A Széchenyi utcán a csapadékcsatorna nyomvonalának helyreállítása – aszfaltozása – történik. Az útszélesítés alsó aszfaltrétegének beépítését követően a forgalom átterelése várható, majd a páratlan oldalon víznyelőaknák építése kezdődik. Jelzőlámpa- és hírközlési alépítmények kivitelezése zajlik a páratlan oldaltól a félpályáig, ezen kívül közvilágítási oszlopok alaptestjeinek készítése és járdaépítés történik.
A Széchenyi utca és az Arany János utca közötti építési területen csatornaépítés, csobogók építése, a közvilágítási oszlopok alaptestjeinek kivitelezése, valamint elektromos kábelek fektetése, hírközlési alépítmények építése zajlik.
Az Arany János utcán elektromos kábeleket telepítenek.
A Simonffy utca és a Széchenyi utca közötti építési területen folytatódik a csapadékcsatorna és az ivóvízvezeték építése, a hírközlési kábelek elhelyezése, s kavicságyazat készül.
A Hatvan utcán az útszegély-építés és a járdaépítés folytatódik az utca páros oldalán.
A Hatvan utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca közötti építési területen betonalap-építés zajlik, valamint gépházakna födémének zsaluzása.
A Bajcsy-Zsilinszky utcának a nyugati kiskörút és a Pásti utca közötti szakaszát teljesen lezárják, itt úttestbontás, aszfaltmarás, szegély-, járda-, útalap-bontás, szegélyépítés kezdődik. (Ezen kívül – más beruházás keretében – a Piac utcai torkolatban díszburkolat kialakítása történik.)
A Bajcsy-Zsilinszky és a Simonffy utca közötti építési területen hírközlési kábelek telepítése, kavicságyazat készítése, betonalap készítése zajlik.
A Simonffy utcán a Bajcsy-Zsilinszky utca lezárása miatt kétirányú forgalmi rendet vezetnek be, így a járműforgalom fenntarthatósága érdekében itt kivitelezési munkák nem lesznek.
Vannak nomád harcosok, szorgos gazdálkodók, de akad olyan társadalom is, ami a rabszolgaságot idézi. Kutatók a hangya közösségek sokszínűségét vizsgálták, illetve azokat a molekuláris erőket, amik ezekhez a különbségekhez vezetnek.
Vannak nomád harcosok, szorgos gazdálkodók, de akad olyan társadalom is, ami a rabszolgaságot idézi. Kutatók a hangya közösségek sokszínűségét vizsgálták, illetve azokat a molekuláris erőket, amik ezekhez a különbségekhez vezetnek.
A Science magazinban megjelent publikáció két hangyafaj, a primitív társadalmi rendszerrel rendelkező Harpegnathos saltator, valamint a jóval összetettebb szociális szerkezetet magáénak tudó ácshangya (Camponotus floridanus) genetikai szekvenciáit mutatta be.
Egyazon faj különböző társadalmi kasztokban elhelyezkedő tagjai egyazon DNS szekvenciával bírnak, karakterisztikáik mégis sok esetben gyökeresen különbözők, ami feltehetően "epigenetikai változások" eredménye. Ezek olyan DNS módosulások, amik inkább a gének kifejeződését befolyásolják, sem mint magukat a géneket. A két faj szekvenciáinak vizsgálatával a kutatóknak sikerült azonosítaniuk az epigenetikai változások hangyák tulajdonságaira gyakorolt hatásait. "Egy rendszert kerestünk, amiben megtaláljuk egy élő organizmus epigenetikáját" - magyarázta Danny Reinberg, a New York Orvosi Egyetem biokémikusa, a tanulmány négy szerzőjének egyike.
A pattogó hangyák családjába tartozó Harpegnathos saltator közösségei általában legfeljebb 60 hangyát számlálnak. Itt a dolgozó és a királynő fiziológiai felépítése alig különbözik, így esetükben egy dolgozó is előléphet királynővé, amennyiben uralkodójuk elpusztul. Ezzel szemben az ácshangya-társadalmak több ezer hangyából állnak. A dolgozók akár két külön kasztra is tagolódhatnak, ezeket különböző élettani és viselkedési jegyek különböztetik meg egymástól. Esetükben kizárólag a királynő tud megtermékenyített tojásokat rakni, halálával a teljes kolónia elpusztul.
A kutatók a két faj hierarchiájában különböző posztot betöltő hangyák genomjait elemezték egyénenként, illetve összevetették azokat a génállományokat is, amiket a két fajban azonos szerepet betöltő egyének hordoznak. Emellett összehasonlították a génkifejeződésbeli különbségeket és megvizsgálták a legfőbb epigenetikai jelzőket, mint a DNS metilációt, a géneket elcsendesítő folyamatot. Az adatok birtokában a kutatócsoport betekintést nyert a különböző rendszereket vezérlő molekuláris eseményekbe.
Az eredmények az öregedés mechanizmusát helyezték előtérbe, a királynőnél ugyanis a hosszú élet az egyik legfontosabb tulajdonság. Eltávolítva a pattogó hangyák királynőjét, a nőstény dolgozók közül többen levetkőzték korábbi szerepüket és megszerezték a királynő tulajdonságait, köztük a hosszú élettartamot. A folyamat során két gén kifejeződési szintjében észleltek növekedést. Az egyik gén a telomeráz enzimet kódolja, míg a másik az SIRT1 proteint. Mindkét gén a hosszú élethez kapcsolható a hangyák és az emberek esetében is. Azt is felfedezték, hogy az epigenetikai jelzők, mint a DNS metiláció jelen volt a hangyák genomjában, egyértelműen mutatva, hogy az epigenetikai rendszerek közrejátszanak ezekben a viselkedésbeli átmenetekben.
Kolónián belüli konfliktus: egy Harpegnathos saltator dolgozó végez a királynővel
Az ácshangyák esetében a két dolgozó kaszt különböző viselkedési jellemvonásokat mutatott. Az elsőrendű dolgozók a kolónia védelmét szolgálták, míg a másodrendűek az élelemről gondoskodtak. Reinberg és munkatársai elemzése több olyan génnél talált eltérést a kifejeződési szintekben, amik az agyfunkciókban mutatkoznak meg, ilyen volt például a szagok észlelése.
Nem a hangyák az egyetlen euszociális, vagyis kasztrendszert alkotó rovarok, ahol egyes egyének feladják szaporodási képességüket a munka vagy mások gondozása érdekében. Rokonaik, a méhek ugyancsak hasonló rendeződésű társadalmakban élnek. Gene Robinson, az Illinois Egyetem entomológusa 2006-ban tette közzé a méh génállományát, ami meglepő eredményeket hozott a muslica és szúnyog genomokkal való összehasonlításkor, ez azonban csak a kezdet volt. "Nagyon nehéz mindössze néhány fajból következtetéseket levonni. Nagy szükség lenne több hasonló tulajdonságokkal rendelkező hasonló faj összehasonlításának képességére" -
Robinson, aki a két hangyafaj szekvenciáinak közzétételét már ebbe az irányba történő elmozdulásként értékelte, egy olyan időszak eljövetelét vetítve elő, amikor a rokon fajok szekvenálása már rutinszerűvé válik.
Itt vagyunk!
"A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]" Tovább…
(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vélem egy pár táncba,
Sej gyere vélem egy pár táncba.
Így kell járni, úgy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni.
Fogd a kontyot, hogy ne lógjon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon.
Papák, mamák, üdvözlünk,
Szerető szívvel köszöntünk.
Elmondjuk mi most néktek,
Mivel töltöttük az évet.
Verset mondunk, énekelünk,
Ti meg tapsoljatok nekünk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd nőjön a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajtás,
én vagyok a róka.
Mit köszöngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jóban!
Óh, pedig én úgy szeretlek, mint medve a mézet,
Ha lehetne nyuszi pajtás, rögtön megennélek.
Tudom, tudom, de úgy hiszem, felkopik az állad,
Elszaladok, utol nem érsz, fürgébb vagyok nálad.
Mese-mese mátka,
Csillagos madárka,
Ingó-bingó rózsa,
Te vagy a fogócska!
Gólya viszi a fiát,
Utoléri az anyját.
Gyere, Gyuri, a térdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Veszünk ottan vásárfiát,
Szépen szóló kis muzsikát.
Volt egyszer egy kemence,
Belebújt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Ránézett a mamája,
Nem ismert a fiára.
Becsukta a kemencét,
Jól elverte kis Bencét.
Hátamon a zsákom,
Zsákomban a mákom,
Mákomban a rákom,
Kirágta a zsákom,
Kiesett a rákom,
Kihullott a mákom.
Aki szánja károm,
Fogja meg a rákom,
Szedje fel a mákom!
Nemes Nagy Ágnes: Hány ujja van?
Öt ujja van a gesztenyefa-levélnek,
öt ujja van, mint a gyerek kezének.
öt ujja van, nem mind olyan,
a legtöbbjének hét ujja van.
Öt ujja, hét ujja,
hozzá még a hátulja!
"Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazán egyedül a gondolataidban. Egy anya mindig kétszer gondolkodik: egyszer önmagáért, másodszor a gyermekéért."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e Ádámnak köldöke?"
/Jacques Dutronc/
"A világon a legtöbb bajt a túlságosan tevékeny emberek okozzák. Mennyivel boldogabbak lennénk, ha a politikusok és a tudósok egy kicsit lustábbak lennének!"
/Evelyn Waugh
"Aki megöl egy embert, az gyilkos.
Aki megöl egymillió embert, az hódító.
Aki megöl mindenkit, az isten."
Mielőtt még orvoshoz rohangálnál... 2008.11.11. 16:59
Itt a megfázásos-influenzás időszak. Lépten-nyomon köhögő, tüsszögő emberekkel futunk össze. Akaratukon kívül is megfertőzhetnek minket. Mi a teendő, ha a megfázás első jeleit észleljük magunkon? Ne ijedjünk meg! Tovább >>
Fedezd fel az igazi forró csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forró csokoládét már az aztékok is ismerték, és az istenek italának nevezték? Ezt a finomságot a Dr. Oetker Choco-Chocónak nevezte el, és praktikus kiszerelésben eljuttatja hozzád is, hogy legyen mivel felmelegíteni barátaiddal a hideg hétköznapokat. Tovább >>