A Széchenyi utcán a csapadékcsatorna nyomvonalának helyreállítása – aszfaltozása – történik. Az útszélesítés alsó aszfaltrétegének beépítését követően a forgalom átterelése várható, majd a páratlan oldalon víznyelőaknák építése kezdődik. Jelzőlámpa- és hírközlési alépítmények kivitelezése zajlik a páratlan oldaltól a félpályáig, ezen kívül közvilágítási oszlopok alaptestjeinek készítése és járdaépítés történik.
A Széchenyi utca és az Arany János utca közötti építési területen csatornaépítés, csobogók építése, a közvilágítási oszlopok alaptestjeinek kivitelezése, valamint elektromos kábelek fektetése, hírközlési alépítmények építése zajlik.
Az Arany János utcán elektromos kábeleket telepítenek.
A Simonffy utca és a Széchenyi utca közötti építési területen folytatódik a csapadékcsatorna és az ivóvízvezeték építése, a hírközlési kábelek elhelyezése, s kavicságyazat készül.
A Hatvan utcán az útszegély-építés és a járdaépítés folytatódik az utca páros oldalán.
A Hatvan utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca közötti építési területen betonalap-építés zajlik, valamint gépházakna födémének zsaluzása.
A Bajcsy-Zsilinszky utcának a nyugati kiskörút és a Pásti utca közötti szakaszát teljesen lezárják, itt úttestbontás, aszfaltmarás, szegély-, járda-, útalap-bontás, szegélyépítés kezdődik. (Ezen kívül – más beruházás keretében – a Piac utcai torkolatban díszburkolat kialakítása történik.)
A Bajcsy-Zsilinszky és a Simonffy utca közötti építési területen hírközlési kábelek telepítése, kavicságyazat készítése, betonalap készítése zajlik.
A Simonffy utcán a Bajcsy-Zsilinszky utca lezárása miatt kétirányú forgalmi rendet vezetnek be, így a járműforgalom fenntarthatósága érdekében itt kivitelezési munkák nem lesznek.
A szájnyálkahártya fertőzések gyermekkorban különösek gyakoriak, közülük sok típus egészséges felnőttekben nem is fordul elő. Komolyan kell venni őket, mert az esetenként igen fájdalmas elváltozások táplálási nehézséget okoznak a csecsemőknél, ami akár kórházi kezeléshez is vezethet.
A szájnyálkahártya fertőzések gyermekkorban különösek gyakoriak, közülük sok típus egészséges felnőttekben nem is fordul elő. Komolyan kell venni őket, mert az esetenként igen fájdalmas elváltozások táplálási nehézséget okoznak a csecsemőknél, ami akár kórházi kezeléshez is vezethet.
Újszülött babák szájnyálkahártyája steril, azaz nem tartalmaz sem kórokozót, sem pedig hasznos mikroorganizmusokat. Légzéssel és a táplálkozás során kerülnek oda azok a baktériumok, amelyek az úgynevezett normál flóra kialakításáért felelősek.
E baktériumok hozzájárulnak ahhoz, hogy a nyálkahártya a későbbiekben védő gátként működjön: akadályozzák a kórokozók megtelepedését, és ezáltal a betegségek kialakulását. Erre szükség is van, hiszen az újszülöttek és a gyermekek immunrendszere még éretlen, fogékonyabb a fertőzések kialakulására, bár az anyatej védő szerepe nem mellékes, főképp a bakteriális fertőzésekkel szemben. Ha azonban mégis megtörténik a fertőzés, íme, a három leggyakoribb gyermekkori szájbaj és az ezekkel kapcsolatos teendőink.
A szájpenész
Újszülött korban leggyakrabban jelentkező szájbaj a szájpenész, mely tipikusan a Candida albicans által okozott gombás szájfertőzés. Ez a gomba az egészséges emberek nyálában 40 százalékban megtalálható, a környezet része, innen fertőződnek a csecsemők.
Fertőzés esetén kis fehér felrakódások láthatók a szájban, a nyelven. Ezek steril gézzel, néha csak nehezen, de letörölhetőek, a nyomán vöröses, vérzékeny marad a nyálkahártya. Így különböztethető meg a szoptatás utáni tejmaradéktól, ami könnyen, egy mozdulattal eltávolítható.
Általában nem okoz komoly gondot a babának, panaszok akkor jelentkeznek, ha nem sikerül megszabadulnunk tőle. Ilyenkor a leváló gombatelepeket lenyeli a csecsemő, a fertőzés végighalad a bélcsatornán, megjelenhet a popsin is. Emésztési zavarok, hasfájás és étvágytalanság is kialakulhat ilyen esetekben.
Kezelése legtöbbször gombaellenes ecsetelőkkel, például glicerines Bórax oldattal történik. Érdemes az édesanya mellét, a cumit, a cumisüveget is fertőtleníteni, hogy megelőzzük a visszafertőződést. Amennyiben a panaszok nem csak a szájban jelentkeznek, hosszadalmasabb, szájon át alkalmazott kezelésre is szükség lehet. Nagyobb gyerekeknél is előfordulhat gombás szájfertőzés, ilyenkor valamilyen hajlamosító ok áll a háttérben: leggyakrabban antibiotikum kezelést követően alakul ki, de lehet az ok immunológiai eredetű is.
A herpesz
A leggyakoribb fájdalmas fekéllyel járó szájbetegségtől, a herpesztől a felnőttek jó része is szenved időről-időre. Gyermekek általában 2-5 éves kor körül találkoznak először a kórokozó vírussal. Ilyenkor nem a felnőtt korban szokásos ajakherpesz alakul ki, hanem egy egész szervezetet érintő, akár súlyos lefolyású betegség, ami lehet teljesen tünetmentes is. Öt-tíz nap lappangási időt követően nem csak az ajakon, hanem az egész szájnyálkahártyán, a nyelven, az ínyen, akár a mandulákon is megjelenhetnek az apró hólyagok, melyek megrepednek, pörkösödnek és 7-10 nap alatt gyógyulnak.
Gyermekkorban a herpesz igen fájdalmas lehet, komoly táplálási és itatási problémát okozva a kisgyermekeknek. Rendszerint magas láz, rossz közérzet, megnagyobbodott nyaki nyirokcsomók kísérik a tüneteket. Gyakran előfordul, hogy kórházi kezelés szükséges, infúzió adására kényszerülhetünk. Kezelésében lényeges elem a láz- és fájdalomcsillapítás, ez utóbbiban történhet érzéstelenítő oldattal való öblögetéssel is. Fontos a szájüreg fertőtlenítése és a bőséges folyadékfogyasztás a kiszáradás elkerülésének érdekében. Súlyos esetekben ma már rendelkezésünkre áll vírusellenes szer.
Az ótvar
Nevében is kicsit riasztó betegség az ótvar, amely gennykeltő baktériumok által okozott hólyagos betegség. Gyerekeknél leggyakrabban ez is a száj körül jelentkezik, esetleg az arcon a fül mögötti területen. Mézszínű pörkök alakulnak ki, melyek eltávolítása után vérző sebfelület marad vissza. Az ótvar (orvosi nevén impetigo) igen ragályos, közösségben gyorsan terjed, a lappangási idő 1-3 nap.
Súlyosságát a lehetséges, de szerencsére ritka szövődmények adják: előfordulhat vese, szív és ízületi szövődmény is. Kezelése a pörkök leáztatásából, fertőtlenítéséből és antibiotikus kezeléséből áll. Enyhébb esetben ez kenőcs formájában elegendő, de szükség lehet szájon át szedett antibiotikumra is. Fontos, hogy a beteg gyermek ne menjen közösségbe, a ruháját, ágyneműjét fertőtlenítsük, körmét vágjuk rövidre, hogy a visszafertőződést megakadályozzuk.
A fenti betegségek típusosan gyermekkori megbetegedések, de csökkent védekezőképességű felnőttekben, idősek, daganatos- vagy egyéb súlyos betegségben szenvedők körében is jelentkezhetnek. Ilyenkor mindig valamilyen alapbetegséget kell keresni a háttérben.
Dr. Karoliny Anna, gyermekorvos
Itt vagyunk!
"A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]" Tovább…
(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vélem egy pár táncba,
Sej gyere vélem egy pár táncba.
Így kell járni, úgy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni.
Fogd a kontyot, hogy ne lógjon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon.
Papák, mamák, üdvözlünk,
Szerető szívvel köszöntünk.
Elmondjuk mi most néktek,
Mivel töltöttük az évet.
Verset mondunk, énekelünk,
Ti meg tapsoljatok nekünk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd nőjön a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajtás,
én vagyok a róka.
Mit köszöngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jóban!
Óh, pedig én úgy szeretlek, mint medve a mézet,
Ha lehetne nyuszi pajtás, rögtön megennélek.
Tudom, tudom, de úgy hiszem, felkopik az állad,
Elszaladok, utol nem érsz, fürgébb vagyok nálad.
Mese-mese mátka,
Csillagos madárka,
Ingó-bingó rózsa,
Te vagy a fogócska!
Gólya viszi a fiát,
Utoléri az anyját.
Gyere, Gyuri, a térdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Veszünk ottan vásárfiát,
Szépen szóló kis muzsikát.
Volt egyszer egy kemence,
Belebújt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Ránézett a mamája,
Nem ismert a fiára.
Becsukta a kemencét,
Jól elverte kis Bencét.
Hátamon a zsákom,
Zsákomban a mákom,
Mákomban a rákom,
Kirágta a zsákom,
Kiesett a rákom,
Kihullott a mákom.
Aki szánja károm,
Fogja meg a rákom,
Szedje fel a mákom!
Nemes Nagy Ágnes: Hány ujja van?
Öt ujja van a gesztenyefa-levélnek,
öt ujja van, mint a gyerek kezének.
öt ujja van, nem mind olyan,
a legtöbbjének hét ujja van.
Öt ujja, hét ujja,
hozzá még a hátulja!
"Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazán egyedül a gondolataidban. Egy anya mindig kétszer gondolkodik: egyszer önmagáért, másodszor a gyermekéért."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e Ádámnak köldöke?"
/Jacques Dutronc/
"A világon a legtöbb bajt a túlságosan tevékeny emberek okozzák. Mennyivel boldogabbak lennénk, ha a politikusok és a tudósok egy kicsit lustábbak lennének!"
/Evelyn Waugh
"Aki megöl egy embert, az gyilkos.
Aki megöl egymillió embert, az hódító.
Aki megöl mindenkit, az isten."
Mielőtt még orvoshoz rohangálnál... 2008.11.11. 16:59
Itt a megfázásos-influenzás időszak. Lépten-nyomon köhögő, tüsszögő emberekkel futunk össze. Akaratukon kívül is megfertőzhetnek minket. Mi a teendő, ha a megfázás első jeleit észleljük magunkon? Ne ijedjünk meg! Tovább >>
Fedezd fel az igazi forró csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forró csokoládét már az aztékok is ismerték, és az istenek italának nevezték? Ezt a finomságot a Dr. Oetker Choco-Chocónak nevezte el, és praktikus kiszerelésben eljuttatja hozzád is, hogy legyen mivel felmelegíteni barátaiddal a hideg hétköznapokat. Tovább >>