A Szchenyi utcn a csapadkcsatorna nyomvonalnak helyrelltsa – aszfaltozsa – trtnik. Az tszlests als aszfaltrtegnek beptst kveten a forgalom tterelse vrhat, majd a pratlan oldalon vznyelaknk ptse kezddik. Jelzlmpa- s hrkzlsi alptmnyek kivitelezse zajlik a pratlan oldaltl a flplyig, ezen kvl kzvilgtsi oszlopok alaptestjeinek ksztse s jrdapts trtnik.
A Szchenyi utca s az Arany Jnos utca kztti ptsi terleten csatornapts, csobogk ptse, a kzvilgtsi oszlopok alaptestjeinek kivitelezse, valamint elektromos kbelek fektetse, hrkzlsi alptmnyek ptse zajlik.
Az Arany Jnos utcn elektromos kbeleket teleptenek.
A Simonffy utca s a Szchenyi utca kztti ptsi terleten folytatdik a csapadkcsatorna s az ivvzvezetk ptse, a hrkzlsi kbelek elhelyezse, s kavicsgyazat kszl.
A Hatvan utcn az tszegly-pts s a jrdapts folytatdik az utca pros oldaln.
A Hatvan utca s a Bajcsy-Zsilinszky utca kztti ptsi terleten betonalap-pts zajlik, valamint gphzakna fdmnek zsaluzsa.
A Bajcsy-Zsilinszky utcnak a nyugati kiskrt s a Psti utca kztti szakaszt teljesen lezrjk, itt ttestbonts, aszfaltmars, szegly-, jrda-, talap-bonts, szeglypts kezddik. (Ezen kvl – ms beruhzs keretben – a Piac utcai torkolatban dszburkolat kialaktsa trtnik.)
A Bajcsy-Zsilinszky s a Simonffy utca kztti ptsi terleten hrkzlsi kbelek teleptse, kavicsgyazat ksztse, betonalap ksztse zajlik.
A Simonffy utcn a Bajcsy-Zsilinszky utca lezrsa miatt ktirny forgalmi rendet vezetnek be, gy a jrmforgalom fenntarthatsga rdekben itt kivitelezsi munkk nem lesznek.
Az oroszln alfajok kzl ez a legnagyobb, a hmek 230-270 kg-ot, a nstnyek 140–160 kg-ot nyomnak. A berber oroszln hivatalos elfordulsi helye szak-Afrikban az Atlasz-hegysgben s a Marokktl Egyiptomig terjed terleten tallhat. Az utols ismert berber oroszlnt a vadonban, az Atlasz-hegysgben lttk ki 1922-ben.
Berber oroszln
A berber oroszln(Panthera leo leo), ms nven atlasz- vagy nbiai oroszln, az oroszlnok alfaja. A vadonbl kihalt s fogsgban is kihaltnak hittk egszen addig, amg az utbbi hrom vtizedben sztszrtan talltak egyedeket cirkuszi populcikban.
Az oroszln alfajok kzl ez a legnagyobb, a hmek 230-270 kg-ot, a nstnyek 140–160 kg-ot nyomnak. A berber oroszln hivatalos elfordulsi helye szak-Afrikban az Atlasz-hegysgben s a Marokktl Egyiptomig terjed terleten tallhat. Az utols ismert berber oroszlnt a vadonban, az Atlasz-hegysgben lttk ki 1922-ben.
A legtbb afrikai oroszlntl eltren a berber oroszln hegyi ragadoz volt, mely az erdsgeket kedvelte. A kt msik, Atlasz-hegysgben elfordul ragadoz, a berber leoprd s az atlasz-medve, mra, ismert egyedek nlkl szintn kihalt a vadonbl. Tbb tucat fogsgban l egyedrl vlik, hogy berber oroszln: a Port Lympyne vadasparkban tallhat tizenkt egyed [1] a marokki kirly llataitl szrmazik. Emellett, 11, az Addisz Abeba-i llatkertben tallhat egyedet tartanak berber oroszlnnak, melyek Hail Szelasszi csszr llataitl szrmaznak.
A berber oroszlnokat leginkbb a hm vastag fekete srnye teszi jellegzetess, mely a hastjktl a lgykig r.
A Disney Az oroszlnkirly cm filmje gonosztevjnek, Zordonnak a karaktere a berber oroszln mintjra kszlt.
A hm s a nstny csak a szaporodsi idszakban llt ssze, mely valsznleg janurban volt. A sksg oroszlnjainl nincs meghatrozott szaporodsi idszak, klykk egsz vben szletnek. (Ez az informci fogsgban l egyedeken alapul.) A vemhessgi idszak krlbell 110 nap, mely utn 1-6 klyk szletik, de ltalban 3-4. A klykk ltalban ersen pettyesek, nagyon stt rozettkkal. Slyuk szletskor kb. 7,5 kg. Naponta tlagosan 8-9 cm-t nnek, szemk krlbell a hatodik napon nylik ki. 13 napos korukban kezdenek jrni.
A nstnyek 2 ves koruk krl lesznek ivarrettek, de ltalban 3-4 ves korukig nem esnek teherbe. A hmek 24-30 hnapos korukban mutatnak rdekldst a nstnyek irnt, de 3 ves koruk eltt nem nemzenek klykket, mely a legltalnosabban 4 ves korra tehet.
Az atlasz-hegysgbeli ragadozk f, termszetes zskmnya a berber szarvas s a gazella volt. Ms klnsen kedvelt s knny clpontot nyjt zskmnyuk volt az arab tehn- s birkacsorda s nha egy-kt lovat is elejtettek. A zskmnyejt mdszert soha nem jegyeztk le, de valsznleg hasonl fojt mdszert hasznltak, mint ahogy a mai nagymacskk teszik.
Mivel a tpllk nem volt bsges, ezek az oroszlnok a tbbi macskaflhez hasonlan magnyosan, vagy esetenknt prokban ltek. A nstnyek ivarrett korukig – krlbell kt v – a fiatalokkal maradtak, majd levlasztottk ket. Afrikban s zsiban csak a hmeket zik el a csaldtl, a nstnyek letk vgig a falkban maradnak.
Az elbbi llatkerti berber oroszln populci az egyetlen esly, hogy szak-Afrika vadonjaiban jra lthassuk ket. A berber oroszln tudomnynak kutatsra fordtott veket kveten s tll pldnyokrl szl trtnetek alapjn a WildLink International az Oxfordi Egyetemmel sszefogva elindtotta nagyra tr Nemzetkzi Berber Oroszln Projektjt. A legjabb DNS eljrsokat hasznljk a berber oroszln DNS-nek azonostsra. A WildLink International csontmintkat szerzett az eurpai, gy a brsszeli, prizsi, torini s egyb mzeumokban lv berber oroszln maradvnyokbl. Ezeket a mintkat eljuttatja az Oxfordi Egyetemre, ahol egy tudscsoport kivonja a DNS lncot, hogy klnll alfajknt azonosthassa a berber oroszlnt. Habr a berber oroszln hivatalosan kihalt, a WildLink International azonostott egy maroknyi, vilgszerte fogsgban l oroszlnt, melyek az eredeti berber oroszlntl szrmaznak, gy a kirlyi oroszlnok a Temara llatkertben, Rabatban, Marokkban. Ezen leszrmazottak DNS-t ismt tesztelni fogjk s a hibridizci foka (a keresztezds) ezutn meghatrozhat lesz. A legjobb jellteket ezutn bevonjk egy szaport programba, mellyel „visszaszaportjk” a berber oroszlnt. A projekt vgs fzisa az oroszlnok visszaengedse a marokki Atlasz-hegysgben lv nemzeti parkba.
A WildLink International ennl tbbet mg nem rt el, s weboldaluk a mai napig nem mkdik. Mindenki a sttben tapogatzik, hogy mi trtnhetett a WildLink International-lel. A WildLink International s az Oxfordi Egyetem azt a megllapodst kttte, hogy a WildLink International adja a pnzt a projekthez s hogy az egyetem vgzi a kutatst. A WildLink International eltnse ta nem adtak pnzt sem.
Dr. Noboyuki Yamaguchi, az Oxfordi Egyetem egyik tudsa sajt fizetst hasznlja fel arra, hogy addig folytassk a berber oroszln s genetikjnak kutatst, ameddig csak lehet. A projekt jelenleg hatrozatlan ideig mkdik, amg a pnzkszlet tart.
1968-ban, a berber, a kihalt fokfldi, az zsiai s ms afrikai oroszlnok koponyjn vgzett vizsglat kimutatta, hogy ugyanazok a koponyajellemzk – a nagyon keskeny szemreg fltti sv – lthatk a berber s az zsiai oroszln koponyjn. Ez azt mutatja, hogy valsznleg kzeli rokoni kapcsolat van az Afrika legszakibb rszn s az zsiban l oroszlnok kztt. Az is valsznsthet, hogy a dl-eurpai oroszln, mely Kr. u. 80–100 tjkn kihalt, alkothatta az sszekt kapcsot az szaki-afrikai s az zsiai oroszlnok kztt. Valsznleg a berber oroszlnok is ugyanazzal a hasvonallal rendelkeztek (az egszet a srny rejti), mellyel napjainkban az zsiai oroszlnok.
Itt vagyunk!
"A nk elleni erszak brmely olyan, a nket nemk miatt r erszakos tett, mely testi, szexulis vagy lelki srlst okoz vagy okozhat nknek, belertve az effajta tettekkel val fenyegetst, valamint a knyszertst s a szabadsgtl val nknyes megfosztst, trtnjen az a kzletben vagy a magnszfrban.
Belertend, de nem korltozand a testi, szexulis s lelki erszakra, melyet az ldozat a csaldon bell szenved el, ide rtve a bntalmazst, a lnygyermekkel val szexulis visszalst, [...] a hzassgon belli nemi erszakot [...]" Tovbb…
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vlem egy pr tncba,
Sej gyere vlem egy pr tncba.
gy kell jrni, gy kell jrni,
Sri, Kati tudja, hogy kell jrni,
Sri, Kati tudja, hogy kell jrni.
Fogd a kontyot, hogy ne lgjon,
Sej, hogy a hajt ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajt ki ne hulljon.
Papk, mamk, dvzlnk,
Szeret szvvel kszntnk.
Elmondjuk mi most nktek,
Mivel tltttk az vet.
Verset mondunk, nekelnk,
Ti meg tapsoljatok neknk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd njn a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajts,
n vagyok a rka.
Mit kszngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jban!
h, pedig n gy szeretlek, mint medve a mzet,
Ha lehetne nyuszi pajts, rgtn megennlek.
Tudom, tudom, de gy hiszem, felkopik az llad,
Elszaladok, utol nem rsz, frgbb vagyok nlad.
Mese-mese mtka,
Csillagos madrka,
Ing-bing rzsa,
Te vagy a fogcska!
Glya viszi a fit,
Utolri az anyjt.
Gyere, Gyuri, a trdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Vesznk ottan vsrfit,
Szpen szl kis muzsikt.
Fecskt ltok,
Szeplt hnyok,
Selymet gombolytok.
Volt egyszer egy kemence,
Belebjt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Rnzett a mamja,
Nem ismert a fira.
Becsukta a kemenct,
Jl elverte kis Benct.
Htamon a zskom,
Zskomban a mkom,
Mkomban a rkom,
Kirgta a zskom,
Kiesett a rkom,
Kihullott a mkom.
Aki sznja krom,
Fogja meg a rkom,
Szedje fel a mkom!
Nemes Nagy gnes: Hny ujja van?
t ujja van a gesztenyefa-levlnek,
t ujja van, mint a gyerek keznek.
t ujja van, nem mind olyan,
a legtbbjnek ht ujja van.
t ujja, ht ujja,
hozz mg a htulja!
"Soha ne vitatkozz iditkkal! Lesllyedsz az szintjkre s legyznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a vilggal, hogy a hlyk mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak ktelyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazn egyedl a gondolataidban. Egy anya mindig ktszer gondolkodik: egyszer nmagrt, msodszor a gyermekrt."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e dmnak kldke?"
/Jacques Dutronc/
"A vilgon a legtbb bajt a tlsgosan tevkeny emberek okozzk. Mennyivel boldogabbak lennnk, ha a politikusok s a tudsok egy kicsit lustbbak lennnek!"
/Evelyn Waugh
"Aki megl egy embert, az gyilkos.
Aki megl egymilli embert, az hdt.
Aki megl mindenkit, az isten."
Itt a megfzsos-influenzs idszak. Lpten-nyomon khg, tsszg emberekkel futunk ssze. Akaratukon kvl is megfertzhetnek minket. Mi a teend, ha a megfzs els jeleit szleljk magunkon? Ne ijedjnk meg! Tovbb >>
Fedezd fel az igazi forr csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forr csokoldt mr az aztkok is ismertk, s az istenek italnak neveztk? Ezt a finomsgot a Dr. Oetker Choco-Chocnak nevezte el, s praktikus kiszerelsben eljuttatja hozzd is, hogy legyen mivel felmelegteni bartaiddal a hideg htkznapokat. Tovbb >>