A Széchenyi utcán a csapadékcsatorna nyomvonalának helyreállítása – aszfaltozása – történik. Az útszélesítés alsó aszfaltrétegének beépítését követően a forgalom átterelése várható, majd a páratlan oldalon víznyelőaknák építése kezdődik. Jelzőlámpa- és hírközlési alépítmények kivitelezése zajlik a páratlan oldaltól a félpályáig, ezen kívül közvilágítási oszlopok alaptestjeinek készítése és járdaépítés történik.
A Széchenyi utca és az Arany János utca közötti építési területen csatornaépítés, csobogók építése, a közvilágítási oszlopok alaptestjeinek kivitelezése, valamint elektromos kábelek fektetése, hírközlési alépítmények építése zajlik.
Az Arany János utcán elektromos kábeleket telepítenek.
A Simonffy utca és a Széchenyi utca közötti építési területen folytatódik a csapadékcsatorna és az ivóvízvezeték építése, a hírközlési kábelek elhelyezése, s kavicságyazat készül.
A Hatvan utcán az útszegély-építés és a járdaépítés folytatódik az utca páros oldalán.
A Hatvan utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca közötti építési területen betonalap-építés zajlik, valamint gépházakna födémének zsaluzása.
A Bajcsy-Zsilinszky utcának a nyugati kiskörút és a Pásti utca közötti szakaszát teljesen lezárják, itt úttestbontás, aszfaltmarás, szegély-, járda-, útalap-bontás, szegélyépítés kezdődik. (Ezen kívül – más beruházás keretében – a Piac utcai torkolatban díszburkolat kialakítása történik.)
A Bajcsy-Zsilinszky és a Simonffy utca közötti építési területen hírközlési kábelek telepítése, kavicságyazat készítése, betonalap készítése zajlik.
A Simonffy utcán a Bajcsy-Zsilinszky utca lezárása miatt kétirányú forgalmi rendet vezetnek be, így a járműforgalom fenntarthatósága érdekében itt kivitelezési munkák nem lesznek.
A termesztőberendezésekben használt föld nagy számban tartalmaz élő szervezeteket (csigákat, vírusokat, rovarokat, fonálférgeket, gombákat, algákat és baktériumokat), valamint gyommagvakat. Kedvező esetben ezek kiegyensúlyozott talajéletet eredményeznek.
A talaj fertőtlenítése
A termesztőberendezésekben használt föld nagy számban tartalmaz élő szervezeteket (csigákat, vírusokat, rovarokat, fonálférgeket, gombákat, algákat és baktériumokat), valamint gyommagvakat. Kedvező esetben ezek kiegyensúlyozott talajéletet eredményeznek. Az egyensúlyt a monokultúrás termesztés és a növényházi viszonyok könnyen felboríthatják. Rövid időn belül a korábbi állapotot csak a talaj fertőtlenítése útján tudjuk helyreállítani. A fertőtlenítés drasztikus művelet, célja a földben található összes élő szervezet és a gyommagvak elpusztítása. A beavatkozás után szerencsére gyorsan és kedvező arányban ismét megjelennek az élőlények.
Talajfertőtlenítést a gyakorlatban kétféle eljárással: hevítéssel és vegyszeres kezeléssel valósítanak meg.
A hevítéses fertőtlenítés kisebb térfogatoknál forró levegővel, nagyobb mennyiségeknél gőz hozzáadásával történhet. A gőz fajlagos hőtartalma ugyanis a halmazállapot-változás és a víz fajhője miatt lényegesen magasabb a forró levegőénél, így kisebb térfogatáram mellett nagyobb földtömeg felhevítésére képes.
Akkor tekinthető a művelet eredményesnek, ha a kezelt földmennyiség minden részecskéje legalább 85 °C hőmérsékletre hevül és ezen a hőmérsékleten marad 20–30 percig.
A föld hevítése két alapvető módon valósítható meg:
a földtömeg helyben marad vagy
a fertőzött földtömeget felszedik és fertőtlenítőberendezésbe adagolják.
Helyben fertőtlenítésre a gyakorlatban számos megoldás alakult ki, minden esetben gőzt alkalmaznak a talaj felhevítésére.
Az eszközök egyik csoportja a talajba felülről süllyesztett, függőleges helyzetű csöveken keresztül vezeti be a gőzt, ahonnan az a lazább felszíni réteg felé hatol. Az ún. gőzölőborona kb. 1 m2 felületet képes gőzzel ellátni 48 db, mintegy 30 cm hosszú csövén keresztül. A viszonylag sűrű fogazás miatt elegendő a 30 cm-es munkamélység a teljes réteg fertőtlenítéshez. A szükséges hőntartási idő elteltével az eszközt áttelepítik. Ez az eljárás lassú és munkaigényes. Alkalmazása ott tanácsos, ahol korlátozott mennyiségben áll gőz rendelkezésre (5–10 kg/m2h). A „gőzölőekék” szerszámai egy sorban, egymástól távolabb helyezkednek el, így a szükséges munkamélység is nagyobb, mintegy 50 cm. Az ekét csörlővel folyamatosan vontatják végig a fertőtlenítendő területen. A gőzszökés megakadályozására az eke néhány méter hosszú takarófóliát vontat maga után. Szokásos munkaszélessége 1,2–3 m. A fajlagos gőzszükséglet itt akár 50 kg/m2h is lehet.
A fentieknél jobban elterjedt a felszíni gőzbevitel, amelynek magvalósításához a hevítendő területet a kívánt kezelési mélységben lazítani, felületét hőálló fóliával takarni kell. A fólia széleire körben nehezékeket helyeznek. A gőzbevezető csövet a fólia alá vezetik. Ez az eljárás gyors, ugyanakkor a nagy lefedett terület miatt a gőzigény is magas (5–10 kg/m2h). A mélységgel arányosan növekszik a kívánt hőmérsékletre hevüléséhez szükséges idő, ezért a gyakorlatban csak 15 cm-es steril talajréteg elérésére törekednek. Az alagcsöveken keresztül történő gőzölés (ahol a növényház rendelkezik ilyennel) a legkevésbé munkaigényes eljárás. Az egyidejűleg jelentkező gőzigény szakaszolással szabályozható. Fajlagos gőzigénye azonban magas (mintegy 50 kg/m2h), amit a csövek 60 cm-es talajszínt alatti helyzete magyaráz.
A felszedett földtömeg fertőtlenítésére kialakult megoldások gőzzel vagy forró gázzal érik el a kívánt hatást.
Az ismert gőzzel fertőtlenítő eszközök hasonlóak a helyben gőzölésnél alkalmazottakhoz. Ismeretes a zárt térben vagy szabad területen elhelyezett, perforált gőzvezető csőkígyó. Ugyancsak alkalmazzák a fólia alatti gőzölést földhalmok fertőtlenítésére (pl. pótkocsi földrakományát fóliával letakarják és alá gőzt vezetnek).
A fertőtlenítéshez szükséges gőz mennyisége Karai nyomán számítható:
G g = V⋅ ρ t ⋅ c t ⋅( t g − t t ) ( i g − i v )⋅ η g MathType@MTEF@5@5@+=feaafiart1ev1aaatCvAUfeBSjuyZL2yd9gzLbvyNv2CaerbuLwBLnhiov2DGi1BTfMBaeXatLxBI9gBaebbnrfifHhDYfgasaacH8qrps0lbbf9q8WrFfeuY=Hhbbf9v8qqaqFr0xb9pk0xbba9q8Wqpeea0=yr0RYxir=Jbba9q8aq0=yq=He9q8qqQ8frFve9Fve9Ff0dmeaabaqaciGacaGaaeqabaqaaeaadaaakeaacaWGhbWaaSbaaSqaaiaadEgaaeqaaOGaeyypa0ZaaSaaaeaacaWGwbGaeyyXICTaeqyWdi3aaSbaaSqaaiaadshaaeqaaOGaeyyXICTaam4yamaaBaaaleaacaWG0baabeaakiabgwSixpaabmaabaGaamiDamaaBaaaleaacaWGNbaabeaakiabgkHiTiaadshadaWgaaWcbaGaamiDaaqabaaakiaawIcacaGLPaaaaeaadaqadaqaaiaadMgadaWgaaWcbaGaam4zaaqabaGccqGHsislcaWGPbWaaSbaaSqaaiaadAhaaeqaaaGccaGLOaGaayzkaaGaeyyXICTaeq4TdG2aaSbaaSqaaiaadEgaaeqaaaaaaaa@5360@
ahol:
Gg – a szükséges gőz mennyisége [kg],
V – a gőzölendő föld köbtartalma [m3],
ρt – a nedves talaj térfogattömege [kg/m3],
ct – a talaj fajlagos hőkapacitása [Wh/kgK],
tg – a gőzölés véghőmérséklete [°C],
ig – a gőz hőtartalma [Wh/kg],
iv – a lecsapódott gőz hőtartalma [Wh/kg],
ηg – a gőzölés hatásfoka [gyakorlati értéke 50–70%].
A forró gázzal történő földfertőtlenítésnél földgáz vagy gázolaj égéstermékét hasznosítják. Az eljárás folyamatos: az ún. forgódobos talajfertőtlenítőbe lengőrostán keresztül beadagolt föld a forgódob palástján gördülve halad azon végig, miközben az anyagárammal szemben halad a forró égéstermék. Fontos, hogy a beadagolt föld egyenletesen apró szemcseméretű legyen, mert a nagyobb rögök belseje nem melegedne fel kellőképpen (a lengő rostán ezek fennakadnak).
A vegyszeres talajfertőtlenítés energia- és időfelhasználás szempontjából kedvezőbb a hevítésnél, hátrányai a vegyszerfelhasználásban rejlő kockázatok és a környezet terhelése. Folyékony (Methylbromid, Formalin) és szilárd – granulátum – állapotú (Basudin, Basamid) fertőtlenítőszerek vannak forgalomban. Egyesek annyira mérgezőek (pl. Methylbromid), hogy kijuttatásukat csak arra jogosult szakemberek végezhetik. A kezelés után három-négy hétbe telik, mire a talajban levő mérgező gázok eltávoznak.
A folyékony szerek talajba juttatása helyben kezelésnél injektálószerkezettel valósítható meg (lásd A tápanyagpótlás gépei fejezetet). Felszedett talajréteg fertőtlenítése vegyszerpermetezővel ellátott keverődobban lehetséges. A granulátum formájú fertőtlenítőszer kijuttatása a felszínre történik (lásd a szilárd műtrágyák szórására használt szerkezeteket).
Mind a folyékony, mind a granulált fertőtlenítőszer kijuttatása után a talajt fóliával célszerű takarni. Ezzel csökkenthető a kigőzölgés, fokozható a hatás.
Vegyszeres talajfertőtlenítés a vetéssel egy menetben is történhet, ekkor a granulátumot a vetőárokba vetőgépre szerelt adapterrel juttatják ki.
Itt vagyunk!
"A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]" Tovább…
(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vélem egy pár táncba,
Sej gyere vélem egy pár táncba.
Így kell járni, úgy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni.
Fogd a kontyot, hogy ne lógjon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon.
Papák, mamák, üdvözlünk,
Szerető szívvel köszöntünk.
Elmondjuk mi most néktek,
Mivel töltöttük az évet.
Verset mondunk, énekelünk,
Ti meg tapsoljatok nekünk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd nőjön a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajtás,
én vagyok a róka.
Mit köszöngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jóban!
Óh, pedig én úgy szeretlek, mint medve a mézet,
Ha lehetne nyuszi pajtás, rögtön megennélek.
Tudom, tudom, de úgy hiszem, felkopik az állad,
Elszaladok, utol nem érsz, fürgébb vagyok nálad.
Mese-mese mátka,
Csillagos madárka,
Ingó-bingó rózsa,
Te vagy a fogócska!
Gólya viszi a fiát,
Utoléri az anyját.
Gyere, Gyuri, a térdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Veszünk ottan vásárfiát,
Szépen szóló kis muzsikát.
Volt egyszer egy kemence,
Belebújt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Ránézett a mamája,
Nem ismert a fiára.
Becsukta a kemencét,
Jól elverte kis Bencét.
Hátamon a zsákom,
Zsákomban a mákom,
Mákomban a rákom,
Kirágta a zsákom,
Kiesett a rákom,
Kihullott a mákom.
Aki szánja károm,
Fogja meg a rákom,
Szedje fel a mákom!
Nemes Nagy Ágnes: Hány ujja van?
Öt ujja van a gesztenyefa-levélnek,
öt ujja van, mint a gyerek kezének.
öt ujja van, nem mind olyan,
a legtöbbjének hét ujja van.
Öt ujja, hét ujja,
hozzá még a hátulja!
"Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazán egyedül a gondolataidban. Egy anya mindig kétszer gondolkodik: egyszer önmagáért, másodszor a gyermekéért."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e Ádámnak köldöke?"
/Jacques Dutronc/
"A világon a legtöbb bajt a túlságosan tevékeny emberek okozzák. Mennyivel boldogabbak lennénk, ha a politikusok és a tudósok egy kicsit lustábbak lennének!"
/Evelyn Waugh
"Aki megöl egy embert, az gyilkos.
Aki megöl egymillió embert, az hódító.
Aki megöl mindenkit, az isten."
Mielőtt még orvoshoz rohangálnál... 2008.11.11. 16:59
Itt a megfázásos-influenzás időszak. Lépten-nyomon köhögő, tüsszögő emberekkel futunk össze. Akaratukon kívül is megfertőzhetnek minket. Mi a teendő, ha a megfázás első jeleit észleljük magunkon? Ne ijedjünk meg! Tovább >>
Fedezd fel az igazi forró csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forró csokoládét már az aztékok is ismerték, és az istenek italának nevezték? Ezt a finomságot a Dr. Oetker Choco-Chocónak nevezte el, és praktikus kiszerelésben eljuttatja hozzád is, hogy legyen mivel felmelegíteni barátaiddal a hideg hétköznapokat. Tovább >>