Tavaly óta 14 százalékkal többen veszítették el a munkájukat, a munkanélküliségi ráta megközelíti a 15 százalékot.
Tíz ember jutna egy állásra
Márciusban 644 ezer álláskereső szerepelt a munkaügyi központok nyilvántartásában, miközben ennek a tizedénél is kevesebb állásajánlatot kínáltak. Csoportos leépítést 26 cég jelentett be. Tavaly óta 14 százalékkal többen veszítették el a munkájukat, a munkanélküliségi ráta megközelíti a 15 százalékot.
A nyilvántartott álláskeresők gazdaságilag aktív népességhez képest 14,7 százalék, a munkavállalási korú népességhez viszonyított aránya 9,6 százalék volt márciusban. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében ennél sokkal rosszabb volt a helyzet: a gazdaságilag aktív népesség 27 százaléka, Borsod-Abaúj-Zemplénben pedig a negyedük volt regisztrált munkanélküli, miközben a fővárosban csak a 6 százaléka. (A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, az ILO által használt definíció szerinti munkanélküliségi ráta KSH által publikált legfrissebb adata 11,4 százalék.) Márciusban összesen 57 ezer állásajánlatot kínáltak a munkaügyi központok – az előző hónaphoz képest csaknem 11, 2009 azonos hónapjához viszonyítva pedig 10,3 százalékkal többet. A zárónapig (az adott hónap 20-áig) ennek a felére nem sikerült megtalálni a megfelelő embert.
2010 márciusában a munkaügyi kirendeltségekhez újonnan bejelentett állások száma az előző hónaphoz képest növekedett. A munkáltatók ebben a hónapban csaknem 36 ezer új álláslehetőséget jelentettek be a munkaügyi központoknál, ami az előző hónaphoz képest tízezres növekedést jelent. Az előző év márciusához képest azonban kevesebbet: akkor még 1100-zal több lehetőség közül válogathattak az álláskeresők. A havi emelkedés oka az, hogy beindultak az újabb támogatott közmunka- és közcélú munka programok – áll az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) legfrissebb jelentésében.
Keleten több Támogatott
A támogatott álláshelyek regionális „toplistája” kissé másképp alakult: a legtöbbet (7129-et) Észak-Magyarországon, illetve Észak-Alföldön kínálták. Az összes támogatott munkalehetőség csaknem négyötöde közjellegű munkát jelentett. Az Út a munkához program keretében 9907 fő részére kínáltak munkát.
Az újonnan bejelentett állások közel kétharmada támogatott álláshely volt. Ez azt jelenti, hogy a munkaadó, amikor közölte a munkaügyi központtal, hogy milyen alkalmazottra lenne szüksége, kikötötte, hogy például tartós álláskeresőt „közvetítsenek” neki. Azért alkalmaznak szívesebben ilyen embereket a munkaadók, mert az államtól járulékkedvezményt kaphatnak utánuk. 64,2 százalékkal több ilyen álláshelyet kínáltak, mint egy évvel korábban, és éves összevetésben is nőtt a számuk, 5,5 százalékkal.
Február óta minden régióban nőtt a nem támogatott állásigények száma, Közép-Magyarországon több mint harmadával. Emellett Nyugat-Dunántúlra és Dél-Alföldre kerestek dolgozókat, a három régióba átlagosan háromezer embert.
Heves megyében nőtt, ott másfélszer annyi, Borsod-Abaúj Zemplén megyében viszont 19 százalékkal kevesebb állásajánlat várta a munkanélkülieket, mint egy hónappal korábban. A legnagyobb növekedés Veszprém megyében (88,7 százalékos), a legnagyobb csökkenés pedig Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt megfigyelhető, itt kétharmadával kevesebb lehetőségre pályázhattak az álláskeresők.
Főként az építőipar, az egyéb gazdasági szolgáltatások és a kiskereskedelem területén lehetett elhelyezkedni. Ezek mellett egyszerű szolgáltatási jellegű foglalkozásokra kerestek embereket, valamint kereskedelmi, vendéglátó-ipari, feldolgozóipari gépkezelői, gazdasági-pénzintézeti ügyintézői, illetve vas- és fémipari állások voltak többségben.
Nőtt a diplomás munkanélküliek száma
Egy év alatt mind a férfiak és mind a nők létszáma 14 százalékkal, a szakképzetlenek létszáma közel a tizedével nőtt. Egyre több diplomás veszíti el az állását: közel másfélszeresére nőtt az állás nélküli felsőfokú végzettségűek száma.
53 200 pályakezdő szerepelt az ÁFSZ adatbázisában, 15 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A létszámuk havi összehasonlításban csökkent, ennek az az egyik oka, hogy nem mostanában ért véget az iskolaév. A pályakezdők több mint harmada legfeljebb 8 általános iskolát. Ötödük szakmunkásképzőt vagy szakiskolát végzett, közel ugyanennyien szereztek szakközépiskolai bizonyítványt, 14 százalékuk pedig gimnáziumi érettségit. A technikumot végzettek és diplomások vannak a legkevesebben (4 és 8 százalék).
Elérte a válság a szolgáltatásokat
Korábban a gyártó cégek, illetve azok beszállítói kényszerültek elbocsátásokra. Mostanra viszont már a közösségi és személyi szolgáltatásban, a mezőgazdaság, vadgazdálkodás és erdőgazdálkodás területén dolgozók állása is megingott. A közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás munkavállalói, illetve építőipari és kiskereskedelmi alkalmazottak veszítették el tömegesen a munkájukat márciusban.
A nyilvántartott álláskeresők negyede tartósan munkanélküli, több mint egy éve nem sikerült elhelyezkedniük. Az adatokból úgy látszik, hogy sokan azok közül, akik a válság begyűrűzésekor az elsők között „kerültek az utcára”, máig sem tudtak újra állást szerezni.
A munkanélküliek közel kétharmadának járt valamilyen ellátás: álláskeresési járadékra 157 ezren, álláskeresési segélyre 67 ezren, rendszeres szociális segélyre 2500-an voltak jogosultak és 175,5 ezren kaptak rendelkezésre állási támogatást. 242,5 ezer ember ellátatlan volt.
26 cég tervez csoportos leépítést
2010. első negyedévében összesen 69 csoportos létszám-leépítési bejelentés érkezett, ez 3327 dolgozót érint. Az előző év azonos időszakában 207 cég összesen 15 882 főt akart így elbocsátani.
Idén márciusban csoportos leépítést 26 cég jelentett be, összesen 1312 főt küldenének el. Az egy évvel korábbi bejelentések létszámtartalmához képest jelentős csökkenést tapasztalt az ÁFSZ: akkor közel négyszer ennyi embertől akartak megválni a vállalatok. Ennek fő oka, hogy 2008. december és 2009. március között csúcsosodott ki a válság hatása. A legtöbb dolgozótól Közép-Magyarországon (450 fő), Észak-Alföldön (358 fő) és Észak-Magyarországon (171 fő) válnának meg a munkaadók, e három régió adta az összes bejelentés háromnegyedét.
Az állásvesztésre ítélt dolgozók kétharmada fizikai foglalkozású, a többiek – 426-an szellemi beosztásúak. A háromnegyedüket a feldolgozóiparból, 18 százalékukat a szállítás, raktározás, posta, távközlés területérők bocsátanák el; 2,4 százalékuk pedig építőipari dolgozó.
"A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]" Tovább…
(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vélem egy pár táncba,
Sej gyere vélem egy pár táncba.
Így kell járni, úgy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni.
Fogd a kontyot, hogy ne lógjon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon.
Papák, mamák, üdvözlünk,
Szerető szívvel köszöntünk.
Elmondjuk mi most néktek,
Mivel töltöttük az évet.
Verset mondunk, énekelünk,
Ti meg tapsoljatok nekünk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd nőjön a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajtás,
én vagyok a róka.
Mit köszöngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jóban!
Óh, pedig én úgy szeretlek, mint medve a mézet,
Ha lehetne nyuszi pajtás, rögtön megennélek.
Tudom, tudom, de úgy hiszem, felkopik az állad,
Elszaladok, utol nem érsz, fürgébb vagyok nálad.
Mese-mese mátka,
Csillagos madárka,
Ingó-bingó rózsa,
Te vagy a fogócska!
Gólya viszi a fiát,
Utoléri az anyját.
Gyere, Gyuri, a térdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Veszünk ottan vásárfiát,
Szépen szóló kis muzsikát.
Volt egyszer egy kemence,
Belebújt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Ránézett a mamája,
Nem ismert a fiára.
Becsukta a kemencét,
Jól elverte kis Bencét.
Hátamon a zsákom,
Zsákomban a mákom,
Mákomban a rákom,
Kirágta a zsákom,
Kiesett a rákom,
Kihullott a mákom.
Aki szánja károm,
Fogja meg a rákom,
Szedje fel a mákom!
Nemes Nagy Ágnes: Hány ujja van?
Öt ujja van a gesztenyefa-levélnek,
öt ujja van, mint a gyerek kezének.
öt ujja van, nem mind olyan,
a legtöbbjének hét ujja van.
Öt ujja, hét ujja,
hozzá még a hátulja!
"Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazán egyedül a gondolataidban. Egy anya mindig kétszer gondolkodik: egyszer önmagáért, másodszor a gyermekéért."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e Ádámnak köldöke?"
/Jacques Dutronc/
"A világon a legtöbb bajt a túlságosan tevékeny emberek okozzák. Mennyivel boldogabbak lennénk, ha a politikusok és a tudósok egy kicsit lustábbak lennének!"
/Evelyn Waugh
"Aki megöl egy embert, az gyilkos.
Aki megöl egymillió embert, az hódító.
Aki megöl mindenkit, az isten."
Mielőtt még orvoshoz rohangálnál... 2008.11.11. 16:59
Itt a megfázásos-influenzás időszak. Lépten-nyomon köhögő, tüsszögő emberekkel futunk össze. Akaratukon kívül is megfertőzhetnek minket. Mi a teendő, ha a megfázás első jeleit észleljük magunkon? Ne ijedjünk meg! Tovább >>
Fedezd fel az igazi forró csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forró csokoládét már az aztékok is ismerték, és az istenek italának nevezték? Ezt a finomságot a Dr. Oetker Choco-Chocónak nevezte el, és praktikus kiszerelésben eljuttatja hozzád is, hogy legyen mivel felmelegíteni barátaiddal a hideg hétköznapokat. Tovább >>