A Fld a Naprendszernek a Naptl szmtott harmadik bolygja. A Fld a Naprendszer bolyginak nagysg szerinti sorrendjben az tdik. A Fld a legnagyobb tmrj, tmeg s srsg Fld-tpus bolyg.


Tbb milli faj, kztk az ember lhelye is. A Fld a vilgegyetem egyetlen olyan bolygja, amelyrl tudjuk, hogy letet hordoz. Jelenlegi ismereteink szerint 4,44–4,54 millird ve alakult ki s a felsznn mintegy egy millird v mlva az let is megjelent.



Azta a bioszfra jelentsen megvltoztatta az atmoszfrt, s ms, biotikus sszetevit. Ezzel lehetsg nylt az aerob organizmusok osztdsos szaporodsra, s ltrejtt az zonrteg ami (a fldi mgneses mezvel kzsen) megszri az rtalmas ultraibolya sugrzst. A Naprendszer kls krlmnyei a vrakozsok szerint mg mintegy 1,5 millird vig tmogatjk az let jelenltt, de ezutn a mind fnyesebb vl Nap el fogja tntetni a bioszfrt.



A fldkreg tbb klnll rszre, tektonikai lemezekre tredezett, s ezek az elmlt vmillik sorn, s jelenleg is folyamatosan mozognak egymshoz kpest. A felszn nagyjbl 71 szzalkt ss viz cenok, a fennmarad terletet kontinensek s szigetek foglaljk el. Nem tudunk ms olyan bolygrl, aminek felsznn folykony vz tallhat, mrpedig az a fldi let elengedhetetlen felttele.



A Fld belseje aktv maradt. Rszei a Goldschmidt-modell szerint:
- a viszonylag szilrd fldkpeny,
- a folykony, a mgneses trrt felels kls mag s
- a szilrd, vas- (nikkel-)szulfidosnak tekintett bels mag.



Jelenleg, amg a Fld megkerli a Napot, addig nagyjbl 365,26-szor megfordul sajt tengelye krl. A Fld tengelynek ferdesge a keringsi skra bocstott merlegeshez kpest 23,4. Ennek kvetkezmnyei az vszakok. A Fld egyetlen ismert holdja, a 4,53 millird ve ltrejtt Hold vonzsa alaktotta ki az raplyt, ami egyenslyban tartja a tengelyferdesget s valamelyest lasstja a bolyg forgst.



Az cenok kialakulsban egyes elmletek szerint a bolyg trtnetnek korai szakaszban nagy szerepet jtszott egy stkses. Ksbb a felsznt kisrszt kisbolygk becsapdsai alaktottk mg, azonban ezek szerepe elhanyagolhat a tektonika s a lepusztuls mellett.



A bolyg egsz felsznt belak emberisg az svnykincseket s az llnyeket is hasznostja. A nagyjbl 200 szuvern llam kapcsolatainak f formi a diplomcia, az utazs, a kereskedelem s a hadi tevkenysgek. Az emberek sokflekppen kpzeltk el a Fld jellegt s kialakulst az isteni megszemlyeststl a lapos Fld elmletn t napjaink integrlt, tudomnyos vilgkpig. Ember elszr 1961-ben hagyta el bolygnkat, amikor Jurij Gagarin flreplt a vilgrbe.



A mai modern terik a rgebbi elmletek rszleteit is tartalmazzk, miszerint: a Nap s bolygi por- s gzfelhbl alakultak ki. Ez az anyag kb. 4,6 millird ve kezdett sszehzdni, forgsa felgyorsult. A kzppontban kialakul sr gzgmbbl alakult a Nap, a kvl maradt felhben pedig kristlyos anyagok maradtak fenn s csapdtak ki a fokozatos lehls kvetkeztben. A Nap krli felh kristlyos anyaga fokozatosan csomsodott elbb kismret gitestekk, majd nagyobb tmeg gitestekk, vgl a bolygkk.



A Fld bels felptsrl kzvetlen bizonytkokkal nem rendelkeznk, hiszen az eddigi legmlyebbre hatolt mlyfrs, az oroszorszgi Kola-flszigeten frt szupermly frs is csak 12 261 mterre hatolt le a felszn al, de mg ez is bven a kregben maradt. A bels szerkezet megfigyelsre kzvetett mdszert, a fldrengsek megfigyelst hasznljk a szakemberek.



A lgkrt alkot gzokat gyjtnven levegnek nevezzk. A leveg 78,08% nitrognbl, 20,95% oxignbl, 0,93% argonbl, 0,038% szn-dioxidbl, tovbb vzprbl s nyomokban hidrognbl, hliumbl s ms nemesgzokbl tevdik ssze. A gzokon s a vzprn kvl ms anyagok is tallhatak a lgkrben, amelyek egy rsze termszetes, ms rsze mestersges, az ember tevkenysgei ltal a levegbe juttatott szennyezanyag. A termszetes lgkri anyagok a por, a pollenek, vulkni por s hamu s a meteoroidok. A mestersges anyagok a gyrak s a kzlekeds ltal a lgkrbe bocstott por, klr, fluor, higany, kn stb.