A Széchenyi utcán a csapadékcsatorna nyomvonalának helyreállítása – aszfaltozása – történik. Az útszélesítés alsó aszfaltrétegének beépítését követően a forgalom átterelése várható, majd a páratlan oldalon víznyelőaknák építése kezdődik. Jelzőlámpa- és hírközlési alépítmények kivitelezése zajlik a páratlan oldaltól a félpályáig, ezen kívül közvilágítási oszlopok alaptestjeinek készítése és járdaépítés történik.
A Széchenyi utca és az Arany János utca közötti építési területen csatornaépítés, csobogók építése, a közvilágítási oszlopok alaptestjeinek kivitelezése, valamint elektromos kábelek fektetése, hírközlési alépítmények építése zajlik.
Az Arany János utcán elektromos kábeleket telepítenek.
A Simonffy utca és a Széchenyi utca közötti építési területen folytatódik a csapadékcsatorna és az ivóvízvezeték építése, a hírközlési kábelek elhelyezése, s kavicságyazat készül.
A Hatvan utcán az útszegély-építés és a járdaépítés folytatódik az utca páros oldalán.
A Hatvan utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca közötti építési területen betonalap-építés zajlik, valamint gépházakna födémének zsaluzása.
A Bajcsy-Zsilinszky utcának a nyugati kiskörút és a Pásti utca közötti szakaszát teljesen lezárják, itt úttestbontás, aszfaltmarás, szegély-, járda-, útalap-bontás, szegélyépítés kezdődik. (Ezen kívül – más beruházás keretében – a Piac utcai torkolatban díszburkolat kialakítása történik.)
A Bajcsy-Zsilinszky és a Simonffy utca közötti építési területen hírközlési kábelek telepítése, kavicságyazat készítése, betonalap készítése zajlik.
A Simonffy utcán a Bajcsy-Zsilinszky utca lezárása miatt kétirányú forgalmi rendet vezetnek be, így a járműforgalom fenntarthatósága érdekében itt kivitelezési munkák nem lesznek.
Rutinműtétnek számít, de nem árt tisztában lenni azzal, hogy mint minden beavatkozásnak, a mandulaműtétnek is lehetnek szövődményei, és mint egy kislány múlt heti esete is mutatja, bizony végződhet tragikusan is.
A mandulaműtét veszélyei
Nők Lapja Cafe
Maróti Erika
2010. 05. 21.
Rutinműtétnek számít, de nem árt tisztában lenni azzal, hogy mint minden beavatkozásnak, a mandulaműtétnek is lehetnek szövődményei, és mint egy kislány múlt heti esete is mutatja, bizony végződhet tragikusan is.
A mandula az immunrendszer része, amely a szájon át – akár légúti, akár táplálkozás útján – bekerülő fertőzésektől védi a szervezetet. Csak akkor veszik ki, ha ezt a feladatát már nem tölti be, illetve még önmaga betegséget is okoz – mondja dr. Tóth Krisztina klinikai főorvos, a Semmelweis Egyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika fül-orr-gégészeti aneszteziológiai vezetője, a Fül-orr-gégészeti Klinika orvosa.
Hogy mik ezek a betegségek?
– Az évente előforduló, magas lázzal járó tüszős mandulagyulladás, a légzési problémák, a horkolás, amely gyermekeknél és felnőtteknél is előfordul – az előbbiek esetében azzal jár, hogy nem kapnak alvás közben levegőt, így nemcsak horkolás, de légzéskimaradás is fellép. Ez oxigénhiányhoz vezet az agyban, aminek következtében nem úgy fejlődnek, a teljesítményük is csökken: napközben fáradtabbak társaiknál. Leggyakrabban azonban az állandó gyulladás és a gócbetegségek vezetnek a műtéti beavatkozás szükségességéhez.
Műtét nélkül
Dönthetünk persze úgy is, hogy a tünetek fellépése esetén sem szabadulunk meg a mandulától, azonban a doktornő szerint ennek súlyos, akár halálos következményei is lehetnek.
– Életveszélyes szövődmény például a mandulatályog, amelybe bele is lehet halni, de okozhat vesemedence-, ízületi, illetve szívizomgyulladást, a szemben szivárványhártya-gyulladást, emellett bizonyos esetekben bőrgyógyászati betegséget is. Antibiotikumokkal a nagyon súlyos szövődményeket ugyan meg lehet előzni, de attól még rejtett gócbetegségeket továbbra is okozhat a mandula, valamint lehet olyan állapota a szervezetnek, amikor az antibiotikum nem biztos, hogy megment a szövődménytől, így ez sodorja veszélybe a beteget.
A műtét legveszélyesebb szövődménye az utóvérzés
Statisztikák persze léteznek, amelyek a fatális szövődmény lehetőségét mérik.
– Egy német tanulmány szerint körülbelül 37 ezer műtétre esik egy szövődmény, míg egy másik felmérésben ez az arány: 50 ezer beavatkozásra jut egy szövődmény – mondja dr. Tóth Krisztina. – Szövődmények voltak, vannak és lesznek, igyekszünk minden esetet átbeszélni, hogy ne legyen ebből gond, de sajnos így is megeshet a baj.
Veszély persze több van: az utóvérzés mellett előfordult olyan eset is, amikor orrmandulaműtét után aspirált a gyermek: egy orrmanduladarabot belélegzett, és az elzárta a légcsövét.
Az altatásnál problémát okozhat a korábban még nem ismert gyógyszerérzékenység, illetve a gyermek, ha túl mélyen alszik, és nincsenek meg a normális reflexei, egy kisebb műtétbe is „belefulladhat”, félrenyelhet, hátraeshet a nyelve – osztja meg velünk a veszélyeket a főorvos.
Betegtájékoztató és konszenzus
A fatális utóvérzés gyermekeknél gyakoribb, mert kevesebb a keringő vérvolumen, és annyi vérveszteség, amennyi egy felnőttet még nem visel meg, egy gyermeknél hamarabb okozhatja a keringés összeomlását.
A Semmelweis Egyetem Fül-orr-gégészeti Klinikáján évente 7-800 mandulaműtétet végeznek el, ezek többségét gyermekeken. Nagy részük orrmandulaműtét, amely ugyan szintén nem kockázatmentes, de kevesebb vérzéses szövődményt okoz.
– Fatális szövődmény – 32 éve, amióta ott dolgozom – még nem fordult elő – állítja a doktornő. – Nagy gondot fordítunk arra, hogy mind a szülő, mind a gyermek megfelelően tájékoztatva legyen. A gyermeknek természetesen a maga színvonalán és értelmi szintjén mondjuk el, de neki is fontos tudnia, hogy mi történik vele. A felnőttnek mindent elmondunk, ehhez egy olyan betegtájékoztatónk van, amelyben minden lehetséges szövődmény le van írva, és az interneten is elérhető. Bármilyen kérdés felmerül a szülőben, arra választ kell kapnia. A műtét előtt egy részletes kivizsgáláson megy keresztül a gyermek, amely magában foglalja a laborvizsgálatot, konzultálunk a gyermekháziorvossal, hogy mi a véleménye, és konszenzus alapján döntünk a műtétről. Természetesen a szülőt is megkérdezzük: ha ő úgy dönt, hogy nem szeretné, akkor nem végezzük el a műtétet. A műtét után egy napot kell bent maradni a klinikán. Minden szülő figyelmét külön felhívjuk arra, hogy a műtétet követő két hétben a klinika 20-30 km-es körzetét ne hagyják el. A betegnek vérzés esetén a lehető leghamarabb olyan helyen kell ellátást kapnia, ahol ehhez minden feltétel adott.
Az ilyen tragédiák után mindig csökken a mandulaműtétek száma egy rövid időre, mert a szülők nem mernek rá vállalkozni. Az Országos Szakfelügyeleti Módszertani Központ adatai szerint Magyarországon 2009-ben 22 421 mandulaműtét volt, ennek közel negyede, 5160 Budapesten.
Jogi lehetőségek
Ma már a kórházakban a hozzátartozók – első körben – felvehetik a kapcsolatot a betegjogi képviselőkkel, amennyiben úgy érzik, hogy a kezelés során nem megfelelően járnak el az orvosok, vagy az ő hibájukból történt a végzetes vagy maradandó károsodást okozó szövődmény. A betegjogi képviselők feladata, hogy mediátorként lépjenek fel a kórház és a hozzátartozók között a vitás esetekben. Amennyiben nem tudnak megegyezni a felek, általában ezután fordulnak ügyvédhez a hozzátartozók, és indítanak pert a kórház ellen.
– Ez alapvetően egy kártérítési per. Bizonyítani kell, hogy egyrészt bekövetkezett a károsodás, másrészt bizonyítani kell, hogy felróható módon idézte elő az orvos, ő okozta a károsodást, és hogy a két dolog között – tehát a kár és az ő magatartása között - van okozati összefüggés – mondja dr. Hildenbrand Katalin ügyvéd.
A bíróság minden körülményt igazságügyi orvosszakértő segítségével vizsgál, hiszen előfordulhat, hogy más miatt hal meg a beteg, és az bizonyítható – például nem tartotta be az orvosok által előírt szabályokat –, ez pedig nyilván nem a kórház vagy az orvos felelőssége. Ez hosszadalmas eljárás, és a bíróság nincs könnyű helyzetben, amikor minden körülményt vizsgál.
– Ez nehéz, rögös út, mindig a szülő és a hozzátartozó van nehezebb helyzetben, ugyanis nem ők voltak bent a műtőben, nem látnak bele a papírokba, hiszen a műtétet megfelelően kell dokumentálni is – jegyzi meg szakértőnk.
Az Ügyvédek Lapjában nemrég megjelent cikk szerint tízből négy esetben marasztalja el a bíróság a kórházat, ilyenkor a kórházat biztosító intézet fizet kártérítést a beteg hozzátartozójának. Súlyosabb esetben – ha megállapítható az orvos felelőssége – ellene büntetőjogi, illetve munkajogi eljárás is indulhat.
Itt vagyunk!
"A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]" Tovább…
(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vélem egy pár táncba,
Sej gyere vélem egy pár táncba.
Így kell járni, úgy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni.
Fogd a kontyot, hogy ne lógjon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon.
Papák, mamák, üdvözlünk,
Szerető szívvel köszöntünk.
Elmondjuk mi most néktek,
Mivel töltöttük az évet.
Verset mondunk, énekelünk,
Ti meg tapsoljatok nekünk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd nőjön a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajtás,
én vagyok a róka.
Mit köszöngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jóban!
Óh, pedig én úgy szeretlek, mint medve a mézet,
Ha lehetne nyuszi pajtás, rögtön megennélek.
Tudom, tudom, de úgy hiszem, felkopik az állad,
Elszaladok, utol nem érsz, fürgébb vagyok nálad.
Mese-mese mátka,
Csillagos madárka,
Ingó-bingó rózsa,
Te vagy a fogócska!
Gólya viszi a fiát,
Utoléri az anyját.
Gyere, Gyuri, a térdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Veszünk ottan vásárfiát,
Szépen szóló kis muzsikát.
Volt egyszer egy kemence,
Belebújt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Ránézett a mamája,
Nem ismert a fiára.
Becsukta a kemencét,
Jól elverte kis Bencét.
Hátamon a zsákom,
Zsákomban a mákom,
Mákomban a rákom,
Kirágta a zsákom,
Kiesett a rákom,
Kihullott a mákom.
Aki szánja károm,
Fogja meg a rákom,
Szedje fel a mákom!
Nemes Nagy Ágnes: Hány ujja van?
Öt ujja van a gesztenyefa-levélnek,
öt ujja van, mint a gyerek kezének.
öt ujja van, nem mind olyan,
a legtöbbjének hét ujja van.
Öt ujja, hét ujja,
hozzá még a hátulja!
"Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazán egyedül a gondolataidban. Egy anya mindig kétszer gondolkodik: egyszer önmagáért, másodszor a gyermekéért."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e Ádámnak köldöke?"
/Jacques Dutronc/
"A világon a legtöbb bajt a túlságosan tevékeny emberek okozzák. Mennyivel boldogabbak lennénk, ha a politikusok és a tudósok egy kicsit lustábbak lennének!"
/Evelyn Waugh
"Aki megöl egy embert, az gyilkos.
Aki megöl egymillió embert, az hódító.
Aki megöl mindenkit, az isten."
Mielőtt még orvoshoz rohangálnál... 2008.11.11. 16:59
Itt a megfázásos-influenzás időszak. Lépten-nyomon köhögő, tüsszögő emberekkel futunk össze. Akaratukon kívül is megfertőzhetnek minket. Mi a teendő, ha a megfázás első jeleit észleljük magunkon? Ne ijedjünk meg! Tovább >>
Fedezd fel az igazi forró csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forró csokoládét már az aztékok is ismerték, és az istenek italának nevezték? Ezt a finomságot a Dr. Oetker Choco-Chocónak nevezte el, és praktikus kiszerelésben eljuttatja hozzád is, hogy legyen mivel felmelegíteni barátaiddal a hideg hétköznapokat. Tovább >>