A Szchenyi utcn a csapadkcsatorna nyomvonalnak helyrelltsa – aszfaltozsa – trtnik. Az tszlests als aszfaltrtegnek beptst kveten a forgalom tterelse vrhat, majd a pratlan oldalon vznyelaknk ptse kezddik. Jelzlmpa- s hrkzlsi alptmnyek kivitelezse zajlik a pratlan oldaltl a flplyig, ezen kvl kzvilgtsi oszlopok alaptestjeinek ksztse s jrdapts trtnik.
A Szchenyi utca s az Arany Jnos utca kztti ptsi terleten csatornapts, csobogk ptse, a kzvilgtsi oszlopok alaptestjeinek kivitelezse, valamint elektromos kbelek fektetse, hrkzlsi alptmnyek ptse zajlik.
Az Arany Jnos utcn elektromos kbeleket teleptenek.
A Simonffy utca s a Szchenyi utca kztti ptsi terleten folytatdik a csapadkcsatorna s az ivvzvezetk ptse, a hrkzlsi kbelek elhelyezse, s kavicsgyazat kszl.
A Hatvan utcn az tszegly-pts s a jrdapts folytatdik az utca pros oldaln.
A Hatvan utca s a Bajcsy-Zsilinszky utca kztti ptsi terleten betonalap-pts zajlik, valamint gphzakna fdmnek zsaluzsa.
A Bajcsy-Zsilinszky utcnak a nyugati kiskrt s a Psti utca kztti szakaszt teljesen lezrjk, itt ttestbonts, aszfaltmars, szegly-, jrda-, talap-bonts, szeglypts kezddik. (Ezen kvl – ms beruhzs keretben – a Piac utcai torkolatban dszburkolat kialaktsa trtnik.)
A Bajcsy-Zsilinszky s a Simonffy utca kztti ptsi terleten hrkzlsi kbelek teleptse, kavicsgyazat ksztse, betonalap ksztse zajlik.
A Simonffy utcn a Bajcsy-Zsilinszky utca lezrsa miatt ktirny forgalmi rendet vezetnek be, gy a jrmforgalom fenntarthatsga rdekben itt kivitelezsi munkk nem lesznek.
Hasznossgok : A daganatok lehetnek a legsibb tbbsejt llatok egy j elmlet szerint
A daganatok lehetnek a legsibb tbbsejt llatok egy j elmlet szerint
2011.04.09. 14:34
j s mris sok vitt kivlt elmlettel llt el kt neves asztrobiolgus: szerintk a tumorok gyakorlatilag azonosak a 600 milli vvel ezeltt megjelent, legsibb tbbsejt llatokkal. Az elgondols megmagyarzhatja a daganatok olyan alapvet tulajdonsgait, mint az rkpzs vagy az tttek kialakulsa.
A daganatok lehetnek a legsibb tbbsejt llatok egy j elmlet szerint
j s mris sok vitt kivlt elmlettel llt el kt neves asztrobiolgus: szerintk a tumorok gyakorlatilag azonosak a 600 milli vvel ezeltt megjelent, legsibb tbbsejt llatokkal. Az elgondols megmagyarzhatja a daganatok olyan alapvet tulajdonsgait, mint az rkpzs vagy az tttek kialakulsa.
Tumorsejtek
Tbb kutat mr rgta felttelezi, hogy a rkos daganatok vizsglata fontos dolgokat rulhat el a soksejt llatok kialakulsrl. A tumorokban zajl szinte zaboltlan sejtosztds ppen olyan folyamat, amelyet a valdi tbbsejtsg kialakulshoz meg kellett fkezni. Ha megrtjk, mely gnek mutcii okozzk a daganatokat, azt is megfejthetjk, milyen gnek kialakulsa tette lehetv a tbbsejtekhez vezet evolcis ugrst.
Egyes rktpusok nhny ven bell ellenllak lesznek a kezelssel (kemoterpival) szemben. A ma legelterjedtebb nzet szerint a tumoresejtek kztt evolcis versengs zajlik. A versengs folyamn j mutcikat tartalmaz rezisztens klnok jelennek meg, amelyek azutn a terpis kezels sorn "versenyelnyket" kihasznlva (nem puszttja el ket a gygyszer) terjednek el a szervezetben.
Kt neves asztrobiolgus, Charles Lineweaver, a canberrai Ausztrl Nemzeti Egyetemrl s a haznkban is jl ismert Paul Davies a tempe-i Arizonai llami Egyetemrl azonban ms magyarzattal llt el. k elssorban arra fektetik a hangslyt, hogy a rkos sejtek idnknt "kzssgknt" kpesek fellpni, amelynek tagjai egyttes erfesztssel rik el pldul, hogy a tumorba erek nvekedjenek be, tpanyagot biztostva a nvekv daganat sszes sejtjnek. Lineweaver s Davis rtelmezsben a tumorsejtek kztti alapszint egyttmkds arra bizonytk, hogy a rkos tumorok a tbbsejt llnyek gynevezett atavisztikus tulajdonsgait hordozzk. Ezek olyan tulajdonsgok, amelyek dominns jellegekknt jelen voltak a tbbsejtsg kialakulsnak hajnaln, de ksbb ms szablyoz mechanizmusok irnytsa al kerltek.
Metazoa 1.0
Szerintk teht egy rkos tumor nem ms, mint az llatvilg eredete idejbl itt maradt "l fosszlia". Ennek megfelelen a kutatk Metazoa 1.0-nak neveztk el a felttelezett tumorszabs tbbsejt st. Lineweaverk szerint ezek az organizmusok mr megoldst talltak a korltlan replikci problmjra, de mg nem sikerlt teljesen ellenrzsk al vonni a sejtnvekedst s a sejtosztdst.
A Physical Biology szakfolyiratban megjelent elmlet - szerzi szerint legalbbis - segt megmagyarzni a tumorok olyan szokatlan tulajdonsgait, mint az emltett rkpzs, vagy az tttek, szaknyelven metasztzisok kialakulsa. Mivel az tttkpzds sorn daganatsejtek hagyjk el a tumort, helyileg azok a mutns sejtek, amelyek ltrehozzk ket, evolcis htrnyba kerlnek az tttet nem kpz, utdaikat helyben tart trsaikkal szemben. Daviesk szerint az, hogy metasztzis mgis szinte mindig kialakul, azt bizonytja, hogy a tumor nem foghat fel egyszeren egyedi sejtekknt, amelyek versenyeznek egymssal a termszetes szelekci rvn. Sokkal inkbb a sejtek sszessge viselkedik egyedknt, azaz soksejt llatknt.
Rkos sejtburjnzs (lila)
Lineweaver s Davies gy gondolja, hogy az ezekben az els llatokban mkd genetikai eszkztr valamennyinkben megtallhat. A ksbb jv gnek valsznleg "elrontottk" ezt, de mihelyt az jabb gnek mkdsben valamilyen zavar kvetkezik be, az si gnek jra visszanyerik eredeti funkcijukat. gy teht a tumor nem egymstl fggetlenl evolvld sejtek egyttese, amilyenek pldul a baktriumok, hanem jelents mrtkben egyttmkd sejtek csoportja. Ebbl kvetkezik, hogy mg a baktriumok szinte vgtelen potencillal rendelkeznek arra, hogy rezisztencit fejlesszenek ki a kezelssel szemben, a rksejteknek vges a kszletk a tllsi stratgikbl, amelyek tbb mint flmillird ve beljk kdoldtak.
Tmogatk s ellenzk
Mint vrhat volt, a szakemberek elg vegyes fogadtatsban rszestettk Lineweaver s Davies forradalmi elkpzelst, rja a New Scientist. Carlo Maley, aki a rknl mkd evolcis folyamatokat tanulmnyozza a San Francisc-i Kaliforniai Egyetemen, pldul lelkesedik az j elmletrt. A kt kutat szmos rdekes felttelezst r le, mondja Maley.
Msok visszafogottabban nyilatkoznak. "tletes metafora" - mondja Mansi Srivastava, a massachusettsi Cambridge-ben lv Whitehead Institute for Biomedical Research munkatrsa, aki a gnek - kztk a rkgnek - evolcijval foglalkozik. gy vli azonban, hogy tlzs a daganatokat az llati let hajnalrl szrmaz l fosszlinak tekinteni. "Nincs bizonytk pldul arra, hogy a vrerek kialakulsnak kpessge az llatok si tulajdonsga."
Lineweaver azonban nem rt egyet ezzel. "Nyilvnval, hogy a teljesen kifejldtt angiogenezis (rfejlds) egyfajta protoangiogenezisbl alakult ki" - mondja. "Szmomra egyrtelm, hogy a protoangiogenezis valamilyen formja nagyon fontos szerepet tlthetett be a legsibb llatoknl."
Gygythat lesz a rk?
Davies szerint a tumorok a bennnk lv Metazoa 1.0 jra felbukkansai, egy si vilg atavisztikus visszaksznse, amikor a tbbsejt let egyszerbb volt. "Ilyen rtelemben a rk egy rnk leselked baleset."
Rkos mellszvetsejtek
Ha a kt kutatnak igaza van, akkor a legegyszerbb soksejt szervezetek genomjai oly mdon rejtik el a nyomra vezet jeleket, hogy a rk kpes kikerlni a test ellenrz mechanizmusait, s rezisztencit alakt ki a kemoterpival szemben. Davies s Lineweaver megkzeltse arra utal, hogy a sejtek korltozott szm tvonalat rszestenek elnyben, mikzben genetikailag egyre instabilabb s rosszindulatbb vlnak. Ebbl az kvetkezik, hogy a rk kezelhet lehet majd az orvossgok egy meghatrozott sszelltsval, amikor elterjed a szemlyre szabott orvosls. "A rk egy korltozott s alapveten kiszmthat, atavisztikus ellensg" - mondja Lineweaver. "A rk evolcis rtelemben nem fejldik sehov; ugyangy lp fel egy j betegben, ahogy a korbbiban kialakult."
Pesthy Gbor - Varga Mt
Itt vagyunk!
"A nk elleni erszak brmely olyan, a nket nemk miatt r erszakos tett, mely testi, szexulis vagy lelki srlst okoz vagy okozhat nknek, belertve az effajta tettekkel val fenyegetst, valamint a knyszertst s a szabadsgtl val nknyes megfosztst, trtnjen az a kzletben vagy a magnszfrban.
Belertend, de nem korltozand a testi, szexulis s lelki erszakra, melyet az ldozat a csaldon bell szenved el, ide rtve a bntalmazst, a lnygyermekkel val szexulis visszalst, [...] a hzassgon belli nemi erszakot [...]" Tovbb…
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vlem egy pr tncba,
Sej gyere vlem egy pr tncba.
gy kell jrni, gy kell jrni,
Sri, Kati tudja, hogy kell jrni,
Sri, Kati tudja, hogy kell jrni.
Fogd a kontyot, hogy ne lgjon,
Sej, hogy a hajt ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajt ki ne hulljon.
Papk, mamk, dvzlnk,
Szeret szvvel kszntnk.
Elmondjuk mi most nktek,
Mivel tltttk az vet.
Verset mondunk, nekelnk,
Ti meg tapsoljatok neknk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd njn a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajts,
n vagyok a rka.
Mit kszngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jban!
h, pedig n gy szeretlek, mint medve a mzet,
Ha lehetne nyuszi pajts, rgtn megennlek.
Tudom, tudom, de gy hiszem, felkopik az llad,
Elszaladok, utol nem rsz, frgbb vagyok nlad.
Mese-mese mtka,
Csillagos madrka,
Ing-bing rzsa,
Te vagy a fogcska!
Glya viszi a fit,
Utolri az anyjt.
Gyere, Gyuri, a trdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Vesznk ottan vsrfit,
Szpen szl kis muzsikt.
Fecskt ltok,
Szeplt hnyok,
Selymet gombolytok.
Volt egyszer egy kemence,
Belebjt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Rnzett a mamja,
Nem ismert a fira.
Becsukta a kemenct,
Jl elverte kis Benct.
Htamon a zskom,
Zskomban a mkom,
Mkomban a rkom,
Kirgta a zskom,
Kiesett a rkom,
Kihullott a mkom.
Aki sznja krom,
Fogja meg a rkom,
Szedje fel a mkom!
Nemes Nagy gnes: Hny ujja van?
t ujja van a gesztenyefa-levlnek,
t ujja van, mint a gyerek keznek.
t ujja van, nem mind olyan,
a legtbbjnek ht ujja van.
t ujja, ht ujja,
hozz mg a htulja!
"Soha ne vitatkozz iditkkal! Lesllyedsz az szintjkre s legyznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a vilggal, hogy a hlyk mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak ktelyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazn egyedl a gondolataidban. Egy anya mindig ktszer gondolkodik: egyszer nmagrt, msodszor a gyermekrt."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e dmnak kldke?"
/Jacques Dutronc/
"A vilgon a legtbb bajt a tlsgosan tevkeny emberek okozzk. Mennyivel boldogabbak lennnk, ha a politikusok s a tudsok egy kicsit lustbbak lennnek!"
/Evelyn Waugh
"Aki megl egy embert, az gyilkos.
Aki megl egymilli embert, az hdt.
Aki megl mindenkit, az isten."
Itt a megfzsos-influenzs idszak. Lpten-nyomon khg, tsszg emberekkel futunk ssze. Akaratukon kvl is megfertzhetnek minket. Mi a teend, ha a megfzs els jeleit szleljk magunkon? Ne ijedjnk meg! Tovbb >>
Fedezd fel az igazi forr csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forr csokoldt mr az aztkok is ismertk, s az istenek italnak neveztk? Ezt a finomsgot a Dr. Oetker Choco-Chocnak nevezte el, s praktikus kiszerelsben eljuttatja hozzd is, hogy legyen mivel felmelegteni bartaiddal a hideg htkznapokat. Tovbb >>