A Szchenyi utcn a csapadkcsatorna nyomvonalnak helyrelltsa – aszfaltozsa – trtnik. Az tszlests als aszfaltrtegnek beptst kveten a forgalom tterelse vrhat, majd a pratlan oldalon vznyelaknk ptse kezddik. Jelzlmpa- s hrkzlsi alptmnyek kivitelezse zajlik a pratlan oldaltl a flplyig, ezen kvl kzvilgtsi oszlopok alaptestjeinek ksztse s jrdapts trtnik.
A Szchenyi utca s az Arany Jnos utca kztti ptsi terleten csatornapts, csobogk ptse, a kzvilgtsi oszlopok alaptestjeinek kivitelezse, valamint elektromos kbelek fektetse, hrkzlsi alptmnyek ptse zajlik.
Az Arany Jnos utcn elektromos kbeleket teleptenek.
A Simonffy utca s a Szchenyi utca kztti ptsi terleten folytatdik a csapadkcsatorna s az ivvzvezetk ptse, a hrkzlsi kbelek elhelyezse, s kavicsgyazat kszl.
A Hatvan utcn az tszegly-pts s a jrdapts folytatdik az utca pros oldaln.
A Hatvan utca s a Bajcsy-Zsilinszky utca kztti ptsi terleten betonalap-pts zajlik, valamint gphzakna fdmnek zsaluzsa.
A Bajcsy-Zsilinszky utcnak a nyugati kiskrt s a Psti utca kztti szakaszt teljesen lezrjk, itt ttestbonts, aszfaltmars, szegly-, jrda-, talap-bonts, szeglypts kezddik. (Ezen kvl – ms beruhzs keretben – a Piac utcai torkolatban dszburkolat kialaktsa trtnik.)
A Bajcsy-Zsilinszky s a Simonffy utca kztti ptsi terleten hrkzlsi kbelek teleptse, kavicsgyazat ksztse, betonalap ksztse zajlik.
A Simonffy utcn a Bajcsy-Zsilinszky utca lezrsa miatt ktirny forgalmi rendet vezetnek be, gy a jrmforgalom fenntarthatsga rdekben itt kivitelezsi munkk nem lesznek.
Mirt ilyen akaratos? Mirt ennyire visszahzd? Lehet ezen vltoztatni? – teszi fel a krdst sok szl gyermeke viselkedst ltva. Fontos tudni, hogy a szemlyisg nem egyenl a viselkedssel, 1-2 ves kora kztt minden gyerek akaratosabb s agresszvebb vlik, mint korbban volt, de itt is vannak egyni fokozatok: vannak alapbl temperamentumosabb, hangosabb gyerekek s vannak eleve csendesebb, visszahzdbb babk. Nzzk, mi hatrozza meg a baba szemlyisgnek fejldst az els vekben!
A baba szemlyisgnek fejldse
Vida Agi - Gyermeknevels - 2011 06 03
Mirt ilyen akaratos? Mirt ennyire visszahzd? Lehet ezen vltoztatni? – teszi fel a krdst sok szl gyermeke viselkedst ltva. Fontos tudni, hogy a szemlyisg nem egyenl a viselkedssel, 1-2 ves kora kztt minden gyerek akaratosabb s agresszvebb vlik, mint korbban volt, de itt is vannak egyni fokozatok: vannak alapbl temperamentumosabb, hangosabb gyerekek s vannak eleve csendesebb, visszahzdbb babk. Nzzk, mi hatrozza meg a baba szemlyisgnek fejldst az els vekben!
Ami veleszletett…
3 olyan terlet van, ami veleszletett, teht, amiket a baba tlnk rklt:
1. Az aktivits szintje, azaz, hogy a baba inkbb nyzsgs, sokat mozg, ingerkeres tpus, vagy pedig passzv, csendben nzeld
2. A bartsgossg szintje, azaz, hogy a baba szvesen ismerkedik j emberekkel, helyzetekkel, nyitott az j fel, vagy inkbb zrkzott, nehezen alkalmazkod.
3. Az rzelmi belltottsg, azaz a baba kiegyenslyozott vagy inkbb szorong
Ezeken az alap tulajdonsgokon vltoztatni nem lehet, de a kicsit lmnyei, tapasztalatai, a csaldi krnyezet sokat vltoztathat azon, mennyire vlik a szorong tpus baba szorongv, mennyire fl a zrkzott baba az emberektl. Ha pldul sokat jrunk trsasgba, emberek kz, tallkozunk gyerekekkel, akkor a zrkzott baba is bartsgosabb vlhat. Ha nem erlteted a bartkozst, hanem hagyod, hogy a maga mdjn elszr csak megfigyelje az embereket, majd a maga lassabb tempjban olddjon fel, akkor sok j lmnyt szerezhet az emberekkel kapcsolatban s bartsgosabb vlhat, mintha tvoltartod a trsasgtl, mondvn “gysem rzi jl magt az emberek kztt”.
Ha ezt a hrom tulajdonsgot meghatrozod a gyermekeddel kapcsolatban, mris kzelebb kerltl a megrtshez. Az aktivits szintjvel szokott a legtbb problma lenni, hiszen ltszlag minden baba nagyon aktv egy felntthz kpest. Gondolj arra, milyen volt a gyermeked az els 6 htben! Az aktv gyerekek mr akkor kevesebbet alszanak, sokat nzeldnek, rdekldek, aktvan szopiznak, ha valami problmjuk van hangosan, lesen srnak, zeng tlk a hz A passzv gyerekek sokat alszanak, nehezen, lassan szopiznak, csendesebben srdoglnak, sokszor inkbb csak nyszrgnek.
Az els letv sorn ehhez a hrom szemlyisgi szinthez egy tovbbi fontos tulajdonsg addik hozz: a bizalom vagy a bizalmatlansg. Ha a kicsi ignyeit megfelel mdon kielgtik, ha a szlei jl reaglnak az ignyeire, akkor kialakul benne a bizalom, mer hinni, bzni a krnyezetben, s az krlvev emberekben.
Sok anyuka nagyon aggdik amiatt, hogy ha egyszer is hibzik, akkor mris elvesztette az sbizalmat. Emiatt nem kell flni. A hangsly itt azon van, hogy az esetek tbbsgben reaglj a baba ignyeire, segts neki – de nyilvn vannak olyan esetek, amikor ez nem sikerl. Vannak pl. olyan babk, akik minden erfeszts ellenre az els heteket vgigsrjk, aztn kinvik ezt a korszakot. A bizalmatlansg kialakulsra ltalban a nagyon elhanyagolt csecsemk esetben beszlhetnk, ahol pl. a szlk alkoholistk, vagy ha csecsemotthonban neveldik a baba s nincs mdja rzelmi ktdst kialaktani a neveli irnt. Egy tlagos csaldban, norml krlmnyek kztt neveldtt babknl ez nem fordulhat el.
A msodik letv a totyog nkontrolljnak kialakulsrl szl. De nem csak arrl van itt sz, hogy megtanulja kezelni az indulatait, hanem egy sokkal fontosabb dologrl is: a szgyenrzet s az nbizalom kialakulsrl is. Ha llandan rszlnak, amikor fggetlenedni, nllsodni prbl, ha azt mondjk r, hogy “rossz gyerek vagy”, akkor bizony kialakul benne a szgyenrzet s ez az egsz lett vgigksri majd. Ebben a korban a legfontosabb szmra, hogy kiszmthat, lland hatrok legyenek az letben, de ezeken bell szabadon mozoghasson, fejldhessen. Legtbbszr azzal a problmval tallkozom csaldoknl, hogy maguk sem tudjk, mit akarnak, ezrt bizonytalanok a gyerek szmra is a hatrok. Pldul anya nha megengedi a tvirnyt piszklst, nha meg rszl a gyerekre, nha le kell fekdni este idben, nha nem.
Ezzel szemben az nem okoz gondot, ha apa megengedi a tvirnyt-piszklst, anya pedig nem, mert a gyerek tud differencilni a szemlyek ltal fellltott hatrok kztt. A zavart mindig az okozza, ha nha rossz fi s leszrst kap olyanrt, ami mskor meg van engedve neki. A 2. letv f jelszava teht a kvetkezetessg legyen a szmodra.
A 3-6 ves kor kztti idszak a bntudatrl szl a kicsi letben. Ilyenkor mr tudatosan cselekszenek, nem csak egyszeren lzadni prblnak, mint a 2. v sorn, hanem pontosan tudjk, mit akarnak csinlni s ehhez tmogatsra, megerstsre van szksgk. Tipikus helyzet, amikor a gyerek “alkot” valami nagyot, pldul egy szp legvrat s bszkn mutatja anynak, mit alkotott. Ha megdicsrik rte, akkor boldog s megerstst nyert, hogy jt csinlt, mskor is rdemes ilyet csinlnia, ha viszont letoljk, hogy mirt nem rakott mg rendet a szobjban, akkor bntudat alakul ki benne – s nem a rendraks, hanem az alkots miatt, ez pedig ksbb, iskolskorban, felnttkorban gtlsokk alakulhat “nem alkotok, mert gysem ismerik el”
Ennek a kornak a nehzsge a szmodra az, hogy megtanuld kezelni azokat a helyzeteket, amikor a kicsi risi butasgot csinlt, ami neked kellemetlensget okoz (pl. sszekente a csempt a frdszobban), de bszke r. Ilyenkor meg kell dicsrni, de utna bevonni a helyrelltsi munklatokba is, gy bntudat s “n rossz vagyok” rzs helyett a felelssgvllalsra neveled.
Az els 5 v meghatroz a kicsi szemlyisgfejldsben, hiszen ezalatt alakul ki az a kls szemlyisgmag, amire ksbb az lete sorn a krnyezetbl “felszedett” tovbbi elemek plnek majd. ppen ezrt nagyon fontos, hogy legyl tudatban annak, mikor mi trtnik vele s biztostsd szmra a htteret a fejldshez, de ne feledd: nem kell tkletes szlnek lenned ehhez, elg, ha “csak” elg j szl vagy
Itt vagyunk!
"A nk elleni erszak brmely olyan, a nket nemk miatt r erszakos tett, mely testi, szexulis vagy lelki srlst okoz vagy okozhat nknek, belertve az effajta tettekkel val fenyegetst, valamint a knyszertst s a szabadsgtl val nknyes megfosztst, trtnjen az a kzletben vagy a magnszfrban.
Belertend, de nem korltozand a testi, szexulis s lelki erszakra, melyet az ldozat a csaldon bell szenved el, ide rtve a bntalmazst, a lnygyermekkel val szexulis visszalst, [...] a hzassgon belli nemi erszakot [...]" Tovbb…
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vlem egy pr tncba,
Sej gyere vlem egy pr tncba.
gy kell jrni, gy kell jrni,
Sri, Kati tudja, hogy kell jrni,
Sri, Kati tudja, hogy kell jrni.
Fogd a kontyot, hogy ne lgjon,
Sej, hogy a hajt ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajt ki ne hulljon.
Papk, mamk, dvzlnk,
Szeret szvvel kszntnk.
Elmondjuk mi most nktek,
Mivel tltttk az vet.
Verset mondunk, nekelnk,
Ti meg tapsoljatok neknk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd njn a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajts,
n vagyok a rka.
Mit kszngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jban!
h, pedig n gy szeretlek, mint medve a mzet,
Ha lehetne nyuszi pajts, rgtn megennlek.
Tudom, tudom, de gy hiszem, felkopik az llad,
Elszaladok, utol nem rsz, frgbb vagyok nlad.
Mese-mese mtka,
Csillagos madrka,
Ing-bing rzsa,
Te vagy a fogcska!
Glya viszi a fit,
Utolri az anyjt.
Gyere, Gyuri, a trdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Vesznk ottan vsrfit,
Szpen szl kis muzsikt.
Fecskt ltok,
Szeplt hnyok,
Selymet gombolytok.
Volt egyszer egy kemence,
Belebjt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Rnzett a mamja,
Nem ismert a fira.
Becsukta a kemenct,
Jl elverte kis Benct.
Htamon a zskom,
Zskomban a mkom,
Mkomban a rkom,
Kirgta a zskom,
Kiesett a rkom,
Kihullott a mkom.
Aki sznja krom,
Fogja meg a rkom,
Szedje fel a mkom!
Nemes Nagy gnes: Hny ujja van?
t ujja van a gesztenyefa-levlnek,
t ujja van, mint a gyerek keznek.
t ujja van, nem mind olyan,
a legtbbjnek ht ujja van.
t ujja, ht ujja,
hozz mg a htulja!
"Soha ne vitatkozz iditkkal! Lesllyedsz az szintjkre s legyznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a vilggal, hogy a hlyk mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak ktelyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazn egyedl a gondolataidban. Egy anya mindig ktszer gondolkodik: egyszer nmagrt, msodszor a gyermekrt."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e dmnak kldke?"
/Jacques Dutronc/
"A vilgon a legtbb bajt a tlsgosan tevkeny emberek okozzk. Mennyivel boldogabbak lennnk, ha a politikusok s a tudsok egy kicsit lustbbak lennnek!"
/Evelyn Waugh
"Aki megl egy embert, az gyilkos.
Aki megl egymilli embert, az hdt.
Aki megl mindenkit, az isten."
Itt a megfzsos-influenzs idszak. Lpten-nyomon khg, tsszg emberekkel futunk ssze. Akaratukon kvl is megfertzhetnek minket. Mi a teend, ha a megfzs els jeleit szleljk magunkon? Ne ijedjnk meg! Tovbb >>
Fedezd fel az igazi forr csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forr csokoldt mr az aztkok is ismertk, s az istenek italnak neveztk? Ezt a finomsgot a Dr. Oetker Choco-Chocnak nevezte el, s praktikus kiszerelsben eljuttatja hozzd is, hogy legyen mivel felmelegteni bartaiddal a hideg htkznapokat. Tovbb >>