A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán megjelenő rendelete alapján az elektronikus csatornán benyújtott banki átutalási megbízások esetében a teljesítés 2012. július 1-jétől a jelenlegi egy nap helyett legfeljebb 4 óra lehet. Király Júlia, az MNB alelnöke a jegybank keddi sajtótájékoztatóján azt mondta: különösen a kisvállalkozások és a lakossági ügyfelek gazdálkodásaválik könnyebbé, hiszen az átutalt összeg napon belül megérkezik, illetve a bejövő pénz még aznap felhasználható további fizetésre. Közölte azt is: a jelenleg egy napig "utazó" pénz után évente csaknem 5 milliárd forint kamatjövedelemhez jutnak a hazai bankok, ez az összeg az átállás után az ügyfeleknél marad.

A rendelkezés a belföldi forintátutalásokat érinti

A rendelkezés a belföldi forintátutalásokat érinti. Az új elszámolási rendszer egyúttal új formátumban is fogja kezelni az átutalásokat, ami jelentős lépés a pénzforgalom európai integrációja felé. Bartha Lajos, a jegybank pénzforgalomért és értékpapír-elszámolásért felelős vezetője közölte: számításaik szerint az átállás a bankoknak összességében 7-8 milliárd forintos költséget jelent. Ennek alapján egy tranzakció átlagosan 3-4 forinttal kerül majd többe. Mivel egy 50 ezer forintos lakossági átutalás költsége most 50-205 forint között van, így az MNB nem számít arra, hogy a bankok emelik átutalási díjaikat, inkább a pénzintézetek közötti verseny erősödését remélik - mondta a szakember.

Azzal a Népszavában megjelent hírrel kapcsolatban, amely szerint a bankadó miatt három jelentős pénzintézet is azt fontolgatja, hogy kivonul Magyarországról, Király Júlia azt mondta: nincs tudomásuk arról, hogy bármelyik bank kivonulást tervezne. Az MNB a bankadó fő kockázatának továbbra is azt tartja, hogy csökkentheti a hazai bankrendszer tőkevonzó, és ezáltal a hitelezési képességét.

- Független Hírügynökség -