A Széchenyi utcán a csapadékcsatorna nyomvonalának helyreállítása – aszfaltozása – történik. Az útszélesítés alsó aszfaltrétegének beépítését követően a forgalom átterelése várható, majd a páratlan oldalon víznyelőaknák építése kezdődik. Jelzőlámpa- és hírközlési alépítmények kivitelezése zajlik a páratlan oldaltól a félpályáig, ezen kívül közvilágítási oszlopok alaptestjeinek készítése és járdaépítés történik.
A Széchenyi utca és az Arany János utca közötti építési területen csatornaépítés, csobogók építése, a közvilágítási oszlopok alaptestjeinek kivitelezése, valamint elektromos kábelek fektetése, hírközlési alépítmények építése zajlik.
Az Arany János utcán elektromos kábeleket telepítenek.
A Simonffy utca és a Széchenyi utca közötti építési területen folytatódik a csapadékcsatorna és az ivóvízvezeték építése, a hírközlési kábelek elhelyezése, s kavicságyazat készül.
A Hatvan utcán az útszegély-építés és a járdaépítés folytatódik az utca páros oldalán.
A Hatvan utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca közötti építési területen betonalap-építés zajlik, valamint gépházakna födémének zsaluzása.
A Bajcsy-Zsilinszky utcának a nyugati kiskörút és a Pásti utca közötti szakaszát teljesen lezárják, itt úttestbontás, aszfaltmarás, szegély-, járda-, útalap-bontás, szegélyépítés kezdődik. (Ezen kívül – más beruházás keretében – a Piac utcai torkolatban díszburkolat kialakítása történik.)
A Bajcsy-Zsilinszky és a Simonffy utca közötti építési területen hírközlési kábelek telepítése, kavicságyazat készítése, betonalap készítése zajlik.
A Simonffy utcán a Bajcsy-Zsilinszky utca lezárása miatt kétirányú forgalmi rendet vezetnek be, így a járműforgalom fenntarthatósága érdekében itt kivitelezési munkák nem lesznek.
Idén ünnepli a Debreceni Magyar Királyi Tudományegyetem alapításának 100 éves évfordulóját a Debreceni Egyetem. Az egész éves programsorozat február 3-4-én kétnapos nagyszabású rendezvénnyel kezdődik. A február 3-i rendezvény díszvendége Schmitt Pál köztársasági elnök.
100 éves a Debreceni Egyetem
2012. február 3., péntek
Idén ünnepli a Debreceni Magyar Királyi Tudományegyetem alapításának 100 éves évfordulóját a Debreceni Egyetem. Az egész éves programsorozat február 3-4-én kétnapos nagyszabású rendezvénnyel kezdődik. A február 3-i rendezvény díszvendége Schmitt Pál köztársasági elnök.
A február 3-i rendezvénysorozat fél kilenckor vette kezdetét, amikori leleplezték a Debreceni Egyetem Főépületének timpanonját díszítő címert. A bronzosított vörösréz lemezből készült állami jelképen aranyozás emeli ki a koronát és a pajzsot. Méretei az épület adottságaihoz igazodva 120x250 centiméteresek. A művészi kivitelezés Domokos Zoltán fémműves munkája.
„Az egyetemi polgárok régi vágya teljesül most, amikor a Centenárium tiszteletére újra a timpanonra került a magyar címer, méltó kezdetet adva ezzel a jubileumi év február 3-4-én kezdődő egész éves rendezvénysorozatának” – mondta Fábián István rektor a címer leleplezésekor.
Ezt követően a sajtótájékoztatón Fábián István rektor ismertette az február 3-i eseményeket illetve beszámolt az egyetem épületein belül elhelyezett QR-kódokról:
„Mától új, az egyetem csaknem száz épületére kihelyezett QR-kód segíti a látogatók tájékozódását. Okos telefon segítségével egy kattintás, és máris elérhető az adott épületben lévő valamennyi centrum, kar és egyéb, ott működő intézmény honlapja. Ezt a megoldást elsőként alkalmazza a hazai felsőoktatási intézmények közül a Debreceni Egyetem”.
Negyed tízkor megérkezett Schmitt Pál köztársasági elnök, aki először az egyetem történetét bemutató kiállítást tekintette meg.
Az ünnepi szenátusi ülés 10 órakor vette kezdetét a Főépület Aulájában, olyan vendégek részvételével, mint a már említett Schmitt Pál, Pálinkás József (a Magyar Tudományos Akadémia elnöke), Halász János (a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának parlamenti államtitkára), Bódis József (a Magyar Rektori Konferencia elnöke), Bazsa György (a Magyar Akkreditációs Bizottság elnöke), Jávor András (a Felsőoktatási és Tudományos Tanács elnöke), Kósa Lajos (Debrecen polgármestere), Habsburg György (a Magyar Vöröskereszt elnöke), illetve Fekete Károly (a Református Hittudományi Egyetem rektora). Fábián István rektor beszédében felidézte a múltat, azt az utat, amelyet a felsőfokú képzés többszáz esztendő alatt bejárt Debrecenben. A református kollégiumban összegyűlt tudás és a cívis hagyományok nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy megalapítsák az egyetemet, amely az ország legrégebb óta ugyanazon a helyen működő felsőoktatási intézménye. – A Debreceni Egyetem mostanra a régió meghatározó intézménye, ma is történelmi lehetőségek előtt áll. Ezt jól jelzik a várossal ápolt, valamint a határokon átnyúló kapcsolataink is – hangsúlyozta a rektor.
Schmitt Pál arról beszélt, hogy a campus az ország egyik legszínvonalasabb kutatói központja, amely régóta odafigyel arra, hogy a képzés igazodjon a piaci viszonyokhoz, versenyképes emberek kerüljenek ki a gazdasági életbe. – Látnunk kell, Magyarország jövője a tét minden egyes tanórán, gyakorlaton és vizsgán. Szerencsére a Debreceni Egyetemen egyre szélesebb körű munka folyik, ráadásul a mennyiség soha nem ment a minőség rovására – emelte ki a köztársasági elnök.
Halász János, valamint Kósa Lajos is a regionális szerep fontosságát és a Debrecennel ápolt kapcsolatokat emelték ki. – Debrecen a kollégium és az egyetem nélkül nem lenne Debrecen – vallotta be Kósa Lajos és hozzátette: – A város nagyban függ a felsőoktatástól, és az egyetem is nagy mértékben függ a várostól, ami példaértékű az országban. Ez azonban nem szül versengést a két fél között, mindig is erős volt a szimbiózis. Ráadásul az egyetemünk mindig odafigyelt arra, mi folyik a szűkebb és tágabb környezetében, ami abban is jól megmutatkozik, hogy ott van Magyarország legjobb intézményközpontjai között.
Az eseményen a beszédeket közvetően Fábián István aranygerundiumokat és okleveleket adott át az egyetem azon (egykori és jelenlegi) munkatársainak, akik nagyban öregbítették annak hírnevét. Az ünnepi szenátusi ülés végeztével az I. emeleti kerengőn felavatták azt az emléktáblát, amelyet a jeles jubileum okán állítottak, délután pedig az Aula felújított ólomüveg ablakait is átadták.
Az eseménysorozat kiállításmegnyitóval és könyvbemutatóval folytatódik, este pedig díszelődást tartanak a Csokonai Színházban. Szombaton pedig díszdoktori és fejlesztésekkel kapcsolatos előadások, szerződéskötés határon túli magyar egyetemekkel, valamint bál is színesíti a programot.
1912 a Debreceni Magyar Királyi Tudományegyetem megalapításának éve. A város felsőoktatásának gyökerei a XVI. századig nyúlnak vissza. 1538-ban alapították a Debreceni Református Kollégiumot, amely hosszú évszázadokon át játszott jelentős szerepet a magyar oktatás és kultúra fejlesztésében. Ugyanezt a dátumot őrzi a Debreceni Egyetem szimbóluma a gerundium is, utalva az elődökre, a hagyományokra. 1912-ben gróf Zichy János vallás- és közoktatásügyi miniszterségének idejében a XXXVI. törvénycikk elfogadásával két egyetem felállítását mondta ki az országgyűlés, az egyiket Pozsony, a másikat Debrecen székhellyel, ahol öt karral (Református Hittudományi Kar, Jog- és Államtudományi Kar, Orvostudományi Kar, Bölcsészet-, Nyelv- és Történettudományi Kar, valamint Mennyiség- és Természettudományi Kar) megalakult a Debreceni Magyar Királyi Tudományegyetem. Az alapítás évében azonban csupán három karon kezdődött meg az oktatás. Az új felsőfokú intézmény hallgatóit kezdetben a Református Kollégium falai között fogadta, amely hamar szűkösnek bizonyult. Debrecen városa a Nagyerdőn hatalmas területet ajándékozott az egyetemnek, így 1918-ban IV. Károly király felavathatta az újonnan alapított Orvostudományi Kar központi épületét. Matematikai és természettudományi tárgyakat az 1923/24-es tanévtől kezdtek tanítani a bölcsészkaron belül. Az önálló Természettudományi Kar létrehozására azonban 1949-ig kellett várni.
Az intézmény 1921-ben vette fel gróf Tisza István, az 1918. október 31-én mártírhalált halt államférfi, volt miniszterelnök, a Református Kollégium egykori diákjának nevét, így az egyetem elnevezése Debreceni Magyar Királyi Tisza István Tudományegyetemre változott.
A húszas években kezdték építeni és 1932-ben avatták fel az egyetem központi épületét, amely a Parlament és a Budavári Palota építése után az ország harmadik legnagyobb beruházása volt. Az építkezés mintegy négy esztendeig tartott, de a terveknek így is csupán egyharmadát sikerült megvalósítani.
A II. világháborút követően, 1949-ben politikai okokból megkezdődött az időközben ötkarúvá fejlődött egyetem szétdarabolása. A Jogi Kar működését még ugyanebben az évben ideiglenesen felfüggesztették, 1950-ben a Teológiai Kar - egyházi fenntartással - a Kollégiumba került, az orvosképzést önállósítva pedig 1951-ben létrehozták a Debreceni Orvostudományi Egyetemet.
Az 1980-as években kezdődtek újra egyeztetések a széttagolt debreceni felsőoktatás újraegyesítéséről. Az események azonban csak 1996-tól gyorsultak föl, amikor egy törvénymódosítás kimondta, hogy 1998. december 31-ét követően egyetem csak abban az esetben működhet, ha több tudományterületen folytat megfelelő színvonalú képzést.
Végül 2000. január 1-jével létrejött az addigi Debreceni Agrártudományi Egyetem, a Debreceni Orvostudományi Egyetem, a Kossuth Lajos Tudományegyetem és a Hajdúböszörményi Wargha István Pedagógiai Főiskola integrálódásával hazánk egyik meghatározó felsőoktatási intézménye, a Debreceni Egyetem, amely öt egyetemi és három főiskolai karral kezdte meg működését.
Mára az ország legrégibb, folyamatosan működő felsőoktatási intézménye Magyarország vezető kutatóegyetemei közé tartozik, amely 15 karával, 25 doktori iskolájával a legszélesebb haza képzési kínálatot nyújtja. Hallgatói és oktatói bekapcsolódnak a hazai és nemzetközi tudományos vérkeringésbe. A világszerte több mint száz egyetemmel létesített együttműködési szerződések, az Erasmus és más programok révén a diákok számtalan külföldi ösztöndíj között válogathatnak és az intézmény is egyre több külföldi hallgatót fogad. A tehetséggondozás jegyében a kiválóan tanuló, alkotó és sportoló hallgatók külön ösztöndíjban részesülhetnek.
Itt vagyunk!
"A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, [...] a házasságon belüli nemi erőszakot [...]" Tovább…
(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)
Hopp Juliska, hopp Mariska,
Sej gyere vélem egy pár táncba,
Sej gyere vélem egy pár táncba.
Így kell járni, úgy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni,
Sári, Kati tudja, hogy kell járni.
Fogd a kontyot, hogy ne lógjon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon,
Sej, hogy a hajtű ki ne hulljon.
Papák, mamák, üdvözlünk,
Szerető szívvel köszöntünk.
Elmondjuk mi most néktek,
Mivel töltöttük az évet.
Verset mondunk, énekelünk,
Ti meg tapsoljatok nekünk!
Egyetek,vegyetek,
Hadd nőjön a begyetek!
Szervusz, szervusz nyuszi pajtás,
én vagyok a róka.
Mit köszöngetsz, hisz mi ketten sose voltunk jóban!
Óh, pedig én úgy szeretlek, mint medve a mézet,
Ha lehetne nyuszi pajtás, rögtön megennélek.
Tudom, tudom, de úgy hiszem, felkopik az állad,
Elszaladok, utol nem érsz, fürgébb vagyok nálad.
Mese-mese mátka,
Csillagos madárka,
Ingó-bingó rózsa,
Te vagy a fogócska!
Gólya viszi a fiát,
Utoléri az anyját.
Gyere, Gyuri, a térdemre,
Lovagoljunk Debrecenbe,
Veszünk ottan vásárfiát,
Szépen szóló kis muzsikát.
Volt egyszer egy kemence,
Belebújt a kis Bence.
Kormos volt a kemence,
Fekete lett kis Bence.
Ránézett a mamája,
Nem ismert a fiára.
Becsukta a kemencét,
Jól elverte kis Bencét.
Hátamon a zsákom,
Zsákomban a mákom,
Mákomban a rákom,
Kirágta a zsákom,
Kiesett a rákom,
Kihullott a mákom.
Aki szánja károm,
Fogja meg a rákom,
Szedje fel a mákom!
Nemes Nagy Ágnes: Hány ujja van?
Öt ujja van a gesztenyefa-levélnek,
öt ujja van, mint a gyerek kezének.
öt ujja van, nem mind olyan,
a legtöbbjének hét ujja van.
Öt ujja, hét ujja,
hozzá még a hátulja!
"Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."
/Woody Allen/
"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."
Bertrand Russel
"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazán egyedül a gondolataidban. Egy anya mindig kétszer gondolkodik: egyszer önmagáért, másodszor a gyermekéért."
/Sophia Loren/
"Vajon volt-e Ádámnak köldöke?"
/Jacques Dutronc/
"A világon a legtöbb bajt a túlságosan tevékeny emberek okozzák. Mennyivel boldogabbak lennénk, ha a politikusok és a tudósok egy kicsit lustábbak lennének!"
/Evelyn Waugh
"Aki megöl egy embert, az gyilkos.
Aki megöl egymillió embert, az hódító.
Aki megöl mindenkit, az isten."
Mielőtt még orvoshoz rohangálnál... 2008.11.11. 16:59
Itt a megfázásos-influenzás időszak. Lépten-nyomon köhögő, tüsszögő emberekkel futunk össze. Akaratukon kívül is megfertőzhetnek minket. Mi a teendő, ha a megfázás első jeleit észleljük magunkon? Ne ijedjünk meg! Tovább >>
Fedezd fel az igazi forró csoki hangulatot! 2008.11.11. 18:05
Tudtad, hogy a forró csokoládét már az aztékok is ismerték, és az istenek italának nevezték? Ezt a finomságot a Dr. Oetker Choco-Chocónak nevezte el, és praktikus kiszerelésben eljuttatja hozzád is, hogy legyen mivel felmelegíteni barátaiddal a hideg hétköznapokat. Tovább >>