A Szchenyi utcn a csapadkcsatorna nyomvonalnak helyrelltsa – aszfaltozsa – trtnik. Az tszlests als aszfaltrtegnek beptst kveten a forgalom tterelse vrhat, majd a pratlan oldalon vznyelaknk ptse kezddik. Jelzlmpa- s hrkzlsi alptmnyek kivitelezse zajlik a pratlan oldaltl a flplyig, ezen kvl kzvilgtsi oszlopok alaptestjeinek ksztse s jrdapts trtnik.
A Szchenyi utca s az Arany Jnos utca kztti ptsi terleten csatornapts, csobogk ptse, a kzvilgtsi oszlopok alaptestjeinek kivitelezse, valamint elektromos kbelek fektetse, hrkzlsi alptmnyek ptse zajlik.
Az Arany Jnos utcn elektromos kbeleket teleptenek.
A Simonffy utca s a Szchenyi utca kztti ptsi terleten folytatdik a csapadkcsatorna s az ivvzvezetk ptse, a hrkzlsi kbelek elhelyezse, s kavicsgyazat kszl.
A Hatvan utcn az tszegly-pts s a jrdapts folytatdik az utca pros oldaln.
A Hatvan utca s a Bajcsy-Zsilinszky utca kztti ptsi terleten betonalap-pts zajlik, valamint gphzakna fdmnek zsaluzsa.
A Bajcsy-Zsilinszky utcnak a nyugati kiskrt s a Psti utca kztti szakaszt teljesen lezrjk, itt ttestbonts, aszfaltmars, szegly-, jrda-, talap-bonts, szeglypts kezddik. (Ezen kvl – ms beruhzs keretben – a Piac utcai torkolatban dszburkolat kialaktsa trtnik.)
A Bajcsy-Zsilinszky s a Simonffy utca kztti ptsi terleten hrkzlsi kbelek teleptse, kavicsgyazat ksztse, betonalap ksztse zajlik.
A Simonffy utcn a Bajcsy-Zsilinszky utca lezrsa miatt ktirny forgalmi rendet vezetnek be, gy a jrmforgalom fenntarthatsga rdekben itt kivitelezsi munkk nem lesznek.
A memria romlsa nem csupn a kor elrehaladtval rint bennnket. A rossz pszichs llapot is rontja az emlkezetet. Az ltet kreatv agytorna, a neurobic egy j mdszer, amely segt az agy frissessgnek megrzsben.
A memria romlsa nem csupn a kor elrehaladtval rint bennnket. A rossz pszichs llapot is rontja az emlkezetet. Az ltet kreatv agytorna, a neurobic egy j mdszer, amely segt az agy frissessgnek megrzsben.
Vilgszerte szmtalan kutat munklkodott a neurobicgyakorlatok kidolgozsn, hogy azok a kvnt agyterleteket, idegplykat mozgassk meg. A gyakorlatok egyszerek, brki ltal elvgezhetk, m ezeket nem kell napi rendszeressggel vgezni, mint a hasizomtornt, hanem kraszeren, optimizmussal, bzva abban, hogy nemcsak kpesek vagyunk megrizni az agyunk frissessgt, hanem fokozni is tudjuk hatkonysgt.
– A neurobic j mdszer, mely tudomnyos alapokra pl – kezdi Merza Pter neuropszicholgus. – Alapvet felfedezsek izgalmas keverke, tbb rzkterletet rintve. Knnyen kvethet gyakorlatok, amelyek brmely korban elkezdhetk. Lnyegk, hogy idrl idre stimulljunk kevsb vagy alig hasznlt terleteket az idegrendszeren bell.
Nem emlksznk, hova tettk a lakskulcsot? Hogy mi volt flrva az otthon hagyott bevsrllistra? Krds, hova parkoltunk le a zsfolt belvrosban? Kptelenek vagyunk megrteni az j mobilunk hasznlati utastst? Netn egy beszlgets kzben, nem jut esznkbe Brad Pitt neve? Mindegy, hogy hol, mirt vettk szre a memriaromlst, mindegy, hogy harminc- vagy hatvanvesek vagyunk, prbljuk ki az agytornt!
– Az agy mkdsrl nem kell sokat tudni, elg, ha azzal tisztban vagyunk, hogy az agykreg felel az emlkezetrt, a nyelv az elvont gondolkozs kpessgeirt. Az agy a berkez informcikat fogadja, rendezi, megfelel helyre kldi, gy irnytva tetteinket, s a legfontosabb informcikat elraktrozza. S tudni kell, sok a tartalkunk, agyunkat nem tudjuk hatrrtkig kiterhelni, csak hasznlnunk kell – mondja Merza Pter.
A szakember szerint nem j, ha egy rutin szerint lnk, mert a rutin beszkti agyunk termszetes kreativitsnak hatrait. Ha brki vgiggondolja egy tlagos napjt, megrti, mifle rutinra gondolunk. Rgen, seink kiszmthatatlan vilgban a rutin a mindennapi betevt, az jszakai menedk megtallst jelentette. Szzadunkban ennek nem vagyunk kitve, kiszmthatbb minden, ezrt tbb a rutin, az ilyen jelleg cselekedetek vgzse viszont az agy kapcsolati rendszereit csak minimlisan veszi ignybe. Az az izom, szerv, idegplya, agyterlet pedig, amelyet nem hasznlnak rendszeresen, egy id utn „berozsdsodik”.
A mindennapokban – msknt
A gyakorlatok kzl vlassz ki kettt, s azt vgezd egy hten t naponta! Aztn tarts kt-hrom ht sznetet, s jhet az jabb trning. J agymunkt!
1. Amikor hazatrsz a munkbl, vagy estnknt, egy rn t hasznld gy a bal kezed, mintha az a jobb volna. Emelj, hajtogass ruht, vajazz meg egy szelet kenyeret, mosogass, csavarozz! Ha olvasol, ballal lapozz, ha tvzel, a tvirnytt is ezzel a kezeddel kezeld. Lefekvs eltt bal kzzel moss fogat!
2. Zuhanyozz becsukott szemmel! gy nyisd s zrd el a csapot, gy lltsd be a vz hfokt, gy nylj a szappanrt, a trlkzrt. Ha sikerlt megtrlkzni, mg mindig csukott szemmel keresd meg a kntsd, pizsamd, s ltzz fl. Trbeli rzkelsed, memrid, tapintsod fejldik gy, agyadnak olyan pontjait aktivizlod, amelyeket alig hasznlsz. (A balesetek elkerlse rdekben lassan cselekedj!)
3. Amikor fzl, zldsgeket, fszereket aprtasz, ne rutinszeren tedd. Mindent tapints t mindkt kezed minden ujjval, nzd meg a formkat, szagolj meg mindent, s nyersen (megmosva) kstold vgig, ami az asztalodon van! Az sszes rzkszervedrt felels agyrszeket dolgoztasd meg!
4. Itt a nyr; nyaralj mskpp, mint azt megszoktad. Ha sokat olvasol, most stlj. Nzz meg std sorn minden pletet, nvnyt alaposan, gondolatban kapcsolj hozzjuk hangokat. Ha vzparton szoktl nyaralni, most tervezz aktv pihenst. Kocogj, iktass be egy-kt kemnyebb s hosszabb – flnapos – trt vagy biciklizst! Ha eddig aktvak voltak a pihenseid, most ksrelj meg olyan nyaralst, ahol „lgatod a lbad”, fekszel a parton, nzed, figyeled az emberek rezdlseit. rezni fogod a klnbsget.
5. Jtszd azt csaldoddal egy-egy alkalommal, hogy szinte nma csendben vacsorztok! Se zene, se tv, se telefon ne zavarja az tkezst! A verblis kommunikci hinya klnfle asszociatv ksztetseket hv majd el. Megltjtok, klns dolog repett, st krni szavak nlkl. Vacsora utn beszljtek meg, kiben mi zajlott, mi mindenre gondoltatok!
6. Ugye, a kv illata megszokott, s a reggelhez ktdik leginkbb? Vsrolj egy vanlia-, rozmaring- vagy citromillolajat, s helyezd azt az jjeliszekrnyedre! Reggel, amikor flbredsz, nyjtzz egy nagyot, majd szagolj bele az vegcsbe, szippants nhnyat, llegezz j mlyeket, esetleg nhny cseppet drzslj szt a tenyereden! Az j illat j idegplykat mozgat meg.
7. Idrl idre vezesd autdat vastag munkakesztyben vagy vastag egyujjas kesztyben! A tapints mellett a brnek hideg- s melegrzkel, valamint nyomsrz receptorai is vannak. Ha tomptjuk a tapintst, a nyomsrzkel idegvgzdseket sarkalljuk munkra, s ezltal j idegplykat mozgatunk meg. Ezt a gyakorlatot csak j id esetn vgezzk! A kesztyben vgzett hzi- vagy kerti munka is ugyanezt eredmnyezi. Tartsd szem eltt a KRESZ elrsait, s csak a forgalomtl tvol gyakorold ezt a prbt!
8. A szex, azon tl, hogy a testi-lelki egszsg elengedhetetlen rsze, j hatssal van az agyra, az idegrendszerre. Msnaponknti szeretkezssel tervezz meg tz napot! Vlassz az albbi „segtk” kzl minimum kettt, hogy fokozza az lvezetet, s a lehet legtbb idegplyjt stimullja. A szakember knlata az albbi: zene – komoly- s romantikus knnyzene –, gyertyafny, levendula-masszzsolaj, jgkocka, citromillolaj, meleg vzzel telt palack, pezsg, nhny szl illatos virg, fstl, mz, nhny apr gymlcs, flhomlyos szoba, forr tea. Amit kivlasztasz, azt az adott napra ksztsd a hlszobba! Ne feledd, a varicik szma vgtelen, s a mdszer a hossz ideje tart hzassgokban is bevlt, hiszen az jdonsg erejvel hat. Meg fogod tapasztalni, mennyire kellemes, ha szex kzben tudatosan megdolgoztatod minden egyes rzkszerved, s nem rutinbl ltsz, hallasz, tapintasz, szagolsz s zlelsz.
"A nk elleni erszak brmely olyan, a nket nemk miatt r erszakos tett, mely testi, szexulis vagy lelki srlst okoz vagy okozhat nknek, belertve az effajta tettekkel val fenyegetst, valamint a knyszertst s a szabadsgtl val nknyes megfosztst, trtnjen az a kzletben vagy a magnszfrban.
Belertend, de nem korltozand a testi, szexulis s lelki erszakra, melyet az ldozat a csaldon bell szenved el, ide rtve a bntalmazst, a lnygyermekkel val szexulis visszalst, [...] a hzassgon belli nemi erszakot [...]" Tovbb…
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vlem egy pr tncba,
Sej gyere vlem egy pr tncba.
gy kell jrni, gy kell jrni,
Sri, Kati tudja, hogy kell jrni,
Sri, Kati tudja, hogy kell jrni.
Fogd a kontyot, hogy ne lgjon,
Sej, hogy a hajt ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajt ki ne hulljon.
Papk, mamk, dvzlnk,
Szeret szvvel kszntnk.
Elmondjuk mi most nktek,
Mivel tltttk az vet.
Verset mondunk, nekelnk,
Ti meg tapsoljatok neknk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd njn a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajts,
n vagyok a rka.
Mit kszngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jban!
h, pedig n gy szeretlek, mint medve a mzet,
Ha lehetne nyuszi pajts, rgtn megennlek.
Tudom, tudom, de gy hiszem, felkopik az llad,
Elszaladok, utol nem rsz, frgbb vagyok nlad.
Mese-mese mtka,
Csillagos madrka,
Ing-bing rzsa,
Te vagy a fogcska!
Glya viszi a fit,
Utolri az anyjt.
Gyere, Gyuri, a trdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Vesznk ottan vsrfit,
Szpen szl kis muzsikt.
Fecskt ltok,
Szeplt hnyok,
Selymet gombolytok.
Volt egyszer egy kemence,
Belebjt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Rnzett a mamja,
Nem ismert a fira.
Becsukta a kemenct,
Jl elverte kis Benct.
Htamon a zskom,
Zskomban a mkom,
Mkomban a rkom,
Kirgta a zskom,
Kiesett a rkom,
Kihullott a mkom.
Aki sznja krom,
Fogja meg a rkom,
Szedje fel a mkom!
Nemes Nagy gnes: Hny ujja van?
t ujja van a gesztenyefa-levlnek,
t ujja van, mint a gyerek keznek.
t ujja van, nem mind olyan,
a legtbbjnek ht ujja van.
t ujja, ht ujja,
hozz mg a htulja!
"Soha ne vitatkozz iditkkal! Lesllyedsz az szintjkre s legyznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a vilggal, hogy a hlyk mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak ktelyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazn egyedl a gondolataidban. Egy anya mindig ktszer gondolkodik: egyszer nmagrt, msodszor a gyermekrt."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e dmnak kldke?"
/Jacques Dutronc/
"A vilgon a legtbb bajt a tlsgosan tevkeny emberek okozzk. Mennyivel boldogabbak lennnk, ha a politikusok s a tudsok egy kicsit lustbbak lennnek!"
/Evelyn Waugh
"Aki megl egy embert, az gyilkos.
Aki megl egymilli embert, az hdt.
Aki megl mindenkit, az isten."
Itt a megfzsos-influenzs idszak. Lpten-nyomon khg, tsszg emberekkel futunk ssze. Akaratukon kvl is megfertzhetnek minket. Mi a teend, ha a megfzs els jeleit szleljk magunkon? Ne ijedjnk meg! Tovbb >>
Fedezd fel az igazi forr csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forr csokoldt mr az aztkok is ismertk, s az istenek italnak neveztk? Ezt a finomsgot a Dr. Oetker Choco-Chocnak nevezte el, s praktikus kiszerelsben eljuttatja hozzd is, hogy legyen mivel felmelegteni bartaiddal a hideg htkznapokat. Tovbb >>